Cestovní pojištění – srovnání cen

odskodneni

Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

V roce 2018 Policie ČR řešila celkem 104 764 dopravních nehod, při nichž zahynulo 565 osob, těžce bylo zraněno 2 465 lidí a lehké zranění utrpělo dalších 25 215 osob. Poškození při dopravních nehodách přitom často neví, jak mají postupovat, aby obdrželi odpovídající odškodnění za způsobenou újmu.

Dopravní nehoda je sama o sobě silně stresující zážitek obzvláště tehdy, dojde-li k vážnému zranění či dokonce úmrtí. Lidé mnohdy netuší, jak se mají správně zachovat na místě nehody, natož poté. Neuvědomují si, na co vše mají nárok, a už vůbec nevědí, jak toho dosáhnout. Je toho totiž mnohem více než jenom úhrada opravy poškozeného vozidla z povinného ručení viníka.

porovnání povinného ručení

Poškozený má nárok nejen na bolestné a ušlý zisk

Poškození se tak nevědomky připravují často o velké peníze, na které mají nárok, a které by jim usnadnily léčbu a návrat do normálního života po úrazu. Jedním z řešením je přenechat tuto činnost specializovaným firmám, která se přímo na vymáhání odškodného pro oběti dopravních nehod zaměřují.

„Při určení výše škody je třeba vycházet z obvyklé ceny věci v době jejího poškození. Zároveň však občanský zákoník stanoví povinnost zohlednit, co poškozený musí účelně vynaložit k obnovení nebo nahrazení funkce věci. Institut ublížení na zdraví umožňuje poškozenému nárokovat si bolestné. Znamená-li navíc poškození zdraví překážku lepší budoucnosti poškozeného, je škůdce zavázán nahradit též ztížení společenského uplatnění,“ vysvětluje Pavel Storzer z D.A.S. a dodává, že to zdaleka není vše.

Jak získat co nejvyšší odškodné

Je-li to trochu možné, myslete na svou budoucnost již při nehodě. Důležité je celou nehodu co nejlépe zdokumentovat. Vyplatí se mít očividné svědky, kteří potvrdí, jak nehoda skutečně proběhla pro případ, že by se viník chtěl vyhnout odpovědnosti. Je-li to nutné, přivolejte záchrannou službu a policii. Nelze-li se s viníkem domluvit, policie sepíše záznam, který nebude moci zpochybnit.

Všechny dokumenty související s nehodou si důkladně uschovejte pro pojišťovnou. Platí to nejen pro zprávy od policie nebo lékařské zprávy, ale také další náklady související s nehodou či léčbou. Jedná se například o extra výdaje za léky, rehabilitace či jízdenky do nemocnice na kontroly. Patří sem ale také to, zda se vám musí věnovat partner, který tak přichází o výdělek také, nebo že nejste schopni se postarat o své dva psy.

V případě zranění s trvalými následky je třeba po určité době zhodnotit, zda a jak vás ovlivňují v běžném životě. Jedná se tzv. ztížení společenského uplatnění, které má poškozenému alespoň částečně vynahradit způsobenou škodu. Většinou se jedná o nejvyšší odškodnění, které poškozený obdrží.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4

Články související s těmito výrazy:

Povinné ručení, Havarijní pojištění, Nehody