Blog
Pojištění vozu
Auto místo pro řidiče

Palubní kamera do auta: Bude součástí povinné výbavy?

15. dubna 2021|Monika Šaríková|

Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí zejména jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pojišťovny samy svým klientům používání kamer doporučují, pozor by si však lidé měli dát na to, jak se záznamy nakládají.

Přinesla by povinná palubní kamera bezpečnější provoz?

Palubní kamera není součástí povinné výbavy do auta. O této možnosti se sice občas mluví, ale zatím se neobjevily žádné informace, které by to potvrzovaly. Přece jenom se nejedná o levnou záležitost a nelze jen tak nařídit řidičům, aby si všichni bez výjimky do svého vozidla pořídili drahou palubní kameru.

Pozitivní vliv na bezpečnost dopravy by však palubní kamery jistě měly. Například tu máme nešvar v podobě nebezpečného “vybržďování”, kdy jeden bezohledný či rozlícený řidič předjede jiného motoristu a prudce dupne na brzdy. Pokud nešťastný řidič nedobrzdí a dojde ke srážce, obvykle je to automaticky jeho chyba. S palubní kamerou však lze hravě prokázat, kdo nehodu skutečně zavinil.

Palubní kamera brání i umělému navyšování škod

Palubní kamera do auta má samozřejmě více výhod. Může pomoci najít viníka, který vám před domem či nákupním centrem odřel auto a ujel, aniž by na sebe nechal kontakt. I když řidič nehodu způsobí, má na záznamu pouze to, co skutečně napáchal. Nikdo mu tedy nemůže přisoudit nic navrch a požadovat úhradu škody, který však nikdy nevznikla.

Například mluvčí Marek Orawski z První klubové pojišťovny popisuje skutečný případ jejich klientky, která při parkování lehce poškodila vedle zaparkované auto. Poškozený za pár dní volal, že to vypadá na větší škodu, než se zdálo. Když jej klientka upozornila, že má ceĺou událost na záznamu, už se neozval.

Jak nakládat se záznamem z palubní kamery

Než by se vůbec palubní kamera stala součástí povinné výbavy, muselo by být všem jasné, jak mají se záznamy správně nakládat. Problematické je zejména zveřejnění záznamu například na sociálních sítích, i když chce řidič pouze upozornit na arogantní a bezohledné chování jiného řidiče. Řidič, který záznam pořídil a zveřejnil, by mohl dostat nemalou pokutu za zneužití osobních údajů.

„Z právního hlediska je používání kamery v autě v pořádku. Věcí se zabýval nedávno i Úřad pro ochranu osobních údajů, který dovodil toto: aby bylo pořizování záznamu v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů, musí být účelem ochrana majetku, případně zdraví a života osob. Oprávněnými příjemci záznamu v případě incidentu budou zejména pojišťovna, policie nebo soud. Záznam ale nesmí být žádnou formou zveřejněn někde na YouTube, kde by někoho zesměšňoval nebo jinak dehonestoval,“ vysvětluje Pavel Borčevský, mluvčí z Hasičské vzájemné pojišťovny.

A to u nás v Česku platí ještě relativně mírné podmínky. Důležité je především to, aby nebyl rozpoznatelný obličej či obličeje natočených osob, registrační značky sledovaného vozidla apod. V takovém Rakousku vzniká problém se zveřejněním záznamu i v této upravené podobě.

Kamera do auta

5 tipů, jak si vybrat palubní kameru do auta

Uvažujete o tom, že si palubní kameru pořídíte? Na závěr pro vás máme pár užitečných tipů, jak si vybrat tu “pravou”:

  1. Nenápadnost na prvním místě - zejména dámy by jistě ocenily výraznější barevné provedení kamery, v tomto případě jsou však vhodnější tmavé a neutrální barvy, které zbytečně nepřitahují pozornost nežádoucích osob (zlodějů, vandalů, jiných řidičů apod.).

  2. Snadná instalace a manipulace - správné umístění palubní kamery do auta je důležité, vybírejte takovou kameru, která má jednoduché ale stabilní uchycení. Takové pevně přidělané ližiny jsou rozhodně lepší řešení než obyčejná gumová přísavka.

  3. Automatické nahrávání - ideální jsou kamery, které začnou nahrávat ihned po nastartování vozidla, a po jízdě se záznam zase automaticky uloží.

  4. Monitoring při parkování - kamera reaguje na vše, co se k autu přiblíží příliš blízko (např. parkování jiného auta, vandal a jiné).

  5. Noční vidění - kamera je schopna upravit podmínky nahrávání tak, aby byl noční záznam dobře zhlédnutelný a použitelný v případě nehody či pojistné události.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).