cervene auto pojisteni

Jak vybrat nejlepší povinné ručení

Bez povinného ručení nesmí na silnice vyjet žádný majitel auta nebo motocyklu, sjednání pojištění je totiž zákonnou povinností. Na českém trhu nabízí povinné ručení více než desítka pojišťoven. Produkty se liší cenou i nabízenými službami, naštěstí díky online srovnání bude výběr pojištění hračka. Podívejte se, jak vybrat povinné ručení.

Nejlepší povinné ručení vybírejte online

Samozřejmě i v dnešní době můžete dát přednost návštěvě kanceláře pojišťovny nebo povinné ručení uzavřít přímo v autosalonu či autobazaru. Při uzavření pojistky ale budete omezeni pouze na jednu pojišťovnu.

Naproti tomu v online srovnávači si najednou porovnáte několik nabídek od různých pojišťoven a v klidu se rozhodnete, která vám vyhovuje nejlépe. Na pár kliknutí si srovnáte nejen cenu povinného ručení, ale také jeho další parametry. Výhodou je, že pojistku můžete online hned uzavřít. Proto je online kalkulačka skvělý nástroj, jak vybrat povinné ručení.

Podle čeho vybírat povinné ručení?

Pro většinu řidičů je na prvním místě cena. To by ale neměl být jediný parametr, který při rozhodování berete v úvahu. Povinné ručení se liší výší pojistných limitů i rozsahem asistenčních služeb nebo možným připojištěním.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Limity pojistného plnění

Povinné ručení vás chrání v případě, že způsobíte dopravní nehodu. Kryjí se z něj škody na majetku a zdraví třetích osob. Minimální zákonná výše limitu pojistného plnění činí 35/35 milionů korun, tzn. 35 milionů na škody na zdraví a 35 milionů na škody na majetku.

Tento základní limit vám ale nemusí stačit – například když zaviníte hromadnou dopravní nehodu nebo způsobíte vážnou újmu na zdraví a poškozenému se bude vyplácet několik let odškodné. Proto se doporučuje uzavřít raději pojištění s vyššími limity. Lepší krytí vám poskytne povinné ručení s limitem 100/100 milionů korun. Některé pojišťovny nabízí dokonce pojištění s krytím až 300/300 milionů korun.

Asistenční služby

Zatímco u jedné pojišťovny jsou asistenční služby samozřejmou a bezplatnou součástí povinného ručení, u druhé pojišťovny si je musíte připlatit. Většinou jde kvalita asistenčních služeb ruku v ruce s výší pojistného limitu – čím vyšší pojistná částka, tím lepší asistenční služby. Přesto existují rozdíly mezi pojišťovnami, liší se například rozsah asistence. Pozor si dávejte zejména na to, zda se asistenční služby vztahují pouze na území České republiky nebo vám pomohou i v zahraničí. Právě při cestě za hranice se malá závada či špatně natankované palivo může prodražit.

Základní asistenční služby vám obvykle pomohou při nehodě. Lepší asistence za vás vyřeší i těžkosti v případě poruchy, poškození a odcizení vozidla. Mezi nejoblíbenější asistenční služby patří odtah do nejbližšího servisu, oprava na místě, náhradní vozidlo nebo ubytování po dobu opravy.

Jezdíte s autem pár kilometrů do práce a zpátky, o víkendu maximálně na nákupy? Pak pro vás nebudou asistenční služby tak důležité a bude vám stačit jejich základní verze.

Náš tip

Ušetřete na povinném ručení

Cenu povinného ručení ovlivňuje spousta faktorů, některé z nich ale můžete ovlivnit, a snížit si tak výslednou cenu povinného ručení. Přečtěte si článek se všemi možnými tipy a vychytávkami, jak ušetřit.

