Muž za volantem

Jak vybrat auto? Těchto 10 tipů vám pomůže

Auto je jednou z nejdražších věcí, kterou si pořizujeme. Jeho výběru bychom proto měli věnovat dostatečnou péči, ať už pokukujeme po novém, ojetém nebo úplně prvním autě. Náš desetibodový seznam tipů vám hledání ideálního vozidla výrazně usnadní - nehledě na váš rozpočet.

10 tipů na výběr auta

1. Nový, zánovní, nebo ojetý automobil?

V tomto směru záleží především na vašich finančních možnostech a uvažování o penězích. Nové auto je sice nejdražší, ale můžete si ho sami nakonfigurovat a získáte několikaletou záruku. Výhody jsou vykoupeny poměrně rychlou ztrátou hodnoty automobilu. U starších vozů zase hrozí nižší spolehlivost, které kromě běžného opotřebení může napomoci nešetrný původní majitel.

2. Zvolte si přiměřenou cenovou kategorii.

Pečlivě zvažte, kolik do auta můžete investovat, aby příliš nezatížilo váš rozpočet. S jasně určeným cenovým limitem výrazně klesá šance, že se impulzivně rozhodnete pro zbytečně drahý vůz. Myslete také na pojištění auta a pravidelný servis. U ojetých vozů nezapomeňte ani na dostatečnou rezervu na případné opravy. Ty nákladnější totiž mohou vyjít na desítky tisíc korun. A to i u obyčejných automobilů. 

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Sjednat povinné ručení

3. Vyberte správnou velikost.

Malá auta méně žerou, lépe se s nimi manévruje a parkuje, ale jejich pořizovací cena zpravidla není o moc nižší než u větších modelů. Proto si při výběru auta rozmyslete, v kolika lidech budete nejčastěji cestovat a co s sebou plánujete vozit. Ušetříte si tak starosti s prodejem, následným sháněním nového vozu a další administrativou.

4. Po jakém motoru a pohonu sáhnout?

Většina řidičů se pravděpodobně bude rozhodovat mezi benzínem a naftou. Motory z obou táborů jsou dnes natolik vyspělé, že téměř neškodí svému okolí a dlouhodobě fungují bez větších komplikací. Pokud většinou vyrážíte pouze na kratší cesty, obecně platí, že byste měli sáhnout spíše po benzínovém motoru. Jsou levnější na údržbu i pořízení a krátké vzdálenosti jim nijak neubližují. Do budoucna je třeba myslet také na možné omezování dieselových motorů, se kterými se už dnes nedostanete do některých evropských měst.

Jestliže na vůz máte větší rozpočet, výběr se vám rozšiřuje o hybridní a elektrické vozy auta na vodíkový pohon. Všechna vynikají nízkými (nebo nulovými) emisemi a jejich vlastnictví vám přinese také symbolické výhody. U nás jde třeba o parkování zdarma nebo levnější dálniční známku. Dotaci na nákup v Česku bohužel nezískáte. Velkou výhodou čistě elektrických aut jsou však minimální nároky na jejich údržbu. Nevýhodou stále zůstává vyšší pořizovací cena, menší dojezd a řidší síť nabíjecích stanic (oproti běžným benzinovým pumpám).

Mezi alternativními motorizacemi se můžete setkat také s vozy na plyn CNG nebo LPG. Ty jsou oproti klasickým spalovacím motorům levnější na provoz, přívětivější k životnímu prostředí a nepřiplatíte si za ně horentní sumy. Nesmíte s nimi ale parkovat v podzemních garážích a palivo neseženete na každém rohu. Síť plnících stanic už je ale dostatečně hustá.

Co se pohonu týče, většině řidičů udělá nejlepší službu předokolka. Není záludná a je nejlevnější na výrobu i údržbu. Pohon zadních kol pak ocení zkušení a nadšení řidiči, kterým dokáže nabídnout zajímavější jízdní vlastnosti, které jsou ale vykoupeny divočejším chováním auta. Čtyřkolku volte pouze v případě, že využijete její vysokou trakci a často jezdíte do hor či horšího terénu. 

5. Automat nebo manuál?

Automatická převodovka v Evropě stále není standardem, přestože řidičům přináší extrémní pohodlí. Důvodem je vyšší pořizovací cena a náklady na případný servis. Historicky také platilo, že automaty špatně a pomalu řadily a auta kvůli jejich nepřesnosti spotřebovávala více paliva. Dnes už ale ani jedna z těchto nevýhod neplatí. Jestli vám to rozpočet dovolí, doporučujeme zvolit automat - obzvlášť pokud většinu času strávíte v městském provozu.


luxusni_prodejna_aut

6. Opravdu potřebujete luxusní výbavu?

Jízdní asistenty, pohon na všechna čtyři kola, vyhřívaná sedadla, senzory a kamery po celém obvodu auta. Všechny tyto vychytávky vám mohou zajistit větší pohodlí a bezpečí na cestách.

