Rodina na dovolené

Cestování se staršími dětmi

Máte v hlavě představu krásné dovolené, kde se děti nebudou nudit a dospělí si odpočinou? Aby šlo vše hladce, měli byste se na cestování s dětmi důkladně připravit. Jinak vás může postihnout celá řada nepříjemností, od zdravotních potíží až po chybějící doklady. Na co nezapomenout při cestování se staršími dětmi?

Udělejte společný plán

Nenechávejte přípravy na poslední chvíli. Pečlivě si předem rozmyslete, jak bude dovolená vypadat, tedy destinaci, ubytování, druh dopravy nebo stravy.

U starších dětí je ideální, když je do plánování dovolené zapojíte. Ukažte jim fotky, videa a ptejte se, co by rády navštívily. Udělejte z cesty opravdové dobrodružství a vytvořte třeba vlastní cestovatelský deník, do kterého můžete lepit nejrůznější vstupenky, lístky, letenky či fotografie.

Ať už se chystáte na dovolenou v tuzemsku nebo v zahraničí, měli byste myslet na možnosti vyžití pro děti odpovídající jejich věku. Pokud míříte k moři, volte raději lokality s písčitými plážemi a pozvolným vstupem do moře. Děti ocení také hřiště, akvapark, ZOO a jiné zábavné atrakce.

Při výběru ubytování dejte přednost hotelům a apartmánům s označením „baby friendly“. Jde o certifikát, který zaručí, že jsou v ubytování na příjezd dětí připraveni a poskytnou vám potřebný komfort (např. dětské židličky, postýlky, hernu).

Chci porovnat ceny cestovního pojištění

Dovolená s dětmi autem

Jestliže vyrážíte s dětmi na cesty poprvé, bude auto ideální volba. Svůj čas si totiž můžete plánovat zcela podle sebe a potřeb dětí – kdykoliv si zastavit nebo si cestu rozdělit na menší úseky a zahnat tak nudu z dlouhého přejezdu. Většina rodičů si pochvaluje vyrazit na cestu na večer, aby mohlo dítě větší část cesty prospat. Na dlouhých trasách si dopřejte pauzu na protažení a regeneraci alespoň každé tři hodiny.

Autosedačka

Předpokladem pro bezpečnou dovolenou s dětmi autem je kvalitní autosedačka. Věnujte čas nejen jejímu výběru, ale také jejímu správnému ukotvení v autě a připoutání dítěte. Tipy, na co si dát pozor, najdete v článku k podcastu Nepodceňto o cestování s dětmi. Pokud si budete v cílové destinaci auto půjčovat, zjistěte si předem, zda půjčovny nabízí bezpečné autosedačky (často mají pouze podsedáky). Jestli ne, vezměte si z domova vlastní.

Dítě v autosedačce

Nevolnost v autě

Mnoho dětí trpí při delších cestách nevolnostmi neboli kinetózou, která se projevuje pocity na zvracení. Když zjistíte, že dítě má některé z příznaků kinetózy (zblednutí, zrychlené dýchání, točení hlavy, studený pot, zvýšená tvorba slin), je dobré ihned zastavit. Nechte dítě nadýchat čerstvého vzduchu a projít se. Nevolnost zhoršují zrakové vjemy – proto je lepší za jízdy nečíst a nekoukat z okna na ubíhající krajinu.

V lékárnách jsou bez předpisu dostupné tablety, žvýkačky nebo sirupy, které se dají použít preventivně proti nevolnosti v autě. Vždy je ale dobré vyzkoušet je předem, abyste věděli, jak na ně dítě reaguje.

Pozor na úpal

Pokud vyrážíte na dovolenou za vysokých teplot, hrozí dítěti úpal, neboli celkové přehřátí organizmu. Proto by ve vašem autě neměly chybět stínítka na okna. Dbejte na pitný režim dítěte. S horkem pomůže také osvěžování mokrým ručníkem nebo vlhčenými ubrousky. S klimatizací buďte opatrní, při nastavení na nízké teploty hrozí nachlazení. Teplota klimatizace by měla být nastavena maximálně o pět stupňů nižší než venku. Nikdy nenechávejte dítě samotné v zamčeném autě!

Co určitě přibalit s sebou

Připravte se na variantu, že dítě během několikahodinové cesty nezamhouří oko a budete ho muset zabavit. Vezměte s sebou jeho oblíbené hračky nebo mějte připravené aktivity, o kterých víte, že budou mít úspěch – ať už jde o knížky, zpěv, sledování pohádek či slovní hry.