Doplňková připojištění

Při zvažování, jak vybrat povinné ručení, nezapomeňte na doplňková připojištění. A to zejména tehdy, když si nehradíte havarijní pojištění. Doplňková připojištění k povinnému ručení vás dokážou chránit před různými riziky, která jsou běžně součástí havarijního pojištění, jako je živel, vandalismus nebo krádež.

Nabídka doplňkových pojištění se u různých pojišťoven výrazně liší, ale mezi nejoblíbenější produkty patří:

 • úrazové pojištění,

 • pojištění zavazadel,

 • živelní událost,

 • střet se zvěří, poškození zvěří,

 • odcizení,

 • pojištění skel vozidla,

 • úhrada nákladů na pronájem náhradního vozidla aj.

Bonusy za jízdu bez nehod

Za každý měsíc bez nehod sbíráte bonusy, které vám zajistí slevu na povinném ručení. Možná jste ale nevěděli, že každá pojišťovna má vlastní systém pro přepočet bonusů na slevy. Nejčastěji získáte za 12 měsíců bez nehod 5% slevu na povinném ručení. 120 měsíců bez nehod pak znamená maximální bonus, obvykle ve výši 50% slevy.

Některé pojišťovny však nabízí jiný systém odměn za jízdu bez nehod. Setkáte se například se zrychleným načítáním bonusů – v prvních třech letech se vám za jízdu bez nehod přičte 7% sleva. Případně pojišťovna používá jinou výši maximálního bonusu – dokonce 55–60 %.

Další možné slevy

Povinné ručení vám zlevní kombinace s jiným pojištěním. Samozřejmostí bývá sleva za současné sjednání s havarijním pojištěním. Pár procent vám z ceny povinného ručení obvykle ukousne i kombinace s životním pojištěním či pojištěním domácnosti.

Jestliže chcete při výběru povinného ručení ušetřit, správně si zvolte frekvenci placení. Nejlevnější povinné ručení získáte, když budete platit pojistné jednou ročně. Pololetní, čtvrtletní nebo měsíční úhrada vám pojistku o několik procent zdraží.

Cena povinného ručení

Většinou platí, že čím dražší je povinné ručení, tím lepší služby nabízí. Nemusí to ale platit vždy! Stejný rozsah pojištění může jedna pojišťovna nabízet i o polovinu levněji než jiná pojišťovna. Jak je to možné? Neexistují totiž žádné oficiální ceníky povinného ručení. 

Každá pojišťovna má vlastní parametry, které mají vliv na finální cenu. Záleží na vozidle (značka a model vozu, zdvihový objem, stáří vozu) a na jeho majiteli (věk, pohlaví, trvalé bydliště) – každá pojišťovna bere v úvahu až dvě desítky faktorů. Právě z toho důvodu si cenu povinného ručení bez online kalkulačky jen těžko porovnáte, vždy musí být vypočítaná na míru vám a vašemu vozu.

Jak vybrat povinné ručení online

Jak vybrat povinné ručení, abyste našli ideální poměr ceny a kvality pojištění? Vsaďte na online kalkulačku povinného ručení. Praktický nástroj vám nejen seřadí pojistky podle ceny, ale srovná vám také možnosti připojištění a služby navíc.

Po rozkliknutí detailů uvidíte podrobnosti pojištění nebo si můžete pročíst celé pojistné podmínky. Jakmile si vyberete povinné ručení podle svých potřeb, můžete ho ihned za danou cenu uzavřít. Zelenou kartu obdržíte obratem do e-mailu.

Víte že...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • stromecek-na-aute
  03. prosince 2023|Petr Woff
  Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

  K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • žena-vybírá-elektrokoloběžku
  21. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit povinné ručení?

  Povinné ručení se podle nového zákona bude vztahovat i na elektrokoloběžky s rychlostí nad 25 km/h, nebo s hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Dobrá zpráva je, že většina elektrokoloběžek v ČR je pomalejší a lehčí. Špatná zpráva je, že povinné ručení měli jejich majitelé mít už dávno sjednané podle jiného zákona. Nikdo to ale nekontroluje.