Cestovní pojištění – srovnání cen

mzd

Sankce za neplacení povinného ručení

Zákon č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla udává povinnost každému majiteli motorového vozidla zřídit platné povinné ručení. Stále však existuje poměrně velké množství řidičů, kteří tento zákon nedodržují, a to jak vědomě, tak z neznalosti. Za neplacení povinného ručení však hrozí velmi vysoké pokuty jednak od policie a také od České kanceláře pojistitelů.

Pokuta při silniční kontrole

V případě silniční kontroly budou chtít policisté vidět zelenou kartu, která slouží jako důkaz toho, že máte platné povinné ručení. Pokud se jí řidič nemůže prokázat, může dostat pokutu až 1 500 Kč. Policie v té chvíli nemůže vědět, zda kartu řidič nemá kvůli neplnění pojištění či ji zapomněl, takže nahlásí situaci příslušnému orgánu k prověření. Jestliže se prokáže, že řidič povinné ručení na řízené vozidlo nemá, může počítat s pokutou mnohonásobně vyšší.

porovnání povinného ručení

V Rakousku musíte mít pro jízdu po dálnicích platnou dálniční známku. Pokud vyrážíte na dovolenou, můžete zvolit alternativní cesty skrze vesnice a krásnou rakouskou přírodu. Pokud však máte jasný cíl, kam se potřebujete dostat, je dálnice lepší volbou.

Nepoužívané a nepojištěné vozidlo

I pro nevyužívané vozidlo, které stojí v garáži, musíte mít sjednáno povinné ručení. Po vypršení původního povinného ručení máte 14 dní na sjednání nového. Pokud tedy máte ustájeného sběratelského veterána a nechcete kvůli němu dostat pokutu, doporučujeme si platnost ručení hlídat, jinak vám hrozí pokuta až 20 000 Kč.

Možností, jak mít vůz pouze na výstavu, je vrátit registrační značku (SPZ) a vyřadit jej z registru vozidel. V takovém případě samozřejmě vůz nesmí na silnici. Pokud s nepojištěným autem na silnici přesto vyrazíte, očekávejte pokutu i 40 000 Kč!

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4

Články související s těmito výrazy:

Pokuty, Povinné ručení, Zákon, Bezohlednost