Palubní kamera na čelním skle v autě

Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

Kdy palubní kamera pomůže s prokázáním viníka nehody

Palubní kamera není součástí povinné výbavy auta. O této možnosti se v minulosti mluvilo, ale návrh neprošel. Přesto se objevuje ve výbavě více a více řidičů. Není divu, palubní kamera v autě dokáže pomoci s prokázáním viníka dopravní nehody. V jakých případech se může hodit?

Nebezpečné vybržďování

Když vás bezohledný řidič předjede, prudce dupne na brzdy a vy nestačíte zastavit, obvykle se to automaticky posuzuje jako vaše chyba. Bez bližších důkazů jste nedodrželi dostatečný odstup. Z palubní kamery však lze prokázat, že vám řidič vjel těsně před auto a bezdůvodně zabrzdil, a tím pádem je viníkem autonehody.

Určení viníka nehody

Nejen v případě vybržďování se stává, že se účastníci dopravní nehody nejsou schopni dohodnout, kdo je vinen. A často to nevyřeší ani policie. Když chybí svědci, bývá to tvrzení proti tvrzení. Palubní kamera poskytne důkaz o tom, co se vlastně při nehodě stalo a kdo ji zavinil.

Odřené auto na parkovišti

Palubní kamera pomůže najít viníka, který vám před domem či nákupním centrem odřel auto a ujel, aniž by na sebe nechal kontakt. Kamery do auta totiž disponují funkcí, jež zapne nahrávání ve chvíli, kdy se kolem auta někdo pohybuje nebo do něj drcne.

Ochrana proti umělému navýšení škod

Kamera do auta vás může zachránit i v případě, že vy jste viníkem dopravní nehody. Někteří chytráci totiž využijí dopravní nehodu k tomu, aby si z vašeho povinného ručení nechali zaplatit škody, které už na autě dávno měli, případně které vznikly až po nehodě. Díky záznamu na kameře je jasné, jak přesně k nehodě došlo a jaká škoda byla způsobena.

Na co si dát pozor

Soudy a další orgány činné v trestním řízení posuzují mnoho důkazů, nejen záznam z palubní kamery. Mohou se dokonce rozhodnout, že pro dokazování viny není kamerový záznam relevantní. Proto rozhodně nepodceňujte i další důkazy o tom, jak nehoda proběhla –⁠ vezměte si kontaktní údaje na svědky, pořiďte fotografie a v případě sporů o viníkovi přivolejte na místo nehody policii.

Výhody palubní kamery do auta v kostce

 1. Získáte důkazní materiál o nehodě pro pojišťovnu a policii.

 2. Máte vozidlo neustále pod dohledem, nejen během jízdy, ale i na parkovišti.

 3. Zvýšíte bezpečnost své jízdy –⁠ některé kamery nabízí couvací kameru nebo asistenci jízdy v pruhu.

 4. Máte záznam o jednání s policií, pokud vás zastaví kvůli přestupku.

 5. Natočíte zajímavé záběry krajiny z nevšedního úhlu, a tak ozvláštníte svá cestovatelská videa.

Jak nakládat se záznamem z palubní kamery

Nicméně kvůli palubní kameře se můžete i vy sami dostat do problémů se zákonem. Je velmi důležité, aby bylo pořízení záznamu a nakládání s ním v souladu s GDPR. Účelem natáčení by měla být pouze ochrana majetku, zdraví či života osob.

Protiprávní je zveřejnění nahrávky na YouTube a sociálních sítích, přestože chce řidič pouze upozornit na arogantní chování jiného řidiče. Osoba, která záznam pořídila a zveřejnila, může dostat nemalou pokutu za zneužití osobních údajů.

Záznam smíte předat policii, pojišťovně či soudu při vyšetřování dopravní nehody či vandalismu. I v tomto případě ovšem do hry vstupuje ochrana osobních údajů –⁠ jako důkaz byste měli předat pouze výseč videa týkající se incidentu. „Pokud je to třeba patnáct minut jízdy, z nichž čtrnáct a půl s případem nesouvisí, pak to soud může jako důkaz odmítnout,“ říká motoristický právník Michal Dlabola pro Aktuálně.cz. Na kameře se totiž nejspíš objeví řada dalších osob a soudce může dojít k závěru, že jejich právo na soukromí má přednost před dokazováním viníka autonehody.

Pokud chcete záznam kdekoliv zveřejnit, nesmí být rozpoznatelné obličeje osob, registrační značky vozidla a další prvky, jež by vedly k identifikaci osob. Zároveň musíte zabránit tomu, aby se k záznamu dostaly jiné osoby, které by ho mohly zneužít.

Levnější havarijní pojištění díky palubní kameře?

Pojišťovny v České republice nenabízí slevu z havarijního pojištění, když si pořídíte palubní kameru. Většinou berou v potaz pouze zabezpečovací zařízení, která chrání vůz proti odcizení. Typicky se jedná o imobilizér, alarm nebo GPS sledovací zařízení. Naštěstí existují i jiné způsoby, jak najít levnější havarijní pojištění, a to díky online srovnání.

Havarijní pojištění pořídíte už od několika tisíc ročně a při dnešní vysoké inflaci se vyplatí i pro starší vozidla. Chraňte svůj vůz při nehodě, vandalismu, řádění přírodních živlů nebo srážce se zvěří. Srovnejte si ceny havarijního pojištění online a najděte to nejvýhodnější na trhu.

Kamera do auta v zahraničí

U nás v Česku platí ještě relativně mírné podmínky. V jiných zemích Evropy je používání palubní kamery zcela zakázáno.

 • V Německu je používání kamer do auta legální, ale na jejich použití se vztahuje mnoho pravidel, která se navíc liší v jednotlivých spolkových zemích. V žádném případě nesmíte zveřejnit záznam obsahující osoby nebo SPZ vozidel. V souladu s ochranou osobních údajů je také nutné, aby palubní kamera natáčela pouze krátce, nikoliv souvisle –⁠ například jen při nehodě nebo prudkém brzdění.

 • V Rakousku je zakázáno pořizovat záznam veřejného prostoru. Nelze natáčet pro účely shromažďování důkazů o nehodě. Jedinou výjimkou je pořízení záznamu pro soukromé účely (například chcete natočit jízdu pěknou krajinou), ale ani ten nesmí být souvislý. Pokud zákaz porušíte, hrozí vám pokuta až 25 000 eur, a proto je lepší v Rakousku kameru úplně vypnout.

 • Na Slovensku, v Polsku, Itálii nebo Chorvatsku platí podobná pravidla jako v ČR. Pro soukromé účely můžete kameru do auta používat bez omezení, ale jestli chcete záznam zveřejnit, nesmí být identifikovatelné osoby ani SPZ vozidel.

 • Nejpřísnější pravidla platí v Lucembursku a Portugalsku, kde je používání palubních kamer zcela zakázáno. V Portugalsku ji dokonce nesmíte ani vlastnit.

Podcast Nepodceňto

Pomocníci na cestách

Zjistěte, jak vybrat GPS navigaci či autokameru nebo jaká aplikace vám zjednoduší parkování.

Kam umístit kameru v autě, aby nehrozila pokuta

Do problémů s policií se můžete dostat i kvůli nesprávnému umístění palubní kamery ve vozidle. Kamera nesmí bránit výhledu z vozidla. Nejlepší je kameru umístit:

 • na zadní stranu středového zpětného zrcátka,

 • ke spodnímu okraji čelního okna a zadní části palubní desky,

 • pod horní zatemňovací fólii.

Palubní kamera do auta

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?