Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Josef Vrtal
Josef Vrtal

Josef "Pepa" Vrtal je jednou z tváří pořadu Autosalon na TV Prima. Svou lásku k motorismu a cestování se snaží předávat i svým dcerám, podnikl s nimi dobrodružné výpravy do Iráku nebo za polární kruh. Jejich společná dobrodružství můžete sledovat v televizní road show Fotr na tripu.

Veronika Vošická Buráňová
Veronika Vošická Buráňová

Veronika Vošická Buráňová začínala jako servisní technik v autosalonu Kia a díky svojí lásce k automobilům se vypracovala až na Krajskou koordinátorku BESIPU. V roce 2019 založila spolek Centrum dopravní prevence. Je maminkou dvou malých dětí, a proto je pro ní bezpečné cestování vším.

Ať už autem, vlakem nebo letadlem, cestování s dětmi má svá specifika a vyžaduje pečlivou přípravu. Při cestování s dětmi myslete především na bezpečnost – vyberte kvalitní autosedačku, sjednejte si spolehlivé pojištění a vybavte si cestovní lékárničku. Máme pro vás užitečné tipy, jak se připravit na cestu s dětmi.

Kdy začít cestovat s dětmi?

Při cestování s miminkem se doporučuje počkat alespoň tři měsíce po narození. Nicméně pokud tomu nebrání jeho zdravotní stav, na krátký výlet za příbuznými ho můžete vzít už dříve. V každém případě byste měli zůstat v klidu domova alespoň po dobu šestinedělí. To platí zejména pro dopravní prostředky s větší koncentrací lidí, jako je letadlo nebo vlak, kde hrozí vyšší riziko infekce.

Jedná se ale o velmi individuální záležitost. Berte v potaz režim, náturu a zdravotní stav svého dítětě. Důležité je také to, jak snáší změny prostředí. Nejdříve zkuste vycestovat na kratší vzdálenost, třeba na prodloužený víkend mimo domov, než se vydáte na delší dovolenou. Pepa Vrtal v podcastu uvádí, že s dcerami začal cestovat už ve věku několika týdnů, a tak jsou v autě jako doma. „První takovou velikou cestu obě holky daly, když jsme jeli před 4 roky do Uzbekistánu, Kazachstánu, Kyrgystánu, a to bylo Leontýnce tři a Pepince šest let,“ dodává Vrtal. Takové cestování od útlého věku ale není pro každého. Nenechte se do ničeho nutit okolím a začněte cestovat až ve chvíli, kdy se na to budete cítit.

Jak uvádí Veronika Vošická Buráňová, pro mnoho žen může být cestování s malým dítětem velmi stresující, a to zejména autem. Při řízení mohou ztratit sebejistotu a bojí se dopravní nehody. Pláč dítěte patří k velmi stresujícím faktorům, a tak snadno ztratí koncentraci. Proto si dejte na čas a do plánování cest se pusťte až ve chvíli, kdy to pro vás bude komfortní. Děti bývají vnímavé a dokážou vycítit, když je matka nejistá nebo vystresovaná, a tak byste se mohli ocitnout v začarovaném kruhu stresu a pláče. Takovou cestu si neužijí ani děti, ani rodiče.

Cestování autem a výběr autosedačky

Při cestování autem s dítětem je na prvním místě bezpečnost. O tu se postará kvalitní autosedačka, ale nepodceňujte ani to, jak dítě připoutáte.

Jak vybrat autosedačku

  • Autosedačka je povinná pro dítě do výšky 150 cm a váhy 36 kg.

  • Při výběru autosedačky se řiďte hmotností, výškou a váhou dítěte.

  • Nejbezpečnější autosedačky jsou ty, které se instalují proti směru jízdy. Podle zákona musí autosedačky pro děti do 15 měsíců a do 83 cm výšky směřovat vždy proti směru jízdy. Odborníci ale doporučují používat je až do 4 let věku dítěte, protože kvůli vysoké hmotnosti hlavy hrozí dítěti při nárazu úraz páteře. Touto poučkou se řídí rodiče ve Švédsku a dalších skandinávských zemích, které patří k zemím s nejnižším počtem úrazů dětí při autonehodách.