Sbalte dětem dostatek pití a něco dobrého ke svačině – ideálně do chladicí tašky, abyste zabránili tomu, že se potraviny začnou v horku kazit. Vhodnou volbou je ovoce a zelenina, neslazené křupky, ovocné kapsičky nebo tyčinky. Pozor si dejte na sirupy a džusy, které v teple rychle kvasí.

Dovolená s dětmi letadlem

Pro děti starší 2 let musíte zakoupit vlastní sedadlo, a tak mají nárok také na zavazadlo či občerstvení na palubě, jestliže ho let zahrnuje.

Dítě v letadle

Při plánování letecké dovolené počítejte s delšími časovými rezervami, především u letů s přestupy. Děti nemusí vždy stoprocentně spolupracovat a nervózním lpěním na naplánovaném rozvrhu přivedete pod tlak jak sebe, tak své potomky. Na letiště přijeďte včas a mějte vše připravené na cestu letadlem. Nezapomeňte, že pro vstup na palubu platí omezení na tekutiny – můžete mít s sebou maximálně 100 ml lahvičky, které se vejdou do litrového uzavíratelného sáčku. Pokud cestujete s menšími dětmi, které vyžadují příkrmy či kojenecké mléko, můžete si dětskou výživu vzít na palubu i nad tento limit.

Při cestě letadlem je potřeba děti připravit na nepříjemný pocit během vzletu a přistání, který je způsoben přetlakem ve středním uchu. Zmírnit ho můžete pomocí bonbónu nebo žvýkačky.

Potřebné doklady pro cestování s dětmi

Každé dítě, i novorozenec, potřebuje vlastní cestovní doklady. Pro cesty po EU mu stačí občanský průkaz, ve vzdálenějších destinacích se neobejdete bez cestovního pasu.

O doklad si zažádáte na obecním úřadu s rozšířenou působností. Na úřad se musíte dostavit s dítětem, protože je nutné pořídit jeho fotku v digitální podobě. Vezměte s sebou také rodný list dítěte a svůj občanský průkaz. Za cestovní doklad pro dítě zaplatíte 100 Kč, vyřízení trvá nanejvýš 30 dní. Můžete si ale připlatit za rychlejší vyřízení. Přečtěte si podrobnosti o cestovním pasu pro dítě.

Na každou dovolenou s dětmi přibalte lékárničku

Ať už cestujete kamkoliv, nikdy nezapomeňte na lékárničku. Ta by měla obsahovat několik základních věcí – léky na snížení teploty, bolest, průjmová onemocnění, vybavení na ošetření pádů, řezných ran a odřenin. Každou ránu je potřeba vydezinfikovat a sterilně překrýt, proto buďte vybaveni také náplastmi.

Důležitou součástí jsou rovněž antihistaminika, která zabraňují alergickým reakcím například v případě hmyzího bodnutí, kousnutí, alergické kožní reakce apod. Hodí se také krém po bodnutí hmyzem, abyste předcházeli škrábání štípanců od komárů. Preventivně přibalte repelent nebo přípravek do elektrické zásuvky.

Léky samozřejmě zakoupíte i v cílové destinaci, ale zejména u dětí je lepší spolehnout se na prověřené přípravky – jak doporučuje cestovatel Pepa Vrtal v podcastu Nepodceňto: „Je dobré mít nějakou svoji zásobu z domova“ a dodává, že řešit vše až na místě může být složité kvůli jazykové bariéře – příbalové letáky jsou v cizím jazyce, což by vám způsobilo zbytečné starosti. Pokud vaše dítě užívá i nějaké speciální léky, nezapomeňte samozřejmě do lékarničky přibalit i je.

S ohledem na cílovou destinaci zvažte také očkování – v centrech cestovní medicíny vám poradí, jaké očkování je povinné nebo doporučené v dané lokalitě. To ale neplatí jen pro exotické destinace, například při pobytu v přírodě se i v rámci ČR může hodit nepovinné očkování proti klíšťové encefalitidě.

Na cesty k moři přibalte dostatečné množství opalovacího krému s vysokým faktorem. Často potomky v průběhu dne promazávejte a od 11 do 15 hodin se vyhýbejte přímému slunci. Existují rovněž různé druhy plavek a oblečení s UV ochranou, což může být vhodné pro děti, které se mazat nechtějí. Do tašky přibalte i panthenol na zklidnění kůži při spálení sluníčkem.Děti na pláži

Jak řešit průjmová onemocnění

Nejčastějším onemocněním, se kterým se cestách mohou setkat děti i dospělí, je průjem. Nejmenší děti je možné částečně ochránit kojením, starší pak důsledným dodržováním základních hygienických pravidel.

