Muž za volantem

Jak vybrat auto? Těchto 10 tipů vám pomůže

Auto je jednou z nejdražších věcí, kterou si pořizujeme. Jeho výběru bychom proto měli věnovat dostatečnou péči, ať už pokukujeme po novém, ojetém nebo úplně prvním autě. Náš desetibodový seznam tipů vám hledání ideálního vozidla výrazně usnadní - nehledě na váš rozpočet.

10 tipů na výběr auta

1. Nový, zánovní, nebo ojetý automobil?

V tomto směru záleží především na vašich finančních možnostech a uvažování o penězích. Nové auto je sice nejdražší, ale můžete si ho sami nakonfigurovat a získáte několikaletou záruku. Výhody jsou vykoupeny poměrně rychlou ztrátou hodnoty automobilu. U starších vozů zase hrozí nižší spolehlivost, které kromě běžného opotřebení může napomoci nešetrný původní majitel.

2. Zvolte si přiměřenou cenovou kategorii.

Pečlivě zvažte, kolik do auta můžete investovat, aby příliš nezatížilo váš rozpočet. S jasně určeným cenovým limitem výrazně klesá šance, že se impulzivně rozhodnete pro zbytečně drahý vůz. Myslete také na pojištění auta a pravidelný servis. U ojetých vozů nezapomeňte ani na dostatečnou rezervu na případné opravy. Ty nákladnější totiž mohou vyjít na desítky tisíc korun. A to i u obyčejných automobilů. 

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

3. Vyberte správnou velikost.

Malá auta méně žerou, lépe se s nimi manévruje a parkuje, ale jejich pořizovací cena zpravidla není o moc nižší než u větších modelů. Proto si při výběru auta rozmyslete, v kolika lidech budete nejčastěji cestovat a co s sebou plánujete vozit. Ušetříte si tak starosti s prodejem, následným sháněním nového vozu a další administrativou.

4. Po jakém motoru a pohonu sáhnout?

Většina řidičů se pravděpodobně bude rozhodovat mezi benzínem a naftou. Motory z obou táborů jsou dnes natolik vyspělé, že téměř neškodí svému okolí a dlouhodobě fungují bez větších komplikací. Pokud většinou vyrážíte pouze na kratší cesty, obecně platí, že byste měli sáhnout spíše po benzínovém motoru. Jsou levnější na údržbu i pořízení a krátké vzdálenosti jim nijak neubližují. Do budoucna je třeba myslet také na možné omezování dieselových motorů, se kterými se už dnes nedostanete do některých evropských měst.

Jestliže na vůz máte větší rozpočet, výběr se vám rozšiřuje o hybridní a elektrické vozy auta na vodíkový pohon. Všechna vynikají nízkými (nebo nulovými) emisemi a jejich vlastnictví vám přinese také symbolické výhody. U nás jde třeba o parkování zdarma nebo levnější dálniční známku. Dotaci na nákup v Česku bohužel nezískáte. Velkou výhodou čistě elektrických aut jsou však minimální nároky na jejich údržbu. Nevýhodou stále zůstává vyšší pořizovací cena, menší dojezd a řidší síť nabíjecích stanic (oproti běžným benzinovým pumpám).

Mezi alternativními motorizacemi se můžete setkat také s vozy na plyn CNG nebo LPG. Ty jsou oproti klasickým spalovacím motorům levnější na provoz, přívětivější k životnímu prostředí a nepřiplatíte si za ně horentní sumy. Nesmíte s nimi ale parkovat v podzemních garážích a palivo neseženete na každém rohu. Síť plnících stanic už je ale dostatečně hustá.

Co se pohonu týče, většině řidičů udělá nejlepší službu předokolka. Není záludná a je nejlevnější na výrobu i údržbu. Pohon zadních kol pak ocení zkušení a nadšení řidiči, kterým dokáže nabídnout zajímavější jízdní vlastnosti, které jsou ale vykoupeny divočejším chováním auta. Čtyřkolku volte pouze v případě, že využijete její vysokou trakci a často jezdíte do hor či horšího terénu. 


Náš tip

Ušetřete na povinném ručení

Cenu povinného ručení ovlivňuje spousta faktorů, některé z nich ale můžete ovlivnit, a snížit si tak výslednou cenu povinného ručení. Přečtěte si článek se všemi možnými tipy a vychytávkami, jak ušetřit.

5. Automat nebo manuál?

Automatická převodovka v Evropě stále není standardem, přestože řidičům přináší extrémní pohodlí. Důvodem je vyšší pořizovací cena a náklady na případný servis. Historicky také platilo, že automaty špatně a pomalu řadily a auta kvůli jejich nepřesnosti spotřebovávala více paliva. Dnes už ale ani jedna z těchto nevýhod neplatí. Jestli vám to rozpočet dovolí, doporučujeme zvolit automat - obzvlášť pokud většinu času strávíte v městském provozu.


luxusni_prodejna_aut

6. Opravdu potřebujete luxusní výbavu?

Jízdní asistenty, pohon na všechna čtyři kola, vyhřívaná sedadla, senzory a kamery po celém obvodu auta. Všechny tyto vychytávky vám mohou zajistit větší pohodlí a bezpečí na cestách.

