Blog
Cestování
Na schodech s pasem

Do jakých zemí potřebujete vízum?

31. ledna 2019|Sára Nováková|

Pokud se budete pohybovat pouze v rámci Evropské unie, žádné vízum nepotřebujete. Vystačíte si pouze s občanským průkazem, a to i v případě, že budete chtít využít leteckou dopravu.

Porovnat pojištění

Za hranicemi Evropské unie už ale toto platit nemusí. Česká republika má sice bezvízový styk se 182 zeměmi, ale do řady zemí je turistické vízum zapotřebí. A někdy se kvůli získání víza musíte vypravit do zahraničí.

Vízová povinnost pro Čechy

Víza můžete získat několika způsoby. Tím nejtradičnějším je návštěva zastupitelského úřadu země, kam se chystáte. To pak záleží na tom, kde se zastupitelský úřad nachází, zda na našem území, nebo třeba až v Berlíně. V takovém případě pro vás získání víz bude i malým výletem.

O něco pokrokovější varianta je zažádat o víza online ještě před odletem na dovolenou. Takovou možnost ale nenabízejí všechny státy, je jich pouze pár. I tak jde o velmi bezpečnou variantu, protože stejně jako v prvním případě, i tady odlétáte na dovolenou s vědomím, že vstup do země vám byl udělen.

Třetí možností je požádat o vízum až po příletu či příjezdu do země. I toto některé státy umožňují. Jejich seznam a podmínky, za kterých je to možné, se ale neustále mění. Může se vám tak stát i to, že ačkoli máte informaci o tom, že daná země umožňuje žádat o vízum až po příletu, není to možné na všech letištích či hraničních přechodech daného státu. Obecně se proto doporučuje si víza zajistit ještě před odletem a vyhnout se nepříjemnostem a stresu.

Některé země umožnují všechny varianty, takže je možné si vybrat tu, která pro vás bude nejpohodlnější. U některých se však návštěvě konzulátu nevyhnete.

Někde se návštěvě konzulátu nevyhnete

Ze všech států, do kterých musíte mít jako občan České republiky vízum, jich většina umožňuje pouze jedinou variantu – návštěvu konzulátu.

StátNejbližší zastupitelský úřad

Sýrie

Praha

Alžírsko

Praha

Lybie

Praha

Irák

Praha

Turkmenistán

Berlín, Vídeň

Saudská Arábie

samostatně nelze

Papua Nová Guinea

Brusel, Londýn

Niger

Berlín

ČAD

Moskva

Mali

Berlín

Súdán

Vídeň

Eritrea

Berlín

Afghánistán

Praha

Středoafrická republika

Paříž

Jemen

Praha

Kamerún

Moskva

Guinea

Berlín

Ghana

Praha

Jihosúdánská republika

Berlín

Gambie

Brusel

Rusko

Praha, Brno, Karlovy Vary

Sierra Leone

Moskva

Rovníková Guinea

Madrid, Paříž, Berlín

Libérie

Brusel

Konžská republika

Berlín

Demokratická republika Kongo    

Praha

Burundi

Berlín

Mongolsko

Praha

Bhútán

Brusel

Čína

Praha

Namibie

Berlín

Severní Korea

Praha

Guyana

Londýn

Nauru

Melbourne, Fidži

Kuba

Praha

Burkina Faso

Vídeň


Tam předložíte vyplněnou žádost a cestovní pas. Ten musí být platný ještě nějakou dobu po vašem plánovaném návratu. Zpravidla to bývá 6 měsíců, ale některé země, například Nigérie či Burkina Faso, vyžadují platnost pouze 3 měsíce po plánovaném návratu.

Při podávání žádosti o vízum pak musíte doložit ještě řadu dalších dokumentů. Každá země má v tomto vlastní pravidla. Velmi přísné jsou podmínky například při cestě do Burundi. Tam po vás konzulární úřad bude vyžadovat 2 vyplněné žádosti na osobu, v pase musíte mít ještě minimálně 5 volných stránek a dále budou chtít kopii datové stránky pasu, dvě pasové fotografie a potvrzení o očkování proti žluté zimnici v mezinárodním očkovacím průkazu.

Kromě toho musíte doložit zvací dopis od hostitele nebo organizátora, potvrzení o rezervaci ubytování a dokonce itinerář vaší cesty a letenku. Samozřejmostí je pak to, že zaplatíte vízový poplatek.

U některých žádostí o vízum se můžete setkat i s tím, že budete muset doložit, že jste si sjednali cestovní pojištění. Toto vyžaduje například Lybie. Vyžadovat pak mohou i doklad o zpáteční letence.

