Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ

Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

Státní poznávací značky (SPZ) sestávají v Česku z kombinace písmen, arabských číslic a případně mezer či rozdělovacích znamének. „Espézetka” je u nás přidělena ke každému jednotlivému vozidlu podléhající registraci. V autě jsou cedulky se státní poznávací značkou umístěné na přídi a zádi nad nárazníky vozu a slouží k odlišení jednotlivých aut a k jejich individuální dohledatelnosti. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

Promyšlený systém s řadou informací

Historie registračních značek sahá hluboko do minulosti. Z našeho pohledu je ovšem významné období zejména po roce 1960. Právě v tomto roce byl zaveden nový systém státních poznávacích značek, který umožnil přiřazovat vozidla podle jednotlivých okresů. Systém takto bez větších obměn fungoval až do roku 1997 na území Slovenska a do roku 2001 v České republice.

Orientace v poznávacích značkách nebyla tak složitá, jak se na první pohled zdálo. První dvě nebo tři písmena označovala příslušný okres. Po ní následovaly dva páry číslic oddělené pomlčkou. V roce 2004 však došlo k rozsáhlé reformě a značky doznaly značných změn. Namísto přesného označení okresu se na současných SPZ uvádí pouze kraj, což znamená, že pro odpovídající regiony existuje 14 různých písmen:

KrajOznačení na SPZ

Praha

A

Jihomoravský kraj

B

Jihočeský kraj

C

Pardubický kraj

E

Královéhradecký kraj

H

Vysočina

J

Karlovarský kraj

K

Liberecký kraj

L

Olomoucký kraj

M

Plzeňský kraj

P

Středočeský kraj

S

Moravskoslezský kraj

T

Ústecký kraj

U

 • Mohlo by vás zajímat: Jelikož by písmena G, CH, O, Q a W mohla být zaměněna s jinými, jsou na značkách vynechána.


Značky vozidel registrovaných od roku 2014 jsou navíc vybaveny typickým modrým polem s evropskými hvězdami a označením státní příslušnosti „CZ”. Na zadní SPZ najdeme i dvě vyhrazená místa pro samolepky technické kontroly a měření emisí (červená pro TK a zelená pro ME). Od roku 2015 se však emisní kontrola zapisuje společně s technickou kontrolou, takže dolní políčko zůstává volné.

Kalkulace havarijního pojištění zdarma

Víte, kolik by vás stálo havarijní pojištění? Vyplňte údaje do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním té nejvýhodnější nabídky na trhu.

Spočítat havarijní pojištění


Kromě klasických SPZ se můžete na cestách setkat i s následujícími značkami:

SPZ na přání: Návod, jak ji získat a na kolik vás vyjde

Od roku 2016 mají všichni řidiči, dle novely zákona č. 56/2001 Sb. možnost jezdit s SPZ na přání, čili s vlastním textem. I tady ovšem platí určitá pravidla:

 1. Každá SPZ musí obsahovat nejméně jednu číslici.

 2. Značka nesmí obsahovat diakritiku, speciální znaky nebo interpunkci.

 3. U SPZ na přání nelze použít výše uvedená písmena G, CH, O, Q s W.

 4. Nelze použít žádné neslušné, hanlivé nebo urážející výrazy, jejichž výčet je uveden například na této stránce.

 5. Nelze použít značku, která by obsahovala zkratky veřejných orgánů (např. PCR, MVCR apod.).

 6. Další výběr písmen a čísel je jenom na vás. Dostupnost vámi zvolené SPZ za vás ověří konfigurátor SPZ na přání.

Cena SPZ na přání a žádost

O personifikovanou SPZ můžete požádat na obecním úřadě s rozšířenou působností. Formulář můžete sepsat buď sami či si stáhnout na internetu. Poplatek za SPZ na přání činí u osobních automobilů 10 000 Kč. Za značku pro motocykl zaplatíte o polovinu méně. Obvyklá doba vyřízení žádosti úřadem je do 15 dnů.

Ztráta nebo odcizení SPZ a jízda bez ní

Ve chvíli, kdy zjistíte, že vám chybí tabulka s SPZ (je jedno, jestli v přední nebo zadní části vozu), s vozidlem nesmíte vyjíždět na silnici. Podle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích by se totiž v takovém případě jednalo o přestupek, za který hrozí pokuta ve výši od 5 000 do 10 000 Kč, nebo dokonce zákaz řízení motorového vozidla až na jeden rok.

Jakmile tedy zjistíte, že vám na vozidle chybí registrační značka, odstavte jej a dál v jízdě nepokračujte. Pokud máte sjednané havarijní pojištění, kontaktujte asistenční službu vaší pojišťovny, která zajistí bezpečný odtah vozidla. Vy následně nahlaste na příslušný úřad ztrátu značky a požádejte o novou. Žádost se zaeviduje, značky se označí za neplatné a budou vám obratem vydány nové.

Co všechno budete potřebovat?

 • Žádost,

 • malý a velký technický průkaz, průkaz totožnosti a prohlášení od policie,

 • pokud vám jedna značka zbyla, přineste ji s sebou,

 • připravte si 450 Kč (200 Kč za každý jeden kus SPZ + 50 Kč správní poplatek),

 • situace je většinou řešena na počkání, takže z úřadu již budete vycházet s novou SPZ.

Specifickou situací je krádež SPZ. V takovém případě kontaktujte neprodleně policii, situaci ohlaste a dále postupujte dle jejích pokynů. Pokud byste odcizení značky neohlásili, zloděj ji může použít k páchání přestupků nebo trestných činů (například ujetí od benzínového stojanu bez zaplacení nebo způsobení dopravní nehody apod.). I tady samozřejmě platí, že s vozidlem nemůžete vyjet na silnici a počkáte si na nové SPZ, které vám přidělí úřad.

