Rodina na dovolené

Cestování se staršími dětmi

Máte v hlavě představu krásné dovolené, kde se děti nebudou nudit a dospělí si odpočinou? Aby šlo vše hladce, měli byste se na cestování s dětmi důkladně připravit. Jinak vás může postihnout celá řada nepříjemností, od zdravotních potíží až po chybějící doklady. Na co nezapomenout při cestování se staršími dětmi?

Udělejte společný plán

Nenechávejte přípravy na poslední chvíli. Pečlivě si předem rozmyslete, jak bude dovolená vypadat, tedy destinaci, ubytování, druh dopravy nebo stravy.

U starších dětí je ideální, když je do plánování dovolené zapojíte. Ukažte jim fotky, videa a ptejte se, co by rády navštívily. Udělejte z cesty opravdové dobrodružství a vytvořte třeba vlastní cestovatelský deník, do kterého můžete lepit nejrůznější vstupenky, lístky, letenky či fotografie.

Ať už se chystáte na dovolenou v tuzemsku nebo v zahraničí, měli byste myslet na možnosti vyžití pro děti odpovídající jejich věku. Pokud míříte k moři, volte raději lokality s písčitými plážemi a pozvolným vstupem do moře. Děti ocení také hřiště, akvapark, ZOO a jiné zábavné atrakce.

Při výběru ubytování dejte přednost hotelům a apartmánům s označením „baby friendly“. Jde o certifikát, který zaručí, že jsou v ubytování na příjezd dětí připraveni a poskytnou vám potřebný komfort (např. dětské židličky, postýlky, hernu).

Dovolená s dětmi autem

Jestliže vyrážíte s dětmi na cesty poprvé, bude auto ideální volba. Svůj čas si totiž můžete plánovat zcela podle sebe a potřeb dětí – kdykoliv si zastavit nebo si cestu rozdělit na menší úseky a zahnat tak nudu z dlouhého přejezdu. Většina rodičů si pochvaluje vyrazit na cestu na večer, aby mohlo dítě větší část cesty prospat. Na dlouhých trasách si dopřejte pauzu na protažení a regeneraci alespoň každé tři hodiny.

Autosedačka

Předpokladem pro bezpečnou dovolenou s dětmi autem je kvalitní autosedačka. Věnujte čas nejen jejímu výběru, ale také jejímu správnému ukotvení v autě a připoutání dítěte. Tipy, na co si dát pozor, najdete v článku k podcastu Nepodceňto o cestování s dětmi. Pokud si budete v cílové destinaci auto půjčovat, zjistěte si předem, zda půjčovny nabízí bezpečné autosedačky (často mají pouze podsedáky). Jestli ne, vezměte si z domova vlastní.

Dítě v autosedačce

Nevolnost v autě

Mnoho dětí trpí při delších cestách nevolnostmi neboli kinetózou, která se projevuje pocity na zvracení. Když zjistíte, že dítě má některé z příznaků kinetózy (zblednutí, zrychlené dýchání, točení hlavy, studený pot, zvýšená tvorba slin), je dobré ihned zastavit. Nechte dítě nadýchat čerstvého vzduchu a projít se. Nevolnost zhoršují zrakové vjemy – proto je lepší za jízdy nečíst a nekoukat z okna na ubíhající krajinu.

V lékárnách jsou bez předpisu dostupné tablety, žvýkačky nebo sirupy, které se dají použít preventivně proti nevolnosti v autě. Vždy je ale dobré vyzkoušet je předem, abyste věděli, jak na ně dítě reaguje.

Pozor na úpal

Pokud vyrážíte na dovolenou za vysokých teplot, hrozí dítěti úpal, neboli celkové přehřátí organizmu. Proto by ve vašem autě neměly chybět stínítka na okna. Dbejte na pitný režim dítěte. S horkem pomůže také osvěžování mokrým ručníkem nebo vlhčenými ubrousky. S klimatizací buďte opatrní, při nastavení na nízké teploty hrozí nachlazení. Teplota klimatizace by měla být nastavena maximálně o pět stupňů nižší než venku. Nikdy nenechávejte dítě samotné v zamčeném autě!

Co určitě přibalit s sebou

Připravte se na variantu, že dítě během několikahodinové cesty nezamhouří oko a budete ho muset zabavit. Vezměte s sebou jeho oblíbené hračky nebo mějte připravené aktivity, o kterých víte, že budou mít úspěch – ať už jde o knížky, zpěv, sledování pohádek či slovní hry.

Sbalte dětem dostatek pití a něco dobrého ke svačině – ideálně do chladicí tašky, abyste zabránili tomu, že se potraviny začnou v horku kazit. Vhodnou volbou je ovoce a zelenina, neslazené křupky, ovocné kapsičky nebo tyčinky. Pozor si dejte na sirupy a džusy, které v teple rychle kvasí.

Dovolená s dětmi letadlem

Pro děti starší 2 let musíte zakoupit vlastní sedadlo, a tak mají nárok také na zavazadlo či občerstvení na palubě, jestliže ho let zahrnuje.