 • Mějte na paměti základní cestovatelské pravidlo: Oloupej to, uvař to nebo na to zapomeň!

 • Ovoce a zeleninu konzumujte až po oloupání. Pokud není možné slupku odstranit, je potřeba ji důkladně omýt.

 • Nápoje připravujte pouze z balené vody a nepřidávejte do nich led, jehož původem si nejste jisti.

 • Nezapomínejte na důkladnou hygienu rukou, případně používání dezinfekčního prostředku na bázi alkoholu.

I tak je možné, že vás průjmové onemocnění na cestách zastihne. V takovém případě je důležité pravidelně doplňovat tekutiny, vhodná je čistá voda nebo ovocné čaje. Má-li dítě horečku a vykazuje silné známky dehydratace, ihned navštivte zdravotnické zařízení.

Myslete na bezpečnost dětí

 • Před cestou si vždy zjistěte zdravotní rizika destinace, do které míříte.

 • Neměli byste zapomínat na sjednání kvalitního cestovního pojištění, které pokryje finanční náklady spojené s lékařskou péčí v zahraničí.

 • K letní dovolené neodmyslitelně patří vodní radovánky. Pamatujte na to, že se dítě může utopit i během několika vteřin vaší nepozornosti. Proto nikdy nenechávejte dítě u vody bez dozoru, ani když má plavecké pomůcky.

Na místech s velkou koncentrací lidí, jako jsou letiště, nádraží, centra měst dejte dětem náramek se štítkem, kam uvedete jejich jméno, adresu a vaše telefonní číslo pro případ, že byste je ztratili z dohledu.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Očkování při cestě do zahraničí - Sestra očkuje pacientku do ramene
  Cestování
  12. listopadu 2022|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Každoročně vyráží na dovolenou do zahraničí miliony Čechů. V posledních letech ale cestování komplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19. Do jakých zemí aktuálně potřebujete očkování a kde stačí test? Nezapomínejte však ani na další povinná a doporučená očkování, a to především při cestách do exotiky.

 • Muž s letenkami, pasem a mobilním telefonem na letišti
  Cestování
  01. října 2022|Veronika Čermáková
  Flexibilní letenky: Co to je a na co si při koupi dát pozor?

  Ještě donedávna byly koupené letenky prakticky nezrušitelné. Pokud jste se snažili zrušit či změnit termín letenky, stála vás změna víc než samotná letenka. Doba pandemie koronaviru však všechno změnila a dlouhou dobu letecké společnosti nabízely možnost zakoupení flexibilních letenek, které lze libovolně měnit. Letecká doprava ale konečně začala znovu ožívat a většina aerolinek se vrací k původním pravidlům. Jaké společnosti stále ještě nabízejí flexibilní letenky?

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  Cestování
  26. září 2022|Monika Šaríková
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české a nejbližší sousední hory, ale nevíte, kde je bezpečno také pro rodiny s dětmi nebo začínající turisty s žádnými či jen malými zkušenostmi? Dali jsme do kupy tipy na výlety do hor pro všechny - rodiny s dětmi, normální turisty, ale i profíky, kterým už dochází nápady.

 • Vinice na jižní Moravě
  Cestování
  01. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vinařská sezóna 2022: Co navštívit a jak se chránit před riziky

  Tuzemské vinice nabízejí neuvěřitelně rozmanité odrůdy, z nichž mistři vinaři, vyzbrojení letitými zkušenostmi, vyrábějí lahodná vína, která vynikají bohatým spektrem aromatických látek i plnou chutí. Není se proto čemu divit, že stále více tuzemských i zahraničních turistů touží zažít na vlastní kůži tradiční vinobraní a ochutnat vína, která se mohou pyšnit celou řadou zajímavých cen. Kam za vínem zamířit a co ochutnat?

 • Pláž na Bali
  Cestování
  17. srpna 2022|Monika Šaríková
  Období dešťů v Thajsku a na Bali aneb kdy si pro dovolenou raději vyberte jinou destinaci

  Thajsko a Bali patří mezi nejvyhledávanější exotické destinace, kam Češi jezdí strávit vysněnou dovolenou. Před koupí letenek si však nezapomeňte zjistit, zda je návštěva vhodná. Například v období dešťů byste si kouzlo těchto lokalit příliš neužili.

