Zubař kouká do otevřených úst

Kolik stojí péče o zuby a jak se na ni finančně připravit

Za kvalitnější materiály a moderní léčbu si v zubní ordinaci připlatíte nemalou částku. Přečtěte si, co vše je hrazeno v rámci veřejného zdravotního pojištění a za co si budete muset připlatit.

I když část ze svého výdělku poctivě odvádíte do pokladny veřejného zdravotního pojištění, neznamená to automaticky, že při návštěvě lékaře nic nezaplatíte. Dvojnásob to platí v případě stomatologických ordinací, kdy se péče zubaře mnohdy neobejde bez přímé platby. Nemalé částky lidé platí především, dají-li přednost modernímu způsobu ošetření zubů nebo si vyberou nadstandardní materiály. Místo amalgámové plomby si například připlatí za kvalitnější fotokompozitní výplň.

Mám zájem o půjčku

Vyberte si stomatologa, který má smlouvu s pojišťovnou

Více než pětina Čechů (23 %) podle zjištění Českého statistického úřadu vynechává preventivní kontroly u zubaře z obavy před vysokými náklady. Pokud zrovna nemáte peníze nazbyt a nechcete zanedbávat péči o svůj chrup, vyberte si zubní ordinaci, která má uzavřenou smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. V této ordinaci má lékař povinnost nabídnout vám ošetření, které je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. V případě, že zubní ordinace nemá uzavřenou smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, bude vám zde z veřejného zdravotního pojištění uhrazena pouze akutní a neodkladná péče.

Výkony hrazené z veřejného zdravotního pojištění jsou uvedeny v úhradové vyhlášce. Jedná se o podrobný seznam diagnostických a léčebných postupů za použití standardních materiálů. U výkonů „na pojišťovnu“ není přípustná jakákoliv úhrada z vaší strany, jinými slovy lékař po vás nemůže požadovat žádný doplatek. Úhradovou vyhlášku pro rok 2021 si můžete stáhnout například na stránkách České stomatologické komory.

Co vše je hrazeno pojišťovnou?

Z veřejného zdravotního pojištění je plně hrazeno komplexní vyšetření při vaší registraci u zubního lékaře (vstupní prohlídka). V rámci tohoto výkonu máte podle úhradové vyhlášky nárok například na vyšetření stavu chrupu, parodontu, sliznic a měkkých tkání dutiny ústní, stavu čelistí a mezičelistních vztahů, vypracování anamnézy a stanovení léčebného plánu v rámci péče hrazené zdravotní pojišťovnou. Zdarma vás také lékař seznámí s tím, jak správně pečovat o chrup i celou dutinu ústní.

Zdravotní pojišťovny v plné výši proplácejí také každoroční preventivní prohlídky, a to včetně profylaktického odstranění zubního kamene. Hrazena je rovněž běžná péče a ošetření, kam patří například extrakce (vytržení) zubů, injekční lokální anestézie, léčba onemocnění dásní či zánět nervu, rentgenová vyšetření a standardní zubní plomby.

Za nadstandard si připlatíte

I když má zubní lékař uzavřenou smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, neznamená to, že si nemůžete připlatit za ošetření s použitím nadstandardních materiálů. Nejdříve vás ovšem lékař seznámí s tím, co obsahuje standardní ošetření v rámci všeobecného zdravotního pojištění. Pokud se rozhodnete pro nadstandard, budete si muset zaplatit celý výkon z vlastní kapsy.

Ceny nadstandardních výkonů si určují zubní lékaři sami a rozdíly mezi jednotlivými ordinacemi se mohou výrazně lišit. Do ceny se promítá nejen cena použitého materiálu, ale také úroveň vybavení zubní ordinace, zkušenosti konkrétního lékaře a v neposlední řadě i lokalita, ve které zubař ordinuje. Při prvotním výběru se tedy vyplatí porovnat ceny několika ordinací.

Než se pro určitý výkon rozhodnete, máte právo se dopředu seznámit s cenou ošetření a nahlédnout do ceníku.

