Povinné ručení - jak ušetřit

Porovnání cen povinného ručení v Česku

12. 2. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Povinné ručení už dávno není levná záležitost a tak je pochopitelné, že majitelé aut hledají nejlevnější povinné ručení na trhu. S klesají cenou však rapidně klesá i kvalita pojištění. Co se zpočátku může zdát výhodné, se ve výsledku může významně prodražit. U povinného ručení to platí dvojnásob.

Motoristé nemají na výběr, povinné ručení nařizuje zákon

Nejprve si je třeba uvědomit význam povinného ručení jako takového. POV patří do úzké skupiny zákonem nařízených pojištění pro vybranou skupinu lidí. Konkrétně povinné ručení je určeno pro vlastníky motorových vozidel. Spousta lidí proto povinné ručení vnímá jako nutné zlo. Zapomínají přitom, že jim povinné ručení může ušetřit nejen tisíce až stovky tisíc korun, ale někdy dokonce i miliony korun.

Povinné ručení se vztahuje na škody, které pojištěný provozem svého vozidla může způsobit na majetku, zdraví či životě jiných účastníků silničního provozu. Škody na vlastním vozidle si však musí uhradit ze svého nebo si sjednat havarijní pojištění. Jenomže právě škody na “cizím” bývají nejvyšší, zvláště pokud se jedná o úraz či úmrtí. Odškodné se může vyšplhat až do výše několika milionů korun. A právě proto je důležité mít kvalitní pojištění.

Nejdůležitější kritéria při výběru povinného ručení

Výběr povinného ručení usnadňují online kalkulačky nabízející srovnání cen povinného ručení zdarma. Motoristé si tak mohou snadno porovnat konkurenční nabídky od různých pojišťoven. Jednoduché srovnání však poukazuje především na jeden ukazatel a to povinné ručení cena za rok. To je samozřejmě důležité kritérium, nemělo by však být jediné.

Ve výši ročního pojistného se totiž odráží různé parametry, které na cenu povinného ručení mají vliv. Mezi taková kritéria patří především rozsah pojištění, pojistné limity, asistenční služby, doplňkové připojištění a sám pojistitel , respektive jeho věk a trvalé bydliště.

  • Základní rozsah pojištění je stanovený zákonem. V rámci konkurenčního boje však pojišťovny nabízí základní i vylepšené varianty povinného ručení. Vždy se zajímejte o to, co za své peníze skutečně obdržíte. Jen o pár set korun dražší POV může zahrnovat širší rozsah pojištění, vyšší pojistné limity i lepší asistenční služby.

  • Zákon stanovuje pojistné limity na částce 35 milionů korun zvlášť na škody na majetku a na škody na zdraví a životě. Zdá se to dostačující, ale nemusí. Odborníci proto doporučují sjednat si POV s minimálním pojistným limitem 50 milionů korun a více.

  • Součástí povinného ručení jsou asistenční služby. Zdají se zbytečné, ale například v momentě nutnosti opravy či odtahu vozidla ze zahraničí si uvědomíte, jak je skvělé mít vyšší limity. Takový odtah totiž může vyjít i v rámci ČR na tisíce korun.

  • V rámci povinného ručení se rovněž hodí mít některá doplňková připojištění . Jedná se například o pojištění skel, úrazové pojištění a další. Zpravidla stojí pár stovek, ale vyplatí se. Je lepší za výměnu čelního skla zaplatit 500 korun jako spoluúčast než tisíce.

Jak na povinné ručení srovnání cen

Prvním krokem je výběr nejlepších nabídek na povinného ručení vhodných pro vaše auta. K tomu poslouží zmiňovaná kalkulačka, která se zaměřuje primárně na porovnání ceny za rok u povinného ručení. Z přehledného srovnání cen si vyberte prvních pár nabídek, které otevřete a věnujete pár minut svého času porovnání výše uvedených parametrů.

Chcete-li si sjednat komplexní pojištění vozidla, ale samostatné havarijní pojištění vám přijde příliš drahé, zaměřte se na rozšíření povinného ručení. Stále více pojišťoven k POV nabízí i připojištění živelných událostí, krádeže apod. Toto řešení komplexního pojištění se hodí především pro starší a ojetá vozidla.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    24. listopadu 2023|Petr Woff
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

  • Muž na motorce v helmě
    18. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat motorku pro začátečníka

    Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

  • funkčnost airbagu
    13. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak fungují airbagy

    Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

  • motorka zima
    12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
    Jak připravit motorku na zimu?

    Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

  • Muž opřený o auto v autosalónu
    08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

    Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

  • Liška na silnici před autem
    26. října 2023|Jana Březinová
    Jak řešit srážku se zvěří?

    Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

  • Muž vyměňuje olej u motocyklu
    25. října 2023|Petr Pohůdka
    Jak připravit motocykl na STK

    Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

  • Nabourané auto
    14. října 2023|Jana Březinová
    Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

    V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

  • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
    12. října 2023|Petr Pohůdka
    Řidičák na motorku – na co se připravit

    Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

  • 07. října 2023|Petr Pohůdka
    Vše, co chcete vědět o tuningu

    Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.