Opravdu ale ve městě potřebujete pohon 4x4, kvůli kterému auto více žere a z ceny servisu se vám protočí panenky? Využijete adaptivní tempomat sotva jednou za rok? Výbavu auta si dobře rozmyslete a berte pouze to, co vám při vašich cestách opravdu pomůže. Tedy pokud vám alespoň trochu záleží na stavu vaší peněženky - nadbytečná výbava zvedá nejen pořizovací cenu, ale také cenu oprav. Pečlivě zvažte také kožený interiér, který sice vypadá pěkně a dobře se udržuje, ale je dražší, v zimě studí a v létě hřeje.

7. Kolik peněz ročně ztratíte kvůli klesající hodnotě automobilu?

Pořizovací cenou, pojištěním a servisem náklady spojené s autem nekončí. Většina lidí vůbec nemyslí na další důležitý faktor - klesající hodnotu vozidla. Nová auta během prvních let provozu ztratí klidně i přes 50 % své původní ceny. Proto si vždy promyslete, jestli raději nesáhnout po zánovním či ojetém kusu.

Víte že...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.

8. Ověřte si praktické zkušenosti majitelů.

Reklamy a různé povídačky mohou tvrdit ledacos. Při výběru auta ale dejte především na praktické zkušenosti expertů a majitelů, kteří už s daným vozem něco zažili. Díky jejich zkušenostem můžete odhalit, která značka, model, motorizace nebo výbava bude tou pravou volbou pro vás. Doporučení si určitě zaslouží například Martin Vaculík, který testovaným autům rozumí do posledního šroubku. Hodnotné informace můžete najít i na fórech zaměřených na konkrétní modely či značky aut.

9. Máte ve svém okolí správný servis?

U exotičtějších vozidel můžete narazit na problém s dostupností servisu. Komplikací nutně nemusí být cena. Často jde spíše o příliš velkou vzdálenost či nedostupnost dílů. Sázkou na jistotu je v našich končinách vůz z koncernu Volkswagen, především pak škodovky. Kvalitní servisy pro ně najdete i v nejzapadlejších koutech Česka. 

10. A co barva?

Někdo barvu neřeší, pro někoho je naopak extrémně důležitá. Ať už patříte do kteréhokoliv tábora, myslete na to, že barva ovlivňuje nejen vzhled auta. Bílé vozy jsou na silnici nejlépe vidět a bílá barva proto platí za tu nejbezpečnější. Nevýhodou ale může být fádní vzhled a fakt, že je na bílé více vidět špína. Nejhůře jsou vidět tmavá auta, na kterých se navíc usazuje prach a pyl.


autobazar_pod_snehem

Správný výběr barvy může pozitivně ovlivnit také zůstatkovou cenu vozu. Většina řidičů totiž netouží po ničem extravagantním. Auta s výrazným lakem se proto hůře prodávají.

Jak vybrat první auto?

U prvního auta myslete na to, že ho kvůli absenci zkušeností můžete snadno obouchat a pravděpodobně dostane zabrat i spojka, převodovka a motor. Zvažte tak, jestli stojí za to, investovat do prvního auta velkou sumu peněz, nebo se radši vyjezdíte v něčem obyčejnějším.

Jak vybrat nové auto?

U nového auta se do jisté míry můžete spolehnout na pověst značky a konkrétních modelů i motorizací. Klid na duši vám jistě dodá záruka, která u některých automobilek přesahuje i pět let. I tak ale doporučujeme dodržet desatero, které najdete výše. Auto nekupujte hned v prvním autosalonu, ale nechte si udělat více nabídek. Zeptejte se také na slevu, která z ceny nového vozu může srazit velmi slušnou částku.

Jak vybrat ojeté auto? Kde auta hledat? 

Jako první vás možná napadne klasický autobazar. Jejich pověst je ale v Česku tragická. A ještě aby ne. Tachometry se tu stáčí jak na běžícím pásu a nikdo to pořádně neřeší, auta odepsaná po totálních nehodách se prodávají jako zánovní a výčet nekalých praktik by takto mohl dále pokračovat. Bazary si proto pečlivě vybírejte.

Dobrou volbou mohou být například autobazary Das WeltAuto nebo Škoda Plus, které nabízí pouze prověřené vozy v dobrém technickém stavu. Pokud hledáte co nejširší nabídku, nejlepší službu vám udělá server Sauto.cz, který sdružuje nabídky autobazarů i soukromníků z celého Česka.

Po vzácných vozech budete muset zapátrat i na jiných inzertních serverech a specializovaných fórech. Auto si také můžete nechat dovézt ze zahraničí. Firmu, která vám s tím pomůže, si ale vybírejte stejně pečlivě jako bazar. Při výběru použitého vozu vám může pomoci i 7 tipů při výběru ojetého auta.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.