Žena se sluchátky sedí v letadle

Co si s sebou vzít na palubu letadla?

Blíží se datum vaší dovolené? Už teď se vidíte na exotických plážích s dobrou knihou a vychlazeným koktejlem? Ještě před tím, než se vaše představy promění ve skutečnost, bude potřeba absolvovat let letadlem. Co si sbalit na palubu? Přinášíme praktický seznam pro všechny, které čeká první let letadlem nebo se nechtějí dlouze rozpomínat, co do příručního zavazadla patří a s čím přes kontrolu neprojdou.

Co si s sebou do letadla sbalit?

Abyste let přečkali v klidu a pohodě, je potřeba při balení příručního zavazadla přemýšlet, co do něj uložit a co naopak nechat v zavazadle odbaveném. Konkrétní obsah palubního zavazadla se samozřejmě liší dle doby letu.

Co si s sebou zabalit do palubního zavazadla:

 • peníze, platební karty a další cennosti,

 • doklady (OP, pas) a dokumenty související s vaší dovolenou,

 • mobilní telefon, nabíječku a další elektroniku (foťák, videokameru) + veškeré náhradní baterie,

 • léky, vlhčené ubrousky a dezinfekční gel,

 • náhradní oblečení a spodní prádlo,

 • kartáček na zuby a nezbytnou kosmetiku,

 • malý polštářek, případně špunty do uší nebo masku na spaní.

I v letních měsících si na palubu vezměte mikinu, klimatizace v letadle bývá nastavena na velmi nízké teploty. Pobyt na palubě letadla vám zpříjemní dobrá kniha, sluchátka, tablet na sledování filmů a žvýkačka. Tu oceníte především během vzletu a přistání, aby vám nezaléhaly uši. Na dlouhé lety vám přijdou vhod pantofle nebo teplé ponožky, abyste se mohli vyzout z bot a nenatékaly vám nohy.

co si sbalit do letadla checklist s qr kódem

Odbavené vs. příruční zavazadlo

V závislosti na letecké společnosti budete mít v ceně letenky příruční zavazadlo nebo také odbavené zavazadlo, případně si můžete zavazadla navíc dokoupit.

Odbavené zavazadlo

Odbavené zavazadlo odevzdáváte při odbavení (check-inu) na letištní přepážce. Odtud putuje do zavazadlového prostoru letadla a opět si ho vyzvednete až v cílové destinaci. Můžete do něj umístit předměty, které do příručního zavazadla nepatří, ale přesto existují jistá omezení. V odbaveném zavazadle nesmíte převážet:

 • výbušniny, zábavnou pyrotechniku,

 • kyseliny, hořlaviny, zapalovače,

 • tlakové nádoby a plyny, obranné spreje,

 • lithiové baterie.

Nejčastější chybou bývá, že do odbaveného zavazadla uložíte powerbanku či náhradní baterii k notebooku nebo k foťáku. Jedná se ovšem o lithiovou baterii a ta do zavazadlového prostoru nepatří. Kromě toho každý přepravce uvádí maximální povolenou kapacitu baterie, nejčastěji bývá omezena na 100 Wh.

Myslete také na váhové omezení, které se u jednotlivých přepravců liší. Proto je dobré vybavit se zavazadlovou váhou. Ta se vám bude hodit zejména během cesty zpět, kdy bude vaše zavazadlo plné nejrůznějších suvenýrů a dalších vzpomínek na dovolenou.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut, klidně z letiště v den odletu.

Příruční zavazadlo do letadla

Příruční zavazadlo si vezmete na palubu letadla a budete ho mít během letu po ruce. Vztahuje se na něj mnoho omezení, níže v textu uvádíme kompletní seznam, co nesmí do letadla. Pokud nesedíte u nouzového východu, můžete ho mít uloženo pod sedačkou před vámi nebo ve schránce nad hlavou.

Pro příruční zavazadla do letadla platí přísné velikostní a hmotnostní limity, které se liší u každé společnosti. 

 • Lufthansa povoluje pro cestující v ekonomické třídě jedno příruční zavazadlo o rozměru 55 × 40 × 23 cm a váze 8 kg. 

 • Společnost KLM je vstřícnější, na palubu si můžete vzít kufřík o velikosti 55 × 35 × 25 cm a navíc ještě kabelku nebo tašku s notebookem o velikosti 40 × 30 × 15 cm, celkově o hmotnosti 12 kg.

 • Nízkonákladové společnosti jsou přísnější, například Ryanair má v ceně letenky zahrnutou pouze malou tašku o velikosti 40 × 20 × 25 cm, 

 • Wizzair povoluje rozměry 40 × 30 × 20 cm. Velké palubní zavazadlo si můžete u obou nízkonákladových společností připlatit. 

Letecká společnost může zkontrolovat velikost vaší tašky pomocí stojanu o daných rozměrech, kam se vaše zavazadlo musí bez problémů vejít. Počítejte s tím, že zejména nízkonákladové společnosti velikost příručních tašek opravdu řeší, protože větší zavazadlo si musíte přikoupit.