  • Nevybírejte autosedačku podle ceny, ale podle kvality. Podívejte se, jak jednotlivé modely dopadly v crash testech – například v Německu provádí testy ADAC, v České republice časopis dTest.

  • Nejbezpečnějším způsobem upevnění autosedačky v autě je systém ISOFIX, který se kotví k jistícím bodům auta, nevyužívá bezpečnostní pásy.

  • Sedačka pro miminka a malé děti musí být vybavena pětibodovým bezpečnostním pásem.

  • Důležitá je také ochrana proti bočnímu nárazu.

Jak upoutat dítě do sedačky

  • Dítě do autosedačky upoutejte vždy, i když potřebujete popojet jen několik set metrů.

  • Nepodceňujte správné připoutání dítěte. Ani nejlepší autosedačka dítě neochrání před úrazem, když je špatně připoutané.

  • Vždy zkontrolujte, zda je autosedačka v autě správně upevněná, ať používáte ISOFIX nebo bezpečnostní pásy.

  • Pokud umístíte autosedačku proti směru jízdy na sedadlo spolujezdce, vypněte airbag.

  • Dítě dávejte do autosedačky jen v tenké vrstvě oblečení. Nikdy ho nepoutejte v zimní bundě či kombinéze. Přes zimní oblečení nebudou bezpečnostní pásy dostatečně přiléhat, a tím pádem nefungují správně.

  • Bezpečnostní pásy dostatečně utáhněte. Rodiče se často mylně domnívají, že příliš utažené popruhy způsobí dítěti nepohodlí nebo dokonce dýchací potíže. Pod správně napnuté popruhy by se vám měly vejít nanejvýš dva prsty.

  • Mějte na paměti, že airbagy přispějí k bezpečnosti pasažérů jen tehdy, kdy jsou všichni připoutaní, včetně dětí. Jinak mohou naopak uškodit.

  • Za jízdy nikdy nevytahujte dítě ze sedačky. Zastavte na vhodném místě a až poté zjišťujte, co ho trápí a proč pláče.

Co se bude hodit při cestování autem s miminkem

V autě vytvořte příjemné teplotní podmínky. Nepřehánějte to s topením, ani s klimatizací. Kojenci špatně regulují tělesnou teplotu, proto dbejte na pravidelný přísun tekutin a dítě oblečte do savých materiálů. Proti přehřátí oceníte stínítka, která propouští do vozu méně slunce. Naopak v chladném počasí se bude hodit fusak přes autosedačku. Do auta si vezměte dostatek plenek, přebalovací podložku a vlhčené ubrousky.

Dělejte pravidelně po 2 až 3 hodinách pauzy na krmení a přebalování. Ani při cestování autem se staršími dětmi neplánujte příliš dlouhé přejezdy. Pepa Vrtal doporučuje stanovit si úseky na hodiny, nikoliv na kilometry – podle terénu to pak může znamenat, že jeden den na dálnici zvládnete stovky kilometrů, zatímco při jízdě po okrskách urazíte mnohem kratší trasu.

Spousta malých dětí trpí na nevolnosti během jízdy. Zjistěte, jestli dítě snáší jízdu lépe nalačno nebo najezené. V lékárně pak seženete volně prodejný sirup (případně tablety či žvýkačky pro starší děti), které nevolnostem zabraňují, a navíc mají uspávací účinky.

Cesta do zahraničí s kojencem

Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Nezapomeňte na to, že i miminka potřebují svůj pas nebo občanský průkaz. Od roku 2012 potřebuje dítě vlastní doklad bez ohledu na věk. Občanský průkaz je levnější a rychlejší alternativa v případě, že se chystáte pouze do zemí v EU.

Cestovní doklady pro dítě

Životnost občanského průkazu a cestovního pasu pro malé děti je poměrně krátká, protože si dítě musí být na dokladu podobné. Pro děti mladší 15 let je platnost dokladu maximálně 5 let. Správní poplatek činí 100 Kč, ale můžete si připlatit za vyhotovení do 5 dnů nebo expres do 24 hodin.

Žádost o cestovní doklad pro dítě podejte na obecním úřadu s rozšířenou působností. Počítejte s tím, že na úřad musíte přijít i s dítětem, protože pracovníci úřadu budou pořizovat jeho průkazovou fotografii. S sebou si vezměte také rodný list dítěte a svůj občanský průkaz. Více informací o cestovních dokladech pro děti najdete na webových stránkách Ministerstva vnitra.

