Balení kufru

Příruční zavazadlo a jeho rozměry

V základní ceně letenky dnes u většiny leteckých společností najdeme jen příruční zavazadlo. Takže pokud s sebou potřebujete větší kufr, budete si muset připlatit. Ale nebojte, v našem článku vás seznámíme nejen s velikostmi zavazadla do letadla, ale také s tím, jak do něj co nejlépe zabalit vše potřebné.

Co je to příruční zavazadlo do letadla

Jedná se zkrátka o kufřík nebo tašku (cabin baggage či hand baggage), kterou si s sebou můžete bezplatně vzít přímo do letadla. Na přesném typu nezáleží, musíte ovšem dodržet limity pro jeho velikost.

Rozměry a váha příručního zavazadla

Standardní rozměry příručního zavazadla udávané IATAIATA (Mezinárodní asociace leteckých přepravců) jsou 55 cm (výška) x 35 cm (šířka) x 20 cm (hloubka). Jednotlivé letecké společnosti si ovšem mohou nastavit vlastní limity, které se často odlišují. Proto se před odletem raději vždy informujte na webových stránkách vašeho dopravce nebo kontaktujte jeho zákaznický servis. Často se také setkáte s možností vzít si na palubu „osobní tašku“. V tomto případě jde o menší zavazadlo, jako je batůžek, kabelka nebo například notebook, které se dá umístit pod sedadlo cestujícího.

Příklady velikosti zavazadla do letadla u některých aerolinek:

Společnost Rozměry příručního zavazadla (cm) ;Poznámka

easyJet

45 x 36 x 20


Kabinové zavazadlo o rozměrech 56 x 45 x 25 si můžete vzít navíc při volbě Up front nebo Extra legroom seat.


Ryanair55 x 40 x 20

(o max. hmotnosti 10 kg)

Navíc si můžete vzít i malou osobní tašku (pod sedadlo) o rozměrech 35 x 20 x 20.


Wizz Air


40 x 30 x 20

(o max. hmotnosti 10 kg)

Kabinové zavazadlo o rozměrech 55 x 40 x 23 si můžete vzít navíc při volbě WIZZ Priority.


Norwegian


55 x 40 x 23

(pro uložení do skříňky)

+

30 x 20 x 38

(pro uložení pod sedadlo)

Váhový limit obou zavazadel nesmí překročit 10 kg.

Při volbě Flex, Premium nebo PremiumFlex mohou mít obě zavazadla až 15 kg.


Lufthansa


55 x 40 x 23

(pro uložení do skříňky, max. váha 8 kg)

+

Osobní taška / předmět

(pro uložení pod sedadlo).

/

ČSA / Smart Wings


56 x 45 x 25

(pro uložení do skříňky, max. váha 8 kg)

+

40 x 30 x 15

(pro uložení pod sedadlo, max. váha 3 kg)

/

British Airways


56 x 45 x 25

(pro uložení do skříňky)

+

40 x 30 x 15

(pro uložení pod sedadlo)

/

Emirates55 x 38 x 20

(pro uložení do skříňky, max. hmotnost 8 kg)

+

osobní taška

(pro uložení pod sedadlo)

/

Air France55 x 35 x 25

(max. váha 12 kg)

V případě, že cestujete business třídou, může zavazadlo vážit až 18 kg.Pamatujte také na to, že uváděné rozměry se berou včetně madel, koleček i bočních kapes. Kontrola rozměrů zavazadla se provádí při nástupu do letadla. U gatu se často setkáte s klecemi nebo boxy, ve kterých zaměstnanci aerolinek správné rozměry zkontrolují, a to především u zavazadel s pevně daným tvarem, jako jsou například skořepinové kufříky. Pokud vaše zavazadlo neprojde, počítejte s poplatkem navíc. Dodržení maximální váhy se pak kontroluje jen málokdy – většinou jí totiž při těchto rozměrech zavazadel nemáte šanci dosáhnout.

Jak se sbalit do letadla

Pokud chcete ušetřit a nepřiplácet za odbavené zavazadlo, je potřeba si do toho příručního umět správně sbalit. Stačí se jen držet pár základních kroků:

 1. Cestujte s měkkým kufrem nebo batohem. Jsou totiž tvárnější, takže se u případné kontroly rozměrů dají poněkud „zdeformovat“ a do testovacího boxu lépe vměstnat. U skořepinových kufrů to bohužel nejde.

 2. Před balením zavazadla si napište přesný seznam toho, co budete potřebovat. Pečlivě pak zvažte, co s sebou musíte vzít, a co si můžete klidně pořídit ve vaší cílové destinaci.

 3. Pro zabalení kosmetiky si pořiďte známé cestovní sady nebo cestovní verze šampónů, zubních past a tak dále. Ušetříte tak prostor a navíc bez problému splníte přepravní podmínky, které se týkají předmětů obsahujících tekutiny.

 4. Při balení oblečení využijte v zavazadle každý kousek místa. Nejúspornější způsob u oblečení je jeho smotání do roliček a poskládání těsně vedle sebe. Ponožkami, spodním prádlem a třeba i nabíječkami na elektroniku pak vystelte malá místa, například vnitřní část bot nebo drobné prohlubně v zavazadle. Pevnější věci, jako jsou knihy nebo třeba džíny, dejte do okrajových částí zavazadla.

 5. Předměty, které se musejí předkládat ke kontrole (elektronika, léky a kosmetika) zabalte do horní části zavazadla, ať je potom nemusíte složitě vyndávat.

 6. Peníze, cestovní doklady, letenky a další důležité věci si dejte do boční kapsy.

Pamatujte také na to, že ne všechno si můžete s sebou na palubu vzít. Seznam zakázaných předmětů do letadla najdete v tomto našem článku.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.