Jaké zavazadlo si vzít na dovolenou

Výhodou příručního zavazadla je, že máte veškeré věci neustále při sobě a na očích. Na víkendový pobyt po Evropě či týden v teple u moře vám nejspíš bude stačit. Na druhou stranu jste velmi omezeni hmotností a rozměry. Počítejte také s omezením množství tekutin –⁠ kosmetiku musíte mít v lahvičkách po 100 ml, celkový objem nesmí přesáhnout 1 litr.

Některé nízkonákladové společnosti zahrnují do ceny letenky pouze malé příruční zavazadlo, které odpovídá rozměrům kabelky nebo malého batůžku a musí se vejít pod sedadlo před vámi. Větší palubní zavazadlo si musíte přikoupit, a proto si raději porovnejte, jestli se nevyplatí rovnou přikoupit odbavené zavazadlo.

Do odbaveného zavazadla se vám vejde vše potřebné i na delší dovolenou, ale pozor na dodržení maximální hmotnosti. Tekutiny v odbaveném zavazadle mohou být bez omezení. Pokud máte zavazadlo odbavené až do cílové destinace, nemusíte se o něj starat, což je výhoda během přestupů. Avšak existuje riziko, že se zavazadlo opozdí nebo ztratí, při přepravě se také může poškodit. Proto do odbaveného kufru raději neukládejte cennosti a elektroniku.

Zavazadla si můžete nechat pojistit

Pokud se zavazadlo nenajde, vaše věci vám už nikdo nevrátí. Pokud si ale sjednáte pojištění zavazadel, které je doplňkovou službou cestovního pojištění, získáte alespoň finanční kompenzaci.

Cena pojištění zavazadel začíná na několika korunách denně a při cestách napříč světem se rozhodně vyplatí. Porovnejte si nabídky cestovního pojištění od různých pojišťoven a najděte to nejvýhodnější. Vybrané pojištění si můžete online sjednat a hned vyrazit na cesty.

Co nesmí do letadla? Ostré předměty ani domácí pálenka

“Co lze vzít do letadla” a “Co nebrat do letadla” patří k nejčastějším otázkám turistů a cestovatelů, které čeká první let letadlem. Obecně lze na palubu sbalit vše, co není přímo zakázáno. Mezi zakázané předměty patří:

 • zbraně a jejich napodobeniny,

 • nože, nůžky, vývrtky a další ostré předměty s ostřím delším než 6 cm,

 • nechráněné žiletky a břitvy,

 • nářadí (vrtáky, kladiva, šroubováky),

 • hokejky, rybářské pruty, vlasce,

 • turistické hole, stanové kolíky, kempingové kartuše,

 • deštníky s ostrým hrotem, slunečníky,

 • tekutiny a gely v balení větším než 100 ml,

 • zippo a turbo zapalovače, náplně do zapalovačů.

Stejně jako u odbaveného zavazadla platí zákaz převozu výbušnin, pyrotechniky, hořlavin a tlakových nádob včetně pepřového spreje. Na palubu si smíte vzít jeden kus zapalovače nebo zápalek. Do příručního zavazadla si můžete sbalit také elektronické cigarety.

Pozor na alkoholické nápoje –⁠ smí se převážet pouze v originálním balení, v palubním zavazadle musíte navíc dodržet omezení k přepravě tekutin. Pokud nemáte odbavené zavazadlo a chcete si sebou vzít láhev něčeho ostřejšího, můžete ji zakoupit přímo na letišti v duty free shopu. Tento alkohol ovšem nesmíte konzumovat na palubě letadla.

Pro tekutiny a gely v příručním zavazadle platí přísné limity. Můžete je převážet v baleních o objemu do 100 ml, přičemž všechna balení musíte umístit do jednoho průhledného plastového sáčku o objemu 1 litr. Během letištní kontroly vyjměte tento sáček ze zavazadla a předložte ho k samostatné kontrole, zvlášť vyndejte i elektroniku.

Jak nezůstat v letadle o hladu a žízni

V dnešní době spoustu letenek nezahrnuje žádné občerstvení, to platí zejména pro nízkonákladové společnosti. Vždy máte na palubě možnost zakoupit si jídlo a pití, ale připlatíte si. Co si tedy s sebou vzít na svačinu a k pití?

Do palubního zavazadla si smíte vzít tekutiny v nádobách do 100 ml, což vám pitný režim nejspíš nevyřeší. Nicméně přes letištní kontrolu bez problémů projdete s prázdnou plastovou lahví, kterou můžete naplnit v bezcelní zóně. Na většině letišť teče z kohoutku pitná voda, navíc často narazíte na pítka a dispenzory, kde si natočíte filtrovanou vodu zdarma.

Na svačinu si pak smíte sbalit tuhé potraviny, například sendviče, bagety, uzeniny, sýry, sušenky, ovoce a zeleninu. Omezení se vztahují pouze na tekutiny a gely, tudíž si neberte med, marmelády, kompoty a podobné potraviny. Myslete také na to, že do některých států platí přísný zákaz dovozu potravin (např. USA), proto svačinu zkonzumujte v letadle.

Pokud cestujete s dětmi, smíte jim do letadla vzít i tekutou výživu, přesnídávky, kaše a podobně, ale pouze v množství potřebném na dobu letu. Někdy vás letištní personál může při kontrole vyzvat k ochutnání potravin.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?