Cestovní pojištění – srovnání cen

Zelená karta mění barvu

Zelenou kartu by měl mít u sebe každý řidič. Slouží jako doklad o zaplacení povinného ručení. Její typická barva se však od července 2020 mění – místo zelené bude bílá. Dohodly se na tom státy Evropského hospodářského prostoru. Změna barvy by měla znamenat sjednocení napříč státy, ale také zjednodušení administrativy. Kartu si každý řidič bude moci snadno vytisknout doma.

Zelená karta bude i nadále platná

Změna barvy zelené karty byla odsouhlasena od 1. července 2020. Nadále však bude platit i standardní zelená karta. Řidiči se tak nemusí bát, že by si museli kartu narychlo vyměňovat. Svoji zelenou kartu si mohou ponechat až do konce její platnosti, pro další období by pak měli dostat již bílou. Pojišťovny mají k dispozici zásoby zelených karet, na které se potvrzení o povinném ručení tiskne, a tak lze očekávat, že ještě v prvních pár měsících budou používat zelené karty. Podle dohody mohou zelenou kartu vydávat ještě do konce června 2021.

porovnání povinného ručení

V čem je bílá karta lepší?

Ptáte se, v čem je vlastně taková změna užitečná? Jedná se především o sjednocení systému a také jednodušší výměnu dokumentu v případě ztráty nebo poškození. V tom případě nemusí řidič čekat na vydání nové zelené karty, ale požádá si o ni pouze elektronicky a sám si ji vytiskne. V současné době se řidiči mohli setkat s problémy u dopravní kontroly, pokud si zelenou kartu vytiskli na papír jiné barvy.

Stačí se s pojišťovnou dohodnout předem a může vám kartu poslat e-mailem. V budoucnu by se zelené karty měly ještě více digitalizovat. Jestliže dáváte přednost zaslání dokumentu klasickou poštou, nemusíte se bát. Tato služba se neruší. Většina pojišťoven dá klientům na výběr, zda si přejí zaslat kartu v papírové podobě, nebo dávají přednost PDF souboru do e-mailu, který si sami vytisknou.

Bude bílá karta platit i v zahraničí?

Změna barvy zelené karty nemá vliv na její platnost. I nadále bude nová „bílá“ karta platit v zemích Evropského hospodářského prostoru (Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko) a na území dalších států uvedených v seznamu států v prováděcí vyhlášce Ministerstva financí (Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Bývalá svazová republika Makedonie, Černá Hora, Monako, San Marino, Srbská republika, Turecko, Ukrajina, Vatikán).

Pojištění je platné také v zemích, s nimiž uzavřela dohodu Česká kancelář pojistitelů (Ázerbájdžán, Bělorusko, Írán, Moldavsko, Maroko, Rusko a Tunisko). Rozšíření o tyto státy je plně v rukou jednotlivých pojišťoven, proto je důležité si předem zjistit, zda není rozeznávací značka státu na zelené kartě přeškrtnuta. V ostatních státech si řidiči musí udělat na hraničním přechodu pojištění, protože v případě dopravní nehody by jim pojišťovna neposkytla žádné plnění.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3