 • potřebujete-vízum
  Cestování
  22. července 2022|Jana Březinová
  Do jakých zemí potřebujete vízum?

  Pokud cestujete pouze v rámci Evropské unie, žádné vízum nepotřebujete. Vystačíte si pouze s občanským průkazem. Za hranicemi EU už ale toto platit nemusí. Česká republika má sice bezvízový styk se 185 státy, ale do řady států je turistické vízum zapotřebí. Někdy se kvůli získání víza musíte vypravit dokonce na zastupitelský úřad v zahraničí.

 • víkend na vodě
  ŽivotCestování
  03. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víkend na vodě: Na co se připravit a jak se chránit před riziky?

  Češi jsou národem chatařů, chalupářů, houbařů a také vodáků. Typická letní kratochvíle učarovala nejednomu z nás. Pokud sami plánujete na vodu vyrazit, přečtěte si, jak se na tenhle adrenalinový výlet připravit a ochránit sebe i majetek před případnými riziky, která by mohla proměnit pečlivě naplánovaný výlet v noční můru.

 • Tabule - letiště - zrušený let
  Cestování
  29. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zrušili vám let – na koho se obrátit?

  Pandemie covidu nepřestává zasazovat rány cestování. Aerolinky a cestovní kanceláře sice mají prodané rekordní množství letenek a zájezdů, odlety letadel ale komplikuje nedostatek lidí na letištích i stávkující personál. Co dělat, pokud uvíznete na letišti v důsledku zpožděného letu? A na koho se obrátit, pokud váš let rovnou zruší?

 • chorvatsko-autem
  Cestování
  28. června 2022|Jana Březinová
  Cesta autem do Chorvatska 2022

  I v letošním roce patří Chorvatsko k nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím. Autem se do země vypraví stovky tisíc českých turistů. Zjistěte, jaké trasy jsou nejrychlejší, na kolik vás vyjdou pohonné hmoty i jak se vyhnout kolonám.

 • chorvatsko
  Cestování
  24. června 2022|Veronika Doskočilová
  Jak ušetřit při návštěvě Chorvatska?

  Turistické městské karty jsou v Chorvatsku poměrně rozšířené. Nabízí je řada turisticky oblíbených měst. Podmínky jednotlivých karet se ale liší. Některé získáte bezplatně, jiné stojí peníze. Některé karty platí jen pár dní, jiné i rok. A v rámci některých z nich máte různé aktivity zcela zdarma, zatímco jiné turistické karty vám nabízí pouze slevy z různých vstupů a služeb.

 • Mapa a pas
  Cestování
  07. června 2022|Veronika Čermáková
  Jak si vyřídit cestovní pas – krok za krokem

  Pokud vás čeká vyřízení nového cestovního pasu, nemělo by vás překvapit, že si budete muset pořídit biometrický pas. Původní pasy jsou totiž platné do doby jejich uvedené platnosti a nově se už vydávají jen biometrické cestovní pasy. Co znamená biometrický pas a co budete potřebovat k jeho vyřízení se dozvíte v našem článku.

 • cestování
  Cestování
  30. května 2022|Jana Březinová
  Na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou

  Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.

 • nizkonakladovy-let
  Cestování
  08. května 2022|Veronika Čermáková
  Vše o nízkonákladových letenkách

  Nízkonákladové letenky jsou oblíbeným způsobem levného cestování. Není divu. Nízkonákladové letecké společnosti nabízejí letenky výrazně levnější, než u klasických leteckých společností, a tak se i za málo peněz můžete dopravit do vysněné destinace. Co jsou to nízkonákladové společnosti a v čem se liší od těch klasických si povíme v následujícím článku.

 • Žena s batohem a letenkami
  Cestování
  11. dubna 2022|Veronika Čermáková
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám pár tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • Těhotná žena na letišti
  Cestování
  02. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování v těhotenství

  Kvůli těhotenství se určitě nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré mít na paměti pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

 • Dubaj
  Cestování
  09. února 2022|Veronika Čermáková
  Co zažít v Dubaji?

  Procestovali jste již opravdu mnoho a jen málokteré místo vás dokáže ještě překvapit? Pak vyrazte do Dubaje, do města, které na sebe několikrát do roka upozorňuje unikátními stavbami a atrakcemi. Na své si zde přijde opravdu každý, a tak není divu, že si Dubaj získá srdce snad každého návštěvníka. Co byste při její návštěvě rozhodně neměli vynechat?

