Usměvavá žena u letadla

Jaké jsou zakázané věci do letadla?

Před odletem na dovolenou nebo služební cestu je potřeba zajistit nejen letenky, ubytování a cestovní pojištění, ale také se správně zabalit. U zavazadel pak musíme, krom jejich rozměrů nebo váhy, myslet i na to, co do nich vlastně smíme dát. Tak schválně – máte přehled o tom, jaké jsou zakázané předměty do letadla? Jestli ne, stačí si přečíst náš článek a budete mít jasno.

Co nesmíte vzít do letadla

V příručním ani v odbaveném zavazadle nesmíte mít chemické a toxické látky (autobaterie, hasicí přístroje, kyseliny a podobně). Dále také hořlaviny (benzín, zapalovače, zápalky typu „strike anywhere“, ředidlo, plynové láhve, zábavnou pyrotechniku a prskavky), tlakové nádoby (láhve na potápění, svařování, kyslíkové láhve, campingové hořáky), elektromagnetická zařízení a nadměrná zavazadla, která není možné zkontrolovat prostřednictvím rentgenového zařízení.

Co nesmí být v příručním zavazadle

Nebezpečné předměty

Je naprosto jasné, že na palubě letadla s sebou nemůžete mít předměty, které by mohly ohrožovat ostatní cestující a personál.


Jedná se tedy o:

 • elektrické paralyzéry;

 • slzné a pepřové spreje;

 • zbraně a střelivo (včetně atrap a hraček, které se zbraním podobají);

 • nůžky, nože, pletací jehlice a další ostré a špičaté předměty;

 • sportovní nářadí jako turistické hole, hůlky pálky, rybářské pruty nebo longboard;

 • kovové pilníky na nehty;

 • žiletky na holení (krom bezpečnostních břitů);

 • příbory a vývrtky;

 • nářadí.

A jak je to s ostatními věcmi?

Tekutiny a kosmetika

Všechny tekutiny na palubě letadla musí být v průhledných obalech o jednotlivém objemu 100 ml,, dohromady pak mohou mít maximálně 1 litr. Nádobky je také potřeba dát do samostatného průhledného sáčku nebo taštičky o rozměru 20 x 20 cm. Však jich dnes na trhu najdete celou řadu. Nezapomínejte, že do této kategorie patří i parfémy, krémy, pasty na zuby a rtěnky. Do palubního zavazadla pak není možné přibalit hořlavou kosmetiku, jako je lak na vlasy nebo odlakovač. Problémem naopak nejsou pudry, zásypy a další podobné přípravky.

Potraviny, jídlo, alkohol

Na palubu si můžete vzít jídlo, které neobsahuje tekutou složku, například tedy ovoce, zeleninu nebo pečivo. V některých zemích (třeba v USA) ovšem platí zákaz dovozu mléčných nebo masných výrobků. Předem se tedy raději podívejte, jak je na tom vaše cílová destinace.

Výjimku u „jídla s tekutinami“ má dětská výživa. Tu si můžete vzít v množství potřebném pro dobu letu.

Co se týče alkoholu, na palubu si můžete vzít pouze ten koupený v duty free shopu v označeném obalu. Do odbaveného zavazadla pak můžete zabalit alkohol odpovídající vlastní spotřebě. Toto povolené množství se liší pro EU a státy mimo unii.

Léky a zdravotní pomůcky

Léky, které potřebujete pro svou osobní potřebu, můžete přepravovat bez problémů. Jen je lepší mít je v originálním balení a ideálně i s receptem nebo potvrzením od ošetřujícího lékaře.

Vzít si s sebou na palubu můžete i tlakoměr nebo berle. Ty ovšem nesmějí být špičaté nebo mít ostré hrany.

Problémem nejsou ani nutné zdravotní pomůcky jako inzulínové pumpy nebo kardiostimulátory. Cestující mají navíc právo požádat bezpečnostní personál o provedení fyzické bezpečnostní kontroly namísto kontroly elektronickými zařízeními. Injekční jehly (pro aplikaci inzulínu a jiných zdravotně nezbytných medikamentů) přepravujte v originální obalu a nejlépe s lékařským potvrzením.

Zavazadla na letišti

Elektronika

Na palubu letadla si s sebou můžete bez problémů vzít svůj telefon, fotoaparát i notebook. Ohledně notebooku přepravovaného v brašně se ale raději předem informujte o tom, zda se k němu přistupuje jako k povolenému extra zavazadlu. V opačném případě ho totiž budete muset dát do příručního zavazadla. Dále je povoleno u sebe mít i elektronickou cigaretu, ale používat ji samozřejmě nemůžete.

Spornou záležitostí někdy mohou být powerbanky. U těch si letecké společnosti určují jejich možnou maximální kapacitu, se kterou vás do letadla ještě pustí.

Jestli si na dovolené chcete pořídit i fotky pěkně z výšky, počítejte s tím, že drony můžete mít v příručním zavazadle jen se souhlasem letecké společnosti, v tom odbaveném pak pouze bez baterií (baterky musíte mít s sebou na palubě).

Zvláštní případy

Plánujete letět s hudebním nástrojem nebo nějakým drahým sportovním vybavením? Můžete mu zakoupit zvláštní sedadlo a mít ho tak s sebou přímo na palubě. Jen pozor – u strunných nástrojů nesmíte mít v příručním zavazadle náhradní struny. A jestli převážíte třeba květiny, musejí být umístěné v palubním zavazadle. Pokud se do něj nevejdou, pak se jako tohle zavazadlo přímo klasifikují.

Pravidla u jednotlivých aerolinek

Výčet pravidel, která výše uvádíme, je potřeba brát jako orientační. Samozřejmě, že většinou z těchto informací se můžete řídit. Jestli ale máte v plánu cestovat s nějakým „netradičním“ předmětem nebo s věcí, která by se dala označit coby sporná stran bezpečnosti, informujte se na stránkách zvolené letecké společnosti nebo kontaktujte její zákaznické centrum.

Některá pravidla se liší i v rámci jednotlivých dopravců. Dá se říci, že nejpřísnější jsou v tomhle ohledu nízkorozpočtové aerolinky (například EasyJet nebo Ryanair), které poměrně dost předmětů nedovolí svým cestujícím mít ani v odbaveném zavazadle.

Bezpečnostní pravidla se pak odlišují i v rámci cestování mimo EU, především u mezikontinentálních letů.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.