Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta

Nejčastější připojištění k povinnému ručení

Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

Pojištění skel

Podle České asociace pojišťoven je průměrná škoda na sklech okolo 8 000 Kč a jde o velmi časté poškození, které většina českých motoristů nemá pojištěné. Přitom k poškození čelního skla mnohdy stačí i jeden malý letící kamínek. K opravě by mělo v takovém případě dojít co nejdříve, za jízdu s prasklým čelním sklem hrozí pokuta až 10 000 Kč a 5 trestných bodů.


V rámci pojištění skel vozidla se zpravidla pojišťují úplně všechna skla včetně prosklené střechy a střešního okna. Vzácně se můžete setkat s pojištěním pouze čelního skla, většina pojišťoven už ho ale nenabízí. Pojištění nekryje škody na sklech, pokud v rámci pojistné události dojde k poškození jiných částí auta (například při dopravní nehodě).

Náš tip: Mají skla na vašem autě hodnotu desítek tisíc korun? Připojištění skel by vás u některých pojišťoven mohlo stát i vyšší tisíce korun. Limit plnění by se přitom pohyboval mezi 40 a 50 tisíci Kč. Určitě se vám proto vyplatí sáhnout po povinném ručení, které v rámci jednoho balíčku kombinuje několik připojištění a škodu na sklech kryje až do obvyklé ceny vozidla. Tyto balíčky nabízí například pojišťovna Pillow nebo Allianz.

Živelné události

Pro případy, kdy váš vůz poškodí živelná pohroma, je tu připojištění proti živlům. To zahrnuje zemětřesení, krupobití, nahodilé pády skal, stromů, sloupů či stožárů, sesuvy sněhu nebo zemin, požáry, výbuchy, údery blesku, povodně, záplavy nebo poškození vodou z vodovodních zařízení. Nekryje však škody vzniklé na sklech, která je třeba pojistit přes výše zmíněné připojištění skel.

Poškození aut živelnou pohromou nejsou příliš časté. Nejvíce aut historicky poničilo krupobití v roce 2010, kdy došlo k poškození více než 20 000 vozů a škody přesáhly 1,2 miliardy korun. Dlouhodobé statistiky ale suverénně vedou běžné nehody, které zaviní řidiči nebo zvěř. Když už ale k živelné pohromě dojde, škody mohou být pro auto fatální. Kroupy dokážou zničit celou karoserii, povodeň zase spolehlivě zdemoluje interiér a elektroniku. Připojištění přitom stojí pár stovek korun a tyto škody pokryje.

Víte že...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.

Střet se zvěří

Dopravní nehody, které zapříčiní střet se zvěří, jsou mimo města velmi časté. Podle statistik Policie ČR způsobí divoké zvíře okolo 15 % všech nehod v ČR. Kvalitní připojištění, které pokryje všechny škody vzniklé v důsledku nárazu do divokého zvířete (kromě škod na sklech), se proto mimo města rozhodně vyplatí. U některých pojišťoven krytí zahrnuje i škody na zaparkovaném vozidle včetně překousaných drátů.

Náš tip

Nezapomeňte na připojištění skel

Zničení předního skla je při střetu se zvířetem velmi časté, protože vyšší zvířata mohou snadno přeletět přes kapotu přímo na sklo.

Asistenční služby

Každá nehoda či porucha je velmi nepříjemným zážitkem, který vám pomůže zvládnout kvalitní asistenční služba. Ta může zahrnovat pomoc s vybitou baterií, ztrátou klíčů, defektem pneumatiky, zabouchnutými klíčky, odtahem auta nebo odvozem domů. Součástí komplexnějších a dražších asistenčních připojištění může být také náhradní vozidlo nebo zajištění ubytování.

Kde všude se na asistenci pojišťovny můžete spolehnout? Zpravidla po celé Evropě. Podmínky se drobně liší jen u míst jako je evropská část Turecka, Bělorusko, Rusko nebo Ukrajina. Část pojišťoven v těchto zemích asistenční služby vůbec nezajišťuje, jiné pojišťovny upozorňují na horší dostupnost a kvalitu služeb, se kterými se pojí například delší čekací doba na odtah nebo horší kvalita ubytování.

Náhradní vozidlo

Pojišťovna vám v rámci tohoto připojištění zajistí náhradní vozidlo po dobu opravy. Nárok na náhradní vozidlo ale máte pouze na několik dní v roce, při delších opravách proto budete muset využít služeb půjčovny. Před sjednáním připojištění si celkový počet dní ověřte v podmínkách konkrétního pojištění, abyste přesně věděli, na kolik dní vám pojišťovna auto zajistí.

Náš tip

Náhradní vůz zdarma na celou dobu opravy

Pojišťovna Direct nabízí v rámci sjednání pojištění náhradní vozidlo zdarma, a to po celou dobu, co nemáte vlastní auto. Aktuálně svá auta nabízí v Praze a Brně, ale v roce 2023 má v plánu rozšíření i do dalších měst.

Další připojištění k povinnému ručení

Připojištění existuje celá řada. Každý řidič si proto povinné ručení může přizpůsobit vlastním potřebám. Povinné ručení může krýt:

 • úraz řidiče nebo celé posádky,

 • poškození kabelů zvířetem,

 • převážená zavazadla.

 • požár či výbuch,

 • vandalismus,

 • ztrátu klíčů,

 • či havárii.

Ceny nejoblíbenějších připojištění

Modelová kalkulace pro 30 letého řidiče z Prahy, který nikdy nezavinil nehodu.

Název připojištění

Cena připojištění

Připojištění skel

od 570 Kč

Živelné události

od 320 Kč

Střet se zvěří

od 700 Kč

Asistenční služby

od 350 Kč

Náhradní vozidlo

u Direct pojišťovny zdarma


Potřeby řidičů se liší

V různých částech země se požadavky na připojištění různí. Lidé z menších obcí nedají dopustit na připojištění proti střetu se zvěří, zatímco lidé z velkých měst preferují pojištění proti krádeži nebo vandalismu.

„Z dat vidíme, že klienti z menších měst a vesnic si častěji sjednávají pojištění proti srážce se zvířetem či poškození vozidla zvířetem (např. prokousaná elektroinstalace). Naopak lidé z větších měst a zejména ti, kteří parkují auto mimo garáž, preferují sjednání pojištění proti odcizení či vandalismu,“ uvedla pro Srovnejto.cz Kateřina Pavlíková z pojišťovny Allianz.

I vy proto zvažte, která připojištění pro vás opravdu dávají smysl. A pokud chcete získat maximální možnou jistotu, sjednejte si všechna dostupná připojištění, která lze získat v rámci výhodných balíčků, nebo povinné ručení zkombinujte s havarijním pojištěním.

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Jak najít správné povinné ručení

Maximální výše pojistného plnění, různá připojištění a odlišné ceny. Vyznat se v nabídce pojišťoven není lehké. S pomocí online srovnávače povinného ručení se ale snadno zorientujete a najdete nejvýhodnější povinné ručení včetně připojištění, které si přes web můžete rovnou i sjednat. Vše tak zvládnete během pár minut, nemusíte nikam chodit a díky porovnání různých nabídek navíc výrazně ušetříte.

Náš tip

Hledáte velmi specifické připojištění?

U všech nabídek v naší kalkulačce můžete na jednotlivá připojištění kliknout a přečíst si veškeré podrobnosti o dané službě vč. výjimek. A pokud vás napadnou jakékoliv dotazy, neváhejte nám napsat nebo zavolat, naši experti vám s výběrem pojištění rádi pomůžou.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.