Jak uložit registrační značky do depozitu

Jak uložit registrační značky do depozitu

15. 11. 2015
|
Délka čtení: 4 min.

Nemáte zájem momentálně provozovat vozidlo, ale zároveň ho nechcete likvidovat? Do podobné situace se můžete dostat, když se chystáte na opravu auta nebo když ho využíváte pouze sezónně. V takových případech by bylo zbytečné platit povinné ručení, a proto se vyplatí využít zajímavou možnost uložení registrační značky do depozitu.

Stačí sundat registrační značky a navštívit daný inspektorát. Od roku 2015 už ani nemusíte na svůj úřad podle místa trvalého bydliště, ale můžete značky uložit do depozitu na jakémkoliv úřadu s rozšířenou působností.

Uložení značek do depozitu –⁠ musíte uvést proč

Zákony v naší zemi se postupně mění a ty, které se týkají provozu vozidel na našich silnicích, nejsou výjimkou. Jelikož právě úschova značek do depozitu byla v minulosti spojena s celou řadou podvodů a problémů, došlo k této oblasti k řadě změn.

Uložení dopravních značek do depozitu je možné na maximálně 12 měsíců. Po uplynutí této doby si můžete zažádat o prodloužení, ale musíte doložit, kde se vozidlo nachází a za jakým účelem jste ho z registru vyřadili. Pokud tedy auto nepoužíváte, ale nechcete úřadu sdělovat proč, musíte se smířit s omezenou dobou, na kterou je vyřazení možné. Ostatně se jedná o dočasné, nikoliv trvalé vyřazení.

Jak uložit registrační značky do depozitu –⁠ co je potřeba

K vyřazení vozidla z registru budete potřebovat následující dokumenty:

  • vyplněnou žádost o vyřazení vozidla z registru silničních vozidel,

  • velký technický průkaz,

  • osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz),

  • obě tabulky s registrační značkou vozidla,

  • čestné prohlášení, že dočasně vyřazené vozidlo nestojí na veřejné komunikaci a není nebezpečným odpadem,

  • doklad totožnosti.

S těmito doklady se dostavíte na jakýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností a zaplatíte správní poplatek 200 Kč. Na úřadě si ponechají malý technický průkaz a registrační značky. Do velkého technického průkazu vám označí, že je auto dočasně vyřazeno z evidence.

Další cesta pak může vést na pojišťovnu, kde můžete zrušit povinné ručení.

Jaké jiné možnosti než uložení značek do depozitu existují?

Pokud nechcete z jakéhokoliv důvodu žádat o dočasné vyřazení auta z registru, máte dvě možnosti. Tou první je, že automobil necháte stále přihlášený, ale jezdit s ním nebudete. V takovém případě sice není třeba navštěvovat stanici STK, ale je třeba na daný automobil platit povinné ručení. A to po dobu, kdy bude přihlášen. Druhá možnost znamená nechat ho ekologicky zlikvidovat –⁠ tu využijete, když v budoucnu auto již vůbec nebudete používat. O likvidaci vám bude vystavený protokol, který donesete na inspektorát, a váš automobil bude z evidence trvale vyřazen.

Jak ukončit vyřazení vozidla?

Pokud chcete zpět SPZ z depozitu registračních značek, musíte opět vyplnit žádost, kde zaškrtnete, že si přejete ukončení vyřazení vozidla z provozu. K žádosti musíte předložit zelenou kartu, která slouží jako důkaz o zaplaceném povinném ručení. Navíc musíte ukázat také platné osvědčení o technické prohlídce. Na platnost technické si dejte pozor, než se rozhodnete pro uložení registračních značek do depozitu, jinak byste museli nechat auto dopravit na STK odtahovou službou.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • pohonne-hmoty
    24. ledna 2024|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

  • 10. ledna 2024|Jana Březinová
    Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

    Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

  • Auto po autonehodě
    28. prosince 2023|Jana Březinová
    Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

    Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

  • stromecek-na-aute
    03. prosince 2023|Petr Woff
    Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

    K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

  • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
    30. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat první auto

    Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.