Vánoční dárky

Dovolená pod stromeček: Jak vybrat dovolenou několik měsíců dopředu?

Jedno staré moudro říká, že cestování je jediný způsob, jak utratit peníze a stát se ještě bohatším. Pokud přemýšlíte o nákupu dovolené pod stromeček, možná vás zaujme dnešní článek. Poradíme v něm totiž, jak takovou dovolenou vybrat a nešlápnout vedle.

Jakou dovolenou preferujete?

Někdo si nedokáže představit zimu bez zasněžených hor a zimních sportů, jiný zase preferuje utéct ze studené zimy někam do tepla k moři. Ať už jsou vaše preference jakékoli, právě jim byste měli výběr dovolené přizpůsobit. Pokud cestujete s menšími dětmi, berte ohled i na to, že jim dlouhý let do exotiky nemusí vyhovovat. To samé platí také v případě starších nebo hendikepovaných cestovatelů. I pro ně může představovat let značnou komplikaci. Správný výběr destinace je ale základním krokem, od kterého se odvíjí ostatní.

Způsob dopravy ušetří čas i nervy

A když už jsme u toho létání, nemůžeme vynechat důležitost dopravy do cílové destinace. Auto, stejně jako třeba autobus nebo právě zmíněné letadlo, má svá specifika, výhody a nedostatky.

Pokud zvolíte cestu automobilem, nejste vázání konkrétními termíny nebo dny odletu ani váhovými limity. Během cesty si navíc zastavíte kdekoli budete potřebovat, a pokud vás cestuje více, cesta se stane ekonomicky výhodnější. Na pomyslné druhé straně barikády pak stojí větší nároky na čas i schopnosti řidiče.

Náš tip:

Pokud budete vyrážet na dovolenou autem, nepodceňte důležitost kvalitního pojištění s dostatečnými limity.

Naproti tomu zájezd realizovaný prostřednictvím autobusového nebo vlakového přepravce je pohodovější, ale zpravidla také méně komfortní. Nemůžete jednoduše zastavit tam, kde zrovna chcete nebo potřebujete a cesta je prostřednictvím vlaku nebo autobusu opět značně dlouhá a časově náročná. Výhodou je naopak nízká cena.

Poslední možností je letadlo, které představuje ten vůbec nejspolehlivější a nejbezpečnější dopravní prostředek. V akci navíc můžete vychytat cenově výhodné letenky, které nezruinují váš rodinný rozpočet. Hlavní výhodou cestování letadlem je samozřejmě rychlost s jakou se dopravíte z bodu A do bodu B. Třeba na Jadranu budete za pouhou jednu hodinu letu!

Jak se budete stravovat?

Ať už cestujete v páru nebo s rodinou, jistě budete přemýšlet, jakým způsobem vyřešit stravování. Pokud se nechcete o nic starat a toužíte trávit dovolenou na jednom místě, jeví se jako nejlepší volba all inclusive nebo plná penze ve vybraném hotelu. U polopenze máte zajištěnou snídani a večeři a přes den si dáte lehký snack třeba někde na pláži. Pokud chcete ochutnat místní speciality a zároveň nechcete být vázáni konkrétním místem a časem, volte dovolenou bez stravy.

Neopomínejte důležitost pojištění

Jednou z položek, na kterou často zapomínáme, nebo se na ni zcela neopodstatněně snažíme šetřit, je cestovní pojištění. Málokdo ale tuší, že kvalitní „cestovko“ s dostatečnými limity nám může v případě komplikací vytrhnout trn z paty a ušetřit obrovské výdaje. Abyste měli přehled o tom, jaké produkty pojišťovny nabízí, využijte praktických online srovnávačů a kalkulaček. Pojištění si navíc můžete sjednat online často se zajímavou slevou nebo bonusem.

Zkontrolujte, jestli je cestovka pojištěná

Pokud kupujete zájezd u cestovní agentury, vždy si vyhledejte informaci o tom, kdo zájezd pořádá. Tuto informaci musí agentury zveřejňovat ze zákona a na případný dotaz jsou povinné vám odpovědět. Jakmile zjistíte pořadatele zájezdu, ověřte si, zda je vybraná cestovka řádně pojištěná. Kde tuhle informaci dohledáte? Solidní cestovní kancelář by ji měla mít uvedenou na svých webových stránkách. Tam najdete název pojišťovny a zpravidla i pojistný certifikát. Na webových stránkách jednotlivých pojišťoven pak lze vyhledat, zda pojištění aktuálně platí.

Náš tip: Aby vás v téhle nejisté době nepřekvapily nečekané výdaje, doporučujeme ke klasickému cestovnímu pojištění sjednat také pojištění storna zájezdu.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

 • Pár sedí nad mapou a ukazuje na Mexiko
  11. října 2023|Petr Pohůdka
  7 rizikových destinací podle MZV

  Na východ Ukrajiny, do dlouhodobě nestabilního Afghánistánu nebo Sýrie byste se teď nejspíš nevydali. S bezpečnostními hrozbami ale musíte počítat i při cestování do dalších zemí. Jak aktuálně vypadají rizikové destinace podle ministerstva zahraničních věcí? Některé země byste v podobném výčtu možná nečekali.

 • Malá dívka na kolotoči
  05. září 2023|Nikola Zatloukalová
  Zábava, ale i poznání. Víme, kam na prodloužený víkend s dětmi

  Ideální prodloužený víkend s dětmi? Takový, kde se nebudou nudit ani minutu. A navíc se i něco naučí.  Ať už vyrážíte z Prahy nebo Brna, vaší pozornosti by neměla uniknout místa jako Legoland v Německu, Aquapalace Praha nebo ráj všech malých zvědavců ve formě IQ Landie v Liberci.

 • Déšť a vítr na pláži
  27. srpna 2023|Nikola Zatloukalová
  Cestování po sezóně: Kam NEjezdit?

  I když je léto pro cestování na první pohled nejvhodnější, dovolená v září, ale klidně i v zimě může být ještě lepší. Víte, jak na cestování po sezóně? Kam byste jezdit neměli – a kam naopak ano? A proč? Nejen na tyto otázky vám dnes odpovíme.

 • Letiště Václava Havla Praha
  25. srpna 2023|Jana Březinová
  Průvodce letištěm Praha: Zpříjemněte si čas před odletem

  Užijte si odlet z letiště Václava Havla bez stresu. Poradíme, kde se nejlevněji najíst, jak zabavit děti i na co si dát pozor, abyste před nasednutím do letadla nepřišli o pití.