Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích

10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

21. 9. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

1. Škoda

Vozy nejznámější české automobilky jsou v tuzemsku nejprodávanější, ovšem také nejkradenější. Ročně se ztratí zhruba 2 080 Škodovek. Nejčastěji jde o Octavii, následuje Fabia, Felicia a Superb. Policie už zadržela několik organizovaných skupin, které se zaměřovaly právě na mladoboleslavské vozy. Zloději odcizená auta rozebírali a rozprodávali po součástkách. Nová Škoda Octavia přitom stojí od 619 900 Kč.

infografika nejčastěji kradená auta

2. Volkswagen

Druhou nejprodávanější značkou v České republice je korejský Hyundai, ale jeho vozy nepatří mezi nejkradenější. Častěji se ztrácejí vozidla, která nesou jméno největší evropské automobilky. Ročně zmizí zhruba 430 Volkswagenů

Německý výrobce dříve používal podvodný software pro měření výfukových emisí, aby jeho vozy vyhovovaly přísnějším emisním normám a vypadaly ekologičtěji. Zloději možná doufají, že další slabé místo najdou v zámku nebo jiném bezpečnostním prvku. Nový Volkswagen Golf Variant seženete za 569 000 Kč.

Volkswagen Golf

3. Ford

Nejslavnější americká značka na našem trhu zaostává za japonskou Toyotou, korejskou Kiou, německým Mercedesem nebo rumunskou Dacií. Nicméně její Mustang zůstává nejprodávanějším sporťákem na celém světě, a proto přitahuje také zloděje. V České republice bývá hlášeno zhruba 250 pohřešovaných Fordů za rok. Kdyby nenechavci raději zašli do autosalonu jako řádní zákazníci, nový Mustang GT pořídí už za 1 506 900 Kč.

Chraňte se před krádeži vozu s výhodným pojištěním

Žádná obrana proti zlodějům ovšem není dokonalá, a proto vám doporučujeme uzavřít havarijní pojištění. Správně sjednané havarijní pojištění kryje také škody, které vzniknou případnou krádeží. Použijte naši online kalkulačku, která vám srovná aktuální výhodné nabídky. Tu, kterou si vyberete, vám sjednáme jednoduše z pohodlí domova.

4. – 6. Mercedes, BMW a Audi

Trojice luxusních německých značek má podobné přednosti, ale údajně i slabiny. Mercedes-Benz, BMW a Audi obsahují nejkvalitnější ocel, palladium nebo uhlíková vlákna. Proto mívají poměrně dlouhou životnost a symbolizují prémiovou kvalitu. 

Jsou také pohodlné, majitelům stačí například mobilní telefon, aby svůj vůz dálkově otevřeli. Britská policie varuje, že nejšikovnější zloději tuto technologii zneužívají – přes rádiové vlny se připojí k automobilu a získají nad ním kontrolu.

Pokud sečteme stroje, po kterých pátrala Policie České republiky, ročně jich připadá zhruba 200 na Mercedesy, dalších 200 na BMW a 190 na Audi. Aktuálně koupíte Audi A4 Avant za 1 094 900 Kč, Mercedes GLC za 1 414 490 Kč a benzínový BMW X5 za 3 783 000 Kč.

BMW X5

7. – 10. Renault, Peugeot, Opel a Fiat

Na řadu přicházejí automobilky, které patří mezi nejúspěšnější výrobce malých nákladních vozů. V České republice jsou nejprodávanější dodávky od francouzského Renaultu. Ve stejném segmentu má úspěch i německý Opel, francouzský Peugeot a italský Fiat. Dodávky slouží podnikatelům a jejich distributorům, aby převážely potraviny, nářadí, elektroniku a další cenné předměty. Zloděje tedy láká nejenom samotný automobil, ale také jeho obsah.

Není divu, že uvedené značky figurují v žebříčku nejkradenějších automobilů. Mezi postrádanými auty napočítáme zhruba 180 Renaultů, 150 Peugeotů, 110 Opelů a 100 Fiatů ročně. Momentálně byste dali 839 900 Kč za Peugeot Boxer, 849 257 Kč za Renault Master, 858 979 Kč za Opel Vivaro a 917 906 Kč za Fiat Ducato.

Stoupá, nebo klesá kriminalita?

