Pes na silnici

Srážka psa s autem – jako majitel nesete vinu

19. 3. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Ke srážce se zvěří dochází na silnicích čím dál častěji, ale nehody se bohužel nevyhýbají ani domácím mazlíčkům. Z hlediska pojištění se však jedná o jiný případ. Pokud se vám pod kola přimotá zaběhlý pes nebo naopak vy jste majitelem pejska, kterého někdo srazil autem, měli byste vědět, jak správně postupovat.

Sražený pes nebo srnka –⁠ z pohledu zákona je to rozdíl

Psi mají speciální místo nejen v našich domácnostech, ale také v zákoně. Na rozdíl od srnek nebo divočáků, kteří se řadí k divoké zvěři, patří psi k domácím zvířatům, a hned několik zákonů upravuje jejich volné pobíhání a případně způsobené škody.

Majitel psa, případně osoba, která se o něj momentálně stará, je tak zodpovědný za to, že pes nebude pobíhat po silnici. A pokud se tak stane –⁠ pes se například utrhne z vodítka nebo se podhrabe pod plotem, je páníček odpovědný za škody způsobené při dopravní nehodě a musí je nahradit.

Co říká zákon

 • Zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířát proti týrání říká, že každý je povinen učinit opatření proti úniku zvířat v zájmovém chovu.

 • Zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích stanovuje, že vlastník nebo držitel domácích zvířat je povinen zabránit pobíhání těchto zvířat po pozemní komunikaci.

 • Občanský zákoník upravuje škody způsobené zvířetem. Doslovně uvádí: Způsobí-⁠li škodu zvíře, nahradí ji jeho vlastník, ať již bylo pod jeho dohledem nebo pod dohledem osoby, které vlastník zvíře svěřil, anebo se zatoulalo nebo uprchlo. Osoba, které zvíře bylo svěřeno nebo která zvíře chová nebo jinak používá, nahradí škodu způsobenou zvířetem společně a nerozdílně s vlastníkem.


Věděli jste, že...
Výjimka z náhrady škody způsobené zvířetem nastává v případě, že domácí zvíře slouží vlastníkovi k výkonu povolání nebo jako pomocník pro osobu se zdravotním postižením. Typicky se jedná o asistenčního psa. Avšak jeho majitel musí zároveň prokázat, že nic nezanedbal a škoda by vznikla i při vynaložení potřebné pečlivosti.

Co dělat, když autem srazíte psa

K dopravní nehodě se zvířetem přivolejte vždy policii –⁠ to platí pro psa, ale i další domácí a chovná zvířata (krávy, ovce aj.), stejně jako pro lesní zvěř. Strážce zákona volejte, i když se stane srážka se zvěří a zvíře uteče. Policie vypracuje protokol o dopravní nehodě, který budete potřebovat pro svoji pojišťovnu. Zároveň na místo nehody přivolá veterináře, případně myslivce u divoké zvěře, aby se o zvíře postarali.

Při bezprostředním odstranění nehody je postup stejný. Jak už jsme si ovšem vysvětlili výše, rozdíl mezi divokou zvěří a domácími zvířaty nastává při vymáhání škody. Jestliže jste srazili psa, kočku či jiné chovné zvíře, můžete na jeho majiteli vymáhat škody na vozidle (např. oprava, proplacení škody) i na zdraví (např. bolestné, náklady na léčbu).

Věděli jste?

Každý rok řeší policie kolem 16 tisíc bouraček, na nichž se podílí střet se zvířetem. Jedná se o 15 % všech dopravních nehod. Ke sražení psa dojde přibližně ve 180 případech. Tři čtvrtiny nehod tvoří střet se srncem obecným a 10 % s prasetem divokým.

