Muž v letadle ukládá batoh do zavazadlového prostoru

10 překvapivých věcí, co nesmí do letadla

18. 6. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Aerolinky zpřísnily svá pravidla, aby se na jejich palubách nevyskytoval žádný nebezpečný předmět. Co myslíte, můžete si na cestu přibalit notebook, powerbanku (baterii), pinzetu, repelent proti hmyzu nebo náhradní kytarové struny? Čím tvrdší jsou regulace, tím častěji pasažéři chybují. Tady shrnujeme zakázané věci, co nesmí do letadla a pro zajímavost přidáváme kuriózní příběhy.

Věci, co nesmí do letadla v EU

Žádná aerolinka v Evropské unii nepřepravuje munici, výbušniny a zápalné látky. V příručních zavazadlech jsou zakázány také zbraně a jejich napodobeniny, včetně praků. Do kabinové tašky nesmějí ani paralyzéry, slzné plyny a pepřové spreje nebo repelenty. Do kabiny dále nepatří holící břitvy a jiné ostré předměty, vrtáky a další dělnické nářadí, baseballové pálky a podobné tupé věci, které by vás při zásahu zranily.

Evropská unie kdekoli povoluje nože a nůžky, jejichž čepel a ostří (od nůžkového kloubu) nepřevyšuje 6 centimetrů. Sečteno a podtrženo: Nehty si na palubě ostříháte, ale baseball si za letu nezahrajete.

Pravidla jednotlivých aerolinek

Státy Evropské unie se dohodly na základních společných regulacích, ale jednotlivé letecké společnosti mají podrobnější předpisy. Třeba rakouské aerolinky doporučují pasažérům, aby jakékoli nože dávali do zapsaných zavazadel. Turečtí přepravci jsou hákliví na špičaté deštníky. Některé arabské letecké společnosti odmítají alkohol. Každopádně respektujte danou firemní kulturu, kapesní kudla ani paraple nestojí za zbytečný a únavný konflikt.

Náš tip

Pozor na nadměrná zavazadla

Na velikosti záleží a v tomto případě menší znamená lepší. Každá letecká společnost má stanovené určité maximální povolené limity pro příruční a zapsaná zavazadla. 

  • Příruční (kabinové) zavazadlo máte během letu u sebe. Jeho maximální povolená váha nebývá vyšší než 8 kilogramů, největší povolené rozměry obvykle sahají od 50 x 40 x 20 centimetrů po 56 x 45 x 25 centimetrů.

  • Zapsané (odbavené) zavazadlo leží ve speciálním letadlovém prostoru, kam běžní pasažéři nemají přístup. Kredenc, která váží více než 32 kilogramů, tam pravděpodobně nedostanete.

Zakázané věci do letadla neprojdou

Zavazadla jsou prohlížena rentgenem a pasažéři procházejí kolem detektoru, který odhaluje kovové předměty. Takhle ostraha na karlovarském letišti zjistila, že jedna seniorka nese ve své tašce ostré náboje do pušky Kalašnikov. Zavazadlo měla údajně půjčené od svého vnuka, který slouží v Armádě České republiky a střelivo zapomněl vyndat. 

Kuriózní příběhy zažívá pražské letiště, kam někteří pasažéři přinášejí campingové kartuše. Jde o plynové bomby, které pasují do vařičů, ale v letadlech jsou zakázané. Mnozí cestovatelé ze zahraničí přivážejí korály, lastury a mušle. Některé takové suvenýry jsou však chráněny mezinárodní úmluvou CITES a v takovém případě jejich pokoutný import není legální.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut, klidně z letiště v den odletu.

Možná jste nevěděli, že…

  1. Lithiová baterie uchovává elektřinu, avšak v letadle může explodovat. Proto na palubě obvykle není povolena, pokud její výkon přesahuje 100 Wh a nesmí být mezi odbavenými zavazadly, kde by případný požár byl katastrofální.

  2. Některé notebooky obsahují vadné baterie, podle německé společnosti Lufthansa jde kupříkladu o MacBook Pro prodávaný mezi lety 2015 až 2017. Problematická komponenta nesmí do letadla, nehledě na její výkon.

  3. Strunné hudební nástroje jsou povoleny kdekoliv, ale některé jejich samostatné komponenty působí nebezpečně. Takže náhradní struny dejte do zapsaného zavazadla, abyste letuškám nebrnkali na nervy.

