potřebujete-vízum

Do jakých zemí potřebujete vízum?

Pokud cestujete pouze v rámci Evropské unie, žádné vízum nepotřebujete. Vystačíte si pouze s občanským průkazem. Za hranicemi EU už ale toto platit nemusí. Česká republika má sice bezvízový styk se 185 státy, ale do řady států je turistické vízum zapotřebí. Někdy se kvůli získání víza musíte vypravit dokonce na zastupitelský úřad v zahraničí.

Proč potřebujete vízum

Vízum je dokument povolující vstup, pobyt a opuštění státu, který vízum vydal. Podle účelu pobytu se vydávají turistická, studentská, pracovní a tranzitní víza.

Rozlišují se:

 • jednovstupová víza – dovolují jedno překročení hranic, po opuštění země již nejsou platná,

 • vícevstupová víza – umožňují opakovaný vstup do země, bývají omezena na určitý počet měsíců či let.

V některých případech vás ani udělené vízum neopravňuje ke vstupu do země, o vpuštění rozhoduje úředník přímo na hraničním přechodu.

Obvykle má vízum podobu razítka nebo kartičky, která je vlepena do pasu, případně se jedná o samostatný dokument. Samo o sobě vízum neslouží jako cestovní doklad, vždy ho předkládáte společně s cestovním pasem.

Vízová povinnost pro Čechy

Česká republika má jeden z nejsilnějších pasů na světě. Bez víza se Češi dostanou do 185 zemí světa. V mezinárodním srovnání podle Henley Passport Index se tak český pas nachází na 7. místě na světě. Přesto se v určitých zemích bez víza neobejdete.

Pro některé státy sice nepotřebujete víza, ale musíte se před vstupem do země zaregistrovat online, to je případ dovolené v USA či Kanadě.

Kde hledat aktuální informace o vízech?

Vzhledem ke globální pandemii covid-19 se mnoho pravidel pro udělení víz změnilo. Některé země udělují víza pouze pro obchodní či diplomatické pobyty, za účelem návštěvy rodiny a podobně.

Tato opatření se mění téměř každý den, proto si vždy aktuální informace ověřujte. Informace o podmínkách vstupu do země naleznete například na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí. I tam je však uvedeno, že údaje nemusí být aktuální a před cestou se doporučuje, abyste se informovali přímo na oficiálních stránkách dané země.

Tam také zjistíte aktuální informace o tom, jaké jsou vaše povinnosti po příjezdu. Některé země například vyžadují, abyste se do 7 dnů po příletu zaregistrovali na místním oddělení cizinecké policie. Takto má pravidla nastavena třeba Súdán či Afghánistán.

Jak získat vízum

Víza můžete získat několika způsoby:

 • na zastupitelském úřadu země či ve vízovém centru,

 • online před odjezdem,

 • na hranicích či letišti po příjezdu do země.

Některé země umožňují pouze jednu z výše uvedených možností. Jiné státy nabízí všechny varianty, pak si můžete vybrat tu, která pro vás bude nejpohodlnější.

Nejobvyklejším způsobem je návštěva zastupitelského úřadu země, kam se chystáte. Nejriskantnější možností je požádat o vízum až po příletu či příjezdu do země. Obecně se doporučuje zajistit si víza ještě před odletem, pokud je to možné, a tak se vyhnout nepříjemnostem a stresu.

Kam se bez víza nedostanete

Ze všech států, do nichž musíte mít jako občan České republiky vízum, jich většina umožňuje pouze jedinou variantu – návštěvu zastupitelského úřadu, který je oprávněný víza vydávat. Některé země vyřizují víza ve vízových centrech, to se týká například Číny. Další možnosti představují žádost o vízum korespondenčně, online nebo až po příjezdu do země.

Vyřízení víza na zastupitelském úřadu

Z tabulky vyplývá, že ne všechny státy světa mají zastupitelský úřad na území České republiky. Pokud tomu tak není, nejčastěji se pro vízum vypravíte do Vídně nebo Berlína. Počítejte však s tím, že vyřízení víza trvá i 2 týdny, během nichž váš pas leží na konzulátu, tudíž nemůžete vycestovat mimo EU.

