Podání ruky

Za chyby se platí: Proč je dobré mít pojištění odpovědnosti zaměstnance?

10. 1. 2019
|
Délka: 5 min.

V životě existují smolné dny, které si rozhodně za rámeček nedáte. Špatné dny mohou být ještě horší. Například tehdy, když zničíte služební telefon, notebook nebo vůz. Zaměstnavatel má právo po vás požadovat úhradu vzniklé škody až do 4,5 násobku vašeho příjmu. Víte, jak se před v takových případech chránit?

Spočítat povinné ručení

Spousta lidí si vůbec neuvědomuje, že nese zodpovědnost za své chování, činy, omyly a chyby. Platí to jak pro osobní, tak i profesní život. Stačí sousedovi rozbít okno a on po vás může a pravděpodobně také bude požadovat zaplacení vzniklé škody. Pokud rozbijete okno v práci, náhradu škody bude chtít zaměstnavatel. Podobných případů existují stovky, a pokud na ně chcete být připraveni, je dobré být pojištěný.

Za škodu v práci můžete zaplatit až 4,5 násobek svého platu

Všichni určitě znáte povinné ručení, což je pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla. Na stejném principu fungují další druhy odpovědnostního pojištění. V občanském neboli soukromém životě se jedná o pojištění odpovědnosti za škodu občana (rozbité sousedovo okno). V profesním životě je to zase pojištění odpovědnosti za škodu při výkonu povolání (rozbité okno v práci).

Způsobit škodu zaměstnavateli není až tak nemožné. Rozbít můžete služební telefon nebo počítač. Škody ale mohou být daleko vyšší než pár set korun a vy byste měli vědět, že zaměstnavatel po vás může požadovat až 4,5 násobek vašeho měsíčního příjmu. Pokud vyděláváte 40 000 korun měsíčně, zaměstnavatel po vás tedy může chtít až 180 000 korun. A to už není zanedbatelná částka.

Před takovou situací vás ochrání zmiňované pojištění odpovědnosti. Platí, že pojišťovna za vás uhradí škodu pouze v případě, že se jednalo o neúmyslný a neplánovaný čin. Zapálit kanceláře nenáviděného šéfa kvůli žalostně malým prémiím s tím, že jste pojištění, opravdu není dobrý nápad.

Pojištění odpovědnosti vybírejte pečlivě

Není pojištění jako pojištění. Každá pojišťovna má odlišnou produktovou nabídku a podmínky. Liší se rozsah pojištění, pojistné limity, výluky z pojištění i cena pojištění. Nejprve se důkladně zamyslete nad svým zaměstnáním a možnými riziky. Zkuste si představit nejhorší možný scénář a podle toho zvolte pojistný limit. Je logické, že každé povolání má jinou odpovědnost. U někoho hrozí maximální škody nejvýše pár tisíc korun, u jiného i několik milionů korun.

Před podpisem smlouvy se ujistěte, že se pojištění vztahuje na všechna rizika, která vám reálně hrozí. Seznamte se také se všemi výlukami z vámi vybraného pojištění. Určitě nechcete několik let platit pojistné, abyste nakonec zjistili, že vám bylo k ničemu. Vždy počítejte s tím, že se pojištění nevztahuje na úmyslně zaviněné škody nebo na škody způsobené pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek.

Roli hraje i cena pojištění. Je naprosto logické, že nikdo nechce zrovna za pojištění platit majlant. Cenu můžete snížit například spoluúčastí. Nezapomeňte ale, že spoluúčast platíte ze svého. Zvažte tedy konkrétně svůj případ a zvolte spoluúčast v rozumné výši.

Monika Šaríková Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Počítání kalkulačka
  Život
  11. ledna 2023|Jana Březinová
  Kolik vám na daních ušetří životní pojištění? A co dělat, když smlouvu zrušíte?

  Životní pojištění patří ke státem podporovaným finančním nástrojům. Díky dobře nastavené smlouvě můžete ročně ušetřit několik tisíc korun na daních. Musíte však splnit určité podmínky. Málokdo pak ví, že při zrušení smlouvy je nutné životní pojištění zpětně dodanit.

 • víkend na vodě
  ŽivotCestování
  03. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víkend na vodě: Na co se připravit a jak se chránit před riziky?

  Češi jsou národem chatařů, chalupářů, houbařů a také vodáků. Typická letní kratochvíle učarovala nejednomu z nás. Pokud sami plánujete na vodu vyrazit, přečtěte si, jak se na tenhle adrenalinový výlet připravit a ochránit sebe i majetek před případnými riziky, která by mohla proměnit pečlivě naplánovaný výlet v noční můru.

 • Parašutista
  Život
  05. dubna 2020|Monika Šaríková
  Proč si některé adrenalinové sporty k cestovnímu pojištění nepřipojistíte?

  Stále více lidí dává přednost aktivní dovolené před poleháváním na pláži u moře. Tedy ne, že by by se plážím úplně vyhýbali, ale zpět domů si chtějí přivézt taky zážitky. Cestují po vysokých horách, sjíždí těžké terény na kolech nebo lyžích a vyhledávají adrenalinové vodní sporty. Chybět by proto na cestách nemělo odpovídající cestovní pojištění.

 • Surfování
  Život
  04. dubna 2020|Monika Šaríková
  Jste aktivní sportovec? Podívejte se, jaké rizikové sporty si lze připojistit

  Že pro vás dovolená strávená v jedné pozici na přeplněné pláži není a raději ji trávíte aktivním odpočinkem? Lezete po horách, milujete vodní sporty nebo překonáváte svoje limity na kole? Pokud jste propadli sportu a nezaleknete se ani toho extrémního, měli byste vědět, že případné úrazy vaše běžné cestovní pojištění ne vždy kryje. Podívejte se, jaké rizikové sporty si lze připojistit a u čeho máte – lidově řečeno „smolíka“.

 • Smějící se žena
  Život
  31. července 2019|Monika Šaríková
  Rizikové pojištění

  Názory na životní pojištění se různí. Pro jednoho jsou to vyhozené peníze za zbytečně drahé pojištění, pro druhého nutnost, chce-li zabezpečit a ochránit svou rodinu. Pravdu mají oba. Životní pojištění je nezbytné především pro ty, na jejichž příjmu jsou závislé další osoby.

 • Bolest ženy v chodidle
  Život
  31. července 2019|Monika Šaríková
  Úrazové pojištění

  Úrazy se lidem nevyhýbají. Stávají se při sportu, na cestě do školy nebo do práce, při dopravních nehodách i na dovolené. Většina nestojí za řeč, jiné si vyžádají návštěvu lékaře a kratší léčbu, některé však způsobí podstatnou změnu v životě zraněného člověka i jeho blízkých.

 • životní pojištění header
  Život
  18. prosince 2013|Monika Šaríková
  Co by mělo obsahovat životní pojištění a co je naopak zbytečné

  Patříte mezi osoby, které nenechávají svou budoucnost jen tak nekontrolovatelně proplouvat kolem? Stát se může opravdu cokoliv a štěstí přeje připraveným. Sice nelze hovořit o žádném štěstí, když se vám stane vážný úraz, nebo se stanete plně invalidním, ale pokud máte životní pojištění, může být vaše budoucnost veselejší i s těmito problémy.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.