Povinné ručení dle SPZ

Srovnání povinného ručení

stars
cz
Jak funguje garance
Zelenou kartu obdržíte na e-mail
Úspora
Tomáš Srovnaný s dcerou v zeleném autíčku

garance nejnižší ceny

Spolehlivý a ověřený partner

350 000

klientů ročně

14 let

na trhu domácích financí

9 z 10

spokojených klientů

40+

poskytovatelů ke srovnání

logo čpp
logo pojišťovny pillow
logo pojišťovny čsob
logo pojišťovny kooperativa
logo generali česká pojišťovna
logo pojišťovny allianz
logo pojišťovny uniqa
logo pojišťovny slavia
logo pojišťovny direct

Jak zjistit povinné ručení podle SPZ

SPZ slouží k jednoznačné identifikaci vozu a nesmíte bez ní vyjet na silnici. Pomocí státní poznávací značky také snadno zjistíte, jestli má vůz platné zákonné pojištění. Povinné ručení dle SPZ vyhledáte přímo na webových stránkách České kanceláře pojistitelů. Do formuláře zadejte SPZ bez mezer a datum, k němuž chcete zjistit platnost povinného ručení.

Zjistili jste, že povinné ručení již nemáte platné? Pak byste měli co nejdříve uzavřít nové pojištění. Bez platného povinného ručení nesmíte vyjet na silnici. Nejrychlejší způsob, jak si sjednat nové pojištění, je využít online kalkulačku. Ta vám vyhledá nejvýhodnější povinné ručení podle SPZ během pár minut.

Proč si srovnat ceny povinného ručení podle SPZ

Cena povinného ručení se do velké míry odvíjí od parametrů vozidla – značky a modelu, výkonu či zdvihového objemu motoru. Všechny tyto údaje najdete v technickém průkazu a zároveň se vážou také k vaší SPZ. Právě díky tomu si můžete výrazně urychlit sjednání nového pojištění.

Stačí zadat státní poznávací značku do kalkulačky a údaje o vozidlu se automaticky vyplní. Povinné ručení podle SPZ se tak spočítá na míru vašemu vozidlu. Už nemusíte ztrácet čas orientačním srovnáním cen. Nemusíte si pamatovat parametry vozu, ani mít po ruce technický průkaz.

Snadno a rychle si porovnáte nabídky od několika pojišťoven přímo pro svůj vůz. Vybrané povinné ručení si můžete hned sjednat. Nezabere to víc než pár minut. Zelenou kartu obdržíte obratem do e-mailové schránky.

Srovnat ceny povinného ručení

stars
cz

Výhody sjednání povinného ručení dle SPZ

 • Pro sjednání pojištění nepotřebujete technický průkaz. Zdvihový objem nebo výkon motoru jen tak někdo v hlavě nenosí, ale svoji SPZ si určitě pamatujete.

 • Rychle si srovnáte ceny povinného ručení od různých pojišťoven. Nemusíte vyplňovat kalkulačky na webech jednotlivých pojišťoven ani kontaktovat makléře. Všechny nabídky máte přehledně na jednom místě.

 • Srovnání povinného ručení podle SPZ je zdarma a nezávazné. Můžete ho kdykoliv opakovat a zjistit, jestli neplatíte za pojištění zbytečně moc. Ideální je udělat si srovnání cen před výročím smlouvy pojištění vozu.

 • Povinné ručení podle SPZ si můžete obratem sjednat. Jestli se vám některá nabídka zalíbí, můžete si ji hned vybrat a online zaplatit. Nepotřebujete elektronický podpis ani identitu. Zelenou kartu obdržíte na e-mail a hned můžete vyrazit na cesty.

 • Nevíte, jak je to s výpovědí staré pojistky? Naši pracovníci vám s ukončením stávající smlouvy rádi poradí.

 • Povinné ručení dle SPZ si sjednáte z pohodlí domova nebo třeba z lavičky v parku. Odkudkoliv z počítače, tabletu nebo mobilu. Nemusíte si vyhrazovat speciální čas pro návštěvu pobočky.

Jak funguje kalkulačka povinného ručení dle SPZ

1

Do kalkulačky Srovnejto.cz vyplňte SPZ svého vozu. Nezáleží na tom, jestli se jedná o osobní automobil, motocykl nebo přívěs. Kalkulačka funguje pro všechna vozidla.

2

Automaticky se načtou parametry vozidla – typ, značka, model, rok výroby, výkon a objem motoru.

3

Doplňte údaje o majiteli/provozovateli vozidla. Na cenu povinného ručení má totiž vliv i věk a bydliště řidiče.

4

Zadejte své rodné číslo, aby se načetly bonusy za bezeškodní průběh ze systému České kanceláře pojistitelů.

5

Klikněte na tlačítko Spočítat cenu. Během chvilky získáte srovnání několika nabídek.

Náš tip

V naší kalkulačce si můžete srovnat a sjednat i havarijní pojištění podle SPZ.

Vyhledání povinného ručení dle SPZ vám neukáže majitele

Chcete si povinné ručení podle SPZ vyhledat, protože vás zajímá majitel vozu, který například způsobil dopravní nehodu? K této informaci se přes vyhledání povinného ručení a SPZ nedostanete. V databázi České kanceláře pojistitelů zjistíte pouze tyto informace:

 • druh vozidla,

 • tovární značka,

 • pojistitel (tedy pojišťovna, u níž je sjednáno povinné ručení),

 • termín pojištění od – do.

Kvůli ochraně osobních údajů se tedy nedopátráte přímo majitele vozidla, ale máte informaci o jeho pojišťovně. Pokud viník nehody ujel, ale stihli jste si zapsat jeho SPZ, můžete kontaktovat jeho pojišťovnu. Nejlepší je ale obrátit se přímo na policii, která viníka vypátrá.

Kdy nezjistíte povinné ručení podle SPZ

Databáze České kanceláře pojistitelů vám nevyhledá povinné ručení podle SPZ ve všech případech. Jestliže vám formulář nevrátí žádný výsledek, může to být způsobeno těmito příčinami:

 • vozidlo opravdu nemá uzavřené povinné ručení,

 • SPZ není platná,

 • do databáze ještě nebyly zapsány údaje o novém povinném ručení, obvykle to trvá cca 1 měsíc.

Podle nového zákona o povinném ručení, který vstoupí v platnost 23. prosince 2023, by se údaje z pojišťoven do databáze České kanceláře pojistitelů měly propisovat v reálném čase. Časová prodleva by se tak měla vyřešit a vyhledání povinného ručení dle SPZ by mělo být ještě o něco spolehlivější. A má to i další výhodu – při cestách po ČR už u sebe nebudete muset vozit zelenou kartu. Policie nebo dopravní inspektorát si totiž v databázi ověří platnost povinného ručení obratem.

Srovnaný magazín

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • stromecek-na-aute
  03. prosince 2023|Petr Woff
  Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

  K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • žena-vybírá-elektrokoloběžku
  21. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit povinné ručení?

  Povinné ručení se podle nového zákona bude vztahovat i na elektrokoloběžky s rychlostí nad 25 km/h, nebo s hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Dobrá zpráva je, že většina elektrokoloběžek v ČR je pomalejší a lehčí. Špatná zpráva je, že povinné ručení měli jejich majitelé mít už dávno sjednané podle jiného zákona. Nikdo to ale nekontroluje.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.