Euro bankovky

Bankovní vs. nebankovní půjčky: Jaký je rozdíl? - 1. díl

6. 4. 2020 | Aktualizováno: 27. 11. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Půjčku si dnes můžete vzít několika způsoby. Někteří volí variantu, kdy o peníze poprosí známé, kamarády nebo vlastní rodinu. Berou tuto variantu jako nejlepší, protože nemusí platit úroky a v případě nesplácení dle domluveného plánu se snadněji domluví a vyhnou se smluvním pokutám. Jiní naopak tuto variantu neberou ani jako přijatelnou, jelikož se obávají, že případné dluhy mezi přáteli mohou pokazit společné vztahy. Půjčku si pak můžete vzít u banky, případně u nějaké nebankovní společnosti. Další varianta je požádat o půjčku stát. To lze ale jen v případě, že chcete hypotéku na koupi bytu či rodinného domu, na rekonstrukci a nebo výstavbu rodinného domu.

V dnešním článku se ale zaměříme na bankovní a nebankovní půjčky, a to hlavně na rozdíly mezi nimi.

Hlavní rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou

Primární rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou je v jejím poskytovateli. Bankovní půjčku vám poskytne pouze bankovní instituce, která má bankovní licenci od České národní banky. Nebankovní půjčku vám ale může poskytnout jakákoli jiná než bankovní instituce. I ta však musí mít licenci od ČNB, a to k poskytování spotřebitelských úvěrů.

Zaměřte se také na pověst společnosti

Půjčky od banky nijak negativní pověst nemají. Naopak je dnes běžné, že téměř každý má buď spotřebitelský úvěr, nebo kontokorent, či kreditní kartu, které jsou rovněž vnímány jako půjčky.

Naproti tomu nebankovní půjčky jsou řadou lidí vnímány negativně. Zejména proto, že většinou mají nižší nároky na klientskou bonitu, a půjčí i klientům, které předtím banka pro velké riziko odmítla. U nebankovní instituce také často dostanete horší podmínky, než u banky. Zejména co se týče úrokové sazby a RPSN. Ani to už dnes ale nemusí být pravidlem. Zejména od té doby, co prošel novelizací zákon o spotřebitelském úvěru a i nebankovní poskytovatelé půjček musí mít licenci.

Nezapomeňte si ověřit licenci ČNB

V případě půjčky od banky máte velmi malé riziko, že by se nějaká instituce za banku vydávala a přitom licenci neměla. U nebankovních společností ale ještě stále přetrvává nešvar, že i ty společnosti, které licenci nemají, nabízejí klientům své služby. Byť je to proti zákonu.

Souviset to může i s tím, že zatímco banky musí své služby poskytovat pod licencí od roku 1989, kdy začal bankovní trh vznikat, nebankovní instituce mají povinnost vlastnit licenci nebankovního poskytovatele spotřebitelských úvěrů teprve od 1. června 2018.

Stále se proto doporučuje si nebankovní společnost napřed ověřit. Zda už společnost obdržela licenci se dozvíte na webové stránce České národní banky.

 • Po opsání CAPTCHA kódu zvolíte v “Hlavním menu” vlevo záložku “Základní seznamy”.

 • Následně kliknete na “Provést”.

 • Pak si v kategorii “Poskytovatelé a zprostředkovatelé spotřebitelského úvěru” zvolíte podkategorii “Nebankovní poskytovatelé spotřebitelského úvěru”.

 • Tam jsou abecedně řazeny všechny nebankovní společnosti, které vám mohou poskytnout spotřebitelský úvěr.

U nebankovních společností získáte spíše menší částky

Nebankovní společnosti se často orientují na tzv. mikropůjčky, tedy půjčky v řádech nižších tisíc korun, případně v řádech několika desítek tisíc korun. Titulují je názvy jako “Půjčka před výplatou”, “SMS půjčka”, “Půjčka bez nahlížení do registru” apod. Takové u bank v drtivé většině případů nenajdete.

Banky standardně nabízejí například kontokorent, kreditní kartu a spotřebitelský úvěr. A ty už jsou v řádech i několika set tisíc korun. Případně si můžete vzít hypotéku, která je v řádech několika milionů korun.

Banky vs. nebankovní společnosti s ohledem na rychlost

U nebankovní společnosti ale můžete půjčku získat rychleji, než když jdete žádat do banky. Někdy je možné půjčku v bance vyřídit rychle, například pokud máte v internetovém bankovnictví již předschválený limit. Pokud byste ale šli žádat do banky, která o vás nic neví, a do nebankovní společnosti, která o vás rovněž nemá žádné informace, bývá pravidlem, že nebankovní společnost vyřídí žádost rychleji.

Banky jsou totiž v posuzování klientů přísnější a proces schvalování nějakou dobu trvá. Nebankovní instituce ale běžně hlásají rychlé vyřízení do několika minut, peníze na ruku a jednoduché vyřízení. Zvláště co se týče mikropůjček a tvz. “půjček před výplatou”.

V následujícím článku se podíváme na další rozdíly mezi bankovní a nebankovní půjčkou.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mladý pár a společné finance
  31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
  Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

  Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.