Podání ruky

Za chyby se platí: Proč je dobré mít pojištění odpovědnosti zaměstnance?

10. 1. 2019
|
Délka čtení: 5 min.

V životě existují smolné dny, které si rozhodně za rámeček nedáte. Špatné dny mohou být ještě horší. Například tehdy, když zničíte služební telefon, notebook nebo vůz. Zaměstnavatel má právo po vás požadovat úhradu vzniklé škody až do 4,5 násobku vašeho příjmu. Víte, jak se před v takových případech chránit?

Spousta lidí si vůbec neuvědomuje, že nese zodpovědnost za své chování, činy, omyly a chyby. Platí to jak pro osobní, tak i profesní život. Stačí sousedovi rozbít okno a on po vás může a pravděpodobně také bude požadovat zaplacení vzniklé škody. Pokud rozbijete okno v práci, náhradu škody bude chtít zaměstnavatel. Podobných případů existují stovky, a pokud na ně chcete být připraveni, je dobré být pojištěný.

Za škodu v práci můžete zaplatit až 4,5 násobek svého platu

Všichni určitě znáte povinné ručení, což je pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla. Na stejném principu fungují další druhy odpovědnostního pojištění. V občanském neboli soukromém životě se jedná o pojištění odpovědnosti za škodu občana (rozbité sousedovo okno). V profesním životě je to zase pojištění odpovědnosti za škodu při výkonu povolání (rozbité okno v práci).

Způsobit škodu zaměstnavateli není až tak nemožné. Rozbít můžete služební telefon nebo počítač. Škody ale mohou být daleko vyšší než pár set korun a vy byste měli vědět, že zaměstnavatel po vás může požadovat až 4,5 násobek vašeho měsíčního příjmu. Pokud vyděláváte 40 000 korun měsíčně, zaměstnavatel po vás tedy může chtít až 180 000 korun. A to už není zanedbatelná částka.

Před takovou situací vás ochrání zmiňované pojištění odpovědnosti. Platí, že pojišťovna za vás uhradí škodu pouze v případě, že se jednalo o neúmyslný a neplánovaný čin. Zapálit kanceláře nenáviděného šéfa kvůli žalostně malým prémiím s tím, že jste pojištění, opravdu není dobrý nápad.

Pojištění odpovědnosti vybírejte pečlivě

Není pojištění jako pojištění. Každá pojišťovna má odlišnou produktovou nabídku a podmínky. Liší se rozsah pojištění, pojistné limity, výluky z pojištění i cena pojištění. Nejprve se důkladně zamyslete nad svým zaměstnáním a možnými riziky. Zkuste si představit nejhorší možný scénář a podle toho zvolte pojistný limit. Je logické, že každé povolání má jinou odpovědnost. U někoho hrozí maximální škody nejvýše pár tisíc korun, u jiného i několik milionů korun.

Před podpisem smlouvy se ujistěte, že se pojištění vztahuje na všechna rizika, která vám reálně hrozí. Seznamte se také se všemi výlukami z vámi vybraného pojištění. Určitě nechcete několik let platit pojistné, abyste nakonec zjistili, že vám bylo k ničemu. Vždy počítejte s tím, že se pojištění nevztahuje na úmyslně zaviněné škody nebo na škody způsobené pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek.

Roli hraje i cena pojištění. Je naprosto logické, že nikdo nechce zrovna za pojištění platit majlant. Cenu můžete snížit například spoluúčastí. Nezapomeňte ale, že spoluúčast platíte ze svého. Zvažte tedy konkrétně svůj případ a zvolte spoluúčast v rozumné výši.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Žena čistí houby v lese
  21. srpna 2023|Petr Woff
  Kde rostou houby? Nápovědu najdete na příjezdových cestách

  Hřib smrkový, bedla vysoká nebo liška obecná právě nyní využívá příznivých povětrnostních podmínek a roste. Nasměrujeme vás do nejlepších houbařských lokalit v České republice! Úrodná místa existují také v Praze, ale neztrácejte čas. Každý hříbek čeká pouze na toho nejrychlejšího zájemce!

