Jak ušetřit na povinném ručení

oranžové auto se značkou srovnejto.cz, Tomáš Srovnaný v modré košili vedle auta


Povinné ručení je zákonné pojištění, které vás ochrání před náklady spojenými s újmou na zdraví či majetku způsobenou třetí straně. Pokud budete jezdit bez povinného ručení, hrozí vám vysoké sankce.

Cenu povinného ručení ovlivňuje spousta faktorů, některé z nich dokonce můžete ovlivnit. Připravili jsme pro vás přehledný seznam všech možných tipů a vychytávek, jak si výslednou cenu povinného ručení snížit. Pojďme si nejdříve zopakovat, co všechno určuje cenu povinného ručení.

Co určuje cenu povinného ručení

Mezi ty hlavní faktory, které by vás mohly zajímat, patří:

Věk a bydliště řidiče


Bonusy a malusy řidiče


Model a stáří vozidla


Technické parametry vozidla

Frekvence placení pojištění

mapa ČR modrá ceny povinného ručení

Bydliště hraje velkou roli ve výsledné ceně

Větší riziko nehody na řidiče číhá ve velkých městech s hustou silniční dopravou. To představuje i větší hrozbu pro pojišťovny.

V roce 2022 si nejvíce připlatili obyvatele Prahy, stejně jako v předchozích letech. Nejméně naopak Vysočina a Pardubický kraj.


Mapa zobrazuje průměrné ceny povinného ručení za rok 2022 v jednotlivých krajích.

TIP!

Pokud si chcete snížit cenu pojištění, sjednejte si povinné ručení na pojistníka žijícího v kraji, kde je nižší nehodovost, než ve vašem trvalém bydlišti (ideálně na někoho z rodiny).

Cenu si můžete snížit i tím, že si sjednáte pojištění na řidiče s vyšším věkem nebo více bonusy. Typicky se jedná o rodiče nebo sourozence.

Auto vybírejte pečlivě

Jedním z faktorů, který ovlivňuje cenu povinného ručení, je typ vozu, značka, výkon, objem či typ paliva. Na co vše myslet při výběru auta? Pojišťovny určitým typům vozů nastavují vyšší sazby. Proto pokud auto teprve vybíráte, myslete i na tyto okolnosti.

Nový, zánovní nebo ojetý vůz?


Značka a model vozidla


Motor a pohon vozidla


Výbava vozidla

Automat nebo manuál

Vyhněte se placení pokut

Jízda bez povinného ručení vás může vyjít pěkně draho. Neriskujte a raději se co nejdříve pojistěte. Zákonná povinnost se vztahuje na váš vůz i v případě, že s ním nikam nejezdíte. Pokud víte, že auto nebudete používat, a chcete se vyhnout pokutě, vyřaďte jej z registru vozidel. Jen v takovém případě se na vás povinnost nebude vztahovat.

Srovnat ceny povinného ručení

stars
cz

Připojištění k povinnému ručení

Chcete vyšší krytí, ale nechce se vám samostatně platit havarijní pojištění? Připojištění k povinnému ručení dokáže spolehlivě nahradit havarijní pojištění, a to za poměrně příznivé ceny. Víte, co vše si můžete do balíčku povinného ručení přidat?
rozbité čelní sklo volající žena v pozadí
Pojištění skel

střet s jelenem z pohledu řidiče v autě
Střet se zvěří

Přečíst si článek, jak řešit srážku se zvěří.

spadlý strom na červeném autě
Živelné události

odvoz žlutého auta, volající žena, muž z asistenční služby v pozadí
Asistenční služby

Věděli jste, že...

  • Střet se zvěří kryje i střet se psem?

  • Největší riziko střetu se zvěří je brzy ráno a večer v období, kdy většina lidí cestuje kvůli práce.

Je lepší platit jednou ročně, nebo každý čtvrt rok?

Přestože většina pojišťoven upřednostňuje roční placení pojištění, máte možnost platit i jednou za půlrok nebo každý čtvrt rok.

Každá pojišťovna má ale trochu jiné podmínky, které jsme vám přehledně sepsali do tabulky v následujícím článku.

V některých případech se správný výběr frekvence placení vyplatí. Například u pojišťovny Uniqa dostanete za zvolení roční platby 10% slevu.

Slevy za sjednání více produktů u jedné pojišťovny

Pokud se přeci jen rozhodnete pro sjednání povinného ručení i havarijního pojištění zvlášť, je dobré zvážit, zda budete věrní jedné pojišťovně, nebo si produkty rozdělíte. U většiny pojišťoven to nemá vliv, přesto se najdou výjimky. Například pojišťovna ČPP nabízí slevu 25 % při sjednání komplexní pojistky na auto. Přehlednou tabulku si můžete projít v našem článku.

PojišťovnaSleva za kombinaci POV a HAV

Allianz

NE

ČPP

25 % při sjednání varianty SUPERPOV

ČSOB

5 %

Direct

NE

Generali Česká pojišťovna

NE

Kooperativa

NE

HVP

10 %

Slavia

až 5 %

UNIQA

10 % na havarijní pojištění

Další slevy u pojišťoven

Věrnost jedné pojišťovně se může vyplatit i v případě, že si u ní sjednáte:

  • více produktů (např. autopojištění + pojištění majetku)

  • pojištění auta a motorky

  • pojištění více aut

Kontaktujte nás, abychom vás mohli informovat o tom, jaké máte možnosti.

Srovnejte si ceny pojištění a ušetřete až 50 %

Zvolte si správný limit pojistného plnění

Čím vyšší limit pojistného plnění si zvolíte, tím vyšší bude cena vaší pojistky. Základní pojistný limit je 35 milionů Kč při škodě na zdraví a 35 milionů Kč při škodě na majetku. Od 23. prosince 2023 se budou minimální limity zvyšovat na 50/50 milionů Kč.

V tomto případě můžete ušetřit tak, že si zvolíte takové pojistné limity, které budou odpovídat vaši jízdě. Pokud s autem vyjedete párkrát do týdne na nákup, není potřeba platit za nejvyšší stomilionové limity. Naopak pokud pravidelně jezdíte dálkové cesty do zahraničí, volte ty nejvyšší možné limity.

Pamatujte, že hodnota jednoho lidského života má 30 milionů Kč, a v případě velkého neštěstí vám pojištění s nejnižšími pojistnými limity možná nebude stačit.

Ušetřete díky bezpečné jizdě

  • Věděli jste, že nasbírané bonusy můžou vaši cenu povinného ručení snížit až o 50 %? Museli byste ale alespoň 10 let jezdit bezeškodně. Prvního cenového zvýhodnění se však můžete dočkat už po 12 měsících jízdy bez nehod.

    Přečtěte si, jak funguje systém bonusů a malusů, a jak jezdit bezpečně za jakýkoliv podmínek.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.