Cestovní pojištění – srovnání cen

První let letadlem - muž a žena v odbavovací hale na letišti

První let letadlem může vzbuzovat spoustu otázek. Jedná se o novou zkušenost, a pro někoho i trochu o „krok do neznáma“. K nervozitě ale není důvod. Sepsali jsme pro vás přehledný a jednoduchý návod, který vás provede celou cestou od A do Z, a navíc se dozvíte i pár zajímavých tipů.

porovnání cestovního pojištění

Před odletem 

1. Doklady a potřebné dokumenty 

Připravte si cestovní doklady a případná cestovní víza. Nevíte, co k cestě do cílové destinace přesně potřebujete? Podívejte se na web MZV. U svých cestovních dokladů pak zkontrolujte jejich platnost! Pro vstup do některých zemí totiž musí být váš pas platný i půl roku od data překročení hranic či podání žádosti o vízum.

Pro úsporu času doporučujeme využít online check-in. Ten se provádí na webu letecké společnosti, který vás celým procesem hezky provede. Pro jeho dokončení obdržíte boarding pass, tedy palubní lístek. Ten si můžete buď vytisknout, anebo stáhnout do mobilu. Pokud vaše letecká společnost online check-in nenabízí, vezměte si s sebou na letiště elektronickou letenku, případně potvrzení o rezervaci, abyste se mohli odbavit osobně.

Zapomínat byste samozřejmě neměli ani na správné cestovní pojištění, které vás na cestách spolehlivě ochrání. 

Tip 

Při rezervaci letenky si můžete také vybrat sedadlo – u nízkonákladových aerolinek ale často za příplatek. Pokud máte „lehčí žaludek“, vyberte si sedadlo u okna, u kterého se také lépe vyspíte. U sedadla do uličky si zase můžete pohodlněji natáhnout nohy. 

2. Zabalení zavazadel do letadla 

Většina aerolinek v dnešní době v ceně letenky poskytuje zdarma jen možnost příručního neboli palubního zavazadla. To musí u každé letecké společnosti splňovat trochu jiné parametry, které se týkají jeho rozměrů a váhy. Zároveň do něj nemůžete dát úplně všechno, co vás napadne. Je potřeba držet se bezpečnostních předpisů, které určují zakázané předměty do letadla. Pokud si s sebou potřebujete vzít víc věcí, budete si muset přikoupit možnost odbaveného zavazadla. To může být větší, těžší a let stráví v podpalubí. 

První let letadlem - balení kufru

3. Příprava na let

Cestování letadlem je snadné a komfortní. Určitě však při tomhle zážitku oceníte pohodlné oblečení i boty. Počítejte také s chladnějším a sušším vzduchem kvůli klimatizaci, takže se bude hodit deka nebo teplý svetr. Pokud máte citlivé oči, přibalte gel nebo kapky na jejich zvlhčení. Nezapomeňte také na žvýkačku nebo bonbony, které vám při vzletu a přistání pomohou vyrovnat tlak v uších. Jestli poletíte i přes noc, budou se hodit špunty do uší, spací maska na oči a nafukovací polštářek. Některé aerolinky je svým cestujícím dávají, ale většinou se jedná o ty větší, a především při mezikontinentálních letech.

Na letišti 

1. Příjezd na letiště 

Abyste si ušetřili zbytečné nervy, dorazte na letiště s dostatečným předstihem alespoň 2 hodiny před odletem. Pokud jedete autem, které u letiště plánujete nechat odstavené po dobu vaší cesty, informujte se o parkování na letišti předem. 

2. Odbavení 

Jestli jste check-in neprovedli online předem, teď přichází jeho čas. Najděte na letišti správný terminál a na něm tabuli s odlety „Departures“. U vašeho letu, který poznáte podle názvu letecké společnosti, cílové destinace a času odletu, najdete číslo odbavovací přepážky. Na přepážce pak ukážete cestovní doklad a dostanete boarding pass. A pokud cestujete se zavazadlem k odbavení, je čas na jeho odevzdání. Pracovník zkontroluje dodržení váhového limitu a opatří zavazadlo identifikačním lístkem nebo nálepkou. 

Tip 

K odbavovaným zavazadlům se pracovníci ne vždy chovají s citem a bohužel se stává, že z nich i sem tam něco zmizí. Proto v nich nepřepravujte žádné cennosti – ty si raději nechejte v příručním zavazadle. A kufr si dejte na letišti raději obalit smršťovací fólií, která ho ochrání proti mechanickému poškození. Na škodu nejsou ani zámečky nebo stahovací pásky na zipu.

