na úřadu

Kdy potřebujete mezinárodní řidičský průkaz? - 1. díl

29. 2. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

O řidičský průkaz si žádáte ve chvíli, kdy úspěšně složíte zkoušky v autoškole. Případně ve chvíli, kdy vám platnost současného řidičského průkazu končí. Tento vám ale platí jen na omezeném území a ve chvíli, kdy se vydáváte autem dál, budete potřebovat tzv. Mezinárodní řidičský průkaz.

Kde vám platí klasický řidičák?

Řidičský průkaz vám platí pouze na ty skupiny, které v něm máte vyznačené, to nemusíme připomínat. Jak je to ale s územní platností?

Standardní řidičský průkaz, se kterým se běžně pohybujete v rámci České republiky, vám plně postačuje i na cesty v rámci Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru.

Mezi státy EU a EHP patří: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie, Norsko, Lichtenštejnsko, Island.

Ve chvíli, kdy jedete autem do jiných zemí, už si s tímto řidičským průkazem nevystačíte. Potřebovat budete ten mezinárodní.

Kde vyřídit mezinárodní řidičský průkaz?

Mezinárodní řidičské průkazy se vyřizují na odboru evidence řidičů, a to na obecním úřadě s rozšířenou působností. V Praze pak na Registru řidičů odboru dopravněsprávních činností Magistrátu hlavního města Prahy.

Nově navíc od července 2018 platí, že k vyřízení můžete využít jakýkoli obecní úřad s rozšířenou působností, a ne pouze ten, který spadá do obvodu, v němž máte trvalé bydliště. Seznam obecních úřadů s rozšířenou působností naleznete na webu Ministerstva dopravy.

Žádost musíte podat osobně a vystát si frontu

Žádost o vydání mezinárodního řidičského průkazu si musíte podat vy osobně. Podle zákona bohužel není možné k tomu někoho zmocnit.

Celou akci je však možné vyřídit na počkání. Tedy přijdete na obecní úřad s rozšířenou působností,
vyplníte potřebný formulář, podáte žádost a úředník vystaví mezinárodní řidičský průkaz. Zejména v exponovaných dobách, jako před prázdninami apod. ale dochází k tvoření dlouhých front, a tak je někdy potřeba počítat s tím, že ačkoli potřebný dokument dostanete na počkání, opravdu si budete muset často i několik hodin počkat.

Například v Praze se ale můžete dopředu objednat elektronicky. To vám zaručí, že se frontám vyhnete. Elektronické objednání je možné na Portálu hlavního města Prahy.

Jak vyřídit mezinárodní řidičský průkaz?

Samotné vyřízení mezinárodního řidičského průkazu je jednoduché. Přes elektronický formulář se můžete objednat na konkrétní datum a čas.

S sebou si pak přinesete:

  • formulář žádosti na mezinárodní řidičský průkaz (ten si můžete stáhnout a vytisknout opět na Portálu hlavního města Prahy,

  • jakýkoli platný doklad totožnosti (cestovní pas, občanský průkaz),

  • váš platný řidičský průkaz, barevnou průkazovou fotografii (ve velikosti 35x45 mm),

  • peníze na správní poplatek - 50 Kč.

A následně si jen vyberete, jaký typ mezinárodního řidičského průkazu budete chtít.

Jedna ze dvou variant

Při žádosti o mezinárodní řidičský průkaz si budete moci vybrat ze dvou variant, a to:

  • vzor podle Vídeňské úmluvy – platnost 3 roky,

  • vzor podle Ženevské úmluvy – platnost 1 rok.

Jak názvy napovídají, mezinárodní řidičský průkaz podle Vídeňské úmluvy platí ve státech, které v roce 1968 tuto úmluvu podepsaly. A druhá varianta platí pro řízení ve státech, které v roce 1949 podepsaly Ženevskou úmluvu.

Případně jsou státy, kde jsou uznávané oba typy průkazů.

Mezi státy Vídeňské úmluvy patří: Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Filipíny, Gruzie, Guyana, Írán, Izrael, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libérie, Makedonie, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Niger, Omán, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko, Seychely, Spojené arabské emiráty, Středoafrická republika, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam, Zimbabwe.

Mezi státy Ženevské úmluvy patří: Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Haiti, Chile, Indie, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kongo, Kuba, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Monako, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Papua- Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Senegal, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, USA, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.

V následujícím článku se podíváme na to, jaké další dokumenty možná budete potřebovat.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    24. listopadu 2023|Petr Woff
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

  • funkčnost airbagu
    13. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak fungují airbagy

    Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

  • Muž opřený o auto v autosalónu
    08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

    Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

  • muz-dostava-ockovani-do-ramene
    04. listopadu 2023|Jana Březinová
    Očkování při cestách do zahraničí

    Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

  • letovisko-egypt
    31. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Nejoblíbenější destinace Čechů

    V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

  • Liška na silnici před autem
    26. října 2023|Jana Březinová
    Jak řešit srážku se zvěří?

    Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

  • El Hierro - Kanárské ostrovy
    24. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

    Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

  • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
    18. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

    Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

  • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
    17. října 2023|Richard Zona
    Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

    Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.