Muž za volantem

Jak vybrat auto? Těchto 10 tipů vám pomůže

Auto je jednou z nejdražších věcí, kterou si pořizujeme. Jeho výběru bychom proto měli věnovat dostatečnou péči, ať už pokukujeme po novém, ojetém nebo úplně prvním autě. Náš desetibodový seznam tipů vám hledání ideálního vozidla výrazně usnadní - nehledě na váš rozpočet.

10 tipů na výběr auta

1. Nový, zánovní, nebo ojetý automobil?

V tomto směru záleží především na vašich finančních možnostech a uvažování o penězích. Nové auto je sice nejdražší, ale můžete si ho sami nakonfigurovat a získáte několikaletou záruku. Výhody jsou vykoupeny poměrně rychlou ztrátou hodnoty automobilu. U starších vozů zase hrozí nižší spolehlivost, které kromě běžného opotřebení může napomoci nešetrný původní majitel.

2. Zvolte si přiměřenou cenovou kategorii.

Pečlivě zvažte, kolik do auta můžete investovat, aby příliš nezatížilo váš rozpočet. S jasně určeným cenovým limitem výrazně klesá šance, že se impulzivně rozhodnete pro zbytečně drahý vůz. Myslete také na pojištění auta a pravidelný servis. U ojetých vozů nezapomeňte ani na dostatečnou rezervu na případné opravy. Ty nákladnější totiž mohou vyjít na desítky tisíc korun. A to i u obyčejných automobilů. 

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

3. Vyberte správnou velikost.

Malá auta méně žerou, lépe se s nimi manévruje a parkuje, ale jejich pořizovací cena zpravidla není o moc nižší než u větších modelů. Proto si při výběru auta rozmyslete, v kolika lidech budete nejčastěji cestovat a co s sebou plánujete vozit. Ušetříte si tak starosti s prodejem, následným sháněním nového vozu a další administrativou.

4. Po jakém motoru a pohonu sáhnout?

Většina řidičů se pravděpodobně bude rozhodovat mezi benzínem a naftou. Motory z obou táborů jsou dnes natolik vyspělé, že téměř neškodí svému okolí a dlouhodobě fungují bez větších komplikací. Pokud většinou vyrážíte pouze na kratší cesty, obecně platí, že byste měli sáhnout spíše po benzínovém motoru. Jsou levnější na údržbu i pořízení a krátké vzdálenosti jim nijak neubližují. Do budoucna je třeba myslet také na možné omezování dieselových motorů, se kterými se už dnes nedostanete do některých evropských měst.

Jestliže na vůz máte větší rozpočet, výběr se vám rozšiřuje o hybridní a elektrické vozy auta na vodíkový pohon. Všechna vynikají nízkými (nebo nulovými) emisemi a jejich vlastnictví vám přinese také symbolické výhody. U nás jde třeba o parkování zdarma nebo levnější dálniční známku. Dotaci na nákup v Česku bohužel nezískáte. Velkou výhodou čistě elektrických aut jsou však minimální nároky na jejich údržbu. Nevýhodou stále zůstává vyšší pořizovací cena, menší dojezd a řidší síť nabíjecích stanic (oproti běžným benzinovým pumpám).

Mezi alternativními motorizacemi se můžete setkat také s vozy na plyn CNG nebo LPG. Ty jsou oproti klasickým spalovacím motorům levnější na provoz, přívětivější k životnímu prostředí a nepřiplatíte si za ně horentní sumy. Nesmíte s nimi ale parkovat v podzemních garážích a palivo neseženete na každém rohu. Síť plnících stanic už je ale dostatečně hustá.

Co se pohonu týče, většině řidičů udělá nejlepší službu předokolka. Není záludná a je nejlevnější na výrobu i údržbu. Pohon zadních kol pak ocení zkušení a nadšení řidiči, kterým dokáže nabídnout zajímavější jízdní vlastnosti, které jsou ale vykoupeny divočejším chováním auta. Čtyřkolku volte pouze v případě, že využijete její vysokou trakci a často jezdíte do hor či horšího terénu. 


Náš tip

Ušetřete na povinném ručení

Cenu povinného ručení ovlivňuje spousta faktorů, některé z nich ale můžete ovlivnit, a snížit si tak výslednou cenu povinného ručení. Přečtěte si článek se všemi možnými tipy a vychytávkami, jak ušetřit.

5. Automat nebo manuál?

Automatická převodovka v Evropě stále není standardem, přestože řidičům přináší extrémní pohodlí. Důvodem je vyšší pořizovací cena a náklady na případný servis. Historicky také platilo, že automaty špatně a pomalu řadily a auta kvůli jejich nepřesnosti spotřebovávala více paliva. Dnes už ale ani jedna z těchto nevýhod neplatí. Jestli vám to rozpočet dovolí, doporučujeme zvolit automat - obzvlášť pokud většinu času strávíte v městském provozu.


luxusni_prodejna_aut

6. Opravdu potřebujete luxusní výbavu?

Jízdní asistenty, pohon na všechna čtyři kola, vyhřívaná sedadla, senzory a kamery po celém obvodu auta. Všechny tyto vychytávky vám mohou zajistit větší pohodlí a bezpečí na cestách.