3. Pasová kontrola a tranzitní zóna 

Pro pasovou kontrolu budete potřebovat palubní vstupenku a cestovní doklad. Po jejím absolvování se ocitnete v tranzitní zóně, v níž najdete duty free obchody, kavárny, restaurace, směnárny i toalety. Na odletové ceduli si pak najděte svůj let, u kterého bude uvedeno číslo brány („Gate“) a čas jejího otevření. Tedy času, kdy se zahájí nastupování do letadla. 

Tip 

I u letů může dojít k určitému zpoždění. Přečtěte si tedy, jak v tomto případě postupovat, a na co máte nárok v případě zpožděného letu

4. Bezpečnostní kontrola 

Před nástupem do letadla probíhá osobní prohlídka cestujících a kontrola příručního zavazadla. Před jejím absolvováním se musíte zbavit všech přebytečných tekutin nebo nebezpečných předmětů, s nimiž vás do letadla nepustí. Příruční zavazadlo musíte dát na posuvný pás, aby mohlo projet rentgenem, a do letištních plastových kastlíků pro průjezd rentgenem i vaši elektroniku, taštičku s tekutinami (šampóny, sprchové gely a podobně) a bundy a opasky s kovovými sponami. Při bezpečnostní kontrole se vždy řiďte pokyny pracovníků ostrahy, kteří vás mohou požádat i o odložení obuvi. Poté, co projdete detekčním rámem, si jen vezmete své věci a je to. 

5. Nástup do letadla 

Do letadla nejdříve nastupují členové věrnostní třídy, cestující z byznys třídy, rodiny s malými dětmi a poté cestující z ekonomické třídy. Po kontrole cestovního dokladu a boarding pasu vás pracovník aerolinky pošle dál – buď přímo „tunelem“ do letadla, nebo k autobusu, který vás k letadlu převeze. 

První let letadlem - Gate na letišti

V letadle 

1. Usazení se

Na letence máte číslo své sedačky, které se skládá z čísla (= řada) a písmena (= sedadlo). Při usazování buďte trpěliví – lidé před vámi si budou skládat věci do skříněk nad sedačkami, takže to může chvíli trvat. Jakmile najdete své místo, dejte zavazadlo do skříňky nebo pod sedadlo. Pokud je skříňka nad vaším místem plná, požádejte stewardku, aby vám pomohla zavazadlo někam umístit.

Teď už se jen stačí posadit, vypnout telefon či ho dát do režimu „letadlo“, poslechnout si krátkou ukázku bezpečnostních pokynů a čekat na odlet.

2. Během letu

V průběhu letu si můžete koupit nějaké občerstvení od personálu, odskočit si na toaletu, a pokud cestujete s větší aerolinkou, pak si i pustit nějaký film nebo seriál na monitoru. Nezapomeňte také na občasnou procházku v uličce, abyste si protáhli nohy a rozproudili krev v končetinách.

3. Přistání a konec letu 

Před přistáním letadla si musíte opět zapnout bezpečnostní pásy. Po dosednutí na zem si cestující začnou sbírat svá zavazadla a směřovat k východům. I v tomto případě se vyplatí trpělivost. Po opuštění letadla se do budovy letiště dostanete buď opět „tunelem“, nebo vás převeze autobus.

4. Pasová a vízová kontrola 

První, s kým se po příletu potkáte, jsou pracovníci pasové kontroly. Připravte si tedy cestovní doklady, víza a případně peníze na poplatek za víza, je-li potřeba.

5. Vyzvednutí zavazadel 

V případě, že cestujete s odbaveným zavazadlem, musíte si ho vyzvednout z pásu. Ten správný najdete podle informačních cedulí. Počítejte s tím, že někdy to může trvat klidně i půl hodiny, podle toho, jak rychle stihne personál zavazadla z letadla vyložit a umístit na pás. Pak už jen stačí vyzvednout vaše zavazadlo a zamířit do vestibulu.

Tip 

Pokud jste zavazadlo na pásu nenašli, nahlaste to u okénka „Lost and found“ nebo „Reklamace zavazadel“. V případě jeho ztracení pak vyplňte formulář o ztrátě/zpoždění zavazadla (Property Irregularity Report – PIR). Ten využijete pro online sledování zavazadla a případnou další reklamaci. Pamatujte na to, že letecká společnost, která za vaše zavazadlo zodpovídá, vám musí proplatit náklady na hygienické potřeby a oblečení, které si v případě ztráty vašich věcí budete muset koupit. A jakmile se zavazadlo najde, zdarma vám ho dopraví. 

Stejně tak se nebojte ozvat i v situaci, kdy je váš kufr poškozený nebo v něm dokonce něco chybí. 

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3