Bezpečné cestování s dětmi

cover
00:00
00:00
Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Josef Vrtal

Josef "Pepa" Vrtal je jednou z tváří pořadu Autosalon na TV Prima. Svou lásku k motorismu a cestování se snaží předávat i svým dcerám, podnikl s nimi dobrodružné výpravy do Iráku nebo za polární kruh. Jejich společná dobrodružství můžete sledovat v televizní road show Fotr na tripu.

Veronika Vošická Buráňová

Veronika Vošická Buráňová začínala jako servisní technik v autosalonu Kia a díky svojí lásce k automobilům se vypracovala až na Krajskou koordinátorku BESIPU. V roce 2019 založila spolek Centrum dopravní prevence. Je maminkou dvou malých dětí, a proto je pro ní bezpečné cestování vším.

Ať už autem, vlakem nebo letadlem, cestování s dětmi má svá specifika a vyžaduje pečlivou přípravu. Při cestování s dětmi myslete především na bezpečnost – vyberte kvalitní autosedačku, sjednejte si spolehlivé pojištění a vybavte si cestovní lékárničku. Máme pro vás užitečné tipy, jak se připravit na cestu s dětmi.

Kdy začít cestovat s dětmi?

Při cestování s miminkem se doporučuje počkat alespoň tři měsíce po narození. Nicméně pokud tomu nebrání jeho zdravotní stav, na krátký výlet za příbuznými ho můžete vzít už dříve. V každém případě byste měli zůstat v klidu domova alespoň po dobu šestinedělí. To platí zejména pro dopravní prostředky s větší koncentrací lidí, jako je letadlo nebo vlak, kde hrozí vyšší riziko infekce.

Jedná se ale o velmi individuální záležitost. Berte v potaz režim, náturu a zdravotní stav svého dítětě. Důležité je také to, jak snáší změny prostředí. Nejdříve zkuste vycestovat na kratší vzdálenost, třeba na prodloužený víkend mimo domov, než se vydáte na delší dovolenou. Pepa Vrtal v podcastu uvádí, že s dcerami začal cestovat už ve věku několika týdnů, a tak jsou v autě jako doma. „První takovou velikou cestu obě holky daly, když jsme jeli před 4 roky do Uzbekistánu, Kazachstánu, Kyrgystánu, a to bylo Leontýnce tři a Pepince šest let,“ dodává Vrtal. Takové cestování od útlého věku ale není pro každého. Nenechte se do ničeho nutit okolím a začněte cestovat až ve chvíli, kdy se na to budete cítit.

Jak uvádí Veronika Vošická Buráňová, pro mnoho žen může být cestování s malým dítětem velmi stresující, a to zejména autem. Při řízení mohou ztratit sebejistotu a bojí se dopravní nehody. Pláč dítěte patří k velmi stresujícím faktorům, a tak snadno ztratí koncentraci. Proto si dejte na čas a do plánování cest se pusťte až ve chvíli, kdy to pro vás bude komfortní. Děti bývají vnímavé a dokážou vycítit, když je matka nejistá nebo vystresovaná, a tak byste se mohli ocitnout v začarovaném kruhu stresu a pláče. Takovou cestu si neužijí ani děti, ani rodiče.

Cestování autem a výběr autosedačky

Při cestování autem s dítětem je na prvním místě bezpečnost. O tu se postará kvalitní autosedačka, ale nepodceňujte ani to, jak dítě připoutáte.

Jak vybrat autosedačku

 • Autosedačka je povinná pro dítě do výšky 150 cm a váhy 36 kg.

 • Při výběru autosedačky se řiďte hmotností, výškou a váhou dítěte.

 • Nejbezpečnější autosedačky jsou ty, které se instalují proti směru jízdy. Podle zákona musí autosedačky pro děti do 15 měsíců a do 83 cm výšky směřovat vždy proti směru jízdy. Odborníci ale doporučují používat je až do 4 let věku dítěte, protože kvůli vysoké hmotnosti hlavy hrozí dítěti při nárazu úraz páteře. Touto poučkou se řídí rodiče ve Švédsku a dalších skandinávských zemích, které patří k zemím s nejnižším počtem úrazů dětí při autonehodách.

 • Nevybírejte autosedačku podle ceny, ale podle kvality. Podívejte se, jak jednotlivé modely dopadly v crash testech – například v Německu provádí testy ADAC, v České republice časopis dTest.

 • Nejbezpečnějším způsobem upevnění autosedačky v autě je systém ISOFIX, který se kotví k jistícím bodům auta, nevyužívá bezpečnostní pásy.

