Blog
Pojištění vozu
cervene auto pojisteni

Jak vybrat nejlepší povinné ručení

03. září 2021|Jana Březinová|

Bez povinného ručení nesmí na silnice vyjet žádný majitel auta nebo motocyklu, sjednání pojištění je totiž zákonnou povinností. Na českém trhu nabízí povinné ručení více než desítka pojišťoven. Produkty se liší cenou i nabízenými službami, naštěstí díky online srovnání bude výběr pojištění hračka. Podívejte se, jak vybrat povinné ručení.

Nejlepší povinné ručení vybírejte online

Samozřejmě i v dnešní době můžete dát přednost návštěvě kanceláře pojišťovny nebo povinné ručení uzavřít přímo v autosalonu či autobazaru. Při uzavření pojistky ale budete omezeni pouze na jednu pojišťovnu.

Naproti tomu v online srovnávači si najednou porovnáte několik nabídek od různých pojišťoven a v klidu se rozhodnete, která vám vyhovuje nejlépe. Na pár kliknutí si srovnáte nejen cenu povinného ručení, ale také jeho další parametry. Výhodou je, že pojistku můžete online hned uzavřít. Proto je online kalkulačka skvělý nástroj, jak vybrat povinné ručení.

Podle čeho vybírat povinné ručení?

Pro většinu řidičů je na prvním místě cena. To by ale neměl být jediný parametr, který při rozhodování berete v úvahu. Povinné ručení se liší výší pojistných limitů i rozsahem asistenčních služeb nebo možným připojištěním.

Porovnat povinné ručení

Limity pojistného plnění

Povinné ručení vás chrání v případě, že způsobíte dopravní nehodu. Kryjí se z něj škody na majetku a zdraví třetích osob. Minimální zákonná výše limitu pojistného plnění činí 35/35 milionů korun, tzn. 35 milionů na škody na zdraví a 35 milionů na škody na majetku.

Tento základní limit vám ale nemusí stačit – například když zaviníte hromadnou dopravní nehodu nebo způsobíte vážnou újmu na zdraví a poškozenému se bude vyplácet několik let odškodné. Proto se doporučuje uzavřít raději pojištění s vyššími limity. Lepší krytí vám poskytne povinné ručení s limitem 100/100 milionů korun. Některé pojišťovny nabízí dokonce pojištění s krytím až 300/300 milionů korun.

Asistenční služby

Zatímco u jedné pojišťovny jsou asistenční služby samozřejmou a bezplatnou součástí povinného ručení, u druhé pojišťovny si je musíte připlatit. Většinou jde kvalita asistenčních služeb ruku v ruce s výší pojistného limitu – čím vyšší pojistná částka, tím lepší asistenční služby. Přesto existují rozdíly mezi pojišťovnami, liší se například rozsah asistence. Pozor si dávejte zejména na to, zda se asistenční služby vztahují pouze na území České republiky nebo vám pomohou i v zahraničí. Právě při cestě za hranice se malá závada či špatně natankované palivo může prodražit.

Základní asistenční služby vám obvykle pomohou při nehodě. Lepší asistence za vás vyřeší i těžkosti v případě poruchy, poškození a odcizení vozidla. Mezi nejoblíbenější asistenční služby patří odtah do nejbližšího servisu, oprava na místě, náhradní vozidlo nebo ubytování po dobu opravy.

Jezdíte s autem pár kilometrů do práce a zpátky, o víkendu maximálně na nákupy? Pak pro vás nebudou asistenční služby tak důležité a bude vám stačit jejich základní verze.

Doplňková připojištění

Při zvažování, jak vybrat povinné ručení, nezapomeňte na doplňková připojištění. A to zejména tehdy, když si nehradíte havarijní pojištění. Doplňková připojištění k povinnému ručení vás dokážou chránit před různými riziky, která jsou běžně součástí havarijního pojištění, jako je živel, vandalismus nebo krádež.

Nabídka doplňkových pojištění se u různých pojišťoven výrazně liší, ale mezi nejoblíbenější produkty patří:

  • úrazové pojištění,

  • pojištění zavazadel,

  • živelní událost,

  • střet se zvěří, poškození zvěří,

  • odcizení,

  • pojištění skel vozidla,

  • úhrada nákladů na pronájem náhradního vozidla aj.

Bonusy za jízdu bez nehod

Za každý měsíc bez nehod sbíráte bonusy, které vám zajistí slevu na povinném ručení. Možná jste ale nevěděli, že každá pojišťovna má vlastní systém pro přepočet bonusů na slevy. Nejčastěji získáte za 12 měsíců bez nehod 5% slevu na povinném ručení. 120 měsíců bez nehod pak znamená maximální bonus, obvykle ve výši 50% slevy.

Některé pojišťovny však nabízí jiný systém odměn za jízdu bez nehod. Setkáte se například se zrychleným načítáním bonusů – v prvních třech letech se vám za jízdu bez nehod přičte 7% sleva. Případně pojišťovna používá jinou výši maximálního bonusu – dokonce 55–60 %.

Další možné slevy

Povinné ručení vám zlevní kombinace s jiným pojištěním. Samozřejmostí bývá sleva za současné sjednání s havarijním pojištěním. Pár procent vám z ceny povinného ručení obvykle ukousne i kombinace s životním pojištěním či pojištěním domácnosti.

Jestliže chcete při výběru povinného ručení ušetřit, správně si zvolte frekvenci placení. Nejlevnější povinné ručení získáte, když budete platit pojistné jednou ročně. Pololetní, čtvrtletní nebo měsíční úhrada vám pojistku o několik procent zdraží.

Cena povinného ručení

Většinou platí, že čím dražší je povinné ručení, tím lepší služby nabízí. Nemusí to ale platit vždy! Stejný rozsah pojištění může jedna pojišťovna nabízet i o polovinu levněji než jiná pojišťovna. Jak je to možné? Neexistují totiž žádné oficiální ceníky povinného ručení. 

Každá pojišťovna má vlastní parametry, které mají vliv na finální cenu. Záleží na vozidle (značka a model vozu, zdvihový objem, stáří vozu) a na jeho majiteli (věk, pohlaví, trvalé bydliště) – každá pojišťovna bere v úvahu až dvě desítky faktorů. Právě z toho důvodu si cenu povinného ručení bez online kalkulačky jen těžko porovnáte, vždy musí být vypočítaná na míru vám a vašemu vozu.

Jak vybrat povinné ručení online

Jak vybrat povinné ručení, abyste našli ideální poměr ceny a kvality pojištění? Vsaďte na online kalkulačku povinného ručení. Praktický nástroj vám nejen seřadí pojistky podle ceny, ale srovná vám také možnosti připojištění a služby navíc.

Po rozkliknutí detailů uvidíte podrobnosti pojištění nebo si můžete pročíst celé pojistné podmínky. Jakmile si vyberete povinné ručení podle svých potřeb, můžete ho ihned za danou cenu uzavřít. Zelenou kartu obdržíte obratem do e-mailu.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).