Blog
Pojištění vozu
Muž za volantem

Jak vybrat auto? Těchto 10 tipů vám pomůže

13. ledna 2022|Marek Drahorád|

Auto je jednou z nejdražších věcí, kterou si pořizujeme. Jeho výběru bychom proto měli věnovat dostatečnou péči, ať už pokukujeme po novém, ojetém nebo úplně prvním autě. Náš desetibodový seznam tipů vám hledání ideálního vozidla výrazně usnadní - nehledě na váš rozpočet.

10 tipů na výběr auta

1. Nový, zánovní, nebo ojetý automobil?

V tomto směru záleží především na vašich finančních možnostech a uvažování o penězích. Nové auto je sice nejdražší, ale můžete si ho sami nakonfigurovat a získáte několikaletou záruku. Výhody jsou vykoupeny poměrně rychlou ztrátou hodnoty automobilu. U starších vozů zase hrozí nižší spolehlivost, které kromě běžného opotřebení může napomoci nešetrný původní majitel.

Porovnat povinné ručení

2. Zvolte si přiměřenou cenovou kategorii.

Pečlivě zvažte, kolik do auta můžete investovat, aby příliš nezatížilo váš rozpočet. S jasně určeným cenovým limitem výrazně klesá šance, že se impulzivně rozhodnete pro zbytečně drahý vůz. Myslete také na pojištění auta a pravidelný servis. U ojetých vozů nezapomeňte ani na dostatečnou rezervu na případné opravy. Ty nákladnější totiž mohou vyjít na desítky tisíc korun. A to i u obyčejných automobilů. 

3. Vyberte správnou velikost.

Malá auta méně žerou, lépe se s nimi manévruje a parkuje, ale jejich pořizovací cena zpravidla není o moc nižší než u větších modelů. Proto si při výběru auta rozmyslete, v kolika lidech budete nejčastěji cestovat a co s sebou plánujete vozit. Ušetříte si tak starosti s prodejem, následným sháněním nového vozu a další administrativou.

4. Po jakém motoru a pohonu sáhnout?

Většina řidičů se pravděpodobně bude rozhodovat mezi benzínem a naftou. Motory z obou táborů jsou dnes natolik vyspělé, že téměř neškodí svému okolí a dlouhodobě fungují bez větších komplikací. Pokud většinou vyrážíte pouze na kratší cesty, obecně platí, že byste měli sáhnout spíše po benzínovém motoru. Jsou levnější na údržbu i pořízení a krátké vzdálenosti jim nijak neubližují. Do budoucna je třeba myslet také na možné omezování dieselových motorů, se kterými se už dnes nedostanete do některých evropských měst.

Jestliže na vůz máte větší rozpočet, výběr se vám rozšiřuje o hybridní a elektrické vozy auta na vodíkový pohon. Všechna vynikají nízkými (nebo nulovými) emisemi a jejich vlastnictví vám přinese také symbolické výhody. U nás jde třeba o parkování zdarma nebo levnější dálniční známku. Dotaci na nákup v Česku bohužel nezískáte. Velkou výhodou čistě elektrických aut jsou však minimální nároky na jejich údržbu. Nevýhodou stále zůstává vyšší pořizovací cena, menší dojezd a řidší síť nabíjecích stanic (oproti běžným benzinovým pumpám).

Mezi alternativními motorizacemi se můžete setkat také s vozy na plyn CNG nebo LPG. Ty jsou oproti klasickým spalovacím motorům levnější na provoz, přívětivější k životnímu prostředí a nepřiplatíte si za ně horentní sumy. Nesmíte s nimi ale parkovat v podzemních garážích a palivo neseženete na každém rohu. Síť plnících stanic už je ale dostatečně hustá.

Co se pohonu týče, většině řidičů udělá nejlepší službu předokolka. Není záludná a je nejlevnější na výrobu i údržbu. Pohon zadních kol pak ocení zkušení a nadšení řidiči, kterým dokáže nabídnout zajímavější jízdní vlastnosti, které jsou ale vykoupeny divočejším chováním auta. Čtyřkolku volte pouze v případě, že využijete její vysokou trakci a často jezdíte do hor či horšího terénu. 

5. Automat nebo manuál?

Automatická převodovka v Evropě stále není standardem, přestože řidičům přináší extrémní pohodlí. Důvodem je vyšší pořizovací cena a náklady na případný servis. Historicky také platilo, že automaty špatně a pomalu řadily a auta kvůli jejich nepřesnosti spotřebovávala více paliva. Dnes už ale ani jedna z těchto nevýhod neplatí. Jestli vám to rozpočet dovolí, doporučujeme zvolit automat - obzvlášť pokud většinu času strávíte v městském provozu.
luxusni_prodejna_aut

6. Opravdu potřebujete luxusní výbavu?

Jízdní asistenty, pohon na všechna čtyři kola, vyhřívaná sedadla, senzory a kamery po celém obvodu auta. Všechny tyto vychytávky vám mohou zajistit větší pohodlí a bezpečí na cestách.

