Zubař kouká do otevřených úst

Kolik stojí péče o zuby a jak se na ni finančně připravit

Péče o zuby a návštěva zubaře by měly být každý rok samozřejmostí, pokud nechcete zbytečně doplácet. Spoustě zákroků lze totiž předejít dobrou preventivní péčí. Také se hodí vědět, co vše je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a za co si připlatíte.

Značná část stomatologické péče je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale některé úkony si pacient musí zaplatit ze svého. Obvykle se jedná o nadstandardní zákroky nebo použití dražších materiálů.

Zajímavost

Z průzkumu z roku 2022 vyplývá, že jednou ročně zubaře za účelem preventivní prohlídky navštíví 37 % lidí, tedy více než třetina populace. Pravidelnou roční kontrolu naopak vynechá cca pětina Čechů. Často nemají ani tušení, na co vše mají v rámci hrazené zdravotní péče nárok a zubaře vyhledají až z důvodu bolesti.

Vyberte si stomatologa, který má smlouvu s pojišťovnou

Nechcete-li platit každou návštěvu, najděte si stomatologickou ordinaci, která má uzavřenou smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. Zde vám musí být poskytnuto ošetření plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění, které se týká akutní a neodkladné péče.

Z veřejného zdravotního pojištění jsou placeny diagnostické a léčebné postupy za použití standardních materiálů. Seznam placených výkonů je uveden v úhradové vyhlášce, která je aktualizovaná každý rok. V případě těchto výkonů po vás lékař nesmí požadovat doplatek.

Máte životní pojištění?

Některé pojišťovny poskytující životní pojištění kryjí zároveň stomatologickou péči. Nechte si poradit od našeho zkušeného specialisty.

Co vše je hrazeno pojišťovnou?

Ze zdravotního pojištění je hrazena vstupní prohlídka neboli komplexní vyšetření v rámci první návštěvy u zubního lékaře.

Vstupní prohlídka zahrnuje:

 • vyšetření stavu chrupu, parodontu, sliznic a měkkých tkání dutiny ústní, stavu čelistí a mezičelistních vztahů,

 • vypracování anamnézy a stanovení léčebného plánu v rámci péče hrazené zdravotní pojišťovnou,

 • seznámení s preventivní péčí o chrup a ústní dutinu pomocí zubního kartáčku, pasty a dalších pomůcek.

Pojišťovny dále hradí preventivní prohlídky jednou až dvakrát do roka a běžnou péči a ošetření, mezi které patří vytržení zubů, injekční lokální anestezie, léčba onemocnění dásní či zánět nervu, rentgenová vyšetření a standardní zubní plomby.

Za nadstandard si připlatíte

Zubní lékař by vás měl vždy informovat o tom, kdy si můžete či dokonce musíte zákrok nebo materiál zaplatit. Typickým příkladem je nahrazení amalgámové plomby bílou výplní. Než se pro vámi placený výkon rozhodnete, vždy se důkladně ptejte na celkovou cenu ošetření.

Do ceny se promítá nejen cena materiálu a vybavení ordinace, ale také zkušenosti lékaře a adresa. Standardně nejdražší bývají zubaři ve větších městech. Při výběru zubaře se vyplatí porovnat ceníky několika ordinací. Ceny si totiž zubní lékaři stanovují sami a cenové rozdíly bývají výrazné.

