Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta

Nejčastější připojištění k povinnému ručení

Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

Pojištění skel

Podle České asociace pojišťoven je průměrná škoda na sklech okolo 8 000 Kč a jde o velmi časté poškození, které většina českých motoristů nemá pojištěné. Přitom k poškození čelního skla mnohdy stačí i jeden malý letící kamínek. K opravě by mělo v takovém případě dojít co nejdříve, za jízdu s prasklým čelním sklem hrozí pokuta až 10 000 Kč a 5 trestných bodů.

V rámci pojištění skel vozidla se zpravidla pojišťují úplně všechna skla včetně prosklené střechy a střešního okna. Vzácně se můžete setkat s pojištěním pouze čelního skla, většina pojišťoven už ho ale nenabízí. Pojištění nekryje škody na sklech, pokud v rámci pojistné události dojde k poškození jiných částí auta (například při dopravní nehodě).

Náš tip: Mají skla na vašem autě hodnotu desítek tisíc korun? Připojištění skel by vás u některých pojišťoven mohlo stát i vyšší tisíce korun. Limit plnění by se přitom pohyboval mezi 40 a 50 tisíci Kč. Určitě se vám proto vyplatí sáhnout po povinném ručení, které v rámci jednoho balíčku kombinuje několik připojištění a škodu na sklech kryje až do obvyklé ceny vozidla. Tyto balíčky nabízí například pojišťovna Pillow nebo Allianz.

Živelné události

Pro případy, kdy váš vůz poškodí živelná pohroma, je tu připojištění proti živlům. To zahrnuje zemětřesení, krupobití, nahodilé pády skal, stromů, sloupů či stožárů, sesuvy sněhu nebo zemin, požáry, výbuchy, údery blesku, povodně, záplavy nebo poškození vodou z vodovodních zařízení. Nekryje však škody vzniklé na sklech, která je třeba pojistit přes výše zmíněné připojištění skel.

Poškození aut živelnou pohromou nejsou příliš časté. Nejvíce aut historicky poničilo krupobití v roce 2010, kdy došlo k poškození více než 20 000 vozů a škody přesáhly 1,2 miliardy korun. Dlouhodobé statistiky ale suverénně vedou běžné nehody, které zaviní řidiči nebo zvěř. Když už ale k živelné pohromě dojde, škody mohou být pro auto fatální. Kroupy dokážou zničit celou karoserii, povodeň zase spolehlivě zdemoluje interiér a elektroniku. Připojištění přitom stojí pár stovek korun a tyto škody pokryje.

Víte že...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.

Chci ušetřit na povinném ručení

Střet se zvěří

Dopravní nehody, které zapříčiní střet se zvěří, jsou mimo města velmi časté. Podle statistik Policie ČR způsobí divoké zvíře okolo 15 % všech nehod v ČR. Kvalitní připojištění, které pokryje všechny škody vzniklé v důsledku nárazu do divokého zvířete (kromě škod na sklech), se proto mimo města rozhodně vyplatí. U některých pojišťoven krytí zahrnuje i škody na zaparkovaném vozidle včetně překousaných drátů.

Náš tip

Nezapomeňte na připojištění skel

Zničení předního skla je při střetu se zvířetem velmi časté, protože vyšší zvířata mohou snadno přeletět přes kapotu přímo na sklo.

Asistenční služby

Každá nehoda či porucha je velmi nepříjemným zážitkem, který vám pomůže zvládnout kvalitní asistenční služba. Ta může zahrnovat pomoc s vybitou baterií, ztrátou klíčů, defektem pneumatiky, zabouchnutými klíčky, odtahem auta nebo odvozem domů. Součástí komplexnějších a dražších asistenčních připojištění může být také náhradní vozidlo nebo zajištění ubytování.