Pohlídejte si i to, jak dlouho platí vízum po jeho udělení. Například vízum do Súdánu je platné maximálně 1 měsíc od jeho vystavení a do té doby musíte překročit hranice.

Pro vízum až do Moskvy?

Z tabulky také vyplývá, že ne všechny státy světa mají zastupitelský úřad na území České republiky. Pokud tomu tak není, nejčastěji se pro vízum vypravíte do Vídně nebo Berlína. Počítejte však s tím, že vyřízení víza může trvat i 2 týdny, během kterých váš pas leží na konzulátu, tudíž nemůžete vycestovat mimo EU.

Ve výjimečných případech se pak vaše cesta za vízy protáhne. Například Kamerún, ČAD a Sierra Leone mají nejbližší konzuláty až v Moskvě. Bhútán, Libérie a Gambie v Bruselu.

Pokud se ale chystáte například do Jihosúdánské republiky, nemusíte jezdit pro víza do Berlína, protože tyto je výjimečně možné vyřídit i korespondenčně.

A asi nejkomplikovanější bude vaše cesta na ostrov Nauru, který má zastupitelský úřad v Austrálii. V takovém případě se ale doporučuje kontaktovat přímo úředníky z Nauru a domluvit individuální postup.

Každá země má svá specifika

Informace o podmínkách vstupu do dané země naleznete například na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí. I tam je však uvedeno, že informace nemusí být aktuální a před cestou se doporučuje, abyste se informovali přímo na oficiálních stránkách dané země.

Tam také zjistíte aktuální informace o tom, jaké jsou vaše povinnosti. Některé země například vyžadují, abyste se do 7 dnů po příletu zaregistrovali na místním oddělení cizinecké policie. Takto má pravidla nastavena například Súdán, Afghánistán,

Některé země je téměř nemožné navštívit

Bez ohledu na komplikovanost získání víz je některé země téměř nemožné navštívit. Patří mezi ně například Gambie. Tam sice byla vízová povinnost oficiálně zrušena už v roce 2006, ale administrativní chybou nikdy toto nařízení nenabylo účinnosti.

Do Lybie se oficiálně dostanete jen v případě, že máte zvací dopis nějaké fyzické osoby nebo organizace, která tam působí. Podobně je to u Turkmenistánu. Do obou zemí se tak legálně dostanete pravděpodobně jen s cestovní kanceláří. Totéž platí o Severní Koreji a Bhútánu, kde individuální turistika neexistuje.

A problémy na vás mohou čekat i v Demokratické republice Kongo. Ačkoli sice víza budete mít v pořádku, na letišti často dochází ke znepříjemňování vstupu do země ze strany celníků a pohraniční policie. Po turistech jsou vymáhány úplatky, ačkoli mají vše v pořádku. Doporučuje se proto, aby na vás čekala důvěryhodná osoba, čímž se většině problémů vyhnete.

Žádost online výrazně ulehčí situaci

Řada dalších zemí umožňuje o vízum zažádat online. V takovém případě vyplníte registrační formulář, zaplatíte online platební kartou příslušný poplatek a vízum vám přijde elektronicky na e-mail. Ten se pak doporučuje vytisknout, pro jistotu dvakrát, a mít po celou dobu pobytu u sebe.

V případě elektronického podání žádosti o vízum si však vždy ověřte, že tak činíte přes oficiální stránky, nikoli přes zprostředkovatele. Pokud si nejste jisti, navštivte raději zastupitelský úřad, zvláště pokud se nachází v České republice.

Žádat o vízum až na místě je riskantní

Kromě možnosti požádat si online nebo osobně na konzulátu existuje ještě třetí možnost. Řada státu nabízí službu tzv. „visa on arrival“, tedy získání víz až při příjezdu. Taková možnost ale může být riskantní.

Podmínky získání víz při příjezdu se poměrně často mění, a je proto potřeba pečlivě sledovat, zda daný stát tuto možnost dočasně nepozastavil. Ještě donedávna například umožňovala získat víza při příjezdu do země Srí Lanka. Poplatek byl sice o něco vyšší, než při online žádosti, ale šlo to. V souvislosti s teroristickými útoky byla ale tato možnost pozastavena a na stránkách Ministerstva zahraničních věcí se dočtete, že v žádném případě není možné žádat o víza až na místě. Naopak musíte s platnými vízy už přiletět. A podobně nestabiltní situace je i v řadě dalších zemí.

V některých zemích navíc není možné získat vízum na všech letištích nebo na všech hraničních přechodech. Pokud přistanete na tom nevhodném letišti, bude vám vstup do země odepřen.

