prohlizeni-auta

7 tipů při výběru ojetého auta, které se nevyplatí podceňovat

20. 8. 2020
|
Délka čtení: 10 min.

Už dlouho sníte o vlastním plechovém miláčkovi, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které můžete jeho koupi obětovat? Pak se budete pravděpodobně dívat na ojetá auta. Abyste nekupovali zajíce v pytli a svého rozhodnutí následně nelitovali, je dobré vědět, jak koupit ojeté auto, na co se při jeho výběru a koupi zaměřit, a které detaily nepodcenit. Přinášíme vám rovnou sedm tipů.

Tip č. 1: Pozor na tachometr a „omlazení“ automobilu

Asi každý řidič touží po autě, které má „nalítáno“ pokud možno co nejméně kilometrů. Informovat o skutečném stavu by měl tachometr. Proč píšeme, že by „měl“? Důvodem je to, že v neseriózních prodejnách se můžete setkat s tachometry přetočenými. Podle aktuálních statistik se dokonce odhaduje, že jen v Česku má 42 % vozidel přetočený stav tachometru a každý čtvrtý automobil je úředně omlazen. Skutečnou historii se tak vyplatí ověřit na speciálních online platformách, kde se dozvíte informace o najetých kilometrech i roku výroby.

  • Zajímáte se, kde koupit ojeté auto? Sázkou na jistotu jsou prověřené autoservisy s dlouhou historií a řadou spokojených zákazníků.

Tip č. 2: Zajímejte se o původ vozidla

Statistiky jsou neúprosné a říkají, že každých 50 minut je v ČR odcizen jeden automobil! Navíc se sem dováží řada vozidel odcizených v zahraničí. Před koupí je proto dobré ověřit si, zda jste nekoupili kradený vůz, který vám policie může kdykoli zabavit. Pokud například kupujete vozidlo ze zahraničí, nechte si jeho původ ověřit specializovanou firmou. Zadarmo to pravděpodobně nebude, získáte ale jistotu, že jste nekoupili předmět trestné činnosti.

Tip č. 3: Zkontrolujte základní identifikátory vozidla

Laickou kontrolou lze zjistit o vozidlu mnohé. Podle identifikátorů třeba poznáte, zda kupujete vůz s parametry, které jsou uvedeny v technickém průkazu (TP), a zda opravdu kupujete vozidlo, které je v něm uvedeno. Může se totiž stát (a často se to také děje), že koupíte vozidlo dovezené ze zahraničí jako havarované, ze kterého byly použity doklady, vyříznuta část plechu s vyraženým VIN a identifikační štítky. Tyto mohly být následně umístěny do vozidla odcizeného. Auto tak bylo přihlášeno na doklady ze zahraničí a vy v podstatě kupujete kradené vozidlo

Tip č. 4: Prověřte „rodné číslo“ automobilu

Rodným číslem je v tomto případě myšlen tzv. VIN kód. Ten musí za každé situace souhlasit s údaji v technickém průkazu. Kód většinou najdete vyražený v motorovém prostoru (např. na krytu tlumiče, tzv. klobouku), na přepážce mezi motorem a kabinou vozu, na podlaze nebo v zavazadlovém prostoru. Zkontrolujte, jestli není pozměněn, neodborně přeražen nebo jestli někdo nemanipuloval s dílem, na kterém se VIN kód nachází.

  • Náš tip: Pokud kupujete automobil, který má VIN kód vyražený pod čelním sklem, zkontrolujte i ho. Jeho výměna a zfalšování je náročné, ne však nemožné.

Tip č. 5: Věnujte pozornost typovému štítku

Typový štítek nejčastěji najdete v motorovém prostoru nebo na sloupku vozidla. Sedět by měl s TP, proto se vyplatí ho zkontrolovat, ještě než si vůz odvezete domů. Pokud štítek chybí, je poškozený nebo neoriginálně uchycený, opět se zvyšuje pravděpodobnost, že s vozidlem není něco v pořádku. Problémem může být původ, ale třeba i havárie. Pokud štítek úplně chybí, registrační místo takový vůz nemusí přihlásit.

Tip č. 6: Typ a výrobní číslo motoru mnohé napoví

Zaměřte se na blok motoru, kde byste měli najít jeho typ a výrobní číslo. Také tyto údaje by měly sedět s TP (vydaným od 1. 7. 2001). Opět by vás mělo zajímat, zda s vyraženými čísly někdo nemanipuloval. Pokud by bylo číslo motoru poškozené, vyrezlé nebo nese razná plocha stopy úprav, automobil v žádném případě nekupujte!

Tip č. 7: Zajímejte se o stáří bezpečnostních pásů

Údaje na nich uvedené vás totiž mohou informovat o skutečném roku výroby automobilu. Datum výroby bezpečnostního pásu může mít různé formy (od přímého natištění data až po jednoduché zakódování do řady čísel). Najdete ho proto buď na látkové nášivce, nebo plastovém štítku v dolní části, v místě ukotvení bezpečnostního pásu. Samotné znaky pak mohou být natištěny na látce či vyraženy do plastového štítku.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • motorkář v Alpách
    23. září 2023|Petr Pohůdka
    Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

    Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?