Cestovní pojištění – srovnání cen

odpovednosti

Za chyby se platí: Proč je dobré mít pojištění odpovědnosti zaměstnance?

V životě existují smolné dny, které si rozhodně za rámeček nedáte. Špatné dny mohou být ještě horší. Například tehdy, když zničíte služební telefon, notebook nebo vůz. Zaměstnavatel má právo po vás požadovat úhradu vzniklé škody až do 4,5 násobku vašeho příjmu. Víte, jak se před v takových případech chránit?


Spousta lidí si vůbec neuvědomuje, že nese zodpovědnost za své chování, činy, omyly a chyby. Platí to jak pro osobní, tak i profesní život. Stačí sousedovi rozbít okno a on po vás může a pravděpodobně také bude požadovat zaplacení vzniklé škody. Pokud rozbijete okno v práci, náhradu škody bude chtít zaměstnavatel. Podobných případů existují stovky, a pokud na ně chcete být připraveni, je dobré být pojištěný.

Za škodu v práci můžete zaplatit až 4,5 násobek svého platu

Všichni určitě znáte povinné ručení, což je pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla. Na stejném principu fungují další druhy odpovědnostního pojištění. V občanském neboli soukromém životě se jedná o pojištění odpovědnosti za škodu občana (rozbité sousedovo okno). V profesním životě je to zase pojištění odpovědnosti za škodu při výkonu povolání (rozbité okno v práci).

Způsobit škodu zaměstnavateli není až tak nemožné. Rozbít můžete služební telefon nebo počítač. Škody ale mohou být daleko vyšší než pár set korun a vy byste měli vědět, že zaměstnavatel po vás může požadovat až 4,5 násobek vašeho měsíčního příjmu. Pokud vyděláváte 40 000 korun měsíčně, zaměstnavatel po vás tedy může chtít až 180 000 korun. A to už není zanedbatelná částka.

Před takovou situací vás ochrání zmiňované pojištění odpovědnosti. Platí, že pojišťovna za vás uhradí škodu pouze v případě, že se jednalo o neúmyslný a neplánovaný čin. Zapálit kanceláře nenáviděného šéfa kvůli žalostně malým prémiím s tím, že jste pojištění, opravdu není dobrý nápad.

Pojištění odpovědnosti vybírejte pečlivě

Není pojištění jako pojištění. Každá pojišťovna má odlišnou produktovou nabídku a podmínky. Liší se rozsah pojištění, pojistné limity, výluky z pojištění i cena pojištění. Nejprve se důkladně zamyslete nad svým zaměstnáním a možnými riziky. Zkuste si představit nejhorší možný scénář a podle toho zvolte pojistný limit. Je logické, že každé povolání má jinou odpovědnost. U někoho hrozí maximální škody nejvýše pár tisíc korun, u jiného i několik milionů korun.

Před podpisem smlouvy se ujistěte, že se pojištění vztahuje na všechna rizika, která vám reálně hrozí. Seznamte se také se všemi výlukami z vámi vybraného pojištění. Určitě nechcete několik let platit pojistné, abyste nakonec zjistili, že vám bylo k ničemu. Vždy počítejte s tím, že se pojištění nevztahuje na úmyslně zaviněné škody nebo na škody způsobené pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek.

Roli hraje i cena pojištění. Je naprosto logické, že nikdo nechce zrovna za pojištění platit majlant. Cenu můžete snížit například spoluúčastí. Nezapomeňte ale, že spoluúčast platíte ze svého. Zvažte tedy konkrétně svůj případ a zvolte spoluúčast v rozumné výši.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4

Články související s těmito výrazy:

Nehody, Tipy, Připojištění