Pojištění

Kvalitní cestovní pojištění by mělo být samozřejmostí při jakýchkoliv cestách do zahraničí. Na cestách autem myslete ještě na povinné ručení a havarijní pojištění. Nicméně při cestování s dětmi se vyplatí o výběru pojištění přemýšlet ještě o něco déle. Oceníte zejména nadstandardní asistenční služby – například při poruše vozidla nárok na ubytování. Díky tomu bude celá rodina v pohodlí a nemusíte mít starosti, že uvíznete někde u silnice.

Abyste nenadálé situace vyřešili co nejrychleji, mějte vždy po ruce telefonní číslo na asistenční službu, ale také na záchranku nebo policii. Starším dětem ho můžete uložit do jejich mobilu a vysvětlit jim, kdy a jak jej použít.

Bezpečně do exotiky

Pepa Vrtal v podcastu sdílí tipy, jak se připravit na cestu s dětmi do exotičtějších destinací, se svými dcerami cestoval i do Iráku. Informujte se předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí o bezpečnostní situaci a aktuálních opatřeních, například v souvislosti s pandemií covid-19.

Vytvořte si účet v systému Drozd, který slouží k registraci občanů ČR při cestách do zahraničí. Po registraci budete dostávat upozornění pomocí hromadných e-mailů a SMS v případě mimořádné události, např. přírodní katastrofy.

Před cestou si také zkontrolujte, zda vaše cestovní pojištění platí v dané destinaci a pro vaše plánované aktivity – některé pojišťovny nepojistí třeba cestu za polární kruh nebo do velké nadmořské výšky.

Další tipy pro cestování s dítětem, například jak si vybavit lékárničku, najdete v článku Cestování se staršími dětmi.

Cestování letadlem s miminkem

Děti do 2 let přepravuje většina leteckých společností zdarma nebo za malý jednorázový poplatek. Musíte ale počítat s tím, že dítě nemá nárok na sedadlo, občerstvení na palubě ani odbavené zavazadlo.

Miminko musí během vzletu a přistání sedět u vás na klíně a být připoutáno speciálním pásem, který vám vydá palubní personál. Dlouhé lety bývají vybaveny postýlkami pro cestování s malými dětmi. Dítě můžete přepravovat také v autosedačce, pokud je certifikovaná pro použití v letadle – pak ale musíte zaplatit jeho vlastní sedadlo. Ceny se v takovém případě pohybují od 65 až 100 % plné ceny.

Kočárek můžete odevzdat u odbavení nebo s ním přijet až k letadlu a pak ho předat letuškám, které ho uloží do zavazadlového prostoru.

Při vzletu a přistávání dochází k velkým tlakovým změnám. Aby je miminko lépe snášelo, snažte se ho v tuto dobu kojit či krmit z lahvičky.

Pravidla týkající se množství tekutin na palubě se nevztahují na dětskou stravu, můžete ji na palubu vzít v množství přiměřeném délce letu. Při kontrole však můžete být požádáni, abyste dětskou výživu ochutnali. Na palubě pak můžete poprosit o ohřátí mléka nebo příkrmu.

Všeobecně platí, že cesta do vzdálenějších destinací se doporučuje s dítětem ve věku alespoň 9 měsíců. Spousta leteckých společností ale povoluje cestování s kojencem starším 14 dnů a někteří rodiče dokonce vidí cestování s miminkem jako jednodušší než se starším dítětem, protože ještě většinu času prospí.

Přečtěte si také tipy, jak na cestování letadlem i autem během těhotenství.

Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Josef Vrtal
Josef Vrtal

Josef "Pepa" Vrtal je jednou z tváří pořadu Autosalon na TV Prima. Svou lásku k motorismu a cestování se snaží předávat i svým dcerám, podnikl s nimi dobrodružné výpravy do Iráku nebo za polární kruh. Jejich společná dobrodružství můžete sledovat v televizní road show Fotr na tripu.