Když spočítáme všechna motorová vozidla, která byla odcizena v České republice, v dlouhodobém horizontu vyjde pozitivní trend. Policie ještě na začátku minulé dekády evidovala více než 12 000 krádeží ročně. Kriminalita ale postupně klesala. Nyní čeští policisté řeší méně než 3 000 krádeží ročně, to je méně než 10 případů denně.

Nejčastěji kradená auta v ČR

Statistiky vypadají jasně, protože zjednodušují složitější realitu. Počty pohřešovaných vozidel jsme spočítali podle posledních dat, která zveřejnila Policie České republiky a která zachycují situaci v letech 2018 až 2020. Policisté publikovali statistiku pouze pro nejfrekventovanější značky.

Do žebříčku neproniklo Ferrari ani Bugatti, protože jejich vozy jsou nejdražší a na tuzemských silnicích se objevují málokdy. Právě luxusní vozy jsou přitom pro zloděje nejatraktivnější

Pokud srovnáme počty nově registrovaných a pohřešovaných vozů, Audi nebo BMW se ztrácí relativně častěji než Škodovka. Jinými slovy, pokud vedle sebe zaparkujete BMW a Octavii, pravděpodobněji se ztratí dražší vůz. V absolutních číslech však vyniká Škodovka, na kterou připadá více než třetina pohřešovaných vozů.

Ve kterých městech se krade nejvíce?

Záleží také na lokalitě, kde se nacházíte. Ze všech pohřešovaných vozidel připadá 26 % na Prahu a dalších 14 % na Středočeský kraj. Přitom v hlavním městě a středních Čechách žije dohromady 25 % tuzemské populace, tyto oblasti jsou tedy rizikovější než ostatní regiony.


Naopak nejbezpečnější jsou Zlínský a Karlovarský kraj. Ve všech regionech však platí, že se vozidla ztrácejí častěji ve větších městech než na venkově. 

Mechanické a další zabezpečení

Automobilový průmysl se dynamicky rozvíjí, zloději se tomu však přizpůsobují. Staré auto odcizí tak, že rozbíjí okno nebo vypáčí dveře, vlezou do kabiny, spojí elektrické kabely, nastartují a odjedou. Novější automobily kradou přes dálkové ovládání –⁠ využijí signál, který vysílá elektronický klíč nebo mobilní aplikace, vozidlo odemknou a odjedou. Nebo odklopí světla, připojí se na řídící jednotku cizího automobilu a získají nad ním kontrolu.

Proto pamatujte na základní bezpečnostní pravidla:

 • Parkujte ve své garáži, na hlídaném parkovišti, nebo aspoň na osvětleném místě pod kamerami.

 • Na sedadlech nenechávejte zavazadla ani jiné hodnotné věci.

 • Nespoléhejte pouze na elektroniku, používejte také mechanické zabezpečení auta. Užitečné jsou fyzické zámky pro pedály, řazení a volant.

 • Před odchodem ručně zkontrolujte, zda máte auto opravdu zamčené.

 • Pokud vlastníte klíč pro dálkové odemykání a zamykání, noste ho v bezpečnostním obalu, přes který se nedostanou případní hackeři. Taková pouzdra nabízejí například e-shopy Spyobchod.cz, Auto-doplnky.com nebo Autio.cz.

 • Používejte sledovací technologii, například Tile pro operační systém Android nebo AirTag pro iOS. Jedná se o malý přístroj, který schováte ve svém automobilu. Přes mobilní aplikaci potom uvidíte, kde se vaše auto aktuálně nachází.


Jak postupovat, když vám ukradnou auto

Pokud nemůžete najít svůj automobil, ujistěte se, že hledáte na správném místě. Nezaparkovali jste někde jinde? Kontaktujte další osoby, které vůz taky občas řídí. Neodjela s ním vaše partnerka nebo partner? Pakliže pátráte marně, co nejdříve požádejte o pomoc státní policii, například na čísle 158. 

Doufejme, že policisté najdou automobil dříve, než bude odvezen do zahraničí nebo rozebrán a nenápadně rozprodán po součástkách. Šance však nejsou vysoké. Krádež auta většinou zůstane neobjasněna, nebo policie není schopna pachatele usvědčit. Proto vám doporučujeme havarijní pojištění, aby vám pojišťovnu eventuální škodu proplatila.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?