 • Sedačka pro miminka a malé děti musí být vybavena pětibodovým bezpečnostním pásem.

 • Důležitá je také ochrana proti bočnímu nárazu.

Jak upoutat dítě do sedačky

 • Dítě do autosedačky upoutejte vždy, i když potřebujete popojet jen několik set metrů.

 • Nepodceňujte správné připoutání dítěte. Ani nejlepší autosedačka dítě neochrání před úrazem, když je špatně připoutané.

 • Vždy zkontrolujte, zda je autosedačka v autě správně upevněná, ať používáte ISOFIX nebo bezpečnostní pásy.

 • Pokud umístíte autosedačku proti směru jízdy na sedadlo spolujezdce, vypněte airbag.

 • Dítě dávejte do autosedačky jen v tenké vrstvě oblečení. Nikdy ho nepoutejte v zimní bundě či kombinéze. Přes zimní oblečení nebudou bezpečnostní pásy dostatečně přiléhat, a tím pádem nefungují správně.

 • Bezpečnostní pásy dostatečně utáhněte. Rodiče se často mylně domnívají, že příliš utažené popruhy způsobí dítěti nepohodlí nebo dokonce dýchací potíže. Pod správně napnuté popruhy by se vám měly vejít nanejvýš dva prsty.

 • Mějte na paměti, že airbagy přispějí k bezpečnosti pasažérů jen tehdy, kdy jsou všichni připoutaní, včetně dětí. Jinak mohou naopak uškodit.

 • Za jízdy nikdy nevytahujte dítě ze sedačky. Zastavte na vhodném místě a až poté zjišťujte, co ho trápí a proč pláče.

Co se bude hodit při cestování autem s miminkem

V autě vytvořte příjemné teplotní podmínky. Nepřehánějte to s topením, ani s klimatizací. Kojenci špatně regulují tělesnou teplotu, proto dbejte na pravidelný přísun tekutin a dítě oblečte do savých materiálů. Proti přehřátí oceníte stínítka, která propouští do vozu méně slunce. Naopak v chladném počasí se bude hodit fusak přes autosedačku. Do auta si vezměte dostatek plenek, přebalovací podložku a vlhčené ubrousky.

Dělejte pravidelně po 2 až 3 hodinách pauzy na krmení a přebalování. Ani při cestování autem se staršími dětmi neplánujte příliš dlouhé přejezdy. Pepa Vrtal doporučuje stanovit si úseky na hodiny, nikoliv na kilometry – podle terénu to pak může znamenat, že jeden den na dálnici zvládnete stovky kilometrů, zatímco při jízdě po okrskách urazíte mnohem kratší trasu.

Spousta malých dětí trpí na nevolnosti během jízdy. Zjistěte, jestli dítě snáší jízdu lépe nalačno nebo najezené. V lékárně pak seženete volně prodejný sirup (případně tablety či žvýkačky pro starší děti), které nevolnostem zabraňují, a navíc mají uspávací účinky.

Cesta do zahraničí s kojencem

Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Nezapomeňte na to, že i miminka potřebují svůj pas nebo občanský průkaz. Od roku 2012 potřebuje dítě vlastní doklad bez ohledu na věk. Občanský průkaz je levnější a rychlejší alternativa v případě, že se chystáte pouze do zemí v EU.

Cestovní doklady pro dítě

Životnost občanského průkazu a cestovního pasu pro malé děti je poměrně krátká, protože si dítě musí být na dokladu podobné. Pro děti mladší 15 let je platnost dokladu maximálně 5 let. Správní poplatek činí 100 Kč, ale můžete si připlatit za vyhotovení do 5 dnů nebo expres do 24 hodin.

Žádost o cestovní doklad pro dítě podejte na obecním úřadu s rozšířenou působností. Počítejte s tím, že na úřad musíte přijít i s dítětem, protože pracovníci úřadu budou pořizovat jeho průkazovou fotografii. S sebou si vezměte také rodný list dítěte a svůj občanský průkaz. Více informací o cestovních dokladech pro děti najdete na webových stránkách Ministerstva vnitra.

Pojištění

Kvalitní cestovní pojištění by mělo být samozřejmostí při jakýchkoliv cestách do zahraničí. Na cestách autem myslete ještě na povinné ručení a havarijní pojištění. Nicméně při cestování s dětmi se vyplatí o výběru pojištění přemýšlet ještě o něco déle. Oceníte zejména nadstandardní asistenční služby – například při poruše vozidla nárok na ubytování. Díky tomu bude celá rodina v pohodlí a nemusíte mít starosti, že uvíznete někde u silnice.

