Blog
Cestování
Usměvavá žena u letadla

Jaké jsou zakázané věci do letadla?

12. května 2021|Monika Šaríková|

Před odletem na dovolenou nebo služební cestu je potřeba zajistit nejen letenky, ubytování a cestovní pojištění, ale také se správně zabalit. U zavazadel pak musíme, krom jejich rozměrů nebo váhy, myslet i na to, co do nich vlastně smíme dát. Tak schválně – máte přehled o tom, jaké jsou zakázané předměty do letadla? Jestli ne, stačí si přečíst náš článek a budete mít jasno.

Co nesmíte vzít do letadla

V příručním ani v odbaveném zavazadle nesmíte mít chemické a toxické látky (autobaterie, hasicí přístroje, kyseliny a podobně). Dále také hořlaviny (benzín, zapalovače, zápalky typu „strike anywhere“, ředidlo, plynové láhve, zábavnou pyrotechniku a prskavky), tlakové nádoby (láhve na potápění, svařování, kyslíkové láhve, campingové hořáky), elektromagnetická zařízení a nadměrná zavazadla, která není možné zkontrolovat prostřednictvím rentgenového zařízení.

Co nesmí být v příručním zavazadle

Nebezpečné předměty

Je naprosto jasné, že na palubě letadla s sebou nemůžete mít předměty, které by mohly ohrožovat ostatní cestující a personál. Jedná se tedy o:

  • elektrické paralyzéry;

  • slzné a pepřové spreje;

  • zbraně a střelivo (včetně atrap a hraček, které se zbraním podobají);

  • nůžky, nože, pletací jehlice a další ostré a špičaté předměty;

  • sportovní nářadí jako turistické hole, hůlky pálky, rybářské pruty nebo longboard;

  • kovové pilníky na nehty;

  • žiletky na holení (krom bezpečnostních břitů);

  • příbory a vývrtky;

  • nářadí.

A jak je to s ostatními věcmi?

Tekutiny a kosmetika

Všechny tekutiny na palubě letadla musí být v průhledných obalech o jednotlivém objemu 100 ml,, dohromady pak mohou mít maximálně 1 litr. Nádobky je také potřeba dát do samostatného průhledného sáčku nebo taštičky o rozměru 20 x 20 cm. Však jich dnes na trhu najdete celou řadu. Nezapomínejte, že do této kategorie patří i parfémy, krémy, pasty na zuby a rtěnky. Do palubního zavazadla pak není možné přibalit hořlavou kosmetiku, jako je lak na vlasy nebo odlakovač. Problémem naopak nejsou pudry, zásypy a další podobné přípravky.

Potraviny, jídlo, alkohol

Na palubu si můžete vzít jídlo, které neobsahuje tekutou složku, například tedy ovoce, zeleninu nebo pečivo. V některých zemích (třeba v USA) ovšem platí zákaz dovozu mléčných nebo masných výrobků. Předem se tedy raději podívejte, jak je na tom vaše cílová destinace.

Výjimku u „jídla s tekutinami“ má dětská výživa. Tu si můžete vzít v množství potřebném pro dobu letu.

Co se týče alkoholu, na palubu si můžete vzít pouze ten koupený v duty free shopu v označeném obalu. Do odbaveného zavazadla pak můžete zabalit alkohol odpovídající vlastní spotřebě. Toto povolené množství se liší pro EU a státy mimo unii.

Léky a zdravotní pomůcky

Léky, které potřebujete pro svou osobní potřebu, můžete přepravovat bez problémů. Jen je lepší mít je v originálním balení a ideálně i s receptem nebo potvrzením od ošetřujícího lékaře.

Vzít si s sebou na palubu můžete i tlakoměr nebo berle. Ty ovšem nesmějí být špičaté nebo mít ostré hrany.

Problémem nejsou ani nutné zdravotní pomůcky jako inzulínové pumpy nebo kardiostimulátory. Cestující mají navíc právo požádat bezpečnostní personál o provedení fyzické bezpečnostní kontroly namísto kontroly elektronickými zařízeními. Injekční jehly (pro aplikaci inzulínu a jiných zdravotně nezbytných medikamentů) přepravujte v originální obalu a nejlépe s lékařským potvrzením.

Zavazadla na letišti

Elektronika

Na palubu letadla si s sebou můžete bez problémů vzít svůj telefon, fotoaparát i notebook. Ohledně notebooku přepravovaného v brašně se ale raději předem informujte o tom, zda se k němu přistupuje jako k povolenému extra zavazadlu. V opačném případě ho totiž budete muset dát do příručního zavazadla. Dále je povoleno u sebe mít i elektronickou cigaretu, ale používat ji samozřejmě nemůžete.

Spornou záležitostí někdy mohou být powerbanky. U těch si letecké společnosti určují jejich možnou maximální kapacitu, se kterou vás do letadla ještě pustí.

Jestli si na dovolené chcete pořídit i fotky pěkně z výšky, počítejte s tím, že drony můžete mít v příručním zavazadle jen se souhlasem letecké společnosti, v tom odbaveném pak pouze bez baterií (baterky musíte mít s sebou na palubě).

Zvláštní případy

Plánujete letět s hudebním nástrojem nebo nějakým drahým sportovním vybavením? Můžete mu zakoupit zvláštní sedadlo a mít ho tak s sebou přímo na palubě. Jen pozor – u strunných nástrojů nesmíte mít v příručním zavazadle náhradní struny. A jestli převážíte třeba květiny, musejí být umístěné v palubním zavazadle. Pokud se do něj nevejdou, pak se jako tohle zavazadlo přímo klasifikují.

Pravidla u jednotlivých aerolinek

Výčet pravidel, která výše uvádíme, je potřeba brát jako orientační. Samozřejmě, že většinou z těchto informací se můžete řídit. Jestli ale máte v plánu cestovat s nějakým „netradičním“ předmětem nebo s věcí, která by se dala označit coby sporná stran bezpečnosti, informujte se na stránkách zvolené letecké společnosti nebo kontaktujte její zákaznické centrum.

Některá pravidla se liší i v rámci jednotlivých dopravců. Dá se říci, že nejpřísnější jsou v tomhle ohledu nízkorozpočtové aerolinkynízkorozpočtové aerolinky (například EasyJet nebo Ryanair), které poměrně dost předmětů nedovolí svým cestujícím mít ani v odbaveném zavazadle.

Bezpečnostní pravidla se pak odlišují i v rámci cestování mimo EU, především u mezikontinentálních letů.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).