 • Koronavirus
  Cestování
  Koronavirus: cestovní pojištění

  Pandemie nového typu koronaviru poznamenala běžný život u nás i ve světě. Nevyhnula se bohužel ani cestování, které po měsících přísných uzávěr zažívá pomalou obnovu. Pokud plánujete zahraniční cestu, je nezbytně nutné vyřídit si kvalitní cestovní pojištění. Koronavirus vás totiž může uvrhnout do karantény, izolace nebo vám cestování ještě více znepříjemnit.

 • Lyžařky na svahu
  Cestování
  20. prosince 2021|Monika Šaríková
  Zimní dovolená v roce 2021 aneb kam vyrazit přes svátky na lyže?

  Loni byla lyžařská střediska i veškeré hotely a penziony zavřeny kvůli pandemii téměř celou zimu. Letos jsou pobyty na horách a lyžování povoleny, ovšem ne všude a jen za splnění přísných podmínek.

 • Dovolená v Egyptě - pyramidy a velbloudi
  Cestování
  16. prosince 2021|Veronika Čermáková
  Vánoční dovolená v Egyptě

  Láká vás prožití letošních vánočních svátků tak trošku jinak? Co takhle vyhnout se vánočnímu stresu a oslavit Vánoce pod palmami v Egyptě? Egypt je díky příjemným teplotám i ceně ideální destinací pro trávení vánoční dovolené.

 • Test na covid
  Cestování
  22. září 2021|Monika Šaríková
  Testy na covid-19: Jsou stále zdarma nebo si Češi už musí připlatit?

  V první polovině června vláda prohlásila, že od 1. září 2021 skončí bezplatné testování na covid-19 pro všechny osoby nad 18 let. Cestování za hranice se tak mělo prodražit až o několik set korun. Jaká je situace nyní na začátku října?

 • Žena v klobouku se opaluje
  Cestování
  17. září 2021|Veronika Čermáková
  Podzimní dovolená v době Covidu

  Ani letos mírné komplikace a nepříjemnosti spojené s cestováním vášnivé cestovatele neodrazují od vycestování do zahraničí. A to i navzdory tomu, že součástí většiny cest zatím zůstává negativní test na COVID-19. Stále se však najdou země, kam lze vyrazit i bez nutnosti předkládání testu či potvrzení o očkování. Pojďte se s námi podívat na přehled oblíbených destinací kam i na podzim stojí za to vyrazit.

 • Pár na kolech
  Cestování
  28. srpna 2021|Jana Poncarová
  Dovolená na kole: Co kryje pojištění pro cyklisty?

  Letošní letní dovolenou tráví poměrně velká část Čechů v tuzemsku. A tak je plno na cyklostezkách, v lesích, u rybníků i na vodě. Kde je více lidí, tam číhá i více nebezpečí – krádeží, zranění a dalších nepříjemností. K tomu se přidává alkohol. Pokud se chystáte na výlet za burčákem nebo si v půlce trasy rádi dopřejete vychlazenou dvanáctku, neměli byste šetřit na dobrém pojištění pro cyklisty.

 • Via ferraty - usmívající se žena v červené helmě
  Cestování
  27. srpna 2021|Veronika Čermáková
  Kam na via ferraty v ČR a za hranicemi

  Patříte mezi příznivce skalního lezení a hledáte místo, kde si tento nezapomenutelný horský zážitek jak se patří užít? Via ferraty neboli zajištěné cesty už dávno nejsou doménou pouze zahraničních destinací. Naopak i u nás je z čeho vybírat. Kam stojí za to vyrazit?

 • Mladý pár v bazénu
  Cestování
  25. srpna 2021|Veronika Čermáková
  Jak využít konec letní sezóny na maximum?

  Blíží se konec léta a s ním souvisí i konec turistické sezóny. Pokud ji chcete využít na maximum a vyrazit někam za sluncem, zde je pár tipů na místa, která stojí za to navštívit.

 • Muž na vlakovém nástupišti
  Cestování
  10. července 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Cestujeme po ČR levně: Je lepší auto nebo vlak?

  Chystáte se o letních prázdninách poznávat krásy České republiky? I když je naše země relativně malá, pokud plánujete vícedenní výlet, může se vám cestování prodražit. Tím spíš, když vyrážíte s celou rodinou. Jaký dopravní prostředek je nejlepší zvolit, auto nebo vlak?

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.