Dopravní nehoda - trojúhelník

Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

20. 10. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Dopravní nehody se stávají obecně každý den. Ať už k nehodě dojde zaviněním z vaší strany či chybou jiného řidiče, je důležité zachovat si chladnou hlavu, nepanikařit a postupovat správně. Při nehodě v zahraničí to platí dvojnásob.

Můžete se za volantem vždy chovat zodpovědně, a to s maximální opatrností a autonehoda se vám přesto jednoho dne nevyhne. Nemusí jít přitom hned o chybu jiného řidiče, někdy stačí malá chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Stresující zkušenost je to i tehdy, když k úhoně přijdou pouze “plechy”, natož je-li ve hře ohrožení zdraví či dokonce života.

Pokud je to aspoň trochu možné, držte své emoce na uzdě a postupujte dle našeho návodu. Ušetří vám to spoustu problémů a starostí, ať už při jednání se zahraniční policií, ostatními účastníky dopravní nehody nebo později i s pojišťovnou.

Nevíte si rady? Volejte na asistenční službu své pojišťovny

Ideální je znát postup, jak při dopravní nehodě v zahraničí nejlépe postupovat. Pokud jej neznáte nebo si nejste úplně jistí, nevěšte hned hlavu. Nic dramatického se neděje. V takovém případě stačí vytočit číslo na asistenční službu pojišťovny, u níž máte sjednané odpovídající pojištění, a poradit se.

Asistenční služba má smysl a její zaměstnanci vám dokáží pomoci v různých situacích. Nemusí jít hned o dopravní nehodu, pomoc vám poskytnou také v případě poruchy, když si zabouchnete v autě klíče nebo natankujete nesprávné pohonné hmoty. Asistenční službu jednoduše volejte vždy, pokud si nejste jisti nebo nevíte, jak se v daném okamžiku zachovat.

Náš tip: Číslo na asistenční službu si uložte do svého mobilního telefonu před odjezdem do zahraničí, ať jej v případě náhlé potřeby zoufale nehledáte v emailové korespondenci.

Podrobný návod, jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí...

Dojde-li k dopravní nehodě, v první řadě se ujistěte, zda není někdo z účastníků nehody zraněn. Pokud ano, volejte okamžitě záchrannou službu. Mimochodem je dobré být na tyto situace připraven a mít v telefonu uložená čísla na policii, záchrannou službu a hasiče zemí, ve kterých budete jezdit.

Označte místo nehody i pro ostatní řidiče

Poté viditelně označte místo dopravní nehody. Než však vystoupíte z auta, oblečte si nejprve reflexní vestu, abyste byli na silnici dobře vidět. K označení nehody je určen výstražný trojúhelník, který je součástí povinné výbavy. Trojúhelník umístěte alespoň 50 až 100 metrů za vozidlo.

Volat či nevolat policii?

Při nehodě na domácím území v ČR je doporučeno volat Policii ČR pouze v případech, kdy při nehodě došlo ke zranění nebo způsobené škodě vyšší než 100 tisíc korun. To platí také pro případ, kdy se účastníci nejsou schopni dohodnout například na míře zavinění apod.

V zahraničí je lepší volat tamější policii vždy, nejde-li zrovna o bezvýznamný ťukanec, který s druhým účastníkem vyřídíte bez problémů na místě. Přivolaná policie o nehodě sepíše záznam, který budete potřebovat pro pojišťovnu.

Záznam o nehodě

Pokud se rozhodnete policii nevolat, důsledně vyplňte formulář Záznam o nehodě, jehož tiskopis byste měli mít ve svém autě. Jedná se o jednotný formulář platný pro všechny členské země EU. To znamená, že si jednotlivé jazykové varianty odpovídají. Použít ale můžete i obyčejný kus papíru. Důležité je, aby se na záznamu shodli všichni účastníci (resp. viník a poškozený) a souhlas stvrdili svými podpisy.

Součástí Záznamu o nehodě by měla být co nejpodrobnější dokumentace místa dopravní nehody. Vyfoťte si vše i v případě, že záznam a dokumentaci sepisuje a provádí zároveň přivolaná policie. Mít dostatek vlastních důkazů o nehodě rozhodně není na škodu. Vyfoťte si místo nehody i poškozená auta včetně detailů.

Předejte informace své pojišťovně

Veškeré podklady poté předejte své pojišťovně. Pokud byla škoda způsobena vám, odpovídající odškodné, získáte od pojišťovny viníka z jeho povinného ručení. Pokud jste naopak škodu způsobili vy, hradí ji vaše pojišťovna z vašeho zákonného povinného ručení. Škodu na vašem vlastním vozidle pokryje havarijní pojistka, máte-li ji sjednanou. Nemáte-li havarijko, opravu si všechno zaplatíte ze svého.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.