Pokud se ale chystáte například do Jihosúdánské republiky či do Etiopie, nemusíte jezdit pro víza do Berlína, protože je můžete vyřídit i korespondenčně.


StátNejbližší zastupitelský úřad

Sýrie

Praha

Alžírsko

Praha

Lybie

Praha

Irák

Praha

Turkmenistán

Berlín, Vídeň

Papua Nová Guinea

Brusel, Londýn

Niger

Berlín

Čad

Moskva

Mali

Berlín

Súdán

Vídeň

Eritrea

Berlín

Afghánistán

Praha

Středoafrická republika

Paříž

Jemen

Praha

Kamerun

Moskva

Guinea

Berlín

Ghana

Praha

Jihosúdánská republika

Berlín

Gambie

Brusel

Rusko

Praha

Sierra Leone

Moskva

Rovníková Guinea

Madrid, Paříž, Berlín

Libérie

Brusel

Konžská republika

Berlín

Demokratická republika Kongo    

Praha

Burundi

Berlín

Mongolsko

Praha

Bhútán

Brusel

Čína

Praha

Namibie

Berlín

Severní Korea

Praha

Guyana

Londýn

Nauru

Melbourne, Fidži

Kuba

Praha

Burkina Faso

Vídeň


Na velvyslanectví či konzulátu předložíte vyplněnou žádost a cestovní pas. Ten musí být platný ještě nějakou dobu po vašem plánovaném návratu. Zpravidla to bývá 6 měsíců, ale některé země vyžadují platnost pouze 3 měsíce po plánovaném návratu. Při podávání žádosti o vízum musíte obvykle doložit další dokumenty. Každá země má v tomto vlastní pravidla.

Na náročný proces pro získání víza se připravte třeba při cestě do Číny. Do vízového centra se musíte dostavit osobně a poskytnout otisky prstů. Dále potřebujete vyplněnou žádost o vízum s fotografií, podrobný itinerář cesty, potvrzení o rezervaci ubytování, kopii pasu, zpáteční letenku a cestovní pojištění. Dále mohou požadovat další dokumenty, jako je výpis z účtu s dostatkem finančních prostředků na cestu, potvrzení o zaměstnání nebo o studiu a další. Navrch ještě samozřejmě zaplatíte poplatek za vyřízení víz.

Některé země navíc vyžadují zvací dopis od fyzické osoby nebo organizace, která tam působí. Podobně je to kupříkladu v Turkmenistánu. Totéž platí o Severní Koreji a Bhútánu, kde individuální turistika neexistuje.

Pohlídejte si i to, zda je vízum vystavené na konkrétní datum či má danou platnost po jeho udělení. Například do Súdánu musíte překročit hranice do země maximálně 1 měsíc od vystavení víza.

Ještě než vyrazíte na cestu, tak nezapomeňte na cestovní pojištění.

Online žádost o víza

O něco pokrokovější varianta je zažádat o víza online ještě před odletem na dovolenou. Takovou možnost nenabízejí všechny státy, je jich pouze pár. I tak jde o velmi bezpečnou variantu. Stejně jako v prvním případě i tady odlétáte na dovolenou s vědomím, že vstup do země vám byl udělen.

Pro online žádost o vízum vyplníte registrační formulář, zaplatíte poplatek online platební kartou a vízum vám přijde elektronicky na e-mail. Doporučuje se vízum vytisknout, pro jistotu dvakrát, a mít ho po celou dobu pobytu u sebe.

U elektronického podání žádosti o vízum si vždy ověřte, že tak činíte přes oficiální stránky, nikoli přes zprostředkovatele. Nejste si jistí? Pak navštivte raději zastupitelský úřad, zvláště pokud se nachází v České republice.

Žádost o vízum po příletu

Kromě možnosti požádat si online nebo osobně na konzulátu existuje ještě třetí možnost. Řada státu nabízí službu tzv. visa on arrival, tedy získání víz až při příjezdu. Taková možnost ale může být riskantní.

