Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Amortizace

V oblasti automobilismu je pojem amortizace spojován s opotřebením našeho vozidla a jeho dílů. Pokud mluvíme o amortizaci, máme na mysli samozřejmě situaci, kdy nastane nehoda, a naše současné díly musí být nahrazeny. V takovém případě pojišťovna využívá toho, aby proplatila jenom takovou hodnotu dílů, jakou měly právě v okamžiku, kdy došlo k nehodě. I proto tedy zaplatí jenom takovou sumu, která odpovídá stejným, a to stejně opotřebovaným dílů.

Kdy je amortizace uplatňována?

Jedná se jak o situace, kdy někdo nabourá nás a oprava se hradí z viníkova povinného ručení, tak jde samozřejmě i o situaci, kdy nabouráme sami, a dochází k plnění prostřednictvím havarijní pojistky. Vlivem amortizace tak můžeme dostat v rámci výměny konkrétního dílu mnohem méně peněz, než kolik tento díl stojí. A to z toho důvodu, že ten na našem autě neměl hodnotu právě toho nového.

Amortizace souvisí i se zhodnocením vozu

Zapomínat nesmíme ani na to, proč je vlastně amortizace uplatňována. Důvody jsou v tomto směru jasné a souvisí s tím, že použitím nových náhradních dílů fakticky stoupne hodnota našeho opravovaného vozu. I to je důvod, proč pojišťovny tuto možnost uplatňují dle tabulek, které odpovídají i konkrétnímu stáří bouraného vozu.