Dítě v letadle

Při plánování letecké dovolené počítejte s delšími časovými rezervami, především u letů s přestupy. Děti nemusí vždy stoprocentně spolupracovat a nervózním lpěním na naplánovaném rozvrhu přivedete pod tlak jak sebe, tak své potomky. Na letiště přijeďte včas a mějte vše připravené na cestu letadlem. Nezapomeňte, že pro vstup na palubu platí omezení na tekutiny – můžete mít s sebou maximálně 100 ml lahvičky, které se vejdou do litrového uzavíratelného sáčku. Pokud cestujete s menšími dětmi, které vyžadují příkrmy či kojenecké mléko, můžete si dětskou výživu vzít na palubu i nad tento limit.

Při cestě letadlem je potřeba děti připravit na nepříjemný pocit během vzletu a přistání, který je způsoben přetlakem ve středním uchu. Zmírnit ho můžete pomocí bonbónu nebo žvýkačky.

Potřebné doklady pro cestování s dětmi

Každé dítě, i novorozenec, potřebuje vlastní cestovní doklady. Pro cesty po EU mu stačí občanský průkaz, ve vzdálenějších destinacích se neobejdete bez cestovního pasu.

O doklad si zažádáte na obecním úřadu s rozšířenou působností. Na úřad se musíte dostavit s dítětem, protože je nutné pořídit jeho fotku v digitální podobě. Vezměte s sebou také rodný list dítěte a svůj občanský průkaz. Za cestovní doklad pro dítě zaplatíte 100 Kč, vyřízení trvá nanejvýš 30 dní. Můžete si ale připlatit za rychlejší vyřízení. Přečtěte si podrobnosti o cestovním pasu pro dítě.

Na každou dovolenou s dětmi přibalte lékárničku

Ať už cestujete kamkoliv, nikdy nezapomeňte na lékárničku. Ta by měla obsahovat několik základních věcí – léky na snížení teploty, bolest, průjmová onemocnění, vybavení na ošetření pádů, řezných ran a odřenin. Každou ránu je potřeba vydezinfikovat a sterilně překrýt, proto buďte vybaveni také náplastmi.

Důležitou součástí jsou rovněž antihistaminika, která zabraňují alergickým reakcím například v případě hmyzího bodnutí, kousnutí, alergické kožní reakce apod. Hodí se také krém po bodnutí hmyzem, abyste předcházeli škrábání štípanců od komárů. Preventivně přibalte repelent nebo přípravek do elektrické zásuvky.

Léky samozřejmě zakoupíte i v cílové destinaci, ale zejména u dětí je lepší spolehnout se na prověřené přípravky – jak doporučuje cestovatel Pepa Vrtal v podcastu Nepodceňto: „Je dobré mít nějakou svoji zásobu z domova“ a dodává, že řešit vše až na místě může být složité kvůli jazykové bariéře – příbalové letáky jsou v cizím jazyce, což by vám způsobilo zbytečné starosti. Pokud vaše dítě užívá i nějaké speciální léky, nezapomeňte samozřejmě do lékarničky přibalit i je.

S ohledem na cílovou destinaci zvažte také očkování – v centrech cestovní medicíny vám poradí, jaké očkování je povinné nebo doporučené v dané lokalitě. To ale neplatí jen pro exotické destinace, například při pobytu v přírodě se i v rámci ČR může hodit nepovinné očkování proti klíšťové encefalitidě.

Na cesty k moři přibalte dostatečné množství opalovacího krému s vysokým faktorem. Často potomky v průběhu dne promazávejte a od 11 do 15 hodin se vyhýbejte přímému slunci. Existují rovněž různé druhy plavek a oblečení s UV ochranou, což může být vhodné pro děti, které se mazat nechtějí. Do tašky přibalte i panthenol na zklidnění kůži při spálení sluníčkem.Děti na pláži

Jak řešit průjmová onemocnění

Nejčastějším onemocněním, se kterým se cestách mohou setkat děti i dospělí, je průjem. Nejmenší děti je možné částečně ochránit kojením, starší pak důsledným dodržováním základních hygienických pravidel.

 • Mějte na paměti základní cestovatelské pravidlo: Oloupej to, uvař to nebo na to zapomeň!

 • Ovoce a zeleninu konzumujte až po oloupání. Pokud není možné slupku odstranit, je potřeba ji důkladně omýt.

 • Nápoje připravujte pouze z balené vody a nepřidávejte do nich led, jehož původem si nejste jisti.

 • Nezapomínejte na důkladnou hygienu rukou, případně používání dezinfekčního prostředku na bázi alkoholu.

I tak je možné, že vás průjmové onemocnění na cestách zastihne. V takovém případě je důležité pravidelně doplňovat tekutiny, vhodná je čistá voda nebo ovocné čaje. Má-li dítě horečku a vykazuje silné známky dehydratace, ihned navštivte zdravotnické zařízení.

Myslete na bezpečnost dětí

 • Před cestou si vždy zjistěte zdravotní rizika destinace, do které míříte.

 • Neměli byste zapomínat na sjednání kvalitního cestovního pojištění, které pokryje finanční náklady spojené s lékařskou péčí v zahraničí.

 • K letní dovolené neodmyslitelně patří vodní radovánky. Pamatujte na to, že se dítě může utopit i během několika vteřin vaší nepozornosti. Proto nikdy nenechávejte dítě u vody bez dozoru, ani když má plavecké pomůcky.

Na místech s velkou koncentrací lidí, jako jsou letiště, nádraží, centra měst dejte dětem náramek se štítkem, kam uvedete jejich jméno, adresu a vaše telefonní číslo pro případ, že byste je ztratili z dohledu.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.