  4. Pokud čepel vašeho nože, vývrtka, pinzeta nebo nůžky (od otočného čepu) svojí délkou překračuje 6 centimetrů, nesmí do příručního zavazadla.

  5. Kuřáci a zálesáci mají rádi univerzální zápalky, které se rozhoří, jakmile škrtnou o libovolný povrch (anglicky „strike anywhere”). Snadno zapálí cigaretu, táborák… nebo letadlo. Proto na palubu nepatří.

  6. Bezstarostní gurmáni mají v batohu macatou sklenici domácí marmelády, kompotu, zavařeniny nebo medu. Takhle ale na palubu neprojdou. Každá taková potravina, tekutina či gel musí být oddělena v lahvičce o maximálním objemu 100 mililitrů. A všechny podobné ampulky patří do průhledného uzavíratelného sáčku, jehož nejvyšší přípustná velikost bývá omezena na 1 litr/osobu.

  7. Pálenka člověka zahřeje, ale taky lehce vzplane. Proto silná slivovice, rum, vodka nebo jiná tekutina, která má vyšší než 70% podíl alkoholu, nesmí do letadla.

  8. Deštník se hodí, abyste před letištěm nezmokli. Avšak pokud má na konci špičatý hrot, vypadá jako potenciální zbraň. Takový deštník nechejte v odbaveném zavazadle.

  9. Kreativní milenci se na dovolené škádlí všelijakými pomůckami. Ale pouta nechejte v odbaveném zavazadle, aby letušky nepojaly podezření, že chcete spoutat pilota.

  10. Plastovým samopalem nebo granátem pobavíte svého starého kamaráda, ovšem ochranka na letišti neví, že nejste sebevražedný terorista. Proto nechte doma předměty, které vypadají jako skutečné zbraně a výbušniny.

Jak se připravit na let letadlem

Jestli máte pochybnosti, kontaktujte společnost, se kterou poletíte. Zeptejte se na podrobnosti, které vás zajímají. Některé aerolinky jsou benevolentnější a v příručních zavazadlech povolují menší zvířata (psy a kočky), drony, pohřební urny s popelem zesnulého člověka nebo baterie nad 100 Wh. Jiné společnosti mají přísnější regule. Diabetikům, uživatelům speciálních léků či nositelům kovových implantátů pomůže, když svoje zdravotnické pomůcky a medikamenty podloží patřičnou lékařskou zprávou. 

Jestli vás pilot nebo letuška požádá, abyste si vypnuli mobilní telefon, vyhovte jim. Váš telefonní signál by zřejmě nezpůsobil havárii, ale zkomplikoval by komunikaci mezi letadlem a letištěm. Pravděpodobnější jsou úrazy na zemi, proto vám srovnáme ceny a varianty cestovního pojištění, které si můžete rychle a pohodlně sjednat online.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

  • muz-dostava-ockovani-do-ramene
    04. listopadu 2023|Jana Březinová
    Očkování při cestách do zahraničí

    Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

  • letovisko-egypt
    31. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Nejoblíbenější destinace Čechů

    V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

  • El Hierro - Kanárské ostrovy
    24. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

    Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

  • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
    18. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

    Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

  • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
    17. října 2023|Richard Zona
    Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

    Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

  • Nabourané auto
    14. října 2023|Jana Březinová
    Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

    V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

  • Pár sedí nad mapou a ukazuje na Mexiko
    11. října 2023|Petr Pohůdka
    7 rizikových destinací podle MZV

    Na východ Ukrajiny, do dlouhodobě nestabilního Afghánistánu nebo Sýrie byste se teď nejspíš nevydali. S bezpečnostními hrozbami ale musíte počítat i při cestování do dalších zemí. Jak aktuálně vypadají rizikové destinace podle ministerstva zahraničních věcí? Některé země byste v podobném výčtu možná nečekali.

  • Výlet na motorce
    29. září 2023|Jana Březinová
    Výlety na motorce po ČR: Kde provětrat novou mašinu

    Pořídili jste si novou motorku? Máme pro vás tipy na výlety na motorce, které si v rámci Česka nesmíte nechat ujít. Objevte trasy plné zatáček, zajímavé pamětihodnosti i vynikající restaurace.

  • motorkář v Alpách
    23. září 2023|Petr Pohůdka
    Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

    Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?