Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?
Může být obtížné odhadnout výši škody. Jestliže přesáhne 100 000 Kč a vy k nehodě nezavoláte policii, existuje zvýšené riziko, že pojišťovna bude pojistné plnění krátit. V některých situacích od ní dokonce nemusíte dostat ani korunu. Jako řidič a viník nehody jste totiž porušil povinnost zavolat k nehodě policii. Pokud si proto nejste jistí výší škody a chcete, aby plnění ze strany pojišťovny proběhlo bez problémů, je příjezd policie nezbytný. Nezapomeňte ani na další případy, kdy policii k nehodě musíte zavolat.
Jeden z nejčastějších scénářů vypadá asi následovně: Viník nehody vás nechce „zdržovat“ a přislíbí, že škodu nahlásí pojišťovně. Vy v dobré víře místo nehody opustíte, ale peníze od pojišťovny dotyčného už nikdy neuvidíte. Viník nehody totiž škodu nenahlásí, případně pojišťovně sdělí, že nehodu nezavinil. Jakékoliv prokazování viny zpětně a bez souhlasu viníka je často nemožné.
Vhodné řešení? Na místě nehody společně vyplňte formulář o nehodě a ověřte, jestli má druhý řidič platné povinné ručení. K tomu vám stačí jeho SPZ, kterou vyhledáte na webu České kanceláře pojistitelů.
Zákonné pojištění platí jen při provozu na běžných komunikacích. Pokud vám proto někdo způsobí škodu například na polní cestě nebo ve dvoře firmy, vaše ani viníkova pojišťovna vám opravu auta nezaplatí. Úhradu bude třeba vymáhat přímo z viníka.
Výjimkou jsou areály za závorou, do kterého jsou vpouštěna motorová vozidla vjíždějící z komunikace. Toto místo je pak považováno za veřejnou komunikaci.
Za škodu způsobenou mimo pozemní komunikaci odpovídá řidič, který ji způsobil. Pokud viníka nemáte, nezbývá, než auto opravit na vlastní náklady.
Existují i lidé, kteří se snaží chytračit a do nově vzniklé pojistné události zahrnou i dřívější poškození svého vozu. Pokud auto bylo poškozeno už před nehodou a dojde ke škodě na stejném místě, původní stav pojišťovně sdělte. Jestliže to neuděláte a pojišťovací společnost zjistí, že jste cokoliv zatajili, opravu vám vůbec neproplatí. Navíc se vystavíte riziku trestního stíhání pro pokus o pojistný podvod.
Jen si to představte. Při couvání si všimnete jiného couvající auta a zastavíte. Druhý řidič si ale ničeho nevšimne, nabourá do vašeho auta a snaží se vinu hodit na vás. Pokud se vám taková situace přihodí, váš spolujezdec potvrzuje vaši nevinu a spolujezdec druhého řidiče vypovídá v jeho prospěch, pojišťovna určí míru zavinění půl na půl. Každý z řidičů tak dostane pouze poloviční pojistné plnění.
Při určování viníka je důležité doložit, které auto stálo a které bylo v pohybu. Snažte se proto o zajištění nestranného svědka, který nehodu viděl a její průběh je ochoten potvrdit. Pomoci může také kamerový záznam z parkoviště nebo z vašeho auta.
Samostatnou kategorií jsou pak případy, kdy je proplácení oprav komplikované, protože byl při provozu auta porušen zákon. Pokud nabouráte pod vlivem alkoholu či drog, případně vaše auto nesplňuje technické podmínky pro provoz na silnici, pojišťovna vzniklé škody sice uhradí, ale proces je komplikovanější a zaplacenou částku po vás později bude vymáhat.
Podobně fungují i platby za škody, které způsobí nepojištěná vozidla. Škody se hradí z Garančního fondu České kanceláře pojistitelů, který poté částku vymáhá z viníka nehody. Pokud se tedy ocitnete v roli oběti, opravy by vám měly být uhrazeny. V roli viníka máte na krku naopak pořádný malér.
O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.