Pomůže havarijní pojištění –⁠ střet se zvířetem

Ale co když se majitele psa nepodaří zjistit? Pak nezbývá než se spolehnout na havarijní pojištění. Budete potřebovat připojištění střet se zvířetem. V pojistných podmínkách pojišťovny obvykle nerozlišují škody způsobené srážkou se zvěří nebo s domácím zvířetem, některé pojišťovny nabízí bližší specifikaci.

Například Kooperativa rozumí zvířetem každého živého obratlovce kromě člověka, pojišťovna Allianz výslovně uvádí, že pojištění se vztahuje na škody prokazatelně způsobené následkem střetu s domácím nebo divokým zvířetem. Před sjednáním havarijního pojištění si raději ověřte aktuální pojistné podmínky, abyste si byli jisti, že se střet se zvířetem vztahuje i na srážku psa s autem.

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Jak se zachovat, když vám někdo srazí psa?

Když se vám zaběhne pes na silnici a zaviní dopravní nehodu, bohužel budete muset kromě zdraví svého mazlíčka řešit ještě způsobené škody. Pokud psa opatroval někdo jiný, dělíte se o náhradu škody rovným dílem.

Srážka psa s autem může znamenat škody na zdraví řidiče a vozidle ve výši stovek tisíc, nebo dokonce milionů korun. Naštěstí vám s jejich úhradou pomůže pojištění odpovědnosti. To se totiž kromě vás vztahuje i na vašeho psa. Každá pojišťovna však k pojištění odpovědnosti za škodu přistupuje jinak, proto se vyplatí důkladně přečíst pojistné podmínky.

Na co si dát pozor u pojištění odpovědnosti za škodu

K obvyklým výlukám z pojištění odpovědnosti patří škody způsobené psem při výkonu práva myslivosti nebo při služebním výkonu, případně zvířetem chovaným k výdělečným účelům. Nicméně některé pojišťovny řadí k výlukám i hrubou nedbalost. Za tu by se v některých případech dalo považovat i to, že jste nedokázali zabránit útěku psa. Zkrátka rozlišit hranici mezi nedbalostí a hrubou nedbalostí může být velmi obtížné, a proto se takovému pojištění raději vyhněte.

Pojištění odpovědnosti ochrání i váš domov

Pojištění odpovědnosti si sjednáte jednoduše jako součást pojištění domácnosti. Kromě škod způsobených vaším mazlíčkem tak bude chráněn i váš domov.

Navíc se pojištění vztahuje na další nepříjemné situace v souvislosti s vaším psem, třeba když pokouše jiného psa nebo někomu vyrazí z ruky drahý telefon.


Stále ale mějte na paměti, že jste povinni udělat vše pro to, abyste útěku psa zabránili. Za volný pohyb psa na pozemní komunikaci hrozí pokuta několik tisíc. Pokud neučiníte opatření proti úniku psa podle zákona na ochranu zvířat proti týrání, dopouštíte se přestupku jako chovatel, za nějž hrozí pokuta do 100 tisíc korun.

Podcast Nepodceňto

Jak se vyhnout riziku srážky se zvěří a co dělat v případě, kdy už nás něco takového potká?
Poslechněte si náš podcast Nepodceňto.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.

 • Nastavení teploty na radiátoru
  06. května 2023|Petr Woff
  Plynové topení: Komu se vyplatí?

  Typická česká rodina potřebuje komfortní vytápění, které není příliš drahé. Pokud kolem jejího domu vede plynovod, relativně levně vychází plynové topení. Potenciální úspora závisí na nutných investicích, na individuální spotřebě a na vybraném ceníku.

 • Žena sedí u stolu s nákupem a účtenkou
  05. května 2023|Jana Březinová
  Kdy bude konec zdražování potravin?

  Ceny některých potravin za poslední rok vzrostly téměř na dvojnásobek, další podražily o desítky procent. Zemědělci, výrobci i prodejci si stěžují na rostoucí ceny energií, přitom ty se v posledních měsících dostávají zpět do normálu. Kdy tedy zdražování potravin skončí?