cervene auto pojisteni

Jak vybrat nejlepší povinné ručení

Bez povinného ručení nesmí na silnice vyjet žádný majitel auta nebo motocyklu, sjednání pojištění je totiž zákonnou povinností. Na českém trhu nabízí povinné ručení více než desítka pojišťoven. Produkty se liší cenou i nabízenými službami, naštěstí díky online srovnání bude výběr pojištění hračka. Podívejte se, jak vybrat povinné ručení.

Nejlepší povinné ručení vybírejte online

Samozřejmě i v dnešní době můžete dát přednost návštěvě kanceláře pojišťovny nebo povinné ručení uzavřít přímo v autosalonu či autobazaru. Při uzavření pojistky ale budete omezeni pouze na jednu pojišťovnu.

Naproti tomu v online srovnávači si najednou porovnáte několik nabídek od různých pojišťoven a v klidu se rozhodnete, která vám vyhovuje nejlépe. Na pár kliknutí si srovnáte nejen cenu povinného ručení, ale také jeho další parametry. Výhodou je, že pojistku můžete online hned uzavřít. Proto je online kalkulačka skvělý nástroj, jak vybrat povinné ručení.

Podle čeho vybírat povinné ručení?

Pro většinu řidičů je na prvním místě cena. To by ale neměl být jediný parametr, který při rozhodování berete v úvahu. Povinné ručení se liší výší pojistných limitů i rozsahem asistenčních služeb nebo možným připojištěním.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Sjednat povinné ručení

Limity pojistného plnění

Povinné ručení vás chrání v případě, že způsobíte dopravní nehodu. Kryjí se z něj škody na majetku a zdraví třetích osob. Minimální zákonná výše limitu pojistného plnění činí 35/35 milionů korun, tzn. 35 milionů na škody na zdraví a 35 milionů na škody na majetku.

Tento základní limit vám ale nemusí stačit – například když zaviníte hromadnou dopravní nehodu nebo způsobíte vážnou újmu na zdraví a poškozenému se bude vyplácet několik let odškodné. Proto se doporučuje uzavřít raději pojištění s vyššími limity. Lepší krytí vám poskytne povinné ručení s limitem 100/100 milionů korun. Některé pojišťovny nabízí dokonce pojištění s krytím až 300/300 milionů korun.

Asistenční služby

Zatímco u jedné pojišťovny jsou asistenční služby samozřejmou a bezplatnou součástí povinného ručení, u druhé pojišťovny si je musíte připlatit. Většinou jde kvalita asistenčních služeb ruku v ruce s výší pojistného limitu – čím vyšší pojistná částka, tím lepší asistenční služby. Přesto existují rozdíly mezi pojišťovnami, liší se například rozsah asistence. Pozor si dávejte zejména na to, zda se asistenční služby vztahují pouze na území České republiky nebo vám pomohou i v zahraničí. Právě při cestě za hranice se malá závada či špatně natankované palivo může prodražit.

Základní asistenční služby vám obvykle pomohou při nehodě. Lepší asistence za vás vyřeší i těžkosti v případě poruchy, poškození a odcizení vozidla. Mezi nejoblíbenější asistenční služby patří odtah do nejbližšího servisu, oprava na místě, náhradní vozidlo nebo ubytování po dobu opravy.

Jezdíte s autem pár kilometrů do práce a zpátky, o víkendu maximálně na nákupy? Pak pro vás nebudou asistenční služby tak důležité a bude vám stačit jejich základní verze.

Doplňková připojištění

Při zvažování, jak vybrat povinné ručení, nezapomeňte na doplňková připojištění. A to zejména tehdy, když si nehradíte havarijní pojištění. Doplňková připojištění k povinnému ručení vás dokážou chránit před různými riziky, která jsou běžně součástí havarijního pojištění, jako je živel, vandalismus nebo krádež.

Nabídka doplňkových pojištění se u různých pojišťoven výrazně liší, ale mezi nejoblíbenější produkty patří:

 • úrazové pojištění,

 • pojištění zavazadel,

 • živelní událost,

 • střet se zvěří, poškození zvěří,

 • odcizení,

 • pojištění skel vozidla,

 • úhrada nákladů na pronájem náhradního vozidla aj.

Bonusy za jízdu bez nehod

Za každý měsíc bez nehod sbíráte bonusy, které vám zajistí slevu na povinném ručení. Možná jste ale nevěděli, že každá pojišťovna má vlastní systém pro přepočet bonusů na slevy. Nejčastěji získáte za 12 měsíců bez nehod 5% slevu na povinném ručení. 120 měsíců bez nehod pak znamená maximální bonus, obvykle ve výši 50% slevy.

Některé pojišťovny však nabízí jiný systém odměn za jízdu bez nehod. Setkáte se například se zrychleným načítáním bonusů – v prvních třech letech se vám za jízdu bez nehod přičte 7% sleva. Případně pojišťovna používá jinou výši maximálního bonusu – dokonce 55–60 %.

Další možné slevy

Povinné ručení vám zlevní kombinace s jiným pojištěním. Samozřejmostí bývá sleva za současné sjednání s havarijním pojištěním. Pár procent vám z ceny povinného ručení obvykle ukousne i kombinace s životním pojištěním či pojištěním domácnosti.

Jestliže chcete při výběru povinného ručení ušetřit, správně si zvolte frekvenci placení. Nejlevnější povinné ručení získáte, když budete platit pojistné jednou ročně. Pololetní, čtvrtletní nebo měsíční úhrada vám pojistku o několik procent zdraží.