Kde všude se na asistenci pojišťovny můžete spolehnout? Zpravidla po celé Evropě. Podmínky se drobně liší jen u míst jako je evropská část Turecka, Bělorusko, Rusko nebo Ukrajina. Část pojišťoven v těchto zemích asistenční služby vůbec nezajišťuje, jiné pojišťovny upozorňují na horší dostupnost a kvalitu služeb, se kterými se pojí například delší čekací doba na odtah nebo horší kvalita ubytování.

Náhradní vozidlo

Pojišťovna vám v rámci tohoto připojištění zajistí náhradní vozidlo po dobu opravy. Nárok na náhradní vozidlo ale máte pouze na několik dní v roce, při delších opravách proto budete muset využít služeb půjčovny. Před sjednáním připojištění si celkový počet dní ověřte v podmínkách konkrétního pojištění, abyste přesně věděli, na kolik dní vám pojišťovna auto zajistí.

Náš tip

Náhradní vůz zdarma na celou dobu opravy

Pojišťovna Direct nabízí v rámci sjednání pojištění náhradní vozidlo zdarma, a to po celou dobu, co nemáte vlastní auto. Aktuálně svá auta nabízí v Praze a Brně, ale v roce 2023 má v plánu rozšíření i do dalších měst.

Další připojištění k povinnému ručení

Připojištění existuje celá řada. Každý řidič si proto povinné ručení může přizpůsobit vlastním potřebám. Povinné ručení může krýt:

 • úraz řidiče nebo celé posádky,

 • poškození kabelů zvířetem,

 • převážená zavazadla.

 • požár či výbuch,

 • vandalismus,

 • ztrátu klíčů,

 • či havárii.

Ceny nejoblíbenějších připojištění

Modelová kalkulace pro 30 letého řidiče z Prahy, který nikdy nezavinil nehodu.

Název připojištění

Cena připojištění

Připojištění skel

od 570 Kč

Živelné události

od 320 Kč

Střet se zvěří

od 700 Kč

Asistenční služby

od 350 Kč

Náhradní vozidlo

u Direct pojišťovny zdarma


Potřeby řidičů se liší

V různých částech země se požadavky na připojištění různí. Lidé z menších obcí nedají dopustit na připojištění proti střetu se zvěří, zatímco lidé z velkých měst preferují pojištění proti krádeži nebo vandalismu.

„Z dat vidíme, že klienti z menších měst a vesnic si častěji sjednávají pojištění proti srážce se zvířetem či poškození vozidla zvířetem (např. prokousaná elektroinstalace). Naopak lidé z větších měst a zejména ti, kteří parkují auto mimo garáž, preferují sjednání pojištění proti odcizení či vandalismu,“ uvedla pro Srovnejto.cz Kateřina Pavlíková z pojišťovny Allianz.

I vy proto zvažte, která připojištění pro vás opravdu dávají smysl. A pokud chcete získat maximální možnou jistotu, sjednejte si všechna dostupná připojištění, která lze získat v rámci výhodných balíčků, nebo povinné ručení zkombinujte s havarijním pojištěním.

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Sjednat havarijní pojištění

Jak najít správné povinné ručení

Maximální výše pojistného plnění, různá připojištění a odlišné ceny. Vyznat se v nabídce pojišťoven není lehké. S pomocí online srovnávače povinného ručení se ale snadno zorientujete a najdete nejvýhodnější povinné ručení včetně připojištění, které si přes web můžete rovnou i sjednat. Vše tak zvládnete během pár minut, nemusíte nikam chodit a díky porovnání různých nabídek navíc výrazně ušetříte.

Náš tip

Hledáte velmi specifické připojištění?

U všech nabídek v naší kalkulačce můžete na jednotlivá připojištění kliknout a přečíst si veškeré podrobnosti o dané službě vč. výjimek. A pokud vás napadnou jakékoliv dotazy, neváhejte nám napsat nebo zavolat, naši experti vám s výběrem pojištění rádi pomůžou.

