Cestovní pojištění – srovnání cen

Zakázané věci do letadla - Žena u letadla

Před odletem na dovolenou nebo služební cestu je potřeba zajistit nejen letenky, ubytování a cestovní pojištění, ale také se správně zabalit. U zavazadel pak musíme, krom jejich rozměrů nebo váhy, myslet i na to, co do nich vlastně smíme dát. Tak schválně – máte přehled o tom, jaké jsou zakázané předměty do letadla? Jestli ne, stačí si přečíst náš článek a budete mít jasno.

porovnání cestovního pojištění

Co nesmíte vzít do letadla 

V příručním ani v odbaveném zavazadle nesmíte mít chemické a toxické látky (autobaterie, hasicí přístroje, kyseliny a podobně). Dále také hořlaviny (benzín, zapalovače, zápalky typu „strike anywhere“, ředidlo, plynové láhve, zábavnou pyrotechniku a prskavky), tlakové nádoby (láhve na potápění, svařování, kyslíkové láhve, campingové hořáky), elektromagnetická zařízení a nadměrná zavazadla, která není možné zkontrolovat prostřednictvím rentgenového zařízení.

Co nesmí být v příručním zavazadle

Nebezpečné předměty 

Je naprosto jasné, že na palubě letadla s sebou nemůžete mít předměty, které by mohly ohrožovat ostatní cestující a personál. Jedná se tedy o: 

  • elektrické paralyzéry; 
  • slzné a pepřové spreje; 
  • zbraně a střelivo (včetně atrap a hraček, které se zbraním podobají); 
  • nůžky, nože, pletací jehlice a další ostré a špičaté předměty; 
  • sportovní nářadí jako turistické hole, hůlky pálky, rybářské pruty nebo longboard;  
  • kovové pilníky na nehty; 
  • žiletky na holení (krom bezpečnostních břitů); 
  • příbory a vývrtky; 
  • nářadí. 

A jak je to s ostatními věcmi?

Tekutiny a kosmetika 

Všechny tekutiny na palubě letadla musí být v průhledných obalech o jednotlivém objemu 100 ml, dohromady pak mohou mít maximálně 1 litr. Nádobky je také potřeba dát do samostatného průhledného sáčku nebo taštičky o rozměru 20 x 20 cm. Však jich dnes na trhu najdete celou řadu. Nezapomínejte, že do této kategorie patří i parfémy, krémy, pasty na zuby a rtěnky. Do palubního zavazadla pak není možné přibalit hořlavou kosmetiku, jako je lak na vlasy nebo odlakovač. Problémem naopak nejsou pudry, zásypy a další podobné přípravky. 

Potraviny, jídlo, alkohol 

Na palubu si můžete vzít jídlo, které neobsahuje tekutou složku, například tedy ovoce, zeleninu nebo pečivo. V některých zemích (třeba v USA) ovšem platí zákaz dovozu mléčných nebo masných výrobků. Předem se tedy raději podívejte, jak je na tom vaše cílová destinace. 

Výjimku u „jídla s tekutinami“ má dětská výživa. Tu si můžete vzít v množství potřebném pro dobu letu. 

Co se týče alkoholu, na palubu si můžete vzít pouze ten koupený v duty free shopu v označeném obalu. Do odbaveného zavazadla pak můžete zabalit alkohol odpovídající vlastní spotřebě. Toto povolené množství se liší pro EU a státy mimo unii.

Léky a zdravotní pomůcky 

Léky, které potřebujete pro svou osobní potřebu, můžete přepravovat bez problémů. Jen je lepší mít je v originálním balení a ideálně i s receptem nebo potvrzením od ošetřujícího lékaře. 

Vzít si s sebou na palubu můžete i tlakoměr nebo berle. Ty ovšem nesmějí být špičaté nebo mít ostré hrany. 

Problémem nejsou ani nutné zdravotní pomůcky jako inzulínové pumpy nebo kardiostimulátory. Cestující mají navíc právo požádat bezpečnostní personál o provedení fyzické bezpečnostní kontroly namísto kontroly elektronickými zařízeními. Injekční jehly (pro aplikaci inzulínu a jiných zdravotně nezbytných medikamentů) přepravujte v originální obalu a nejlépe s lékařským potvrzením. 

Zakázané věci do letadla - cestující před letištěm se zavazadly

Elektronika 

Na palubu letadla si s sebou můžete bez problémů vzít svůj telefon, fotoaparát i notebook. Ohledně notebooku přepravovaného v brašně se ale raději předem informujte o tom, zda se k němu přistupuje jako k povolenému extra zavazadlu. V opačném případě ho totiž budete muset dát do příručního zavazadla. Dále je povoleno u sebe mít i elektronickou cigaretu, ale používat ji samozřejmě nemůžete.

Spornou záležitostí někdy mohou být powerbanky. U těch si letecké společnosti určují jejich možnou maximální kapacitu, se kterou vás do letadla ještě pustí. 

Jestli si na dovolené chcete pořídit i fotky pěkně z výšky, počítejte s tím, že drony můžete mít v příručním zavazadle jen se souhlasem letecké společnosti, v tom odbaveném pak pouze bez baterií (baterky musíte mít s sebou na palubě). 

Zvláštní případy 

Plánujete letět s hudebním nástrojem nebo nějakým drahým sportovním vybavením? Můžete mu zakoupit zvláštní sedadlo a mít ho tak s sebou přímo na palubě. Jen pozor – u strunných nástrojů nesmíte mít v příručním zavazadle náhradní struny. A jestli převážíte třeba květiny, musejí být umístěné v palubním zavazadle. Pokud se do něj nevejdou, pak se jako tohle zavazadlo přímo klasifikují. 

Pravidla u jednotlivých aerolinek 

Výčet pravidel, která výše uvádíme, je potřeba brát jako orientační. Samozřejmě, že většinou z těchto informací se můžete řídit. Jestli ale máte v plánu cestovat s nějakým „netradičním“ předmětem nebo s věcí, která by se dala označit coby sporná stran bezpečnosti, informujte se na stránkách zvolené letecké společnosti nebo kontaktujte její zákaznické centrum

Některá pravidla se liší i v rámci jednotlivých dopravců. Dá se říci, že nejpřísnější jsou v tomhle ohledu nízkorozpočtové aerolinky (například EasyJet nebo Ryanair), které poměrně dost předmětů nedovolí svým cestujícím mít ani v odbaveném zavazadle. 

Bezpečnostní pravidla se pak odlišují i v rámci cestování mimo EU, především u mezikontinentálních letů. 

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2