Opravdu ale ve městě potřebujete pohon 4x4, kvůli kterému auto více žere a z ceny servisu se vám protočí panenky? Využijete adaptivní tempomat sotva jednou za rok? Výbavu auta si dobře rozmyslete a berte pouze to, co vám při vašich cestách opravdu pomůže. Tedy pokud vám alespoň trochu záleží na stavu vaší peněženky - nadbytečná výbava zvedá nejen pořizovací cenu, ale také cenu oprav. Pečlivě zvažte také kožený interiér, který sice vypadá pěkně a dobře se udržuje, ale je dražší, v zimě studí a v létě hřeje.

7. Kolik peněz ročně ztratíte kvůli klesající hodnotě automobilu?

Pořizovací cenou, pojištěním a servisem náklady spojené s autem nekončí. Většina lidí vůbec nemyslí na další důležitý faktor - klesající hodnotu vozidla. Nová auta během prvních let provozu ztratí klidně i přes 50 % své původní ceny. Proto si vždy promyslete, jestli raději nesáhnout po zánovním či ojetém kusu.

Víte že...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.

8. Ověřte si praktické zkušenosti majitelů.

Reklamy a různé povídačky mohou tvrdit ledacos. Při výběru auta ale dejte především na praktické zkušenosti expertů a majitelů, kteří už s daným vozem něco zažili. Díky jejich zkušenostem můžete odhalit, která značka, model, motorizace nebo výbava bude tou pravou volbou pro vás. Doporučení si určitě zaslouží například Martin Vaculík, který testovaným autům rozumí do posledního šroubku. Hodnotné informace můžete najít i na fórech zaměřených na konkrétní modely či značky aut.

9. Máte ve svém okolí správný servis?

U exotičtějších vozidel můžete narazit na problém s dostupností servisu. Komplikací nutně nemusí být cena. Často jde spíše o příliš velkou vzdálenost či nedostupnost dílů. Sázkou na jistotu je v našich končinách vůz z koncernu Volkswagen, především pak škodovky. Kvalitní servisy pro ně najdete i v nejzapadlejších koutech Česka. 

10. A co barva?

Někdo barvu neřeší, pro někoho je naopak extrémně důležitá. Ať už patříte do kteréhokoliv tábora, myslete na to, že barva ovlivňuje nejen vzhled auta. Bílé vozy jsou na silnici nejlépe vidět a bílá barva proto platí za tu nejbezpečnější. Nevýhodou ale může být fádní vzhled a fakt, že je na bílé více vidět špína. Nejhůře jsou vidět tmavá auta, na kterých se navíc usazuje prach a pyl.


autobazar_pod_snehem

Správný výběr barvy může pozitivně ovlivnit také zůstatkovou cenu vozu. Většina řidičů totiž netouží po ničem extravagantním. Auta s výrazným lakem se proto hůře prodávají.

Jak vybrat první auto?

U prvního auta myslete na to, že ho kvůli absenci zkušeností můžete snadno obouchat a pravděpodobně dostane zabrat i spojka, převodovka a motor. Zvažte tak, jestli stojí za to, investovat do prvního auta velkou sumu peněz, nebo se radši vyjezdíte v něčem obyčejnějším.

Jak vybrat nové auto?

U nového auta se do jisté míry můžete spolehnout na pověst značky a konkrétních modelů i motorizací. Klid na duši vám jistě dodá záruka, která u některých automobilek přesahuje i pět let. I tak ale doporučujeme dodržet desatero, které najdete výše. Auto nekupujte hned v prvním autosalonu, ale nechte si udělat více nabídek. Zeptejte se také na slevu, která z ceny nového vozu může srazit velmi slušnou částku.

Jak vybrat ojeté auto? Kde auta hledat? 

Jako první vás možná napadne klasický autobazar. Jejich pověst je ale v Česku tragická. A ještě aby ne. Tachometry se tu stáčí jak na běžícím pásu a nikdo to pořádně neřeší, auta odepsaná po totálních nehodách se prodávají jako zánovní a výčet nekalých praktik by takto mohl dále pokračovat. Bazary si proto pečlivě vybírejte.

Dobrou volbou mohou být například autobazary Das WeltAuto nebo Škoda Plus, které nabízí pouze prověřené vozy v dobrém technickém stavu. Pokud hledáte co nejširší nabídku, nejlepší službu vám udělá server Sauto.cz, který sdružuje nabídky autobazarů i soukromníků z celého Česka.

Po vzácných vozech budete muset zapátrat i na jiných inzertních serverech a specializovaných fórech. Auto si také můžete nechat dovézt ze zahraničí. Firmu, která vám s tím pomůže, si ale vybírejte stejně pečlivě jako bazar. Při výběru použitého vozu vám může pomoci i 7 tipů při výběru ojetého auta.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • stromecek-na-aute
  03. prosince 2023|Petr Woff
  Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

  K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • žena-vybírá-elektrokoloběžku
  21. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit povinné ručení?

  Povinné ručení se podle nového zákona bude vztahovat i na elektrokoloběžky s rychlostí nad 25 km/h, nebo s hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Dobrá zpráva je, že většina elektrokoloběžek v ČR je pomalejší a lehčí. Špatná zpráva je, že povinné ručení měli jejich majitelé mít už dávno sjednané podle jiného zákona. Nikdo to ale nekontroluje.