Chci připojištění k povinnému ručení

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž stojí u nabíjejícího se elektroauta
  Auto
  11. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak získat dotace na elektromobil v ČR

  V současné době se dotace na elektromobily nabízí pouze pro státní firmy, obce, školy či neziskové organizace. Plánovaná podpora pro firmy byla zrušena, jelikož program nesplňoval podmínky Evropské komise. Běžní občané a podnikatelé se tak dotace na elektromobil nedočkají ani v roce 2022.

 • Policejní kontrola - dechová zkouška s alkohol tester
  Auto
  10. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak vybrat alkohol tester

  Rádi byste ráno po bujarém večírku usedli za volant, ale nejste si jistí, jestli nenadýcháte? Se zjištěním zbytkového alkoholu v krvi vám pomůže alkohol tester. Vybírejte obezřetně, spoustu přístrojů nedosahuje dostatečné spolehlivosti. Na co byste se při koupi alkohol testeru měli zaměřit?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  Auto
  30. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Státní poznávací značky (SPZ) sestávají v Česku z kombinace písmen, arabských číslic a případně mezer či rozdělovacích znamének. „Espézetka” je u nás přidělena ke každému jednotlivému vozidlu podléhající registraci. V autě jsou cedulky se státní poznávací značkou umístěné na přídi a zádi nad nárazníky vozu a slouží k odlišení jednotlivých aut a k jejich individuální dohledatelnosti. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami
  Auto
  24. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co říká která kontrolka v autě? U oranžové zbystřete, u červené raději v jízdě nepokračujte

  Pokud je s automobilem něco v nepořádku, potřebuje řidiče spolehlivým způsobem upozornit. A to prostřednictvím kontrolek. Co jednotlivé symboly v autě znamenají? Kdy můžete s opatrností pokračovat v jízdě a kdy je naopak lepší vozidlo hned zastavit a problém odstranit?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  15. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zdražení povinného ručení a havarijní pojištění 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

  V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

 • Jak vybrat olej do auta? - Otevřená kapota auta a manipulace s motorem
  Auto
  07. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat motorový olej do auta? Na značce ani výrobci příliš nezáleží. Důležité jsou jiné parametry

  Podobně jako se člověk neobejde bez vody, automobilové motory nemůžou fungovat bez vhodného oleje. Jak ale vybrat ten správný a nešlápnout vedle? Máme pro vás praktické info i rady, kde motorový olej koupit a jak (často) ho měnit.

 • Muž ovládá telefon na držáku v autě
  Auto
  27. října 2022|Marek Drahorád
  Chytré auto: Proč si ho pořídit a co to vlastně je?

  Chytrá zařízení nás dnes obklopují a mohou nám značně usnadnit život, pomoci chránit zdraví i ušetřit peníze. Auta nejsou výjimkou a výrobci funkce neustále vylepšují v rámci svých infotainmentů i mobilních aplikací. Díky mobilním operátorům ale chytré auto můžete udělat také ze starších modelů.

 • Jak řešit nabourané auto na parkovišti - Poškozený předek auta na parkovišti
  Auto
  14. října 2022|Marek Drahorád
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle policejní statistiky je náraz do zaparkovaného auta druhým nejčastějším druhem nehody a není divu, že se s poškozením vozu na tomto místě setkal skoro každý řidič. Jak si s podobnou situací poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, pokud viník od nehody ujede?

 • Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta
  Auto
  14. září 2022|Petr Pohůdka
  Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

  V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

 • Žena u rozbitého auta
  Auto
  02. září 2022|Petr Pohůdka
  Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

  Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

 • Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů
  Auto
  24. srpna 2022|Jana Březinová
  Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

  Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

 • Žena fotí dopravní nehodu
  Auto
  22. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

  Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

 • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
  Auto
  Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

  Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování s obytným vozem
  Auto
  14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

  Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

 • cestování-vozem
  Auto
  29. června 2022|Petr Woff
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • Mechanik s pneumatikou
  Auto
  Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

  Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

 • tankování
  Auto
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  08. dubna 2022|Marek Drahorád
  Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

  Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

 • žena prodává páru auto v salonů
  Auto
  04. dubna 2022|Marek Drahorád
  Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

  Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.