Pohled do ceníku stomatologické ordinace

Běžné stomatologické výkony
ÚkonCena

Vstupní prohlídka

z veřejného zdravotního pojištění

Preventivní péče

z veřejného zdravotního pojištění

Základní OPG

z veřejného zdravotního pojištění

Bílá výplň (fotokompozitní)

2 200 až 5 800 Kč

Kompletní endodontické ošetření strojové

5 000 až 15 000 Kč

Lokální anestezie

z veřejného zdravotního pojištění

Dentální hygiena
ÚkonCena

Ošetření dentální hygienistkou (dospělý pacient, včetně airflow a fluoridace)

od 1 800 Kč

Ošetření dentální hygienistkou (dětský pacient)

od 900 Kč

Kombinované bělení

8 500 Kč

Domácí bělení (nosiče + gely)

od 5 500 Kč

Protetika
ÚkonCena

Fazeta celokeramická (1 zub)

od 12 000 Kč

Celokeramická korunka

od 11 000 Kč

Metalokeramická korunka

od 9 000 Kč

Metalokeramický můstek (3členný)

od 21 000 Kč

Korunka na implantát

od 15 000 Kč

Implantát (Straumann a Dentis - chirurgická fáze)

od 19 000 Kč

Zdroj: Dentální klinika Hradčanská, rok 2022

Pečujte o chrup a odkládejte si peníze na dražší zákroky

Nejlepším způsobem, jak ušetřit peníze za výše uvedená nadstandardní ošetření, je pečovat o zuby dvakrát denně a jednou až dvakrát do roka navštívit zubního lékaře. Pravidelným čištěním chráníte své zuby před vznikem kazu, a pokud se přeci jen nějaký objeví, zubař jej vždy včas odhalí a ošetří. Doporučována je rovněž pravidelná návštěva dentální hygieny.

Kvalitu zubů zásadně ovlivňuje strava. Kromě nepravidelné a nedostatečné péče jim uškodí nadměrná konzumace sladkostí a dalších potravin obsahujících vysoké množství cukru, jako jsou limonády a alkoholické nápoje.

Pokud jsou vaše návštěvy zubaře přes veškerou snahu spojeny s vysokými výdaji, případně nemáte jinou možnost než využívat služby soukromé zubní ordinace, vyplatí se odkládat si stranou peníze určené přímo na dražší stomatologické zákroky.

Mohlo by vás zajímat:

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žena čistí houby v lese
  21. srpna 2023|Petr Woff
  Kde rostou houby? Nápovědu najdete na příjezdových cestách

  Hřib smrkový, bedla vysoká nebo liška obecná právě nyní využívá příznivých povětrnostních podmínek a roste. Nasměrujeme vás do nejlepších houbařských lokalit v České republice! Úrodná místa existují také v Praze, ale neztrácejte čas. Každý hříbek čeká pouze na toho nejrychlejšího zájemce!

 • Matka s dcerami si na zahradě hraje s vodou
  11. července 2023|Nikola Zatloukalová
  Bez potu a nevyspání: Jak si užít horké léto ve zdraví

  Horké letní dny nejsou příjemné pro nikoho z nás. Během dne se potíme a kvůli nekomfortu máme problém se na cokoliv soustředit. V noci nemůžeme kvůli vedru spát. Naštěstí jsme si pro vás připravili několik ověřených tipů, s jejichž pomocí se můžete v létě ochladit.

 • Žena se stříká repelentem
  29. června 2023|Magdaléna Kubečková
  Dovolená zarytá pod kůží: svrab, klíšťata a jiné suvenýry

  Někdo si z dovolené přiveze magnet a hrneček, někdo svědění a průjem. Pokud si chcete z cest přivézt jen krásné suvenýry, přečtěte si, jak se chránit před svrabem, Faraonovou pomstou a dalšími cestovatelskými nemocemi. 

 • značka pozor na klíšťata v lese
  23. června 2023|Petr Woff
  Klíšťomapa: Každé desáté klíště v Česku přenáší boreliózu

  Od března do října jsou aktivní roztoči, kteří touží po lidské krvi a přenášejí nemoci. Například encefalitida se v České republice šíří rychleji než v jakémkoli jiném státě Evropské unie. Mapa výskytu klíšťat ukazuje, kde jsou drobní paraziti nejagresivnější. Ale buďte opatrní pokaždé, když míříte do přírody. Peprmintové a další oleje raději nepoužívejte, lepší jsou repelenty a přinejhorším vám pomůže pinzeta.