 • značka pozor na klíšťata v lese
  23. června 2023|Petr Woff
  Klíšťomapa: Každé desáté klíště v Česku přenáší boreliózu

  Od března do října jsou aktivní roztoči, kteří touží po lidské krvi a přenášejí nemoci. Například encefalitida se v České republice šíří rychleji než v jakémkoli jiném státě Evropské unie. Mapa výskytu klíšťat ukazuje, kde jsou drobní paraziti nejagresivnější. Ale buďte opatrní pokaždé, když míříte do přírody. Peprmintové a další oleje raději nepoužívejte, lepší jsou repelenty a přinejhorším vám pomůže pinzeta.

 • Počítání kalkulačka
  11. ledna 2023|Jana Březinová
  Kolik vám na daních ušetří životní pojištění? A co dělat, když smlouvu zrušíte?

  Životní pojištění patří ke státem podporovaným finančním nástrojům. Díky dobře nastavené smlouvě můžete ročně ušetřit několik tisíc korun na daních. Musíte však splnit určité podmínky. Málokdo pak ví, že při zrušení smlouvy je nutné životní pojištění zpětně dodanit.

 • Zubař kouká do otevřených úst
  09. ledna 2023|Monika Šaríková
  Kolik stojí péče o zuby a jak se na ni finančně připravit

  Péče o zuby a návštěva zubaře by měly být každý rok samozřejmostí, pokud nechcete zbytečně doplácet. Spoustě zákroků lze totiž předejít dobrou preventivní péčí. Také se hodí vědět, co vše je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a za co si připlatíte.

 • prodejce pojištění a mladý pár
  Jaký je rozdíl mezi investičním a kapitálovým životním pojištěním?

  Chcete zabezpečit svoji rodinu pro případ nenadálé události? Nedokážete se ale bezpečně zorientovat ve světě složitých pojistných termínů? Nevíte, jestli uzavřít investiční nebo kapitálové pojištění? Poradíme vám, jak se v této problematice zorientovat a zvolit to nejvýhodnější řešení.

 • Manželé u doktora
  08. září 2021|Monika Šaríková
  Jak řeší životní pojistky následky psychických chorob

  Psychické choroby a poruchy jsou nejen samostatnou diagnózou, ale i doprovodnou nemocí u řady dalších závažných onemocnění, jako např. rakovina, problémy pohybového ústrojí a dalších. Deprese či úzkosti se mohou projevit i po jakémkoliv jiném onemocnění. Počet nemocných v posledních letech významně narůstá a odborníci varují, že tento trend bude v blízké budoucnosti ještě více sílit – i díky koronarovirové krizi.

 • Týmový shluk
  15. ledna 2021|Monika Šaríková
  UNIQA koupila společnosti skupiny AXA. Jaké změny čekají klienty obou společností?

  Značka AXA letos nadobro zmizí z českého trhu. V říjnu roku 2020 odkoupil produkty i s klienty této finanční společnosti koncern UNIQA Insurance Group. Stávající smlouvy klientů AXy zůstávají v platnosti i nadále. Klienti UNIQA pojišťovny se pak mohou těšit na komplexnější nabídku finančních produktů. Investovat budou moci například do některého z podílových fondů.

 • dokumenty-havpoj
  Proč se vyplatí sjednání úrazového pojištění k havarijnímu pojištění?

  Povinné ručení, obecně zažité označení pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, musí mít ze zákona sjednáno každé vozidlo, kterému byla přidělena registrační značka, technický průkaz, nebo je používáno na veřejných komunikacích. Jak je to ale s havarijním pojištěním a dalšími doplňkovými připojištěními, které si k němu můžete za výhodnějších podmínek sjednat?

 • Surfování
  04. dubna 2020|Monika Šaríková
  Jste aktivní sportovec? Podívejte se, jaké rizikové sporty si lze připojistit

  Že pro vás dovolená strávená v jedné pozici na přeplněné pláži není a raději ji trávíte aktivním odpočinkem? Lezete po horách, milujete vodní sporty nebo překonáváte svoje limity na kole? Pokud jste propadli sportu a nezaleknete se ani toho extrémního, měli byste vědět, že případné úrazy vaše běžné cestovní pojištění ne vždy kryje. Podívejte se, jaké rizikové sporty si lze připojistit a u čeho máte – lidově řečeno „smolíka“.