na úřadu

Kdy potřebujete mezinárodní řidičský průkaz? - 1. díl

29. 2. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

O řidičský průkaz si žádáte ve chvíli, kdy úspěšně složíte zkoušky v autoškole. Případně ve chvíli, kdy vám platnost současného řidičského průkazu končí. Tento vám ale platí jen na omezeném území a ve chvíli, kdy se vydáváte autem dál, budete potřebovat tzv. Mezinárodní řidičský průkaz.

Kde vám platí klasický řidičák?

Řidičský průkaz vám platí pouze na ty skupiny, které v něm máte vyznačené, to nemusíme připomínat. Jak je to ale s územní platností?

Standardní řidičský průkaz, se kterým se běžně pohybujete v rámci České republiky, vám plně postačuje i na cesty v rámci Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru.

Mezi státy EU a EHP patří: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie, Norsko, Lichtenštejnsko, Island.

Ve chvíli, kdy jedete autem do jiných zemí, už si s tímto řidičským průkazem nevystačíte. Potřebovat budete ten mezinárodní.

Kde vyřídit mezinárodní řidičský průkaz?

Mezinárodní řidičské průkazy se vyřizují na odboru evidence řidičů, a to na obecním úřadě s rozšířenou působností. V Praze pak na Registru řidičů odboru dopravněsprávních činností Magistrátu hlavního města Prahy.

Nově navíc od července 2018 platí, že k vyřízení můžete využít jakýkoli obecní úřad s rozšířenou působností, a ne pouze ten, který spadá do obvodu, v němž máte trvalé bydliště. Seznam obecních úřadů s rozšířenou působností naleznete na webu Ministerstva dopravy.

Žádost musíte podat osobně a vystát si frontu

Žádost o vydání mezinárodního řidičského průkazu si musíte podat vy osobně. Podle zákona bohužel není možné k tomu někoho zmocnit.

Celou akci je však možné vyřídit na počkání. Tedy přijdete na obecní úřad s rozšířenou působností,
vyplníte potřebný formulář, podáte žádost a úředník vystaví mezinárodní řidičský průkaz. Zejména v exponovaných dobách, jako před prázdninami apod. ale dochází k tvoření dlouhých front, a tak je někdy potřeba počítat s tím, že ačkoli potřebný dokument dostanete na počkání, opravdu si budete muset často i několik hodin počkat.

Například v Praze se ale můžete dopředu objednat elektronicky. To vám zaručí, že se frontám vyhnete. Elektronické objednání je možné na Portálu hlavního města Prahy.

Jak vyřídit mezinárodní řidičský průkaz?

Samotné vyřízení mezinárodního řidičského průkazu je jednoduché. Přes elektronický formulář se můžete objednat na konkrétní datum a čas.

S sebou si pak přinesete:

  • formulář žádosti na mezinárodní řidičský průkaz (ten si můžete stáhnout a vytisknout opět na Portálu hlavního města Prahy,

  • jakýkoli platný doklad totožnosti (cestovní pas, občanský průkaz),

  • váš platný řidičský průkaz, barevnou průkazovou fotografii (ve velikosti 35x45 mm),

  • peníze na správní poplatek - 50 Kč.

A následně si jen vyberete, jaký typ mezinárodního řidičského průkazu budete chtít.

Jedna ze dvou variant

Při žádosti o mezinárodní řidičský průkaz si budete moci vybrat ze dvou variant, a to:

  • vzor podle Vídeňské úmluvy – platnost 3 roky,

  • vzor podle Ženevské úmluvy – platnost 1 rok.

Jak názvy napovídají, mezinárodní řidičský průkaz podle Vídeňské úmluvy platí ve státech, které v roce 1968 tuto úmluvu podepsaly. A druhá varianta platí pro řízení ve státech, které v roce 1949 podepsaly Ženevskou úmluvu.

Případně jsou státy, kde jsou uznávané oba typy průkazů.

Mezi státy Vídeňské úmluvy patří: Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Filipíny, Gruzie, Guyana, Írán, Izrael, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libérie, Makedonie, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Niger, Omán, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko, Seychely, Spojené arabské emiráty, Středoafrická republika, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam, Zimbabwe.

Mezi státy Ženevské úmluvy patří: Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Haiti, Chile, Indie, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kongo, Kuba, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Monako, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Papua- Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Senegal, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, USA, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.

V následujícím článku se podíváme na to, jaké další dokumenty možná budete potřebovat.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.