Auto po autonehodě

Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

18. 10. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

V roce 2020 bylo podle statistiky evidováno 94 794 nehod, při nichž zahynulo 460 osob, lehce zraněno bylo za rok 2020 přesně 20 880 osob, těžkých zranění bylo 1807. Škoda na majetku dosáhla 72,82 miliard korun. Rok 2020 byl ovlivněn koronavirovou pandemií, takže nehod bylo výrazně méně, než v roce 2019.

Poškozený má nárok nejen na bolestné a ušlý zisk

Poškození se nevědomky připravují často o velké peníze, na které mají nárok, a které by jim usnadnily léčbu a návrat do normálního života po úrazu. Jedním z řešením je přenechat tuto činnost specializovaným firmám, která se přímo na vymáhání odškodného pro oběti dopravních nehod zaměřují. Ovšem je potřeba počítat s tím, že si za svoji práci nechají zaplatit.

Co všechno odškodnění zahrnuje?

  • Bolestné - každé tělesné, a také částečně duševní strádání způsobené zraněním při dopravní nehodě.

  • Odškodnění duševních útrap při úmrtí - duševními útrapami je míněn nárok pozůstalých, pokud přijdou o někoho blízkého v souvislosti s dopravní nehodou.

  • Ztížení společenského uplatnění – jedná se o peněžitou náhradou, která má vyvážit újmu na zdraví trvalého rázu a má prokazatelný nepříznivý vliv na uplatnění poškozeného ve společnosti, povolání a v životě vůbec.

  • Náklady spojené s pohřbem – např. náklady s vypravením pohřbu, zřízením pomníku, smuteční hostinou, ošacením na pohřeb a další náklady podle krajových a kulturních zvyklostí.

  • Náklady na léčení - hradí se účelně vynaložené náklady spojené se samotným léčebným procesem (např. léky, ortopedické pomůcky, procedury, rehabilitace, lázně a podobně), dále se hradí cestovné k lékaři a také je možné uplatnit i cestovné blízkých osob do nemocnice za poškozeným.

  • Ušlá výživa při úmrtí – vztahuje se na případy, kdy zemře osoba, která má vyživovací povinnost – např. k dětem nebo manželovi/manželce.

  • Náklady péče o poškozeného při dopravní nehodě – náhradu na péči lze přiznat i pečující osobě, vždy záleží na konkrétní situaci.

  • Škoda na věcech – vztahuje se nejen na zničené věci, ale i na zraněná zvířata.

  • Škoda na vozidle – je nejčastěji řešeným nárokem při dopravní nehodě, hradí se z povinného ručení viníka.

  • Ostatní – může to být náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, resp. dorovnání rozdílu mezi nemocenskou a výdělkem (platí i pro případnou invaliditu, která je následkem zranění při nehodě).

  • Bezplatně vykonávané práce - občanský zákoník výslovně přiznává i nárok na peněžitou náhradu těm osobám, kterým poškozený poskytoval bezplatně práce např. v jejich domácnosti.

Jak získat co nejvyšší odškodné?

Je-li to trochu možné, myslete na svou budoucnost již bezprostředně po nehodě. Důležitá je co nejlepší dokumentace. Vyplatí se mít očité svědky, kteří potvrdí, jak nehoda skutečně proběhla pro případ, že by se viník chtěl vyhnout odpovědnosti. Vždy sepište o nehodě záznam. Je-li to nutné, přivolejte záchrannou službu a policii. Nelze-li se s viníkem domluvit, sepíše záznam policie, který je nezpochybnitelný.

Všechny dokumenty související s nehodou si důkladně uschovejte pro pojišťovnou. Platí to nejen pro zprávy od policie nebo lékařské zprávy, ale také další náklady související s nehodou či léčbou. Jedná se například o mimořádné výdaje za léky, rehabilitace či jízdenky do nemocnice na kontroly. Patří sem ale také to, zda se vám musí věnovat partner, který tak přichází o výdělek. Nebo že například nejste schopni se postarat o své dva psy a musíte jim zaplatit někoho na venčení.

V případě zranění s trvalými následky je třeba po určité době zhodnotit, zda a jak vás ovlivňují v běžném životě a požadovat po viníkovi kompenzaci způsobených škod a potíží. Většinou se jedná o nejvyšší odškodnění, které poškozený obdrží.

Nebojte se najmout specializovanou nestrannou osobu (např. právníka), která vás bude při jednání zastupovat.

Renata BadalíkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    24. listopadu 2023|Petr Woff
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

  • funkčnost airbagu
    13. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak fungují airbagy

    Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

  • motorka zima
    12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
    Jak připravit motorku na zimu?

    Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

  • Muž opřený o auto v autosalónu
    08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

    Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

  • Liška na silnici před autem
    26. října 2023|Jana Březinová
    Jak řešit srážku se zvěří?

    Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

  • Muž vyměňuje olej u motocyklu
    25. října 2023|Petr Pohůdka
    Jak připravit motocykl na STK

    Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

  • Nabourané auto
    14. října 2023|Jana Březinová
    Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

    V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

  • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
    12. října 2023|Petr Pohůdka
    Řidičák na motorku – na co se připravit

    Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

  • 07. října 2023|Petr Pohůdka
    Vše, co chcete vědět o tuningu

    Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.

  • Přezutí pneumatik v servisu
    05. října 2023|Petr Pohůdka
    Kdy je čas přezout na zimní pneumatiky?

    Od listopadu do března platí na českých silnicích povinnost zimních pneumatik. V některých horských úsecích je ale musíte využívat celoročně. Jaké parametry musí zimní pneumatiky splňovat a co vám hrozí, když auto nepřezujete?