Muž v letadle ukládá batoh do zavazadlového prostoru

10 překvapivých věcí, co nesmí do letadla

18. 6. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Aerolinky zpřísnily svá pravidla, aby se na jejich palubách nevyskytoval žádný nebezpečný předmět. Co myslíte, můžete si na cestu přibalit notebook, powerbanku (baterii), pinzetu, repelent proti hmyzu nebo náhradní kytarové struny? Čím tvrdší jsou regulace, tím častěji pasažéři chybují. Tady shrnujeme zakázané věci, co nesmí do letadla a pro zajímavost přidáváme kuriózní příběhy.

Věci, co nesmí do letadla v EU

Žádná aerolinka v Evropské unii nepřepravuje munici, výbušniny a zápalné látky. V příručních zavazadlech jsou zakázány také zbraně a jejich napodobeniny, včetně praků. Do kabinové tašky nesmějí ani paralyzéry, slzné plyny a pepřové spreje nebo repelenty. Do kabiny dále nepatří holící břitvy a jiné ostré předměty, vrtáky a další dělnické nářadí, baseballové pálky a podobné tupé věci, které by vás při zásahu zranily.

Evropská unie kdekoli povoluje nože a nůžky, jejichž čepel a ostří (od nůžkového kloubu) nepřevyšuje 6 centimetrů. Sečteno a podtrženo: Nehty si na palubě ostříháte, ale baseball si za letu nezahrajete.

Pravidla jednotlivých aerolinek

Státy Evropské unie se dohodly na základních společných regulacích, ale jednotlivé letecké společnosti mají podrobnější předpisy. Třeba rakouské aerolinky doporučují pasažérům, aby jakékoli nože dávali do zapsaných zavazadel. Turečtí přepravci jsou hákliví na špičaté deštníky. Některé arabské letecké společnosti odmítají alkohol. Každopádně respektujte danou firemní kulturu, kapesní kudla ani paraple nestojí za zbytečný a únavný konflikt.

Náš tip

Pozor na nadměrná zavazadla

Na velikosti záleží a v tomto případě menší znamená lepší. Každá letecká společnost má stanovené určité maximální povolené limity pro příruční a zapsaná zavazadla. 

  • Příruční (kabinové) zavazadlo máte během letu u sebe. Jeho maximální povolená váha nebývá vyšší než 8 kilogramů, největší povolené rozměry obvykle sahají od 50 x 40 x 20 centimetrů po 56 x 45 x 25 centimetrů.

  • Zapsané (odbavené) zavazadlo leží ve speciálním letadlovém prostoru, kam běžní pasažéři nemají přístup. Kredenc, která váží více než 32 kilogramů, tam pravděpodobně nedostanete.

Zakázané věci do letadla neprojdou

Zavazadla jsou prohlížena rentgenem a pasažéři procházejí kolem detektoru, který odhaluje kovové předměty. Takhle ostraha na karlovarském letišti zjistila, že jedna seniorka nese ve své tašce ostré náboje do pušky Kalašnikov. Zavazadlo měla údajně půjčené od svého vnuka, který slouží v Armádě České republiky a střelivo zapomněl vyndat. 

Kuriózní příběhy zažívá pražské letiště, kam někteří pasažéři přinášejí campingové kartuše. Jde o plynové bomby, které pasují do vařičů, ale v letadlech jsou zakázané. Mnozí cestovatelé ze zahraničí přivážejí korály, lastury a mušle. Některé takové suvenýry jsou však chráněny mezinárodní úmluvou CITES a v takovém případě jejich pokoutný import není legální.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut, klidně z letiště v den odletu.

Možná jste nevěděli, že…

  1. Lithiová baterie uchovává elektřinu, avšak v letadle může explodovat. Proto na palubě obvykle není povolena, pokud její výkon přesahuje 100 Wh a nesmí být mezi odbavenými zavazadly, kde by případný požár byl katastrofální.

  2. Některé notebooky obsahují vadné baterie, podle německé společnosti Lufthansa jde kupříkladu o MacBook Pro prodávaný mezi lety 2015 až 2017. Problematická komponenta nesmí do letadla, nehledě na její výkon.

  3. Strunné hudební nástroje jsou povoleny kdekoliv, ale některé jejich samostatné komponenty působí nebezpečně. Takže náhradní struny dejte do zapsaného zavazadla, abyste letuškám nebrnkali na nervy.

  4. Pokud čepel vašeho nože, vývrtka, pinzeta nebo nůžky (od otočného čepu) svojí délkou překračuje 6 centimetrů, nesmí do příručního zavazadla.

  5. Kuřáci a zálesáci mají rádi univerzální zápalky, které se rozhoří, jakmile škrtnou o libovolný povrch (anglicky „strike anywhere”). Snadno zapálí cigaretu, táborák… nebo letadlo. Proto na palubu nepatří.

  6. Bezstarostní gurmáni mají v batohu macatou sklenici domácí marmelády, kompotu, zavařeniny nebo medu. Takhle ale na palubu neprojdou. Každá taková potravina, tekutina či gel musí být oddělena v lahvičce o maximálním objemu 100 mililitrů. A všechny podobné ampulky patří do průhledného uzavíratelného sáčku, jehož nejvyšší přípustná velikost bývá omezena na 1 litr/osobu.

  7. Pálenka člověka zahřeje, ale taky lehce vzplane. Proto silná slivovice, rum, vodka nebo jiná tekutina, která má vyšší než 70% podíl alkoholu, nesmí do letadla.

  8. Deštník se hodí, abyste před letištěm nezmokli. Avšak pokud má na konci špičatý hrot, vypadá jako potenciální zbraň. Takový deštník nechejte v odbaveném zavazadle.

  9. Kreativní milenci se na dovolené škádlí všelijakými pomůckami. Ale pouta nechejte v odbaveném zavazadle, aby letušky nepojaly podezření, že chcete spoutat pilota.

  10. Plastovým samopalem nebo granátem pobavíte svého starého kamaráda, ovšem ochranka na letišti neví, že nejste sebevražedný terorista. Proto nechte doma předměty, které vypadají jako skutečné zbraně a výbušniny.

Jak se připravit na let letadlem

Jestli máte pochybnosti, kontaktujte společnost, se kterou poletíte. Zeptejte se na podrobnosti, které vás zajímají. Některé aerolinky jsou benevolentnější a v příručních zavazadlech povolují menší zvířata (psy a kočky), drony, pohřební urny s popelem zesnulého člověka nebo baterie nad 100 Wh. Jiné společnosti mají přísnější regule. Diabetikům, uživatelům speciálních léků či nositelům kovových implantátů pomůže, když svoje zdravotnické pomůcky a medikamenty podloží patřičnou lékařskou zprávou. 

Jestli vás pilot nebo letuška požádá, abyste si vypnuli mobilní telefon, vyhovte jim. Váš telefonní signál by zřejmě nezpůsobil havárii, ale zkomplikoval by komunikaci mezi letadlem a letištěm. Pravděpodobnější jsou úrazy na zemi, proto vám srovnáme ceny a varianty cestovního pojištění, které si můžete rychle a pohodlně sjednat online.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

  • muz-dostava-ockovani-do-ramene
    04. listopadu 2023|
    Očkování při cestách do zahraničí

    Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.