Pes na silnici

Srážka psa s autem – jako majitel nesete vinu

19. 3. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Ke srážce se zvěří dochází na silnicích čím dál častěji, ale nehody se bohužel nevyhýbají ani domácím mazlíčkům. Z hlediska pojištění se však jedná o jiný případ. Pokud se vám pod kola přimotá zaběhlý pes nebo naopak vy jste majitelem pejska, kterého někdo srazil autem, měli byste vědět, jak správně postupovat.

Sražený pes nebo srnka –⁠ z pohledu zákona je to rozdíl

Psi mají speciální místo nejen v našich domácnostech, ale také v zákoně. Na rozdíl od srnek nebo divočáků, kteří se řadí k divoké zvěři, patří psi k domácím zvířatům, a hned několik zákonů upravuje jejich volné pobíhání a případně způsobené škody.

Majitel psa, případně osoba, která se o něj momentálně stará, je tak zodpovědný za to, že pes nebude pobíhat po silnici. A pokud se tak stane –⁠ pes se například utrhne z vodítka nebo se podhrabe pod plotem, je páníček odpovědný za škody způsobené při dopravní nehodě a musí je nahradit.

Co říká zákon

 • Zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířát proti týrání říká, že každý je povinen učinit opatření proti úniku zvířat v zájmovém chovu.

 • Zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích stanovuje, že vlastník nebo držitel domácích zvířat je povinen zabránit pobíhání těchto zvířat po pozemní komunikaci.

 • Občanský zákoník upravuje škody způsobené zvířetem. Doslovně uvádí: Způsobí-⁠li škodu zvíře, nahradí ji jeho vlastník, ať již bylo pod jeho dohledem nebo pod dohledem osoby, které vlastník zvíře svěřil, anebo se zatoulalo nebo uprchlo. Osoba, které zvíře bylo svěřeno nebo která zvíře chová nebo jinak používá, nahradí škodu způsobenou zvířetem společně a nerozdílně s vlastníkem.


Věděli jste, že...
Výjimka z náhrady škody způsobené zvířetem nastává v případě, že domácí zvíře slouží vlastníkovi k výkonu povolání nebo jako pomocník pro osobu se zdravotním postižením. Typicky se jedná o asistenčního psa. Avšak jeho majitel musí zároveň prokázat, že nic nezanedbal a škoda by vznikla i při vynaložení potřebné pečlivosti.

Co dělat, když autem srazíte psa

K dopravní nehodě se zvířetem přivolejte vždy policii –⁠ to platí pro psa, ale i další domácí a chovná zvířata (krávy, ovce aj.), stejně jako pro lesní zvěř. Strážce zákona volejte, i když se stane srážka se zvěří a zvíře uteče. Policie vypracuje protokol o dopravní nehodě, který budete potřebovat pro svoji pojišťovnu. Zároveň na místo nehody přivolá veterináře, případně myslivce u divoké zvěře, aby se o zvíře postarali.

Při bezprostředním odstranění nehody je postup stejný. Jak už jsme si ovšem vysvětlili výše, rozdíl mezi divokou zvěří a domácími zvířaty nastává při vymáhání škody. Jestliže jste srazili psa, kočku či jiné chovné zvíře, můžete na jeho majiteli vymáhat škody na vozidle (např. oprava, proplacení škody) i na zdraví (např. bolestné, náklady na léčbu).

Věděli jste?

Každý rok řeší policie kolem 16 tisíc bouraček, na nichž se podílí střet se zvířetem. Jedná se o 15 % všech dopravních nehod. Ke sražení psa dojde přibližně ve 180 případech. Tři čtvrtiny nehod tvoří střet se srncem obecným a 10 % s prasetem divokým.

Pomůže havarijní pojištění –⁠ střet se zvířetem

Ale co když se majitele psa nepodaří zjistit? Pak nezbývá než se spolehnout na havarijní pojištění. Budete potřebovat připojištění střet se zvířetem. V pojistných podmínkách pojišťovny obvykle nerozlišují škody způsobené srážkou se zvěří nebo s domácím zvířetem, některé pojišťovny nabízí bližší specifikaci.

Například Kooperativa rozumí zvířetem každého živého obratlovce kromě člověka, pojišťovna Allianz výslovně uvádí, že pojištění se vztahuje na škody prokazatelně způsobené následkem střetu s domácím nebo divokým zvířetem. Před sjednáním havarijního pojištění si raději ověřte aktuální pojistné podmínky, abyste si byli jisti, že se střet se zvířetem vztahuje i na srážku psa s autem.

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Jak se zachovat, když vám někdo srazí psa?

Když se vám zaběhne pes na silnici a zaviní dopravní nehodu, bohužel budete muset kromě zdraví svého mazlíčka řešit ještě způsobené škody. Pokud psa opatroval někdo jiný, dělíte se o náhradu škody rovným dílem.

Srážka psa s autem může znamenat škody na zdraví řidiče a vozidle ve výši stovek tisíc, nebo dokonce milionů korun. Naštěstí vám s jejich úhradou pomůže pojištění odpovědnosti. To se totiž kromě vás vztahuje i na vašeho psa. Každá pojišťovna však k pojištění odpovědnosti za škodu přistupuje jinak, proto se vyplatí důkladně přečíst pojistné podmínky.

Na co si dát pozor u pojištění odpovědnosti za škodu

K obvyklým výlukám z pojištění odpovědnosti patří škody způsobené psem při výkonu práva myslivosti nebo při služebním výkonu, případně zvířetem chovaným k výdělečným účelům. Nicméně některé pojišťovny řadí k výlukám i hrubou nedbalost. Za tu by se v některých případech dalo považovat i to, že jste nedokázali zabránit útěku psa. Zkrátka rozlišit hranici mezi nedbalostí a hrubou nedbalostí může být velmi obtížné, a proto se takovému pojištění raději vyhněte.

Pojištění odpovědnosti ochrání i váš domov

Pojištění odpovědnosti si sjednáte jednoduše jako součást pojištění domácnosti. Kromě škod způsobených vaším mazlíčkem tak bude chráněn i váš domov.

Navíc se pojištění vztahuje na další nepříjemné situace v souvislosti s vaším psem, třeba když pokouše jiného psa nebo někomu vyrazí z ruky drahý telefon.


Stále ale mějte na paměti, že jste povinni udělat vše pro to, abyste útěku psa zabránili. Za volný pohyb psa na pozemní komunikaci hrozí pokuta několik tisíc. Pokud neučiníte opatření proti úniku psa podle zákona na ochranu zvířat proti týrání, dopouštíte se přestupku jako chovatel, za nějž hrozí pokuta do 100 tisíc korun.

Podcast Nepodceňto

Jak se vyhnout riziku srážky se zvěří a co dělat v případě, kdy už nás něco takového potká?
Poslechněte si náš podcast Nepodceňto.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • 07. října 2023|Petr Pohůdka
  Vše, co chcete vědět o tuningu

  Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.

 • Přezutí pneumatik v servisu
  05. října 2023|Petr Pohůdka
  Kdy je čas přezout na zimní pneumatiky?

  Od listopadu do března platí na českých silnicích povinnost zimních pneumatik. V některých horských úsecích je ale musíte využívat celoročně. Jaké parametry musí zimní pneumatiky splňovat a co vám hrozí, když auto nepřezujete?

 • cestování-vozem
  01. října 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot rostou, benzín i nafta stojí v průměru okolo 40 Kč/litr. Zdražuje se kvůli nedostatku ropy a slabé koruně. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Ústeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Polsku, ale nejspíš jen dočasně. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.