Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Bonus

Co je bonus u povinného ručení?

Bonus u povinného ručení je zvýhodnění ceny pojištění pro řidiče, kteří jezdí bez nehod. Bonus se udává v procentech a pokud na něj má řidič nárok, sníží se mu o danou hodnotu běžná cena pojistného.

Bonusy zlevní povinné ručení

Výši bonusu na povinném ručení a způsob výpočtu si každá pojišťovna určuje sama. Některé pojišťovny využívají progresivní systém, s nímž roste výše bonusu povinného ručení rychleji v prvních letech pojištění. Proto se vyplatí srovnat si nabídky různých pojišťoven a vybrat si tu, která vám nabídne nejvýhodnější cenu povinného ručení.

Povinné ručení: Maximální bonus až 65 %

Výše bonusu se odvíjí od délky bezeškodního průběhu zpětně – to znamená, že za každý rok bez nehody získáte bonus ve výši 12 měsíců. Maximální bonus činí 120 měsíců, tedy 10 let bez nehody. Jak se toto období přepočte na procentuální slevu, je však již v režii každé pojišťovny.

Většina pojišťoven nabízí maximální bonus povinného ručení ve výši 50 % – za každý rok bez nehody se přičítá 5 %. Existují však i pojišťovny, které nabízí v prvních letech vyšší bonus (např. 7–10 % v prvních třech letech pojištění), a tudíž se maximální bonus může vyšplhat ještě výše. V současné době se na českém trhu setkáte s maximálním bonusem ve výši až 65 % za 120 měsíců bez nehody.

Bonusy povinného ručení: Lze je také ztratit

V souvislosti s bonusem povinného ručení je důležité zmínit, že ho můžete nejen získat, ale samozřejmě také ztratit. Za každou dopravní nehodu, kdy způsobíte škodu, je vám bonus odečítán. Většinou se za zaviněnou havárii odečítá bonus ve výši 36 měsíců – to znamená, že přijdete o 3 roky bonusů.

V rámci snižování se můžete dostat také do mínusu. V takovém případě hovoříme o takzvaném malusu – přirážce, která cenu pojistky zvyšuje. Tedy neplatíte běžné pojistné, ale platíte více, než je obvyklá sazba. Malus hrozí řidičům, kteří často bourají a především mladým řidičům, protože ještě nestihli nasbírat dostatek bonusů.

Převod bonusu od jiné pojišťovny

Zůstáváte několik let u stejné pojišťovny, protože nechcete přijít o své bonusy k povinnému ručení? To není nutné – bonusy se mezi pojišťovnami převádí. Systém bonusů a malusů má na starost Česká kancelář pojistitelů (ČKP). Každá pojišťovna pravidelně hlásí do databáze ČPP délku bezeškodního průběhu a zaviněné nehody. Nová pojišťovna si v databázi může vyhledat vaši pojistnou minulost podle rodného čísla, případně si u současné pojišťovny zažádejte o potvrzení o výši bonusů povinného ručení. Bez obav si tak můžete vybrat novou, výhodnější pojišťovnu.