Palubní kamera na čelním skle v autě

Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

Kdy palubní kamera pomůže s prokázáním viníka nehody

Palubní kamera není součástí povinné výbavy auta. O této možnosti se v minulosti mluvilo, ale návrh neprošel. Přesto se objevuje ve výbavě více a více řidičů. Není divu, palubní kamera v autě dokáže pomoci s prokázáním viníka dopravní nehody. V jakých případech se může hodit?

Nebezpečné vybržďování

Když vás bezohledný řidič předjede, prudce dupne na brzdy a vy nestačíte zastavit, obvykle se to automaticky posuzuje jako vaše chyba. Bez bližších důkazů jste nedodrželi dostatečný odstup. Z palubní kamery však lze prokázat, že vám řidič vjel těsně před auto a bezdůvodně zabrzdil, a tím pádem je viníkem autonehody.

Určení viníka nehody

Nejen v případě vybržďování se stává, že se účastníci dopravní nehody nejsou schopni dohodnout, kdo je vinen. A často to nevyřeší ani policie. Když chybí svědci, bývá to tvrzení proti tvrzení. Palubní kamera poskytne důkaz o tom, co se vlastně při nehodě stalo a kdo ji zavinil.

Odřené auto na parkovišti

Palubní kamera pomůže najít viníka, který vám před domem či nákupním centrem odřel auto a ujel, aniž by na sebe nechal kontakt. Kamery do auta totiž disponují funkcí, jež zapne nahrávání ve chvíli, kdy se kolem auta někdo pohybuje nebo do něj drcne.

Ochrana proti umělému navýšení škod

Kamera do auta vás může zachránit i v případě, že vy jste viníkem dopravní nehody. Někteří chytráci totiž využijí dopravní nehodu k tomu, aby si z vašeho povinného ručení nechali zaplatit škody, které už na autě dávno měli, případně které vznikly až po nehodě. Díky záznamu na kameře je jasné, jak přesně k nehodě došlo a jaká škoda byla způsobena.

Na co si dát pozor

Soudy a další orgány činné v trestním řízení posuzují mnoho důkazů, nejen záznam z palubní kamery. Mohou se dokonce rozhodnout, že pro dokazování viny není kamerový záznam relevantní. Proto rozhodně nepodceňujte i další důkazy o tom, jak nehoda proběhla –⁠ vezměte si kontaktní údaje na svědky, pořiďte fotografie a v případě sporů o viníkovi přivolejte na místo nehody policii.

Výhody palubní kamery do auta v kostce

 1. Získáte důkazní materiál o nehodě pro pojišťovnu a policii.

 2. Máte vozidlo neustále pod dohledem, nejen během jízdy, ale i na parkovišti.

 3. Zvýšíte bezpečnost své jízdy –⁠ některé kamery nabízí couvací kameru nebo asistenci jízdy v pruhu.

 4. Máte záznam o jednání s policií, pokud vás zastaví kvůli přestupku.

 5. Natočíte zajímavé záběry krajiny z nevšedního úhlu, a tak ozvláštníte svá cestovatelská videa.

Jak nakládat se záznamem z palubní kamery

Nicméně kvůli palubní kameře se můžete i vy sami dostat do problémů se zákonem. Je velmi důležité, aby bylo pořízení záznamu a nakládání s ním v souladu s GDPR. Účelem natáčení by měla být pouze ochrana majetku, zdraví či života osob.

Protiprávní je zveřejnění nahrávky na YouTube a sociálních sítích, přestože chce řidič pouze upozornit na arogantní chování jiného řidiče. Osoba, která záznam pořídila a zveřejnila, může dostat nemalou pokutu za zneužití osobních údajů.

Záznam smíte předat policii, pojišťovně či soudu při vyšetřování dopravní nehody či vandalismu. I v tomto případě ovšem do hry vstupuje ochrana osobních údajů –⁠ jako důkaz byste měli předat pouze výseč videa týkající se incidentu. „Pokud je to třeba patnáct minut jízdy, z nichž čtrnáct a půl s případem nesouvisí, pak to soud může jako důkaz odmítnout,“ říká motoristický právník Michal Dlabola pro Aktuálně.cz. Na kameře se totiž nejspíš objeví řada dalších osob a soudce může dojít k závěru, že jejich právo na soukromí má přednost před dokazováním viníka autonehody.

Pokud chcete záznam kdekoliv zveřejnit, nesmí být rozpoznatelné obličeje osob, registrační značky vozidla a další prvky, jež by vedly k identifikaci osob. Zároveň musíte zabránit tomu, aby se k záznamu dostaly jiné osoby, které by ho mohly zneužít.

Levnější havarijní pojištění díky palubní kameře?

Pojišťovny v České republice nenabízí slevu z havarijního pojištění, když si pořídíte palubní kameru. Většinou berou v potaz pouze zabezpečovací zařízení, která chrání vůz proti odcizení. Typicky se jedná o imobilizér, alarm nebo GPS sledovací zařízení. Naštěstí existují i jiné způsoby, jak najít levnější havarijní pojištění, a to díky online srovnání.

Havarijní pojištění pořídíte už od několika tisíc ročně a při dnešní vysoké inflaci se vyplatí i pro starší vozidla. Chraňte svůj vůz při nehodě, vandalismu, řádění přírodních živlů nebo srážce se zvěří. Srovnejte si ceny havarijního pojištění online a najděte to nejvýhodnější na trhu.

Kamera do auta v zahraničí

U nás v Česku platí ještě relativně mírné podmínky. V jiných zemích Evropy je používání palubní kamery zcela zakázáno.

 • V Německu je používání kamer do auta legální, ale na jejich použití se vztahuje mnoho pravidel, která se navíc liší v jednotlivých spolkových zemích. V žádném případě nesmíte zveřejnit záznam obsahující osoby nebo SPZ vozidel. V souladu s ochranou osobních údajů je také nutné, aby palubní kamera natáčela pouze krátce, nikoliv souvisle –⁠ například jen při nehodě nebo prudkém brzdění.

 • V Rakousku je zakázáno pořizovat záznam veřejného prostoru. Nelze natáčet pro účely shromažďování důkazů o nehodě. Jedinou výjimkou je pořízení záznamu pro soukromé účely (například chcete natočit jízdu pěknou krajinou), ale ani ten nesmí být souvislý. Pokud zákaz porušíte, hrozí vám pokuta až 25 000 eur, a proto je lepší v Rakousku kameru úplně vypnout.

 • Na Slovensku, v Polsku, Itálii nebo Chorvatsku platí podobná pravidla jako v ČR. Pro soukromé účely můžete kameru do auta používat bez omezení, ale jestli chcete záznam zveřejnit, nesmí být identifikovatelné osoby ani SPZ vozidel.

 • Nejpřísnější pravidla platí v Lucembursku a Portugalsku, kde je používání palubních kamer zcela zakázáno. V Portugalsku ji dokonce nesmíte ani vlastnit.

Podcast Nepodceňto

Pomocníci na cestách

Zjistěte, jak vybrat GPS navigaci či autokameru nebo jaká aplikace vám zjednoduší parkování.

Kam umístit kameru v autě, aby nehrozila pokuta

Do problémů s policií se můžete dostat i kvůli nesprávnému umístění palubní kamery ve vozidle. Kamera nesmí bránit výhledu z vozidla. Nejlepší je kameru umístit:

 • na zadní stranu středového zpětného zrcátka,

 • ke spodnímu okraji čelního okna a zadní části palubní desky,

 • pod horní zatemňovací fólii.

Palubní kamera do auta

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?