Žena se sluchátky sedí v letadle

Co si s sebou vzít na palubu letadla?

Blíží se datum vaší dovolené? Už teď se vidíte na exotických plážích s dobrou knihou a vychlazeným koktejlem? Ještě před tím, než se vaše představy promění ve skutečnost, bude potřeba absolvovat let letadlem. Co si sbalit na palubu? Přinášíme praktický seznam pro všechny, které čeká první let letadlem nebo se nechtějí dlouze rozpomínat, co do příručního zavazadla patří a s čím přes kontrolu neprojdou.

Co si s sebou do letadla sbalit?

Abyste let přečkali v klidu a pohodě, je potřeba při balení příručního zavazadla přemýšlet, co do něj uložit a co naopak nechat v zavazadle odbaveném. Konkrétní obsah palubního zavazadla se samozřejmě liší dle doby letu.

Co si s sebou zabalit do palubního zavazadla:

 • peníze, platební karty a další cennosti,

 • doklady (OP, pas) a dokumenty související s vaší dovolenou,

 • mobilní telefon, nabíječku a další elektroniku (foťák, videokameru) + veškeré náhradní baterie,

 • léky, vlhčené ubrousky a dezinfekční gel,

 • náhradní oblečení a spodní prádlo,

 • kartáček na zuby a nezbytnou kosmetiku,

 • malý polštářek, případně špunty do uší nebo masku na spaní.

I v letních měsících si na palubu vezměte mikinu, klimatizace v letadle bývá nastavena na velmi nízké teploty. Pobyt na palubě letadla vám zpříjemní dobrá kniha, sluchátka, tablet na sledování filmů a žvýkačka. Tu oceníte především během vzletu a přistání, aby vám nezaléhaly uši. Na dlouhé lety vám přijdou vhod pantofle nebo teplé ponožky, abyste se mohli vyzout z bot a nenatékaly vám nohy.

co si sbalit do letadla checklist s qr kódem

Odbavené vs. příruční zavazadlo

V závislosti na letecké společnosti budete mít v ceně letenky příruční zavazadlo nebo také odbavené zavazadlo, případně si můžete zavazadla navíc dokoupit.

Odbavené zavazadlo

Odbavené zavazadlo odevzdáváte při odbavení (check-inu) na letištní přepážce. Odtud putuje do zavazadlového prostoru letadla a opět si ho vyzvednete až v cílové destinaci. Můžete do něj umístit předměty, které do příručního zavazadla nepatří, ale přesto existují jistá omezení. V odbaveném zavazadle nesmíte převážet:

 • výbušniny, zábavnou pyrotechniku,

 • kyseliny, hořlaviny, zapalovače,

 • tlakové nádoby a plyny, obranné spreje,

 • lithiové baterie.

Nejčastější chybou bývá, že do odbaveného zavazadla uložíte powerbanku či náhradní baterii k notebooku nebo k foťáku. Jedná se ovšem o lithiovou baterii a ta do zavazadlového prostoru nepatří. Kromě toho každý přepravce uvádí maximální povolenou kapacitu baterie, nejčastěji bývá omezena na 100 Wh.

Myslete také na váhové omezení, které se u jednotlivých přepravců liší. Proto je dobré vybavit se zavazadlovou váhou. Ta se vám bude hodit zejména během cesty zpět, kdy bude vaše zavazadlo plné nejrůznějších suvenýrů a dalších vzpomínek na dovolenou.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut, klidně z letiště v den odletu.

Příruční zavazadlo do letadla

Příruční zavazadlo si vezmete na palubu letadla a budete ho mít během letu po ruce. Vztahuje se na něj mnoho omezení, níže v textu uvádíme kompletní seznam, co nesmí do letadla. Pokud nesedíte u nouzového východu, můžete ho mít uloženo pod sedačkou před vámi nebo ve schránce nad hlavou.

Pro příruční zavazadla do letadla platí přísné velikostní a hmotnostní limity, které se liší u každé společnosti. 

 • Lufthansa povoluje pro cestující v ekonomické třídě jedno příruční zavazadlo o rozměru 55 × 40 × 23 cm a váze 8 kg. 

 • Společnost KLM je vstřícnější, na palubu si můžete vzít kufřík o velikosti 55 × 35 × 25 cm a navíc ještě kabelku nebo tašku s notebookem o velikosti 40 × 30 × 15 cm, celkově o hmotnosti 12 kg.

 • Nízkonákladové společnosti jsou přísnější, například Ryanair má v ceně letenky zahrnutou pouze malou tašku o velikosti 40 × 20 × 25 cm, 

 • Wizzair povoluje rozměry 40 × 30 × 20 cm. Velké palubní zavazadlo si můžete u obou nízkonákladových společností připlatit. 

Letecká společnost může zkontrolovat velikost vaší tašky pomocí stojanu o daných rozměrech, kam se vaše zavazadlo musí bez problémů vejít. Počítejte s tím, že zejména nízkonákladové společnosti velikost příručních tašek opravdu řeší, protože větší zavazadlo si musíte přikoupit.

