cervene auto pojisteni

Jak vybrat nejlepší povinné ručení

Bez povinného ručení nesmí na silnice vyjet žádný majitel auta nebo motocyklu, sjednání pojištění je totiž zákonnou povinností. Na českém trhu nabízí povinné ručení více než desítka pojišťoven. Produkty se liší cenou i nabízenými službami, naštěstí díky online srovnání bude výběr pojištění hračka. Podívejte se, jak vybrat povinné ručení.

Nejlepší povinné ručení vybírejte online

Samozřejmě i v dnešní době můžete dát přednost návštěvě kanceláře pojišťovny nebo povinné ručení uzavřít přímo v autosalonu či autobazaru. Při uzavření pojistky ale budete omezeni pouze na jednu pojišťovnu.

Naproti tomu v online srovnávači si najednou porovnáte několik nabídek od různých pojišťoven a v klidu se rozhodnete, která vám vyhovuje nejlépe. Na pár kliknutí si srovnáte nejen cenu povinného ručení, ale také jeho další parametry. Výhodou je, že pojistku můžete online hned uzavřít. Proto je online kalkulačka skvělý nástroj, jak vybrat povinné ručení.

Podle čeho vybírat povinné ručení?

Pro většinu řidičů je na prvním místě cena. To by ale neměl být jediný parametr, který při rozhodování berete v úvahu. Povinné ručení se liší výší pojistných limitů i rozsahem asistenčních služeb nebo možným připojištěním.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Limity pojistného plnění

Povinné ručení vás chrání v případě, že způsobíte dopravní nehodu. Kryjí se z něj škody na majetku a zdraví třetích osob. Minimální zákonná výše limitu pojistného plnění činí 35/35 milionů korun, tzn. 35 milionů na škody na zdraví a 35 milionů na škody na majetku.

Tento základní limit vám ale nemusí stačit – například když zaviníte hromadnou dopravní nehodu nebo způsobíte vážnou újmu na zdraví a poškozenému se bude vyplácet několik let odškodné. Proto se doporučuje uzavřít raději pojištění s vyššími limity. Lepší krytí vám poskytne povinné ručení s limitem 100/100 milionů korun. Některé pojišťovny nabízí dokonce pojištění s krytím až 300/300 milionů korun.

Asistenční služby

Zatímco u jedné pojišťovny jsou asistenční služby samozřejmou a bezplatnou součástí povinného ručení, u druhé pojišťovny si je musíte připlatit. Většinou jde kvalita asistenčních služeb ruku v ruce s výší pojistného limitu – čím vyšší pojistná částka, tím lepší asistenční služby. Přesto existují rozdíly mezi pojišťovnami, liší se například rozsah asistence. Pozor si dávejte zejména na to, zda se asistenční služby vztahují pouze na území České republiky nebo vám pomohou i v zahraničí. Právě při cestě za hranice se malá závada či špatně natankované palivo může prodražit.

Základní asistenční služby vám obvykle pomohou při nehodě. Lepší asistence za vás vyřeší i těžkosti v případě poruchy, poškození a odcizení vozidla. Mezi nejoblíbenější asistenční služby patří odtah do nejbližšího servisu, oprava na místě, náhradní vozidlo nebo ubytování po dobu opravy.

Jezdíte s autem pár kilometrů do práce a zpátky, o víkendu maximálně na nákupy? Pak pro vás nebudou asistenční služby tak důležité a bude vám stačit jejich základní verze.

Náš tip

Ušetřete na povinném ručení

Cenu povinného ručení ovlivňuje spousta faktorů, některé z nich ale můžete ovlivnit, a snížit si tak výslednou cenu povinného ručení. Přečtěte si článek se všemi možnými tipy a vychytávkami, jak ušetřit.

Doplňková připojištění

Při zvažování, jak vybrat povinné ručení, nezapomeňte na doplňková připojištění. A to zejména tehdy, když si nehradíte havarijní pojištění. Doplňková připojištění k povinnému ručení vás dokážou chránit před různými riziky, která jsou běžně součástí havarijního pojištění, jako je živel, vandalismus nebo krádež.

Nabídka doplňkových pojištění se u různých pojišťoven výrazně liší, ale mezi nejoblíbenější produkty patří:

 • úrazové pojištění,

 • pojištění zavazadel,

 • živelní událost,

 • střet se zvěří, poškození zvěří,

 • odcizení,

 • pojištění skel vozidla,

 • úhrada nákladů na pronájem náhradního vozidla aj.

Bonusy za jízdu bez nehod

Za každý měsíc bez nehod sbíráte bonusy, které vám zajistí slevu na povinném ručení. Možná jste ale nevěděli, že každá pojišťovna má vlastní systém pro přepočet bonusů na slevy. Nejčastěji získáte za 12 měsíců bez nehod 5% slevu na povinném ručení. 120 měsíců bez nehod pak znamená maximální bonus, obvykle ve výši 50% slevy.

Některé pojišťovny však nabízí jiný systém odměn za jízdu bez nehod. Setkáte se například se zrychleným načítáním bonusů – v prvních třech letech se vám za jízdu bez nehod přičte 7% sleva. Případně pojišťovna používá jinou výši maximálního bonusu – dokonce 55–60 %.

Další možné slevy

Povinné ručení vám zlevní kombinace s jiným pojištěním. Samozřejmostí bývá sleva za současné sjednání s havarijním pojištěním. Pár procent vám z ceny povinného ručení obvykle ukousne i kombinace s životním pojištěním či pojištěním domácnosti.

Jestliže chcete při výběru povinného ručení ušetřit, správně si zvolte frekvenci placení. Nejlevnější povinné ručení získáte, když budete platit pojistné jednou ročně. Pololetní, čtvrtletní nebo měsíční úhrada vám pojistku o několik procent zdraží.

Cena povinného ručení

Většinou platí, že čím dražší je povinné ručení, tím lepší služby nabízí. Nemusí to ale platit vždy! Stejný rozsah pojištění může jedna pojišťovna nabízet i o polovinu levněji než jiná pojišťovna. Jak je to možné? Neexistují totiž žádné oficiální ceníky povinného ručení. 

Každá pojišťovna má vlastní parametry, které mají vliv na finální cenu. Záleží na vozidle (značka a model vozu, zdvihový objem, stáří vozu) a na jeho majiteli (věk, pohlaví, trvalé bydliště) – každá pojišťovna bere v úvahu až dvě desítky faktorů. Právě z toho důvodu si cenu povinného ručení bez online kalkulačky jen těžko porovnáte, vždy musí být vypočítaná na míru vám a vašemu vozu.

Jak vybrat povinné ručení online

Jak vybrat povinné ručení, abyste našli ideální poměr ceny a kvality pojištění? Vsaďte na online kalkulačku povinného ručení. Praktický nástroj vám nejen seřadí pojistky podle ceny, ale srovná vám také možnosti připojištění a služby navíc.

Po rozkliknutí detailů uvidíte podrobnosti pojištění nebo si můžete pročíst celé pojistné podmínky. Jakmile si vyberete povinné ručení podle svých potřeb, můžete ho ihned za danou cenu uzavřít. Zelenou kartu obdržíte obratem do e-mailu.

Víte že...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.