Podmínky získání víz při příjezdu se poměrně často mění, a je proto potřeba pečlivě sledovat, zda daný stát tuto možnost dočasně nepozastavil. Někdy nelze získat víza na všech letištích či hraničních přechodech. Pokud přistanete na nevhodném letišti, bude vám vstup do země odepřen. Typicky v Togu a Tanzánii je možné žádat o vízum jen na vybraných místech.

Jestliže chcete na dovolenou cestovat s tím, že o víza požádáte až na místě, je vhodné se dopředu informovat, zda je opatření platné a zda vám víza vydají na konkrétním letišti či hraničním přechodu. Visa on arrival vydává například Srí Lanka, Kambodža či Barma.

Zjistěte si také, jakou částku za víza budete platit a v jaké měně. Úředníci mohou požadovat částku přesně, obvykle přijímají americké dolary.

Mějte na paměti, že ačkoli budete bezproblémový turista a budete mít doklady a dokumenty v pořádku, každý stát má právo odmítnout komukoli udělit vízum a nemusí své rozhodnutí zdůvodňovat u sebe.

Mějte na paměti, že v některých případech může mít online vízum omezenou platnost – například u Ruské federace je platnost stanovena jen na dané území na maximálně 16 dnů

Délka pobytu se může lišit podle způsobu překročení hranic

Některé státy požadují víza až ve chvíli, kdy v zemi trávíte delší čas. Někdy pak délku pobytu omezují podle způsobu, jakým jste překročili státní hranice. Například při cestě do Thajska platí, že vízum nepotřebujete, pokud vaše návštěva nepřekročí 30 kalendářních dnů. To většina průměrných cestovatelů stihne.

Toto se ovšem vztahuje jen na situace, kdy do Thajska přiletíte. Když do Thajska přijedete pozemní dopravou, musíte o vízum žádat už ve chvíli, kdy by váš pobyt měl přesáhnout 15 dnů.

Víza ne, ale online registrace je povinná

Do Kanady a USA už vízum řadu let nepotřebujete. I přesto tam nesmíte vycestovat jen tak. Do obou zemí musíte před odjezdem vyplnit registrační list a získat potvrzení. V USA se nazývá ESTA, v Kanadě eTA.

Registraci se doporučuje vyplnit minimálně 72 hodin před odletem. Bez toho, abyste registrační list úspěšně vyplnili a přišlo vám potvrzení, vás do země nepustí, většinou už ani do letadla. Zároveň potřebujete pas s biometrickými údaji.

ESTA vám do USA nebude stačit, jestliže jste kdykoli po 1. březnu 2011 vycestovali do Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie nebo Súdánu. Neznamená to, že by vám vstup na území USA nepovolili. Pouze budete muset absolvovat klasickou cestu a žádat o víza na velvyslanectví USA v Praze.

Pozor na „špatná“ razítka v pase

Cestování na víza má ještě jednu nevýhodu. Všude vám dají razítko do pasu. Tato razítka vám následně mohou znemožnit vstup do jiných zemí.

Například Libanon a Sýrie vám neudělí vízum, pokud už máte v pase izraelské razítko, ať vstupní či výstupní. Problém můžete narazit i ve Spojených arabských emirátech, ačkoli tam vízum není potřeba.

V Tunisu vás kvůli izraelskému razítku mohou velmi důkladně zpovídat a je možné, že na letišti strávíte několik hodin, než budete do země vpuštěni. V minulosti měl s izraleským razítkem problém i Egypt, ale tam se situace již uklidnila a vstup do země by neměl být problém.

Bohužel situace platí i obráceně. Tedy v Izraeli budou mít problém s akceptováním razítka z arabských zemí. S tím mívají problém i v Kanadě a Austrálii. Doporučuje se proto obstarat si druhý pas.

Rada na závěr

Ačkoli se zdají vízové povinnosti na první pohled složitě, získání povolení pro vstup do země je obvykle formalita. Rozhodně nic nezkazíte tím, když se před odletem informujete na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí o aktuální vízové povinnosti, případně kontaktujete přímo ambasádu, kde budou mít aktuální informace.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.