Rodina s kufry jde do letadla

Pojištění storna zájezdu

Nákup zájezdu v předstihu má spoustu výhod. Na dovolenou se můžete těšit a začít včas s plánováním. Ale co když se před odjezdem přihodí něco, kvůli čemu nebudete moci odcestovat? Úraz nebo nemoc vám může plány překazit. Pak nezbývá než dovolenou zrušit, s čímž jsou spojené vysoké storno poplatky. Naštěstí se dají alespoň částečně pokrýt prostřednictvím pojištění storna zájezdu.

Co je pojištění storna zájezdu?

Pojištění storna zájezdu, přesněji pojištění storno poplatků, kryje poplatky, které vám cestovní kancelář naúčtuje při zrušení zájezdu. Čím blíže je termín odjezdu, tím vyšší jsou storno poplatky. Pár dní před odjezdem mohou dosáhnout až 100 % ceny zájezdu – to znamená, že vám cestovní kancelář při zrušení zájezdu nevrátí ani korunu.

Pokud si sjednáte pojištění storna cesty, část storno poplatků vám proplatí pojišťovna. Přitom pojištění storno poplatků se vztahuje nejen na zájezdy, ale také na samostatně zakoupené letenky nebo zarezervované ubytování.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolnými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.

Jak funguje pojištění storna zájezdu?

Před uzavřením pojištění storna zájezdu si důkladně prostudujte podmínky pojištění. Každá společnost v nich stanovuje specifické události, na něž se pojištění storno poplatků vztahuje. K nejčastějším důvodům zrušení zájezdu, kdy lze pojištění storna uplatnit, patří:

 • akutní onemocnění či úraz, který vyžaduje hospitalizaci nebo upoutání na lůžko,

 • nemoc či úraz blízké osoby, která vyžaduje vaši péči,

 • úmrtí pojištěné osoby či blízké osoby,

 • živelní událost v místě bydliště,

 • krádež či ztráta cestovního dokladu,

 • předvolání k soudu,

 • dopravní zpoždění, meškání spoje (např. při cestě na letiště),

 • nezaviněná ztráta zaměstnání v důsledku organizačních změn,

 • podání žádosti o rozvod.U některých pojišťoven vzniká nárok na plnění pouze pojištěnému, u jiných ho mají i manžel/manželka, druh/družka, děti, rodiče pojištěného a jiní spolucestující, když cestují společně s pojištěným a současně jsou s ním uvedeni na jedné pojistné smlouvě. To z toho důvodu, abyste na dovolenou nemuseli odcestovat sami, když se ostatním něco přihodí.

Jaké případy pojištění storna zájezdu nekryje?

V pojistných podmínkách najdete i výluky. Pojištění storno poplatků se nevztahuje například na následující události:

 • úrazy vzniklé pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek,

 • nemožnost čerpat dovolenou v práci,

 • zdravotní komplikace z důvodů těhotenství,

 • chronické onemocnění,

 • úmyslné sebepoškození, sebevražda apod.

Jak si sjednat pojištění storna zájezdu

Pojištění storna cesty vám většina cestovních kanceláří nabídne hned při koupi zájezdu. Pokud se chcete pojistit samostatně, můžete si pojištění stornovacích podmínek sjednat jako součást cestovního pojištění. Některé pojišťovny ho však nabízí i jako samostatný produkt. Ve všech případech počítejte s tím, že bude stanovena lhůta od zakoupení zájezdu, letenky či ubytování, do kdy si musíte pojištění stornovacích poplatků sjednat, aby bylo vůbec platné.

Přehled podmínek pro pojištění stornovacích poplatků

PojišťovnaNabízí pojištění storno poplatkůMaximální pojistná částkaSpoluúčast

Allianz

ANO

300 000 Kč

20 % ve variantě STORNO STANDARD, 0 % ve variantě STORNO PLUS

AXA ASSISTANCE

ANO

500 000 Kč

20 %

Slavia pojišťovna

ANO

50 000 Kč/os.

20 %

UNIQA

ANO

dle smlouvy

20 %

Union

ANO

40 000 Kč/os., u varianty Rodina max. 120 000 Kč/smlouva

20 % (u úmrtí pojištěného či blízké osoby je spoluúčast 0 %)

PVZP

ANO

dle ceny zájezdu

20 %

Do kdy si můžu sjednat pojištění storna zájezdu?

U pojištění storno poplatků stanovuje každá pojišťovna nejzazší termín, do kdy si musíte pojištění sjednat, aby bylo platné.

PojišťovnaTermín pro sjednání pojištění storna zájezdu

Allianz

Lze sjednat až 21 dnů po úhradě cestovní služby, nejpozději však 30 kalendářních dnů před plánovaným odjezdem. Pokud cestovní službu zakoupíte méně než 30 kalendářních dnů před datem odjezdu, musí být pojištění sjednáno a platba uhrazena do 24 hodin od zakoupení.

AXA ASSISTANCE

Lze sjednat nejpozději 15 dní před odjezdem.

Slavia pojišťovna

Lze sjednat do 5 dnů od zakoupení zájezdu. Pokud cestovní službu či zájezd zakoupíte méně než 15 dní před odjezdem, musí být pojištění sjednáno a zaplaceno nejpozději do 24 hodin od uhrazení zájezdu.

UNIQA

Lze sjednat před, současně, nebo následující den po zaplacení poslední splátky, případně plné ceny zájezdu či cestovní služby.

Union

Neuvedeno v pojistných podmínkách.

PVZP

Lze sjednat nejpozději 7 kalendářních dnů po úhradě cestovní služby nebo první zálohy na ni. Pokud jste zájezd uhradili méně než 15 dní před plánovaným odjezdem, musí být pojištění uhrazeno ve stejný den.

Jak zrušit zájezd a využít pojištění storno poplatků

Zrušení zájezdu oznamte bez zbytečného odkladu cestovní kanceláři, případně poskytovateli služby. Postupujte podle smluvních podmínek – většinou budete muset oznámení podat v písemné podobě e-mailem, vyplnit elektronický formulář nebo zaslat tiskopis poštou.

Poté kontaktujte svoji pojišťovnu a předložte jí důkazy, že nastal důvod pro zrušení zájezdu – např. lékařskou zprávu, policejní protokol aj. Dále musíte pojišťovně poskytnout kopii objednávky zájezdu, stornovací podmínky cestovní kanceláře, doklad o zaplacení a částce, kterou vám cestovní kancelář vrátila.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut, klidně z letiště v den odletu.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Těhotná žena na letišti
  02. července 2024|Jana Březinová
  Cestování v těhotenství

  Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  14. června 2024|Jana Březinová
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • Žena s batohem a letenkami
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.