Cena povinného ručení

Většinou platí, že čím dražší je povinné ručení, tím lepší služby nabízí. Nemusí to ale platit vždy! Stejný rozsah pojištění může jedna pojišťovna nabízet i o polovinu levněji než jiná pojišťovna. Jak je to možné? Neexistují totiž žádné oficiální ceníky povinného ručení. 

Každá pojišťovna má vlastní parametry, které mají vliv na finální cenu. Záleží na vozidle (značka a model vozu, zdvihový objem, stáří vozu) a na jeho majiteli (věk, pohlaví, trvalé bydliště) – každá pojišťovna bere v úvahu až dvě desítky faktorů. Právě z toho důvodu si cenu povinného ručení bez online kalkulačky jen těžko porovnáte, vždy musí být vypočítaná na míru vám a vašemu vozu.

Jak vybrat povinné ručení online

Jak vybrat povinné ručení, abyste našli ideální poměr ceny a kvality pojištění? Vsaďte na online kalkulačku povinného ručení. Praktický nástroj vám nejen seřadí pojistky podle ceny, ale srovná vám také možnosti připojištění a služby navíc.

Po rozkliknutí detailů uvidíte podrobnosti pojištění nebo si můžete pročíst celé pojistné podmínky. Jakmile si vyberete povinné ručení podle svých potřeb, můžete ho ihned za danou cenu uzavřít. Zelenou kartu obdržíte obratem do e-mailu.

Víte že...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.

Chci ušetřit na povinném ručení
Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž stojí u nabíjejícího se elektroauta
  Auto
  11. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak získat dotace na elektromobil v ČR

  V současné době se dotace na elektromobily nabízí pouze pro státní firmy, obce, školy či neziskové organizace. Plánovaná podpora pro firmy byla zrušena, jelikož program nesplňoval podmínky Evropské komise. Běžní občané a podnikatelé se tak dotace na elektromobil nedočkají ani v roce 2022.

 • Policejní kontrola - dechová zkouška s alkohol tester
  Auto
  10. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak vybrat alkohol tester

  Rádi byste ráno po bujarém večírku usedli za volant, ale nejste si jistí, jestli nenadýcháte? Se zjištěním zbytkového alkoholu v krvi vám pomůže alkohol tester. Vybírejte obezřetně, spoustu přístrojů nedosahuje dostatečné spolehlivosti. Na co byste se při koupi alkohol testeru měli zaměřit?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  Auto
  30. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Státní poznávací značky (SPZ) sestávají v Česku z kombinace písmen, arabských číslic a případně mezer či rozdělovacích znamének. „Espézetka” je u nás přidělena ke každému jednotlivému vozidlu podléhající registraci. V autě jsou cedulky se státní poznávací značkou umístěné na přídi a zádi nad nárazníky vozu a slouží k odlišení jednotlivých aut a k jejich individuální dohledatelnosti. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami
  Auto
  24. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co říká která kontrolka v autě? U oranžové zbystřete, u červené raději v jízdě nepokračujte

  Pokud je s automobilem něco v nepořádku, potřebuje řidiče spolehlivým způsobem upozornit. A to prostřednictvím kontrolek. Co jednotlivé symboly v autě znamenají? Kdy můžete s opatrností pokračovat v jízdě a kdy je naopak lepší vozidlo hned zastavit a problém odstranit?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  15. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zdražení povinného ručení a havarijní pojištění 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

  V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

 • Jak vybrat olej do auta? - Otevřená kapota auta a manipulace s motorem
  Auto
  07. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat motorový olej do auta? Na značce ani výrobci příliš nezáleží. Důležité jsou jiné parametry

  Podobně jako se člověk neobejde bez vody, automobilové motory nemůžou fungovat bez vhodného oleje. Jak ale vybrat ten správný a nešlápnout vedle? Máme pro vás praktické info i rady, kde motorový olej koupit a jak (často) ho měnit.

 • Muž ovládá telefon na držáku v autě
  Auto
  27. října 2022|Marek Drahorád
  Chytré auto: Proč si ho pořídit a co to vlastně je?

  Chytrá zařízení nás dnes obklopují a mohou nám značně usnadnit život, pomoci chránit zdraví i ušetřit peníze. Auta nejsou výjimkou a výrobci funkce neustále vylepšují v rámci svých infotainmentů i mobilních aplikací. Díky mobilním operátorům ale chytré auto můžete udělat také ze starších modelů.

 • Jak řešit nabourané auto na parkovišti - Poškozený předek auta na parkovišti
  Auto
  14. října 2022|Marek Drahorád
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle policejní statistiky je náraz do zaparkovaného auta druhým nejčastějším druhem nehody a není divu, že se s poškozením vozu na tomto místě setkal skoro každý řidič. Jak si s podobnou situací poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, pokud viník od nehody ujede?

 • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
  Auto
  22. září 2022|Marek Drahorád
  Nejčastější připojištění k povinnému ručení

  Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

 • Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta
  Auto
  14. září 2022|Petr Pohůdka
  Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

  V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

 • Žena u rozbitého auta
  Auto
  02. září 2022|Petr Pohůdka
  Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

  Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

 • Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů
  Auto
  24. srpna 2022|Jana Březinová
  Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

  Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

 • Žena fotí dopravní nehodu
  Auto
  22. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

  Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

 • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
  Auto
  Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

  Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování s obytným vozem
  Auto
  14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

  Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

 • cestování-vozem
  Auto
  29. června 2022|Petr Woff
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • Mechanik s pneumatikou
  Auto
  Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

  Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

 • tankování
  Auto
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  08. dubna 2022|Marek Drahorád
  Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

  Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.