Pokud tedy chcete na dovolenou cestovat s tím, že o víza požádáte až na místě, je vhodné se dopředu informovat, zda to daný stát ještě umožňuje a zda to umožňuje na konkrétním letišti či hraničním přechodu, na kterém hodláte do země vstoupit. Typicky v Togu a Tanzánii je možné žádat o vízum jen na vybraných místech.

A v případě, že riskovat nechcete, opět platí, že se můžete obrátit na zastupitelský úřad a vyřídit si víza tam.

Státy, které umožňují získat víza až po příletu Nejbližší zastupitelský úřad

Egypt

Praha

Kuvajt

Praha

Libanon

Praha

Jordánsko

Vídeň

Mauretánie

Berlín

Benin

Berlín

Togo

Berlín

Guinea-Bissau

Brusel

Somálsko

Moskva

Uganda

Berlín

Gabon

Berlín, Paříž

Nepál

Berlín

Tanzánie

Berlín

Bangladéš

Berlín

Malawi

Berlín

Zambie

Berlín

Komorské ostrovy

Paříž

Maledivy

Vídeň, Berlín

Mozambik

Berlín

Zimbabwe

Berlín

Madagaskar

Moskva

Laos

Berlín

O víza až po příletu můžete žádat i v Barmě, Surinamu a v Kambodži. Zjistěte si také, jakou částku za víza budete platit a v jaké měně. Například v Zambii po vás budou chtít částku přesně a přijmou od vás pouze americké dolary.

Mějte však na paměti, že ačkoli budete bezproblémový turista a budete mít doklady a dokumenty v pořádku, každý stát má právo odmítnout komukoli udělit vízum a nemusí své rozhodnutí zdůvodňovat.

Délka pobytu se liší podle způsobu překročení hranic

Některé státy podmiňují nutnost získat víza až v případě, že byste v nich trávily delší čas. A někdy pak délku pobytu omezují podle způsobu, jakým jste překročili státní hranice. Například při cestě do Thajska platí, že vízum nepotřebujete, pokud bude vaše návštěva do 30 kalendářních dnů. Což většina průměrných cestovatelů stihne. Toto ovšem platí jen za podmínky, že do Thajska přiletíte.

Pokud do Thajska přijedete pozemní dopravou, musíte o vízum žádat už ve chvíli, kdy by váš pobyt měl přesáhnout 15 dní.

Víza ne, ale registrace je povinná

Do Kanady a USA už vízum řadu let nepotřebujete. I tak ale není možné vycestovat tam bez jakéhokoli dokumentu.

Do obou zemí totiž před příjezdem musíte vyplnit registrační list.

Ten se doporučuje vyplnit minimálně 72 hodin před odletem. Bez toho, abyste registrační list úspěšně vyplnili a přišlo vám potvrzení, že vám byla udělena tzv. Esta nebo Eta, vás do země nevpustí. A zároveň musíte mít pas s biometrickými údaji.

Tento formulář vám do USA nebude stačit v případě, že jste kdykoli po 1. březnu 2011 vycestovali do Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie nebo Súdánu. Neznamená to však, že by vám vstup na území USA nepovolili. Pouze budete muset absolvovat klasickou cestu, jak o víza žádat. Tedy dostavit se na velvyslanectví USA, které se nachází v Praze.

Razítka v pasu

Pozor na „špatná“ razítka v pase

Cestování na víza má ještě jednu nevýhodu. Všude vám dají razítko do pasu. A tato razítka vám pak mohou znemožnit vstup do jiných zemí.

Například Libanon a Sýrie vám neudělí vízum, pokud už máte v pase izraelské razítko, ať vstupní či výstupní. Problém můžete mít i ve Spojených arabských emirátech, ačkoli tam vízum není potřeba.

V Tunisu vás kvůli izraelskému razítku mohou velmi důkladně zpovídat a je možné, že na letišti strávíte několik hodin, než budete do země vpuštěni.

V minulosti měl s Izraleským razítkem problém i Egypt, ale tam se situace již uklidnila a vstup do země by neměl být problém.

Bohužel situace platí i obráceně. Tedy v Izraeli budou mít problém s akceptováním razítka z arabských zemí.

S arabskými razítky pak mají problém i v Kanadě a Austrálii. Doporučuje se proto obstarat si druhý pas, který bude „čistý“.

Rada na závěr

Ačkoli to může vypadat složitě, získání víz je ve většině případů formalita. Rozhodně nic nezkazíte tím, když se před odletem informujete na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí o aktuální vízové povinnosti, případně si zavoláte přímo na ambasádu, kde budou mít aktuální informace.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).