Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole

Řidičák na motorku – na co se připravit

12. 10. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

Skupiny řidičáku na motorku

Řidičský průkaz na motorku existuje ve čtyřech variantách – AM, A1, A2 a A. Skupinu řidičáku si vyberete podle stroje, na kterém plánujete jezdit. Mladší jezdci musí zohlednit také svůj věk.

 • AM: Řidičský průkaz, se kterým můžete od 15 let řídit vozidla s konstrukční rychlostí do 45 km/h. U motorek je stanovený ještě maximální objem motoru do 50 cm3 nebo výkon elektromotoru do 4 kW.

 • A1: Určený pro motorky do objemu motoru 125 cm3, s maximálním výkonem 11 kW a poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,1 kW/kg. Řidičák můžete získat od 16 let a je nadřazený skupině AM – smíte s ním tedy řídit i všechny motocykly spadající do této skupiny. Od kategorie A1 je povolený postranní vozík.

 • A2: Oprávnění pro motocykly s výkonem do 35 kW a poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,2 kW/kg. Získáte ho od 18 let a umožňuje vám řídit také motorky z předchozích dvou skupin.

 • A: Řidičský průkaz A vás opravňuje k řízení všech motorek bez omezení výkonu. Je nadřazený předchozím skupinám a počkáte si na něj do 24 let. Pokud máte alespoň dva roky řidičák A2, můžete si o „áčko“ zažádat dříve – klidně ve svých 20 letech.

Věděli jste?

Věděli jste, že k přihlášce do autoškoly musíte připojit posudek potvrzující vaši zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel? Vystaví vám ho praktický lékař. Osoby mladší 18 let potřebují k podání přihlášky ještě písemný souhlas zákonného zástupce.

Cena řidičáku na motorku

Za vydání řidičského průkazu na motorku zaplatíte 200 Kč. Správní poplatek je zanedbatelný v porovnání s cenou autoškoly – výcvik na motorku vás vyjde nejméně na 10 tisíc Kč. Cena se odvíjí zejména od skupiny řidičáku, lokality a konkrétní autoškoly. Za řidičský průkaz A v Praze běžně zaplatíte okolo 25 tisíc Kč.

Obvykle výcvik v autoškole trvá zhruba 1 měsíc, ale záleží na vašich časových možnostech při plánování hodin. U řidičského průkazu na motorku vás čeká nejméně 9 hodin teorie a 18 hodin praxe (z toho 13 hodin jízd). Jedna výcviková hodina trvá 45 minut.

Náš tip

Při výběru autoškoly se nedívejte jen na cenu

Hledejte místo, kde vás skutečně naučí řídit. S rozhodováním vám pomohou například recenze a zkušenosti ostatních jezdců. Prověřte si také typ a stav motorek nebo možnosti přikoupení dodatečných jízd.

Jak probíhá zkouška na motorce

Závěrečná zkouška zahrnuje:

 • test z pravidel silničního provozu a zdravotní přípravy,

 • jízdu na cvičišti,

 • jízdu v běžném provozu.

První část závěrečné zkoušky tvoří teoretický test. Dostanete při něm 25 otázek s různým bodovým ohodnocením. Na jejich zodpovězení máte 30 minut. Maximálně můžete dosáhnout 50 bodů. K získání řidičského průkazu potřebujete alespoň 43 bodů. Bez úspěšného absolvování testu nemůžete pokračovat k jízdám.

Vyzkoušejte si test nanečisto

Teoretický test si nanečisto vyzkoušíte na stránkách ministerstva dopravy. K více než tisícovce otázek přibylo v letošním červenci 35 statických a 11 dynamických otázek, na které upozorňuje samostatný web noveotazky.cz.

Praktická část zkoušek je u řidičáku na motorku mnohem složitější než v minulosti. Od roku 2015 zahrnuje jízdu na cvičišti, při které musíte předvést 10 předepsaných úkonů – mimo jiné slalom, jízdu po dráze ve tvaru osmičky nebo nouzové brzdění na stanovenou vzdálenost. Po splnění úkonů následuje jízda v silničním provozu. Zkušební komisař při ní pojede za vámi na motocyklu, případně v doprovodném automobilu.

Řidičák na motorku - typy a podmínky

Žádost o řidičský průkaz: Co s sebou?

Po složení zkoušek máte 6 měsíců na to, abyste na libovolném úřadu obce s rozšířenou působností podali žádost o řidičský průkaz. Uvedená lhůta platí pro nový řidičský průkaz u prvožadatelů. V případě zákazu řízení na úřad musíte do 2 měsíců, vybodovaní jezdci dokonce do 30 dnů od zkoušky.

K žádosti o řidičský průkaz potřebujete:

 • potvrzení o úspěšném absolvování zkoušek v autoškole,

 • platný průkaz totožnosti,

 • posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel,

 • vyplněnou žádost.

Cizinci si musí připravit ještě povolení k pobytu a doklad o obvyklém bydlišti. Řidičák na motorku byste měli mít v ruce nejpozději za 20 dnů od podání žádosti. Platit vám bude příštích 10 let, poté ho musíte vyměnit. Pokud o nový řidičský průkaz žádáte z důvodu uplynutí platnosti, je výměna zdarma.

Za jízdu s propadlým řidičským průkazem vám hrozí pokuta 2 000 Kč na místě a až 2 500 Kč ve správním řízení. Do bodového systému se přestupek nepromítá.

Řidičák na motorku vydaný v Česku platí ve všech zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru. Jestli chcete řídit i v jiných státech, musíte si obstarat mezinárodní řidičský průkaz.

Na co nezapomenout?

Chystáte se na první jízdu? Nezapomeňte si sjednat povinné ručení pro motocykl. Bez něj na silnici vyjet nesmíte. Nejvýhodnější povinné ručení si během pár minut najdete v naší online kalkulačce.


Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?