Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole

Řidičák na motorku – na co se připravit

12. 10. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

Skupiny řidičáku na motorku

Řidičský průkaz na motorku existuje ve čtyřech variantách – AM, A1, A2 a A. Skupinu řidičáku si vyberete podle stroje, na kterém plánujete jezdit. Mladší jezdci musí zohlednit také svůj věk.

 • AM: Řidičský průkaz, se kterým můžete od 15 let řídit vozidla s konstrukční rychlostí do 45 km/h. U motorek je stanovený ještě maximální objem motoru do 50 cm3 nebo výkon elektromotoru do 4 kW.

 • A1: Určený pro motorky do objemu motoru 125 cm3, s maximálním výkonem 11 kW a poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,1 kW/kg. Řidičák můžete získat od 16 let a je nadřazený skupině AM – smíte s ním tedy řídit i všechny motocykly spadající do této skupiny. Od kategorie A1 je povolený postranní vozík.

 • A2: Oprávnění pro motocykly s výkonem do 35 kW a poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,2 kW/kg. Získáte ho od 18 let a umožňuje vám řídit také motorky z předchozích dvou skupin.

 • A: Řidičský průkaz A vás opravňuje k řízení všech motorek bez omezení výkonu. Je nadřazený předchozím skupinám a počkáte si na něj do 24 let. Pokud máte alespoň dva roky řidičák A2, můžete si o „áčko“ zažádat dříve – klidně ve svých 20 letech.

Věděli jste?

Věděli jste, že k přihlášce do autoškoly musíte připojit posudek potvrzující vaši zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel? Vystaví vám ho praktický lékař. Osoby mladší 18 let potřebují k podání přihlášky ještě písemný souhlas zákonného zástupce.

Cena řidičáku na motorku

Za vydání řidičského průkazu na motorku zaplatíte 200 Kč. Správní poplatek je zanedbatelný v porovnání s cenou autoškoly – výcvik na motorku vás vyjde nejméně na 10 tisíc Kč. Cena se odvíjí zejména od skupiny řidičáku, lokality a konkrétní autoškoly. Za řidičský průkaz A v Praze běžně zaplatíte okolo 25 tisíc Kč.

Obvykle výcvik v autoškole trvá zhruba 1 měsíc, ale záleží na vašich časových možnostech při plánování hodin. U řidičského průkazu na motorku vás čeká nejméně 9 hodin teorie a 18 hodin praxe (z toho 13 hodin jízd). Jedna výcviková hodina trvá 45 minut.

Náš tip

Při výběru autoškoly se nedívejte jen na cenu

Hledejte místo, kde vás skutečně naučí řídit. S rozhodováním vám pomohou například recenze a zkušenosti ostatních jezdců. Prověřte si také typ a stav motorek nebo možnosti přikoupení dodatečných jízd.

Jak probíhá zkouška na motorce

Závěrečná zkouška zahrnuje:

 • test z pravidel silničního provozu a zdravotní přípravy,

 • jízdu na cvičišti,

 • jízdu v běžném provozu.

První část závěrečné zkoušky tvoří teoretický test. Dostanete při něm 25 otázek s různým bodovým ohodnocením. Na jejich zodpovězení máte 30 minut. Maximálně můžete dosáhnout 50 bodů. K získání řidičského průkazu potřebujete alespoň 43 bodů. Bez úspěšného absolvování testu nemůžete pokračovat k jízdám.

Vyzkoušejte si test nanečisto

Teoretický test si nanečisto vyzkoušíte na stránkách ministerstva dopravy. K více než tisícovce otázek přibylo v letošním červenci 35 statických a 11 dynamických otázek, na které upozorňuje samostatný web noveotazky.cz.

Praktická část zkoušek je u řidičáku na motorku mnohem složitější než v minulosti. Od roku 2015 zahrnuje jízdu na cvičišti, při které musíte předvést 10 předepsaných úkonů – mimo jiné slalom, jízdu po dráze ve tvaru osmičky nebo nouzové brzdění na stanovenou vzdálenost. Po splnění úkonů následuje jízda v silničním provozu. Zkušební komisař při ní pojede za vámi na motocyklu, případně v doprovodném automobilu.

Řidičák na motorku - typy a podmínky

Žádost o řidičský průkaz: Co s sebou?

Po složení zkoušek máte 6 měsíců na to, abyste na libovolném úřadu obce s rozšířenou působností podali žádost o řidičský průkaz. Uvedená lhůta platí pro nový řidičský průkaz u prvožadatelů. V případě zákazu řízení na úřad musíte do 2 měsíců, vybodovaní jezdci dokonce do 30 dnů od zkoušky.

K žádosti o řidičský průkaz potřebujete:

 • potvrzení o úspěšném absolvování zkoušek v autoškole,

 • platný průkaz totožnosti,

 • posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel,

 • vyplněnou žádost.

Cizinci si musí připravit ještě povolení k pobytu a doklad o obvyklém bydlišti. Řidičák na motorku byste měli mít v ruce nejpozději za 20 dnů od podání žádosti. Platit vám bude příštích 10 let, poté ho musíte vyměnit. Pokud o nový řidičský průkaz žádáte z důvodu uplynutí platnosti, je výměna zdarma.

Za jízdu s propadlým řidičským průkazem vám hrozí pokuta 2 000 Kč na místě a až 2 500 Kč ve správním řízení. Do bodového systému se přestupek nepromítá.

Řidičák na motorku vydaný v Česku platí ve všech zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru. Jestli chcete řídit i v jiných státech, musíte si obstarat mezinárodní řidičský průkaz.

Na co nezapomenout?

Chystáte se na první jízdu? Nezapomeňte si sjednat povinné ručení pro motocykl. Bez něj na silnici vyjet nesmíte. Nejvýhodnější povinné ručení si během pár minut najdete v naší online kalkulačce.


Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • 16. listopadu 2023|Petr Woff
  Povinná výbava na motorku v EU 2023

  V České republice se motorkáři neobejdou bez svých dokladů, helmy a lékárničky. V některých zahraničních destinacích však potřebují speciální oděv, reflexní vestu, výstražný trojúhelník, nebo dokonce náhradní brýle! Přečtěte si, jak se liší povinná výbava na motorku v různých státech. Porovnáme země Evropské unie.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.