Opravdu ale ve městě potřebujete pohon 4x4, kvůli kterému auto více žere a z ceny servisu se vám protočí panenky? Využijete adaptivní tempomat sotva jednou za rok? Výbavu auta si dobře rozmyslete a berte pouze to, co vám při vašich cestách opravdu pomůže. Tedy pokud vám alespoň trochu záleží na stavu vaší peněženky - nadbytečná výbava zvedá nejen pořizovací cenu, ale také cenu oprav. Pečlivě zvažte také kožený interiér, který sice vypadá pěkně a dobře se udržuje, ale je dražší, v zimě studí a v létě hřeje.

7. Kolik peněz ročně ztratíte kvůli klesající hodnotě automobilu?

Pořizovací cenou, pojištěním a servisem náklady spojené s autem nekončí. Většina lidí vůbec nemyslí na další důležitý faktor - klesající hodnotu vozidla. Nová auta během prvních let provozu ztratí klidně i přes 50 % své původní ceny. Proto si vždy promyslete, jestli raději nesáhnout po zánovním či ojetém kusu.

8. Ověřte si praktické zkušenosti majitelů.

Reklamy a různé povídačky mohou tvrdit ledacos. Při výběru auta ale dejte především na praktické zkušenosti expertů a majitelů, kteří už s daným vozem něco zažili. Díky jejich zkušenostem můžete odhalit, která značka, model, motorizace nebo výbava bude tou pravou volbou pro vás. Doporučení si určitě zaslouží například Martin Vaculík, který testovaným autům rozumí do posledního šroubku. Hodnotné informace můžete najít i na fórech zaměřených na konkrétní modely či značky aut.

9. Máte ve svém okolí správný servis?

U exotičtějších vozidel můžete narazit na problém s dostupností servisu. Komplikací nutně nemusí být cena. Často jde spíše o příliš velkou vzdálenost či nedostupnost dílů. Sázkou na jistotu je v našich končinách vůz z koncernu Volkswagen, především pak škodovky. Kvalitní servisy pro ně najdete i v nejzapadlejších koutech Česka. 

10. A co barva?

Někdo barvu neřeší, pro někoho je naopak extrémně důležitá. Ať už patříte do kteréhokoliv tábora, myslete na to, že barva ovlivňuje nejen vzhled auta. Bílé vozy jsou na silnici nejlépe vidět a bílá barva proto platí za tu nejbezpečnější. Nevýhodou ale může být fádní vzhled a fakt, že je na bílé více vidět špína. Nejhůře jsou vidět tmavá auta, na kterých se navíc usazuje prach a pyl.
autobazar_pod_snehem

Správný výběr barvy může pozitivně ovlivnit také zůstatkovou cenu vozu. Většina řidičů totiž netouží po ničem extravagantním. Auta s výrazným lakem se proto hůře prodávají.

Jak vybrat první auto?

U prvního auta myslete na to, že ho kvůli absenci zkušeností můžete snadno obouchat a pravděpodobně dostane zabrat i spojka, převodovka a motor. Zvažte tak, jestli stojí za to, investovat do prvního auta velkou sumu peněz, nebo se radši vyjezdíte v něčem obyčejnějším.

Jak vybrat nové auto?

U nového auta se do jisté míry můžete spolehnout na pověst značky a konkrétních modelů i motorizací. Klid na duši vám jistě dodá záruka, která u některých automobilek přesahuje i pět let. I tak ale doporučujeme dodržet desatero, které najdete výše. Auto nekupujte hned v prvním autosalonu, ale nechte si udělat více nabídek. Zeptejte se také na slevu, která z ceny nového vozu může srazit velmi slušnou částku.

Jak vybrat ojeté auto? Kde auta hledat? 

Jako první vás možná napadne klasický autobazar. Jejich pověst je ale v Česku tragická. A ještě aby ne. Tachometry se tu stáčí jak na běžícím pásu a nikdo to pořádně neřeší, auta odepsaná po totálních nehodách se prodávají jako zánovní a výčet nekalých praktik by takto mohl dále pokračovat. Bazary si proto pečlivě vybírejte.

Dobrou volbou mohou být například autobazary Das WeltAuto nebo Škoda Plus, které nabízí pouze prověřené vozy v dobrém technickém stavu. Pokud hledáte co nejširší nabídku, nejlepší službu vám udělá server Sauto.cz, který sdružuje nabídky autobazarů i soukromníků z celého Česka.

Po vzácných vozech budete muset zapátrat i na jiných inzertních serverech a specializovaných fórech. Auto si také můžete nechat dovézt ze zahraničí. Firmu, která vám s tím pomůže, si ale vybírejte stejně pečlivě jako bazar. Při výběru použitého vozu vám může pomoci i 7 tipů při výběru ojetého auta.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).