Jaké zavazadlo si vzít na dovolenou

Výhodou příručního zavazadla je, že máte veškeré věci neustále při sobě a na očích. Na víkendový pobyt po Evropě či týden v teple u moře vám nejspíš bude stačit. Na druhou stranu jste velmi omezeni hmotností a rozměry. Počítejte také s omezením množství tekutin –⁠ kosmetiku musíte mít v lahvičkách po 100 ml, celkový objem nesmí přesáhnout 1 litr.

Některé nízkonákladové společnosti zahrnují do ceny letenky pouze malé příruční zavazadlo, které odpovídá rozměrům kabelky nebo malého batůžku a musí se vejít pod sedadlo před vámi. Větší palubní zavazadlo si musíte přikoupit, a proto si raději porovnejte, jestli se nevyplatí rovnou přikoupit odbavené zavazadlo.

Do odbaveného zavazadla se vám vejde vše potřebné i na delší dovolenou, ale pozor na dodržení maximální hmotnosti. Tekutiny v odbaveném zavazadle mohou být bez omezení. Pokud máte zavazadlo odbavené až do cílové destinace, nemusíte se o něj starat, což je výhoda během přestupů. Avšak existuje riziko, že se zavazadlo opozdí nebo ztratí, při přepravě se také může poškodit. Proto do odbaveného kufru raději neukládejte cennosti a elektroniku.

Zavazadla si můžete nechat pojistit

Pokud se zavazadlo nenajde, vaše věci vám už nikdo nevrátí. Pokud si ale sjednáte pojištění zavazadel, které je doplňkovou službou cestovního pojištění, získáte alespoň finanční kompenzaci.

Cena pojištění zavazadel začíná na několika korunách denně a při cestách napříč světem se rozhodně vyplatí. Porovnejte si nabídky cestovního pojištění od různých pojišťoven a najděte to nejvýhodnější. Vybrané pojištění si můžete online sjednat a hned vyrazit na cesty.

Co nesmí do letadla? Ostré předměty ani domácí pálenka

“Co lze vzít do letadla” a “Co nebrat do letadla” patří k nejčastějším otázkám turistů a cestovatelů, které čeká první let letadlem. Obecně lze na palubu sbalit vše, co není přímo zakázáno. Mezi zakázané předměty patří:

 • zbraně a jejich napodobeniny,

 • nože, nůžky, vývrtky a další ostré předměty s ostřím delším než 6 cm,

 • nechráněné žiletky a břitvy,

 • nářadí (vrtáky, kladiva, šroubováky),

 • hokejky, rybářské pruty, vlasce,

 • turistické hole, stanové kolíky, kempingové kartuše,

 • deštníky s ostrým hrotem, slunečníky,

 • tekutiny a gely v balení větším než 100 ml,

 • zippo a turbo zapalovače, náplně do zapalovačů.

Stejně jako u odbaveného zavazadla platí zákaz převozu výbušnin, pyrotechniky, hořlavin a tlakových nádob včetně pepřového spreje. Na palubu si smíte vzít jeden kus zapalovače nebo zápalek. Do příručního zavazadla si můžete sbalit také elektronické cigarety.

Pozor na alkoholické nápoje –⁠ smí se převážet pouze v originálním balení, v palubním zavazadle musíte navíc dodržet omezení k přepravě tekutin. Pokud nemáte odbavené zavazadlo a chcete si sebou vzít láhev něčeho ostřejšího, můžete ji zakoupit přímo na letišti v duty free shopu. Tento alkohol ovšem nesmíte konzumovat na palubě letadla.

Pro tekutiny a gely v příručním zavazadle platí přísné limity. Můžete je převážet v baleních o objemu do 100 ml, přičemž všechna balení musíte umístit do jednoho průhledného plastového sáčku o objemu 1 litr. Během letištní kontroly vyjměte tento sáček ze zavazadla a předložte ho k samostatné kontrole, zvlášť vyndejte i elektroniku.

Jak nezůstat v letadle o hladu a žízni

V dnešní době spoustu letenek nezahrnuje žádné občerstvení, to platí zejména pro nízkonákladové společnosti. Vždy máte na palubě možnost zakoupit si jídlo a pití, ale připlatíte si. Co si tedy s sebou vzít na svačinu a k pití?

Do palubního zavazadla si smíte vzít tekutiny v nádobách do 100 ml, což vám pitný režim nejspíš nevyřeší. Nicméně přes letištní kontrolu bez problémů projdete s prázdnou plastovou lahví, kterou můžete naplnit v bezcelní zóně. Na většině letišť teče z kohoutku pitná voda, navíc často narazíte na pítka a dispenzory, kde si natočíte filtrovanou vodu zdarma.

Na svačinu si pak smíte sbalit tuhé potraviny, například sendviče, bagety, uzeniny, sýry, sušenky, ovoce a zeleninu. Omezení se vztahují pouze na tekutiny a gely, tudíž si neberte med, marmelády, kompoty a podobné potraviny. Myslete také na to, že do některých států platí přísný zákaz dovozu potravin (např. USA), proto svačinu zkonzumujte v letadle.

Pokud cestujete s dětmi, smíte jim do letadla vzít i tekutou výživu, přesnídávky, kaše a podobně, ale pouze v množství potřebném na dobu letu. Někdy vás letištní personál může při kontrole vyzvat k ochutnání potravin.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  14. června 2024|Jana Březinová
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • Žena s batohem a letenkami
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.