Abyste nenadálé situace vyřešili co nejrychleji, mějte vždy po ruce telefonní číslo na asistenční službu, ale také na záchranku nebo policii. Starším dětem ho můžete uložit do jejich mobilu a vysvětlit jim, kdy a jak jej použít.

Bezpečně do exotiky

Pepa Vrtal v podcastu sdílí tipy, jak se připravit na cestu s dětmi do exotičtějších destinací, se svými dcerami cestoval i do Iráku. Informujte se předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí o bezpečnostní situaci a aktuálních opatřeních, například v souvislosti s pandemií covid-19.

Vytvořte si účet v systému Drozd, který slouží k registraci občanů ČR při cestách do zahraničí. Po registraci budete dostávat upozornění pomocí hromadných e-mailů a SMS v případě mimořádné události, např. přírodní katastrofy.

Před cestou si také zkontrolujte, zda vaše cestovní pojištění platí v dané destinaci a pro vaše plánované aktivity – některé pojišťovny nepojistí třeba cestu za polární kruh nebo do velké nadmořské výšky.

Další tipy pro cestování s dítětem, například jak si vybavit lékárničku, najdete v článku Cestování se staršími dětmi.

Cestování letadlem s miminkem

Děti do 2 let přepravuje většina leteckých společností zdarma nebo za malý jednorázový poplatek. Musíte ale počítat s tím, že dítě nemá nárok na sedadlo, občerstvení na palubě ani odbavené zavazadlo.

Miminko musí během vzletu a přistání sedět u vás na klíně a být připoutáno speciálním pásem, který vám vydá palubní personál. Dlouhé lety bývají vybaveny postýlkami pro cestování s malými dětmi. Dítě můžete přepravovat také v autosedačce, pokud je certifikovaná pro použití v letadle – pak ale musíte zaplatit jeho vlastní sedadlo. Ceny se v takovém případě pohybují od 65 až 100 % plné ceny.

Kočárek můžete odevzdat u odbavení nebo s ním přijet až k letadlu a pak ho předat letuškám, které ho uloží do zavazadlového prostoru.

Při vzletu a přistávání dochází k velkým tlakovým změnám. Aby je miminko lépe snášelo, snažte se ho v tuto dobu kojit či krmit z lahvičky.

Pravidla týkající se množství tekutin na palubě se nevztahují na dětskou stravu, můžete ji na palubu vzít v množství přiměřeném délce letu. Při kontrole však můžete být požádáni, abyste dětskou výživu ochutnali. Na palubě pak můžete poprosit o ohřátí mléka nebo příkrmu.

Všeobecně platí, že cesta do vzdálenějších destinací se doporučuje s dítětem ve věku alespoň 9 měsíců. Spousta leteckých společností ale povoluje cestování s kojencem starším 14 dnů a někteří rodiče dokonce vidí cestování s miminkem jako jednodušší než se starším dítětem, protože ještě většinu času prospí.

Přečtěte si také tipy, jak na cestování letadlem i autem během těhotenství.

Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Josef Vrtal

Josef "Pepa" Vrtal je jednou z tváří pořadu Autosalon na TV Prima. Svou lásku k motorismu a cestování se snaží předávat i svým dcerám, podnikl s nimi dobrodružné výpravy do Iráku nebo za polární kruh. Jejich společná dobrodružství můžete sledovat v televizní road show Fotr na tripu.

Veronika Vošická Buráňová

Veronika Vošická Buráňová začínala jako servisní technik v autosalonu Kia a díky svojí lásce k automobilům se vypracovala až na Krajskou koordinátorku BESIPU. V roce 2019 založila spolek Centrum dopravní prevence. Je maminkou dvou malých dětí, a proto je pro ní bezpečné cestování vším.

Další epizody

Jak se při pojištění nespálit

Víte, jak při výběru pojištění nenaletět a na co se při uzavírání pojistné smlouvy zaměřit? Jitka Chizzola, ředitelka pojišťovny D.A.S., a Jiří Pindur, ředitel regionálního makléřského obchodu Uniqa, vám v nové epizodě poradí, jaké situace bychom neměli v souvislosti s pojištěním podceňovat a proč se vyplatí být pojištěný.

28 minut | Více o epizodě
Jak si ochránit střechu nad hlavou

Požár, povodeň, vichřice –⁠ to jsou živly, které dokážou vaši nemovitost zničit během chvilky. O tom, jak ničivým událostem předcházet i jak se správně pojistit, abyste nakonec škody nemuseli platit ze svého, si povídali Martin Kavka, mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů, a Josef Šrut, expert na pojištění z pojišťovny Pillow.