Opravdu ale ve městě potřebujete pohon 4x4, kvůli kterému auto více žere a z ceny servisu se vám protočí panenky? Využijete adaptivní tempomat sotva jednou za rok? Výbavu auta si dobře rozmyslete a berte pouze to, co vám při vašich cestách opravdu pomůže. Tedy pokud vám alespoň trochu záleží na stavu vaší peněženky - nadbytečná výbava zvedá nejen pořizovací cenu, ale také cenu oprav. Pečlivě zvažte také kožený interiér, který sice vypadá pěkně a dobře se udržuje, ale je dražší, v zimě studí a v létě hřeje.

7. Kolik peněz ročně ztratíte kvůli klesající hodnotě automobilu?

Pořizovací cenou, pojištěním a servisem náklady spojené s autem nekončí. Většina lidí vůbec nemyslí na další důležitý faktor - klesající hodnotu vozidla. Nová auta během prvních let provozu ztratí klidně i přes 50 % své původní ceny. Proto si vždy promyslete, jestli raději nesáhnout po zánovním či ojetém kusu.

Víte že...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.

Chci ušetřit na povinném ručení

8. Ověřte si praktické zkušenosti majitelů.

Reklamy a různé povídačky mohou tvrdit ledacos. Při výběru auta ale dejte především na praktické zkušenosti expertů a majitelů, kteří už s daným vozem něco zažili. Díky jejich zkušenostem můžete odhalit, která značka, model, motorizace nebo výbava bude tou pravou volbou pro vás. Doporučení si určitě zaslouží například Martin Vaculík, který testovaným autům rozumí do posledního šroubku. Hodnotné informace můžete najít i na fórech zaměřených na konkrétní modely či značky aut.

9. Máte ve svém okolí správný servis?

U exotičtějších vozidel můžete narazit na problém s dostupností servisu. Komplikací nutně nemusí být cena. Často jde spíše o příliš velkou vzdálenost či nedostupnost dílů. Sázkou na jistotu je v našich končinách vůz z koncernu Volkswagen, především pak škodovky. Kvalitní servisy pro ně najdete i v nejzapadlejších koutech Česka. 

10. A co barva?

Někdo barvu neřeší, pro někoho je naopak extrémně důležitá. Ať už patříte do kteréhokoliv tábora, myslete na to, že barva ovlivňuje nejen vzhled auta. Bílé vozy jsou na silnici nejlépe vidět a bílá barva proto platí za tu nejbezpečnější. Nevýhodou ale může být fádní vzhled a fakt, že je na bílé více vidět špína. Nejhůře jsou vidět tmavá auta, na kterých se navíc usazuje prach a pyl.


autobazar_pod_snehem

Správný výběr barvy může pozitivně ovlivnit také zůstatkovou cenu vozu. Většina řidičů totiž netouží po ničem extravagantním. Auta s výrazným lakem se proto hůře prodávají.

Jak vybrat první auto?

U prvního auta myslete na to, že ho kvůli absenci zkušeností můžete snadno obouchat a pravděpodobně dostane zabrat i spojka, převodovka a motor. Zvažte tak, jestli stojí za to, investovat do prvního auta velkou sumu peněz, nebo se radši vyjezdíte v něčem obyčejnějším.

Jak vybrat nové auto?

U nového auta se do jisté míry můžete spolehnout na pověst značky a konkrétních modelů i motorizací. Klid na duši vám jistě dodá záruka, která u některých automobilek přesahuje i pět let. I tak ale doporučujeme dodržet desatero, které najdete výše. Auto nekupujte hned v prvním autosalonu, ale nechte si udělat více nabídek. Zeptejte se také na slevu, která z ceny nového vozu může srazit velmi slušnou částku.

Jak vybrat ojeté auto? Kde auta hledat? 

Jako první vás možná napadne klasický autobazar. Jejich pověst je ale v Česku tragická. A ještě aby ne. Tachometry se tu stáčí jak na běžícím pásu a nikdo to pořádně neřeší, auta odepsaná po totálních nehodách se prodávají jako zánovní a výčet nekalých praktik by takto mohl dále pokračovat. Bazary si proto pečlivě vybírejte.

Dobrou volbou mohou být například autobazary Das WeltAuto nebo Škoda Plus, které nabízí pouze prověřené vozy v dobrém technickém stavu. Pokud hledáte co nejširší nabídku, nejlepší službu vám udělá server Sauto.cz, který sdružuje nabídky autobazarů i soukromníků z celého Česka.

