Blog
Cestování
Vánoční dárky

Dovolená pod stromeček: Jak vybrat dovolenou několik měsíců dopředu?

09. listopadu 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Jedno staré moudro říká, že cestování je jediný způsob, jak utratit peníze a stát se ještě bohatším. Pokud přemýšlíte o nákupu dovolené pod stromeček, možná vás zaujme dnešní článek. Poradíme v něm totiž, jak takovou dovolenou vybrat a nešlápnout vedle.

Jakou dovolenou preferujete?

Někdo si nedokáže představit zimu bez zasněžených hor a zimních sportů, jiný zase preferuje utéct ze studené zimy někam do tepla k moři. Ať už jsou vaše preference jakékoli, právě jim byste měli výběr dovolené přizpůsobit. Pokud cestujete s menšími dětmi, berte ohled i na to, že jim dlouhý let do exotiky nemusí vyhovovat. To samé platí také v případě starších nebo hendikepovaných cestovatelů. I pro ně může představovat let značnou komplikaci. Správný výběr destinace je ale základním krokem, od kterého se odvíjí ostatní.

Srovnat ceny cestovního pojištění

Způsob dopravy ušetří čas i nervy

A když už jsme u toho létání, nemůžeme vynechat důležitost dopravy do cílové destinace. Auto, stejně jako třeba autobus nebo právě zmíněné letadlo, má svá specifika, výhody a nedostatky.

Pokud zvolíte cestu automobilem, nejste vázání konkrétními termíny nebo dny odletu ani váhovými limity. Během cesty si navíc zastavíte kdekoli budete potřebovat, a pokud vás cestuje více, cesta se stane ekonomicky výhodnější. Na pomyslné druhé straně barikády pak stojí větší nároky na čas i schopnosti řidiče.

  • Náš tip: Pokud budete vyrážet na dovolenou autem, nepodceňte důležitost kvalitního pojištění s dostatečnými limity.

Naproti tomu zájezd realizovaný prostřednictvím autobusového nebo vlakového přepravce je pohodovější, ale zpravidla také méně komfortní. Nemůžete jednoduše zastavit tam, kde zrovna chcete nebo potřebujete a cesta je prostřednictvím vlaku nebo autobusu opět značně dlouhá a časově náročná. Výhodou je naopak nízká cena.

Poslední možností je letadlo, které představuje ten vůbec nejspolehlivější a nejbezpečnější dopravní prostředek. V akci navíc můžete vychytat cenově výhodné letenky, které nezruinují váš rodinný rozpočet. Hlavní výhodou cestování letadlem je samozřejmě rychlost s jakou se dopravíte z bodu A do bodu B. Třeba na Jadranu budete za pouhou jednu hodinu letu!

Jak se budete stravovat?

Ať už cestujete v páru nebo s rodinou, jistě budete přemýšlet, jakým způsobem vyřešit stravování. Pokud se nechcete o nic starat a toužíte trávit dovolenou na jednom místě, jeví se jako nejlepší volba all inclusive nebo plná penze ve vybraném hotelu. U polopenze máte zajištěnou snídani a večeři a přes den si dáte lehký snack třeba někde na pláži. Pokud chcete ochutnat místní speciality a zároveň nechcete být vázáni konkrétním místem a časem, volte dovolenou bez stravy.

Neopomínejte důležitost pojištění

Jednou z položek, na kterou často zapomínáme, nebo se na ni zcela neopodstatněně snažíme šetřit, je cestovní pojištění. Málokdo ale tuší, že kvalitní „cestovko“ s dostatečnými limity nám může v případě komplikací vytrhnout trn z paty a ušetřit obrovské výdaje. Abyste měli přehled o tom, jaké produkty pojišťovny nabízí, využijte praktických online srovnávačů a kalkulaček. Pojištění si navíc můžete sjednat online často se zajímavou slevou nebo bonusem.

Zkontrolujte, jestli je cestovka pojištěná

Pokud kupujete zájezd u cestovní agentury, vždy si vyhledejte informaci o tom, kdo zájezd pořádá. Tuto informaci musí agentury zveřejňovat ze zákona a na případný dotaz jsou povinné vám odpovědět. Jakmile zjistíte pořadatele zájezdu, ověřte si, zda je vybraná cestovka řádně pojištěná. Kde tuhle informaci dohledáte? Solidní cestovní kancelář by ji měla mít uvedenou na svých webových stránkách. Tam najdete název pojišťovny a zpravidla i pojistný certifikát. Na webových stránkách jednotlivých pojišťoven pak lze vyhledat, zda pojištění aktuálně platí.

Náš tip: Aby vás v téhle nejisté době nepřekvapily nečekané výdaje, doporučujeme ke klasickému cestovnímu pojištění sjednat také pojištění storna zájezdu.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).