Aerolinky zpřísnily svá pravidla, aby se na jejich palubách nevyskytoval žádný nebezpečný předmět. Co myslíte, můžete si na cestu přibalit notebook, powerbanku (baterii), pinzetu, repelent proti hmyzu nebo náhradní kytarové struny? Čím tvrdší jsou regulace, tím častěji pasažéři chybují. Tady shrnujeme zakázané věci, co nesmí do letadla a pro zajímavost přidáváme kuriózní příběhy.
Žádná aerolinka v Evropské unii nepřepravuje munici, výbušniny a zápalné látky. V příručních zavazadlech jsou zakázány také zbraně a jejich napodobeniny, včetně praků. Do kabinové tašky nesmějí ani paralyzéry, slzné plyny a pepřové spreje nebo repelenty. Do kabiny dále nepatří holící břitvy a jiné ostré předměty, vrtáky a další dělnické nářadí, baseballové pálky a podobné tupé věci, které by vás při zásahu zranily.
Evropská unie kdekoli povoluje nože a nůžky, jejichž čepel a ostří (od nůžkového kloubu) nepřevyšuje 6 centimetrů. Sečteno a podtrženo: Nehty si na palubě ostříháte, ale baseball si za letu nezahrajete.
Státy Evropské unie se dohodly na základních společných regulacích, ale jednotlivé letecké společnosti mají podrobnější předpisy. Třeba rakouské aerolinky doporučují pasažérům, aby jakékoli nože dávali do zapsaných zavazadel. Turečtí přepravci jsou hákliví na špičaté deštníky. Některé arabské letecké společnosti odmítají alkohol. Každopádně respektujte danou firemní kulturu, kapesní kudla ani paraple nestojí za zbytečný a únavný konflikt.
Na velikosti záleží a v tomto případě menší znamená lepší. Každá letecká společnost má stanovené určité maximální povolené limity pro příruční a zapsaná zavazadla.
Příruční (kabinové) zavazadlo máte během letu u sebe. Jeho maximální povolená váha nebývá vyšší než 8 kilogramů, největší povolené rozměry obvykle sahají od 50 x 40 x 20 centimetrů po 56 x 45 x 25 centimetrů.
Zapsané (odbavené) zavazadlo leží ve speciálním letadlovém prostoru, kam běžní pasažéři nemají přístup. Kredenc, která váží více než 32 kilogramů, tam pravděpodobně nedostanete.
Zavazadla jsou prohlížena rentgenem a pasažéři procházejí kolem detektoru, který odhaluje kovové předměty. Takhle ostraha na karlovarském letišti zjistila, že jedna seniorka nese ve své tašce ostré náboje do pušky Kalašnikov. Zavazadlo měla údajně půjčené od svého vnuka, který slouží v Armádě České republiky a střelivo zapomněl vyndat.
Kuriózní příběhy zažívá pražské letiště, kam někteří pasažéři přinášejí campingové kartuše. Jde o plynové bomby, které pasují do vařičů, ale v letadlech jsou zakázané. Mnozí cestovatelé ze zahraničí přivážejí korály, lastury a mušle. Některé takové suvenýry jsou však chráněny mezinárodní úmluvou CITES a v takovém případě jejich pokoutný import není legální.
Lithiová baterie uchovává elektřinu, avšak v letadle může explodovat. Proto na palubě obvykle není povolena, pokud její výkon přesahuje 100 Wh a nesmí být mezi odbavenými zavazadly, kde by případný požár byl katastrofální.
Některé notebooky obsahují vadné baterie, podle německé společnosti Lufthansa jde kupříkladu o MacBook Pro prodávaný mezi lety 2015 až 2017. Problematická komponenta nesmí do letadla, nehledě na její výkon.
Strunné hudební nástroje jsou povoleny kdekoliv, ale některé jejich samostatné komponenty působí nebezpečně. Takže náhradní struny dejte do zapsaného zavazadla, abyste letuškám nebrnkali na nervy.
Pokud čepel vašeho nože, vývrtka, pinzeta nebo nůžky (od otočného čepu) svojí délkou překračuje 6 centimetrů, nesmí do příručního zavazadla.
Kuřáci a zálesáci mají rádi univerzální zápalky, které se rozhoří, jakmile škrtnou o libovolný povrch (anglicky „strike anywhere”). Snadno zapálí cigaretu, táborák… nebo letadlo. Proto na palubu nepatří.
Bezstarostní gurmáni mají v batohu macatou sklenici domácí marmelády, kompotu, zavařeniny nebo medu. Takhle ale na palubu neprojdou. Každá taková potravina, tekutina či gel musí být oddělena v lahvičce o maximálním objemu 100 mililitrů. A všechny podobné ampulky patří do průhledného uzavíratelného sáčku, jehož nejvyšší přípustná velikost bývá omezena na 1 litr/osobu.
Pálenka člověka zahřeje, ale taky lehce vzplane. Proto silná slivovice, rum, vodka nebo jiná tekutina, která má vyšší než 70% podíl alkoholu, nesmí do letadla.
Deštník se hodí, abyste před letištěm nezmokli. Avšak pokud má na konci špičatý hrot, vypadá jako potenciální zbraň. Takový deštník nechejte v odbaveném zavazadle.
Kreativní milenci se na dovolené škádlí všelijakými pomůckami. Ale pouta nechejte v odbaveném zavazadle, aby letušky nepojaly podezření, že chcete spoutat pilota.
Plastovým samopalem nebo granátem pobavíte svého starého kamaráda, ovšem ochranka na letišti neví, že nejste sebevražedný terorista. Proto nechte doma předměty, které vypadají jako skutečné zbraně a výbušniny.
Jestli máte pochybnosti, kontaktujte společnost, se kterou poletíte. Zeptejte se na podrobnosti, které vás zajímají. Některé aerolinky jsou benevolentnější a v příručních zavazadlech povolují menší zvířata (psy a kočky), drony, pohřební urny s popelem zesnulého člověka nebo baterie nad 100 Wh. Jiné společnosti mají přísnější regule. Diabetikům, uživatelům speciálních léků či nositelům kovových implantátů pomůže, když svoje zdravotnické pomůcky a medikamenty podloží patřičnou lékařskou zprávou.
Jestli vás pilot nebo letuška požádá, abyste si vypnuli mobilní telefon, vyhovte jim. Váš telefonní signál by zřejmě nezpůsobil havárii, ale zkomplikoval by komunikaci mezi letadlem a letištěm. Pravděpodobnější jsou úrazy na zemi, proto vám srovnáme ceny a varianty cestovního pojištění, které si můžete rychle a pohodlně sjednat online.