 • Mohlo by vás zajímat: Odcizení klasické SPZ je považováno za přestupek. U značky na přání se ale už bude jednat o trestný čin s vyšší sazbou.


Pamatujte také, že ztracená poznávací značka se rovná situaci, kdy je SPZ nečitelná nebo špatně viditelná. Proto udržujte obě SPZ v čistotě, případně si pořiďte speciální osvětlení SPZ, které vás vyjde na několik stokorun. V opačném případě se opět vystavujete riziku pokuty i ročnímu zákazu řízení.

Náš tip

Značku na přání si můžete nechat pojistit. Nedostanete sice tu samou, za nové vydání už ale platit nebudete. Tuto možnost nabízí některé pojišťovny v rámci balíčků havarijního pojištění.

Sjednat havarijní pojištění

Ověřte, zda má majitel vozu platnou pojistku

Pokud dojde k dopravní nehodě, můžete na základě SPZ vyhledat, jestli měl viník dopravní nehody zřízené povinné ručení a u jaké pojišťovny. To učiníte na stránce České kanceláře pojistitelů (ČKP). Vyhledávat majitele SPZ sice databáze neumí, během několika mála chvilek ale zjistíte, o jakou tovární značku vozu šlo, a u jaké pojišťovny je vůz pojištěn. To vše společně s datem uzavření pojistky.

Sjednejte si povinné ručení podle SPZ

Kromě toho, že je poznávací značka prvkem s řadou důležitých informací, plní ještě jednu daleko zajímavější funkci. Sjednat si totiž můžete povinné ručení podle SPZ, a to zadáním kombinace čísel a písmen do našeho srovnávače povinného ručení, což vám ušetří spoustu času, který byste jinak museli věnovat ručnímu vepisování jednotlivých údajů.

Spočítat ceny povinného ručení
Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž stojí u nabíjejícího se elektroauta
  Auto
  11. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak získat dotace na elektromobil v ČR

  V současné době se dotace na elektromobily nabízí pouze pro státní firmy, obce, školy či neziskové organizace. Plánovaná podpora pro firmy byla zrušena, jelikož program nesplňoval podmínky Evropské komise. Běžní občané a podnikatelé se tak dotace na elektromobil nedočkají ani v roce 2022.

 • Policejní kontrola - dechová zkouška s alkohol tester
  Auto
  10. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak vybrat alkohol tester

  Rádi byste ráno po bujarém večírku usedli za volant, ale nejste si jistí, jestli nenadýcháte? Se zjištěním zbytkového alkoholu v krvi vám pomůže alkohol tester. Vybírejte obezřetně, spoustu přístrojů nedosahuje dostatečné spolehlivosti. Na co byste se při koupi alkohol testeru měli zaměřit?

 • Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami
  Auto
  24. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co říká která kontrolka v autě? U oranžové zbystřete, u červené raději v jízdě nepokračujte

  Pokud je s automobilem něco v nepořádku, potřebuje řidiče spolehlivým způsobem upozornit. A to prostřednictvím kontrolek. Co jednotlivé symboly v autě znamenají? Kdy můžete s opatrností pokračovat v jízdě a kdy je naopak lepší vozidlo hned zastavit a problém odstranit?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  15. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zdražení povinného ručení a havarijní pojištění 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

  V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

 • Jak vybrat olej do auta? - Otevřená kapota auta a manipulace s motorem
  Auto
  07. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat motorový olej do auta? Na značce ani výrobci příliš nezáleží. Důležité jsou jiné parametry

  Podobně jako se člověk neobejde bez vody, automobilové motory nemůžou fungovat bez vhodného oleje. Jak ale vybrat ten správný a nešlápnout vedle? Máme pro vás praktické info i rady, kde motorový olej koupit a jak (často) ho měnit.

 • Muž ovládá telefon na držáku v autě
  Auto
  27. října 2022|Marek Drahorád
  Chytré auto: Proč si ho pořídit a co to vlastně je?

  Chytrá zařízení nás dnes obklopují a mohou nám značně usnadnit život, pomoci chránit zdraví i ušetřit peníze. Auta nejsou výjimkou a výrobci funkce neustále vylepšují v rámci svých infotainmentů i mobilních aplikací. Díky mobilním operátorům ale chytré auto můžete udělat také ze starších modelů.

 • Jak řešit nabourané auto na parkovišti - Poškozený předek auta na parkovišti
  Auto
  14. října 2022|Marek Drahorád
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle policejní statistiky je náraz do zaparkovaného auta druhým nejčastějším druhem nehody a není divu, že se s poškozením vozu na tomto místě setkal skoro každý řidič. Jak si s podobnou situací poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, pokud viník od nehody ujede?

 • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
  Auto
  22. září 2022|Marek Drahorád
  Nejčastější připojištění k povinnému ručení

  Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

 • Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta
  Auto
  14. září 2022|Petr Pohůdka
  Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

  V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

 • Žena u rozbitého auta
  Auto
  02. září 2022|Petr Pohůdka
  Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

  Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

 • Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů
  Auto
  24. srpna 2022|Jana Březinová
  Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

  Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

 • Žena fotí dopravní nehodu
  Auto
  22. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

  Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

 • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
  Auto
  Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

  Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování s obytným vozem
  Auto
  14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

  Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

 • cestování-vozem
  Auto
  29. června 2022|Petr Woff
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • Mechanik s pneumatikou
  Auto
  Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

  Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

 • tankování
  Auto
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  08. dubna 2022|Marek Drahorád
  Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

  Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

 • žena prodává páru auto v salonů
  Auto
  04. dubna 2022|Marek Drahorád
  Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

  Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.