Po vzácných vozech budete muset zapátrat i na jiných inzertních serverech a specializovaných fórech. Auto si také můžete nechat dovézt ze zahraničí. Firmu, která vám s tím pomůže, si ale vybírejte stejně pečlivě jako bazar. Při výběru použitého vozu vám může pomoci i 7 tipů při výběru ojetého auta.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Chci lepší nabídku povinného ručeníJak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž stojí u nabíjejícího se elektroauta
  Auto
  11. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak získat dotace na elektromobil v ČR

  V současné době se dotace na elektromobily nabízí pouze pro státní firmy, obce, školy či neziskové organizace. Plánovaná podpora pro firmy byla zrušena, jelikož program nesplňoval podmínky Evropské komise. Běžní občané a podnikatelé se tak dotace na elektromobil nedočkají ani v roce 2022.

 • Policejní kontrola - dechová zkouška s alkohol tester
  Auto
  10. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak vybrat alkohol tester

  Rádi byste ráno po bujarém večírku usedli za volant, ale nejste si jistí, jestli nenadýcháte? Se zjištěním zbytkového alkoholu v krvi vám pomůže alkohol tester. Vybírejte obezřetně, spoustu přístrojů nedosahuje dostatečné spolehlivosti. Na co byste se při koupi alkohol testeru měli zaměřit?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  Auto
  30. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Státní poznávací značky (SPZ) sestávají v Česku z kombinace písmen, arabských číslic a případně mezer či rozdělovacích znamének. „Espézetka” je u nás přidělena ke každému jednotlivému vozidlu podléhající registraci. V autě jsou cedulky se státní poznávací značkou umístěné na přídi a zádi nad nárazníky vozu a slouží k odlišení jednotlivých aut a k jejich individuální dohledatelnosti. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami
  Auto
  24. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co říká která kontrolka v autě? U oranžové zbystřete, u červené raději v jízdě nepokračujte

  Pokud je s automobilem něco v nepořádku, potřebuje řidiče spolehlivým způsobem upozornit. A to prostřednictvím kontrolek. Co jednotlivé symboly v autě znamenají? Kdy můžete s opatrností pokračovat v jízdě a kdy je naopak lepší vozidlo hned zastavit a problém odstranit?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  15. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zdražení povinného ručení a havarijní pojištění 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

  V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

 • Jak vybrat olej do auta? - Otevřená kapota auta a manipulace s motorem
  Auto
  07. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat motorový olej do auta? Na značce ani výrobci příliš nezáleží. Důležité jsou jiné parametry

  Podobně jako se člověk neobejde bez vody, automobilové motory nemůžou fungovat bez vhodného oleje. Jak ale vybrat ten správný a nešlápnout vedle? Máme pro vás praktické info i rady, kde motorový olej koupit a jak (často) ho měnit.

 • Muž ovládá telefon na držáku v autě
  Auto
  27. října 2022|Marek Drahorád
  Chytré auto: Proč si ho pořídit a co to vlastně je?

  Chytrá zařízení nás dnes obklopují a mohou nám značně usnadnit život, pomoci chránit zdraví i ušetřit peníze. Auta nejsou výjimkou a výrobci funkce neustále vylepšují v rámci svých infotainmentů i mobilních aplikací. Díky mobilním operátorům ale chytré auto můžete udělat také ze starších modelů.

 • Jak řešit nabourané auto na parkovišti - Poškozený předek auta na parkovišti
  Auto
  14. října 2022|Marek Drahorád
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle policejní statistiky je náraz do zaparkovaného auta druhým nejčastějším druhem nehody a není divu, že se s poškozením vozu na tomto místě setkal skoro každý řidič. Jak si s podobnou situací poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, pokud viník od nehody ujede?

 • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
  Auto
  22. září 2022|Marek Drahorád
  Nejčastější připojištění k povinnému ručení

  Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

 • Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta
  Auto
  14. září 2022|Petr Pohůdka
  Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

  V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

 • Žena u rozbitého auta
  Auto
  02. září 2022|Petr Pohůdka
  Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

  Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

 • Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů
  Auto
  24. srpna 2022|Jana Březinová
  Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

  Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

 • Žena fotí dopravní nehodu
  Auto
  22. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

  Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

 • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
  Auto
  Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

  Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování s obytným vozem
  Auto
  14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

  Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

 • cestování-vozem
  Auto
  29. června 2022|Petr Woff
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • Mechanik s pneumatikou
  Auto
  Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

  Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

 • tankování
  Auto
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  08. dubna 2022|Marek Drahorád
  Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

  Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.