Blog
Pojištění vozu
Dopravní nehoda - trojúhelník

Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

20. října 2020|Monika Šaríková|

Dopravní nehody se stávají obecně každý den. Ať už k nehodě dojde zaviněním z vaší strany či chybou jiného řidiče, je důležité zachovat si chladnou hlavu, nepanikařit a postupovat správně. Při nehodě v zahraničí to platí dvojnásob.

Můžete se za volantem vždy chovat zodpovědně, a to s maximální opatrností a autonehoda se vám přesto jednoho dne nevyhne. Nemusí jít přitom hned o chybu jiného řidiče, někdy stačí malá chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Stresující zkušenost je to i tehdy, když k úhoně přijdou pouze “plechy”, natož je-li ve hře ohrožení zdraví či dokonce života.

Pokud je to aspoň trochu možné, držte své emoce na uzdě a postupujte dle našeho návodu. Ušetří vám to spoustu problémů a starostí, ať už při jednání se zahraniční policií, ostatními účastníky dopravní nehody nebo později i s pojišťovnou.

Sjednat povinné ručení

Nevíte si rady? Volejte na asistenční službu své pojišťovny

Ideální je znát postup, jak při dopravní nehodě v zahraničí nejlépe postupovat. Pokud jej neznáte nebo si nejste úplně jistí, nevěšte hned hlavu. Nic dramatického se neděje. V takovém případě stačí vytočit číslo na asistenční službu pojišťovny, u níž máte sjednané odpovídající pojištění, a poradit se.

Asistenční služba má smysl a její zaměstnanci vám dokáží pomoci v různých situacích. Nemusí jít hned o dopravní nehodu, pomoc vám poskytnou také v případě poruchy, když si zabouchnete v autě klíče nebo natankujete nesprávné pohonné hmoty. Asistenční službu jednoduše volejte vždy, pokud si nejste jisti nebo nevíte, jak se v daném okamžiku zachovat.

Náš tip: Číslo na asistenční službu si uložte do svého mobilního telefonu před odjezdem do zahraničí, ať jej v případě náhlé potřeby zoufale nehledáte v emailové korespondenci.

Podrobný návod, jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí...

Dojde-li k dopravní nehodě, v první řadě se ujistěte, zda není někdo z účastníků nehody zraněn. Pokud ano, volejte okamžitě záchrannou službu. Mimochodem je dobré být na tyto situace připraven a mít v telefonu uložená čísla na policii, záchrannou službu a hasiče zemí, ve kterých budete jezdit.

Označte místo nehody i pro ostatní řidiče

Poté viditelně označte místo dopravní nehody. Než však vystoupíte z auta, oblečte si nejprve reflexní vestu, abyste byli na silnici dobře vidět. K označení nehody je určen výstražný trojúhelník, který je součástí povinné výbavy. Trojúhelník umístěte alespoň 50 až 100 metrů za vozidlo.

Volat či nevolat policii?

Při nehodě na domácím území v ČR je doporučeno volat Policii ČR pouze v případech, kdy při nehodě došlo ke zranění nebo způsobené škodě vyšší než 100 tisíc korun. To platí také pro případ, kdy se účastníci nejsou schopni dohodnout například na míře zavinění apod.

V zahraničí je lepší volat tamější policii vždy, nejde-li zrovna o bezvýznamný ťukanec, který s druhým účastníkem vyřídíte bez problémů na místě. Přivolaná policie o nehodě sepíše záznam, který budete potřebovat pro pojišťovnu.

Záznam o nehodě

Pokud se rozhodnete policii nevolat, důsledně vyplňte formulář Záznam o nehodě, jehož tiskopis byste měli mít ve svém autě. Jedná se o jednotný formulář platný pro všechny členské země EU. To znamená, že si jednotlivé jazykové varianty odpovídají. Použít ale můžete i obyčejný kus papíru. Důležité je, aby se na záznamu shodli všichni účastníci (resp. viník a poškozený) a souhlas stvrdili svými podpisy.

Součástí Záznamu o nehodě by měla být co nejpodrobnější dokumentace místa dopravní nehody. Vyfoťte si vše i v případě, že záznam a dokumentaci sepisuje a provádí zároveň přivolaná policie. Mít dostatek vlastních důkazů o nehodě rozhodně není na škodu. Vyfoťte si místo nehody i poškozená auta včetně detailů.

Předejte informace své pojišťovně

Veškeré podklady poté předejte své pojišťovně. Pokud byla škoda způsobena vám, odpovídající odškodné, získáte od pojišťovny viníka z jeho povinného ručení. Pokud jste naopak škodu způsobili vy, hradí ji vaše pojišťovna z vašeho zákonného povinného ručení. Škodu na vašem vlastním vozidle pokryje havarijní pojistka, máte-li ji sjednanou. Nemáte-li havarijko, opravu si všechno zaplatíte ze svého.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).