29 minut | Více o epizodě
Na motorce za hranice

Jaro se blíží, a tak je nejvyšší čas připravit motorku na sezónu a naplánovat si letošní výlety na dvou kolech. Jak připravit motorku před vyjetím? A jak se zabalit na delší cestu do zahraničí? O tom a dalších zajímavých tématech si povídali hosté podcastu – Vojtěch Lavický, autor knihy Na motorce kolem světa, a Florián Kretschmer, vedoucí obsahu Skupiny Srovnejto.

28 minut | Více o epizodě
Nepříjemnosti na cestách

Každý řidič je rád, když kilometry v autě ubíhají pohodově, bez problémů a zádrhelů. Všichni ale víme, že realita je někdy dost jiná. Proto jsme se v šestém díle podcastu Nepodceňto zaměřili na různé nepříjemnosti, které nás na silnicích mohou potkat, a na to, jak se s nimi správně vypořádat. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na celou řadu užitečných rad a tipů! 

24 minut | Více o epizodě
Když se potká auto s kolem!

V pátém díle podcastu Nepodceňto jsme se podívali na vztah cyklistů a motoristů na našich silnicích. Seznámili jsme se s iniciativou Ukaž respekt, dříve známou jako 1,5 metru, kterou nám představil jeden z jejích zakladatelů - profesionální cyklista Roman Kreuziger. A taky jsme se zaměřili na různé dopravní situace a nesnáze s krajskou koordinátorkou BESIPu pro kraj Vysočina s Mgr. Veronikou Vošickou Buráňovou. To vše pod vedením skvělé moderátorky Terezy Tobiášové.

30 minut | Více o epizodě
Jak na koupi ojetiny

Za poslední dva roky se trh s ojetými auty zásadně změnil. Cena i obliba ojetin roste, protože není dostatek nových aut. Co ale zůstává stejné? Zásady, jak si ojeté auto vybrat a prověřit, abyste se nespálili. Obchodní ředitel společnosti Carvago Zbyněk Müller a moderátor Martin Müller vám poradí, kde ojetý vůz koupit nebo jak si prodejce proklepnout.

32 minut | Více o epizodě
První pomoc při autonehodě

Při dopravní nehodě může na rychlé první pomoci záviset přežití zraněných. Jak popisují v podcastu mluvčí záchranné služby v Praze Jana Poštová a záchranář Martin Charvát, operátoři ze záchranky dávají po telefonu přesné pokyny, jak postupovat, než přijede sanitka, takže se není čeho bát. První pomoc tak zvládne opravdu každý. Dále se v podcastu dozvíte, jak zajistit bezpečnost na místě nehody, jaké nejčastější mýty panují o první pomoci nebo proč pokračovat v resuscitaci, i když se zraněný neprobouzí.

33 minut | Více o epizodě
Agresivita za volantem

Troubení, problikávání, vybržďování – s agresivitou za volantem se již setkal nejspíš každý z nás. Z čeho agresivita při řízení pramení? Jak se vypořádat s ostatními agresivními řidiči? A čím uklidnit sám sebe, když cítíte, že se vás zmocňuje vztek? O tom si v podcastu povídá moderátorka Tereza Tobiášová s Michalem Walterem, dopravním psychologem, a Jakubem Rejlekem, novinářem a automobilovým a rallye závodníkem.

30 minut | Více o epizodě
Jak se nebát řídit

Mnoho lidí se během svých řidičských začátků potýká s nejistotou. Podle Petra Šulce ze služby Vyjezdi.se by se člověk nikdy neměl nechat vyhecovat okolím a vždy řídit podle toho, na co se sám cítí. Herečka Kristýna Janáčková zase prozradila, co v získání sebevědomí za volantem nejvíce pomohlo jí. S moderátorkou Terezou Tobiášovou probrali také správný úchop volantu nebo školu smyku.

28 minut | Více o epizodě
Pomocníci na cestách

Jak si usnadnit a zpříjemnit čas za volantem? Další díl Nepodceňto se věnuje pomocníkům řidiče – navigacím, autokamerám či mobilním aplikacím. Dominik Dolejš, marketingový manažer divize auto-moto ve společnosti Alza, vysvětluje, proč rozlišení u autokamery není tak důležité, jak si lidé obvykle myslí. A Radka Balousová, youtuberka Amazonka Truck a řidička kamionu, přidává tipy, jaké pomocníky si do auta pořídit z pohledu profesionálního řidiče.

29 minut | Více o epizodě