Cestovní pojištění – srovnání cen

Rozměry příručního zavazadla - Balení kufru

V základní ceně letenky dnes u většiny leteckých společností najdeme jen příruční zavazadlo. Takže pokud s sebou potřebujete větší kufr, budete si muset připlatit. Ale nebojte, v našem článku vás seznámíme nejen s velikostmi zavazadla do letadla, ale také s tím, jak do něj co nejlépe zabalit vše potřebné.

Co je to příruční zavazadlo do letadla

Jedná se zkrátka o kufřík nebo tašku (cabin baggage či hand baggage), kterou si s sebou můžete bezplatně vzít přímo do letadla. Na přesném typu nezáleží, musíte ovšem dodržet limity pro jeho velikost. 

porovnání cestovního pojištění

Rozměry a váha příručního zavazadla 

Standardní rozměry příručního zavazadla udávané IATA (Mezinárodní asociace leteckých přepravců) jsou 55 cm (výška) x 35 cm (šířka) x 20 cm (hloubka). Jednotlivé letecké společnosti si ovšem mohou nastavit vlastní limity, které se často odlišují. Proto se před odletem raději vždy informujte na webových stránkách vašeho dopravce nebo kontaktujte jeho zákaznický servis. Často se také setkáte s možností vzít si na palubu „osobní tašku“. V tomto případě jde o menší zavazadlo, jako je batůžek, kabelka nebo například notebook, které se dá umístit pod sedadlo cestujícího.

Příklady velikosti zavazadla do letadla u některých aerolinek:

Společnost 

Rozměry příručního zavazadla (cm) ;

Poznámka 

easyJet 

45 x 36 x 20 

 

Kabinové zavazadlo o rozměrech 56 x 45 x 25 si můžete vzít navíc při volbě Up front nebo Extra legroom seat. 

Ryanair 

55 x 40 x 20 

(o max. hmotnosti 10 kg) 

Navíc si můžete vzít i malou osobní tašku (pod sedadlo) o rozměrech 35 x 20 x 20. 

Wizz Air 

40 x 30 x 20 

(o max. hmotnosti 10 kg) 

Kabinové zavazadlo o rozměrech 55 x 40 x 23 si můžete vzít navíc při volbě WIZZ Priority. 

Norwegian 

55 x 40 x 23 

(pro uložení do skříňky) 

30 x 20 x 38 

(pro uložení pod sedadlo) 

Váhový limit obou zavazadel nesmí překročit 10 kg. 

Při volbě Flex, Premium nebo PremiumFlex mohou mít obě zavazadla až 15 kg. 

Lufthansa 

55 x 40 x 23 

(pro uložení do skříňky, max. váha 8 kg) 

Osobní taška / předmět 

(pro uložení pod sedadlo). 

 

 

ČSA / Smart Wings 

56 x 45 x 25 

(pro uložení do skříňky, max. váha 8 kg) 

40 x 30 x 15 

(pro uložení pod sedadlo, max. váha 3 kg) 

 

 

British Airways 

56 x 45 x 25 

(pro uložení do skříňky) 

40 x 30 x 15 

(pro uložení pod sedadlo) 

 

 

Emirates 

55 x 38 x 20 

(pro uložení do skříňky, max. hmotnost 8 kg) 

osobní taška 

(pro uložení pod sedadlo) 

 

Air France 

55 x 35 x 25 

(max. váha 12 kg) 

V případě, že cestujete business třídou, může zavazadlo vážit až 18 kg. 

Pamatujte také na to, že uváděné rozměry se berou včetně madel, koleček i bočních kapes. Kontrola rozměrů zavazadla se provádí při nástupu do letadla. U gatu se často setkáte s klecemi nebo boxy, ve kterých zaměstnanci aerolinek správné rozměry zkontrolují, a to především u zavazadel s pevně daným tvarem, jako jsou například skořepinové kufříky. Pokud vaše zavazadlo neprojde, počítejte s poplatkem navíc. Dodržení maximální váhy se pak kontroluje jen málokdy – většinou jí totiž při těchto rozměrech zavazadel nemáte šanci dosáhnout.

Jak se sbalit do letadla 

Pokud chcete ušetřit a nepřiplácet za odbavené zavazadlo, je potřeba si do toho příručního umět správně sbalit. Stačí se jen držet pár základních kroků: 

  1. Cestujte s měkkým kufrem nebo batohem. Jsou totiž tvárnější, takže se u případné kontroly rozměrů dají poněkud „zdeformovat“ a do testovacího boxu lépe vměstnat. U skořepinových kufrů to bohužel nejde.  
  2. Před balením zavazadla si napište přesný seznam toho, co budete potřebovat. Pečlivě pak zvažte, co s sebou musíte vzít, a co si můžete klidně pořídit ve vaší cílové destinaci. 
  3. Pro zabalení kosmetiky si pořiďte známé cestovní sady nebo cestovní verze šampónů, zubních past a tak dále. Ušetříte tak prostor a navíc bez problému splníte přepravní podmínky, které se týkají předmětů obsahujících tekutiny. 
  4. Při balení oblečení využijte v zavazadle každý kousek místa. Nejúspornější způsob u oblečení je jeho smotání do roliček a poskládání těsně vedle sebe. Ponožkami, spodním prádlem a třeba i nabíječkami na elektroniku pak vystelte malá místa, například vnitřní část bot nebo drobné prohlubně v zavazadle. Pevnější věci, jako jsou knihy nebo třeba džíny, dejte do okrajových částí zavazadla.  
  5. Předměty, které se musejí předkládat ke kontrole (elektronika, léky a kosmetika) zabalte do horní části zavazadla, ať je potom nemusíte složitě vyndávat. 
  6. Peníze, cestovní doklady, letenky a další důležité věci si dejte do boční kapsy. 

Pamatujte také na to, že ne všechno si můžete s sebou na palubu vzít. Seznam zakázaných předmětů do letadla najdete v tomto našem článku

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2