Holčička u zubaře

Pohled do ceníku stomatologické ordinace

Stomatologické výkony

 • Vstupní prohlídka: hrazeno v rámci veřejného zdravotního pojištění

 • Preventivní péče: hrazeno v rámci veřejného zdravotního pojištění

 • Základní OPG: hrazeno v rámci veřejného zdravotního pojištění

 • Bílá výplň (fotokompozit): od 1 500 do 4 000 Kč

 • Amalgamová výplň: od 900 Kč

 • Kompletní endodontické ošetření strojové: od 4 000 do 12 000 Kč

 • Lokální anestézie: hrazeno v rámci veřejného zdravotního pojištění

Dentální hygiena

 • Ošetření dentální hygienistkou (dospělý pacient, včetně airflow a fluoridace): od 1 500 Kč

 • Ošetření dentální hygienistkou (dětský pacient): od 800 Kč

 • Kombinované bělení: 8 500 Kč

 • Domácí bělení (nosiče + gely): od 5 000 Kč

Protetika

 • Fazeta celokeramická (1 zub): od 9 000 Kč

 • Celokeramická korunka: od 9 000 Kč

 • Metalokeramická korunka: od 9 000 Kč

 • Metalokeramický můstek (3členný): od 21 000 Kč

 • Korunka na implantát: od 13 000 Kč

 • Implantát (Nobel Replace – chirurgická fáze): od 17 000 Kč

Zdroj: Dentální klinika Hradčanská, rok 2021

Pečujte o chrup a odkládejte si peníze na dražší zákroky

Nejlepším receptem na co nejnižší účet za zubaře je prevence. Kromě správného a pravidelného čištění zubů nepodceňujte preventivní prohlídky. Například včasné odhalení zubního kazu vám může ušetřit nemalou částku za léčení zanedbaného zubu. Vyplatí se rovněž pravidelná návštěva dentální hygieny.

Kvalitu zubů můžete ovlivnit i správnou a vyváženou stravou. Chrupu prospívá například syrová zelenina a ovoce s minimální mechanickou úpravou, ořechy, luštěniny a celozrnné pečivo. Vyhnout se naopak vyplatí například slazeným mléčným výrobkům, mléčné čokoládě, tvrdým bonbónům, oplatkám či sušenkám z bílé mouky.

Špatnou zprávou je, že bez investic se vaše zuby i při sebelepší péči pravděpodobně neobejdou. Proto se vyplatí myslet na horší časy a odkládat si část peněz stranou na dražší stomatologické zákroky.

Mohlo by vás také zajímat: Jak, kolik, kdy a proč začít spořit na důchod?

Monika Šaríková Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Manželé u doktora
  Jak řeší životní pojistky následky psychických chorob

  Psychické choroby a poruchy jsou nejen samostatnou diagnózou, ale i doprovodnou nemocí u řady dalších závažných onemocnění, jako např. rakovina, problémy pohybového ústrojí a dalších. Deprese či úzkosti se mohou projevit i po jakémkoliv jiném onemocnění. Počet nemocných v posledních letech významně narůstá a odborníci varují, že tento trend bude v blízké budoucnosti ještě více sílit – i díky koronarovirové krizi.

 • Počítání kalkulačka
  Osobní finance
  04. dubna 2021|
  Kolik vám na daních ušetří životní pojištění? A co dělat, když smlouvu zrušíte?

  Životní pojištění patří – vedle penzijního pojištění a stavebního spoření – ke státem podporovaným finančním nástrojům. Ročně můžete díky dobře zvolené smlouvě ušetřit několik tisíc korun na daních. Musíte však splnit určité podmínky a navíc ne u každého produktu je kvůli různým poplatkům úspora stejně velká.

 • Počítání ceny pojistného
  Auto
  Dům a domácnost
  01. března 2021|Petr Woff
  Jak se počítá pojistné (cena pojištění)?

  Matematici dokážou odhadnout, nakolik je pravděpodobné, že se letos vybouráte nebo budete vykradeni. Následně vyčíslí škodu, která vám teoreticky vznikne. Pojišťovna přihodí svoji obchodní marži a navrhne, jaké můžete platit pojistné. Celková cena pojištění tady záleží na vašem riziku, ale také na vybrané firmě. Srovnejme, co za svoje služby požaduje Allianz, Uniqa nebo třeba Pillow.

 • Týmový shluk
  Osobní finance
  15. ledna 2021|Monika Šaríková
  UNIQA koupila společnosti skupiny AXA. Jaké změny čekají klienty obou společností?

  Značka AXA letos nadobro zmizí z českého trhu. V říjnu roku 2020 odkoupil produkty i s klienty této finanční společnosti koncern UNIQA Insurance Group. Stávající smlouvy klientů AXy zůstávají v platnosti i nadále. Klienti UNIQA pojišťovny se pak mohou těšit na komplexnější nabídku finančních produktů. Investovat budou moci například do některého z podílových fondů.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).