Cestovní pojištění – srovnání cen

Cestování letadlem

Blíží se datum vaší dlouho očekávané dovolené? Už teď se vidíte na exotických plážích s dobrou knihou a vychlazeným koktejlem? Ještě před tím, než se vaše představy promění ve skutečnost, bude potřeba absolvovat let letadlem. Co si sbalit na jeho palubu? Přinášíme praktický seznam pro všechny ty, kteří letadlem cestují poprvé nebo se nechtějí dlouze rozpomínat, co do příručního zavazadla patří a s čím přes důkladnou kontrolu neprojdou.

Odbavené vs. příruční zavazadlo

Hned na začátek tohoto článku si popíšeme rozdíly mezi odbaveným a příručním zavazadlem. To odbavené, ostatně jak už jeho název napovídá, odevzdáváte po odbavení, odkud putuje do nitra letadla. Na palubu si ho tak vůbec neberete. Umístit do něj proto můžete všechny předměty, které do příručního zavazadla nepatří. Počítejte ale s jistým váhovým omezením, které se u jednotlivých přepravců liší. Proto je dobré vybavit se zavazadlovou váhou. Ta se vám bude hodit zejména během cesty zpět, kdy bude vaše zavazadlo plné nejrůznějších suvenýrů a dalších vzpomínek na dovolenou.

Příruční zavazadlo je naopak to, které si na palubu letadla můžete vzít. I pro něj ale platí poměrně přísné rozměry a hmotností limity. U nízkonákladových společností může mít příruční zavazadlo maximálně 55 x 40 x 20 cm a osm kilogramů. Přeměřovat vaši tašku nebo batoh pravděpodobně nebudou, musí se ale bez potíží vlézt od připravených plastových boxíků, které odevzdáváte ke kontrole. Příruční zavazadlo budete mít během letu po ruce. Pokud nesedíte u nouzového východu, můžete ho mít uloženo u nohou nebo ve schránce nad vašimi hlavami. Do příručního zavazadla ale nemůžete uložit všechno.

porovnání cestovního pojištění

Co nesmí do letadla? Ostré předměty ani domácí pálenka

Co si můžu vzít do letadla,“ je zřejmě tou nejčastější otázkou turistů a cestovatelů, kteří cestují letadlem poprvé. Obecně lze na palubu sbalit vše, co není přímo zakázáno. Mezi zakázané předměty patří zbraně a jejich napodobeniny, ostré předměty s ostřím delším než 6 cm, nechráněné žiletky a břitvy, tekutiny v balení větším než 100 ml, alkohol nezakoupený v bezcelní zóně, pepřový sprej, tekuté potraviny nad 100 ml nebo zippo zapalovače. Zapalovače jsou vůbec samostatnou kapitolou. Na palubu letadla vás totiž pustí pouze s jedním kusem.

Co s sebou do letadla sbalit?

Abyste let přečkali v klidu a pohodě, je potřeba při balení příručního zavazadla přemýšlet, co do něj uložit a co naopak nechat v zavazadle odbaveném. Konkrétní obsah příručního zavazadla se samozřejmě liší dle doby letu. 

Obecně byste ale neměli zapomenout na nabíječku nebo power banku (u kontroly je potřeba ji vyndat a uložit do plastového koše společně s další elektronikou), pohodlné náhradní oblečení, veškeré doklady (OP, pas apod.), dokumenty související s vaší dovolenou, léky, kosmetiku v průhledném balení o maximálním objemu 1 l (nezapomeňte na vlhčené ubrousky a desinfekční gel), náhradní spodní prádlo, kartáček na zuby nebo třeba malý polštářek, špunty do uší nebo masku na spaní. 

Pobyt na palubě letadla vám zpříjemní i dobrá kniha, sluchátka menší notebook a žvýkačka. Tu oceníte především během vzletu a přistání.

Zavazadla si můžete nechat pojistit

Stát se může cokoli a ztracené zavazadlo je jednou z věcí, která může dovolenou nepříjemně pokazit. Pokud se zavazadlo nenajde, vaše věci vám už nikdo nevrátí. Pokud si ale sjednáte pojištění zavazadel, které je doplňkovou službou cestovního pojištění, získáte alespoň jistou finanční kompenzaci. Cena pojištění začíná na několika korunách denně a při cestách napříč světem se rozhodně vyplatí.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2