Veronika Vošická Buráňová
Veronika Vošická Buráňová

Veronika Vošická Buráňová začínala jako servisní technik v autosalonu Kia a díky svojí lásce k automobilům se vypracovala až na Krajskou koordinátorku BESIPU. V roce 2019 založila spolek Centrum dopravní prevence. Je maminkou dvou malých dětí, a proto je pro ní bezpečné cestování vším.

Další epizody

Nepodceňto - Jak na prodej či koupi nemovitosti
Jak na prodej či koupi nemovitosti

Koupě či prodej nemovitosti představuje transakci za miliony korun, přesto ji někteří lidé podceňují. Je lepší zařídit si vše sám, nebo se spolehnout na realitní kancelář? Na co si dát pozor a jak ověřit technický stav nemovitosti? To a mnoho dalšího vysvětlují v podcastu Tomáš Štěpnička, ředitel pobočkové sítě M&M reality, a Pavel Štáf, zakladatel společnosti Bytecheck.

Nepodceňto - Jaký vliv mají návykové látky na řízení?
Jaký vliv mají návykové látky na řízení?

Alkohol za volantem patří k velmi častým příčinám dopravních nehod, ačkoliv v ČR platí nulová tolerance. Jak probíhá testování na alkohol a drogy nebo za jak dlouho odbouráte jedno pivo? Na tyto a další otázky odpovídá v podcastu plukovník Jiří Zlý, ředitel dopravní policie, a Ivan Douda, psycholog a odborník na pomoc závislým.

Nepodceňto - Co všechno kryje pojistka na blbost?
Co všechno kryje pojistka na blbost?

Pojištění odpovědnosti vám kryje záda v situacích, kdy způsobíte škodu někomu jinému – třeba vytopíte sousedy nebo srazíte jiného lyžaře na sjezdovce. Proč se pojištění odpovědnosti vyplatí a jak přesně funguje, vysvětlují v podcastu Jan Kalousek, produktový manažer pojišťovny Direct, a Tomáš Beck, obchodní ředitel společnosti Vindicia.

Nepodceňto - Základy internetové bezpečnosti
Základy internetové bezpečnosti

Zvolit si silné heslo, neklikat na podezřelé odkazy, nainstalovat si antivirový program… Co dalšího můžete udělat pro bezpečnost na internetu? O tom, co aktuálně ohrožuje uživatele internetu, si povídali Marek Růžička, ředitel BankID, a Karol Suchánek, expert na kybernetickou bezpečnost.

Nepodceňto - Čerstvě po autoškole. Na co se připravit?
Čerstvě po autoškole. Na co se připravit?

V autoškole řidič odjezdí jen kolem 500 km, což ho zdaleka nepřipraví na všechny dopravní situace. Jak mohou začátečníci nabrat další zkušenosti za volantem a jaké auto by si měli pořídit? Nejen na tyto otázky odpovídají v podcastu Aleš Horčička, předseda Asociace autoškol ČR, a Robin Valeš, youtuber z kanálu Bez Komprese.

Nepodceňto - První pomoc při riskantních autonehodách
První pomoc při riskantních autonehodách

V určitých dopravních situacích je poskytnutí první pomoci náročnější – například u hromadné nehody na dálnici nebo nehody v tunelu. Jak se v těchto případech zachovat, probírali v podcastu Jana Poštová, mluvčí a operátorka pražské záchranné služby, major Josef Jeřábek z Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy a plukovník Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní policie.

Nájem nebo hypotéka. Co se dnes vyplatí?

Ceny nemovitostí a úrokové sazby hypoték vzrostly na rekordní úroveň. Vyplatí se jít do nájmu a čekat na zlevnění, nebo si vlastní bydlení pořídit i za současných podmínek? To v podcastu rozebírají hosté David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance, a Daniel Bacík, zástupce Asociace nájemního bydlení a obchodní ředitel společnosti Czech Home Capital.

Nepodceňto - Jak se připravit na cestu s obytňákem
Jak se připravit na cestu s obytňákem

Dovolená v obytňáku nebo karavanu zažívá v posledních letech boom. Představa o svobodném a levném cestování na čtyřech kolech však někdy narazí na realitu. Jak probíhá cestování obytným vozem v praxi probírali v podcastu Lukáš Janoušek, šéf společnosti Campiri, a Jan Pacovský, spoluzakladatel podcastu Studio Karavan a autor blogu Vanisti.cz.