Balení kufru

Příruční zavazadlo a jeho rozměry

V základní ceně letenky dnes u většiny leteckých společností najdeme jen příruční zavazadlo. Takže pokud s sebou potřebujete větší kufr, budete si muset připlatit. Ale nebojte, v našem článku vás seznámíme nejen s velikostmi zavazadla do letadla, ale také s tím, jak do něj co nejlépe zabalit vše potřebné.

Co je to příruční zavazadlo do letadla

Jedná se zkrátka o kufřík nebo tašku (cabin baggage či hand baggage), kterou si s sebou můžete bezplatně vzít přímo do letadla. Na přesném typu nezáleží, musíte ovšem dodržet limity pro jeho velikost.

Rozměry a váha příručního zavazadla

Standardní rozměry příručního zavazadla udávané IATAIATA (Mezinárodní asociace leteckých přepravců) jsou 55 cm (výška) x 35 cm (šířka) x 20 cm (hloubka). Jednotlivé letecké společnosti si ovšem mohou nastavit vlastní limity, které se často odlišují. Proto se před odletem raději vždy informujte na webových stránkách vašeho dopravce nebo kontaktujte jeho zákaznický servis. Často se také setkáte s možností vzít si na palubu „osobní tašku“. V tomto případě jde o menší zavazadlo, jako je batůžek, kabelka nebo například notebook, které se dá umístit pod sedadlo cestujícího.

Příklady velikosti zavazadla do letadla u některých aerolinek:

Společnost Rozměry příručního zavazadla (cm) ;Poznámka

easyJet

45 x 36 x 20


Kabinové zavazadlo o rozměrech 56 x 45 x 25 si můžete vzít navíc při volbě Up front nebo Extra legroom seat.


Ryanair55 x 40 x 20

(o max. hmotnosti 10 kg)

Navíc si můžete vzít i malou osobní tašku (pod sedadlo) o rozměrech 35 x 20 x 20.


Wizz Air


40 x 30 x 20

(o max. hmotnosti 10 kg)

Kabinové zavazadlo o rozměrech 55 x 40 x 23 si můžete vzít navíc při volbě WIZZ Priority.


Norwegian


55 x 40 x 23

(pro uložení do skříňky)

+

30 x 20 x 38

(pro uložení pod sedadlo)

Váhový limit obou zavazadel nesmí překročit 10 kg.

Při volbě Flex, Premium nebo PremiumFlex mohou mít obě zavazadla až 15 kg.


Lufthansa


55 x 40 x 23

(pro uložení do skříňky, max. váha 8 kg)

+

Osobní taška / předmět

(pro uložení pod sedadlo).

/

ČSA / Smart Wings


56 x 45 x 25

(pro uložení do skříňky, max. váha 8 kg)

+

40 x 30 x 15

(pro uložení pod sedadlo, max. váha 3 kg)

/

British Airways


56 x 45 x 25

(pro uložení do skříňky)

+

40 x 30 x 15

(pro uložení pod sedadlo)

/

Emirates55 x 38 x 20

(pro uložení do skříňky, max. hmotnost 8 kg)

+

osobní taška

(pro uložení pod sedadlo)

/

Air France55 x 35 x 25

(max. váha 12 kg)

V případě, že cestujete business třídou, může zavazadlo vážit až 18 kg.Pamatujte také na to, že uváděné rozměry se berou včetně madel, koleček i bočních kapes. Kontrola rozměrů zavazadla se provádí při nástupu do letadla. U gatu se často setkáte s klecemi nebo boxy, ve kterých zaměstnanci aerolinek správné rozměry zkontrolují, a to především u zavazadel s pevně daným tvarem, jako jsou například skořepinové kufříky. Pokud vaše zavazadlo neprojde, počítejte s poplatkem navíc. Dodržení maximální váhy se pak kontroluje jen málokdy – většinou jí totiž při těchto rozměrech zavazadel nemáte šanci dosáhnout.

Jak se sbalit do letadla

Pokud chcete ušetřit a nepřiplácet za odbavené zavazadlo, je potřeba si do toho příručního umět správně sbalit. Stačí se jen držet pár základních kroků:

 1. Cestujte s měkkým kufrem nebo batohem. Jsou totiž tvárnější, takže se u případné kontroly rozměrů dají poněkud „zdeformovat“ a do testovacího boxu lépe vměstnat. U skořepinových kufrů to bohužel nejde.

 2. Před balením zavazadla si napište přesný seznam toho, co budete potřebovat. Pečlivě pak zvažte, co s sebou musíte vzít, a co si můžete klidně pořídit ve vaší cílové destinaci.

 3. Pro zabalení kosmetiky si pořiďte známé cestovní sady nebo cestovní verze šampónů, zubních past a tak dále. Ušetříte tak prostor a navíc bez problému splníte přepravní podmínky, které se týkají předmětů obsahujících tekutiny.

 4. Při balení oblečení využijte v zavazadle každý kousek místa. Nejúspornější způsob u oblečení je jeho smotání do roliček a poskládání těsně vedle sebe. Ponožkami, spodním prádlem a třeba i nabíječkami na elektroniku pak vystelte malá místa, například vnitřní část bot nebo drobné prohlubně v zavazadle. Pevnější věci, jako jsou knihy nebo třeba džíny, dejte do okrajových částí zavazadla.

 5. Předměty, které se musejí předkládat ke kontrole (elektronika, léky a kosmetika) zabalte do horní části zavazadla, ať je potom nemusíte složitě vyndávat.

 6. Peníze, cestovní doklady, letenky a další důležité věci si dejte do boční kapsy.

Pamatujte také na to, že ne všechno si můžete s sebou na palubu vzít. Seznam zakázaných předmětů do letadla najdete v tomto našem článku.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?