Cestovní pojištění – srovnání cen

Půjčka peněz

Půjčku si dnes můžete vzít několika způsoby. Někteří volí variantu, kdy o peníze poprosí známé, kamarády nebo vlastní rodinu. Berou tuto variantu jako nejlepší, protože nemusí platit úroky a v případě nesplácení dle domluveného plánu se snadněji domluví a vyhnou se smluvním pokutám. Jiní naopak tuto variantu neberou ani jako přijatelnou, jelikož se obávají, že případné dluhy mezi přáteli mohou pokazit společné vztahy. Půjčku si pak můžete vzít u banky, případně u nějaké nebankovní společnosti. Další varianta je pak požádat o půjčku stát, ale to lze jen v případě, že chcete hypotéku na koupi bytu či rodinného domu, na rekonstrukci a nebo výstavbu rodinného domu.

V dnešním článku se ale zaměříme na bankovní a nebankovní půjčky, a to hlavně na rozdíly mezi nimi.

Rozdíl je hlavně v tom, kdo vám půjčku poskytne

Primární rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou je v jejím poskytovateli. Bankovní půjčku vám poskytne pouze bankovní instituce, která má bankovní licenci od České národní banky. Nebankovní půjčku vám ale může poskytnout jakákoli jiná než bankovní instituce. I ta však musí mít licenci od ČNB, a to k poskytování spotřebitelských úvěrů.

Rozdílná je ale i pověst

Půjčky od banky nijak negativní pověst nemají. Naopak je dnes běžné, že téměř každý má buď spotřebitelský úvěr, nebo kontokorent, či kreditní kartu, které jsou rovněž vnímány jako půjčky.

Naproti tomu nebankovní půjčky jsou řadou lidí vnímány negativně. Zejména proto, že mají nižší nároky na klientskou bonitu, a půjčí i klientům, které předtím banka pro velké riziko odmítla. U nebankovní instituce také často dostanete horší podmínky, než u banky. Zejména co se týče úrokové sazby a RPSN. Ani to už dnes ale nemusí být pravidlem, zejména od té doby, co prošel novelizací zákon o spotřebitelském úvěru a i nebankovní poskytovatelé půjček musí mít licenci.

Licenci si proto ověřte

V případě půjčky od banky máte velmi malé riziko, že by se nějaká instituce za banku vydávala a přitom licenci neměla. U nebankovních společností ale ještě stále přetrvává nešvar, že i ty společnosti, které licenci nemají, nabízejí klientům své služby. Byť je to proti zákonu.

Souviset to může i s tím, že zatímco banky musí své služby poskytovat pod licencí od roku 1989, kdy začal bankovní trh vznikat, nebankovní instituce mají povinnost vlastnit licenci nebankovního poskytovatele spotřebitelských úvěrů teprve od 1. června 2018. 

Stále se proto doporučuje si nebankovní společnost napřed ověřit. Zda už společnost obdržela licenci se dozvíte na webové stránce České národní banky. Po opsání CAPTCHA kódu zvolíte v “Hlavním menu” vlevo záložku “Základní seznamy” a následně kliknete na “Provést”. Pak si v kategorii “Poskytovatelé a zprostředkovatelé spotřebitelského úvěru” zvolíte podkategorii “Nebankovní poskytovatelé spotřebitelského úvěru”. Tam jsou abecedně řazeny všechny nebankovní společnosti, které vám mohou poskytnout spotřebitelský úvěr.

U nebankovních společností spíše menší částky

Nebankovní společnosti se často orientují na tzv. mikro půjčky, tedy půjčky v řádech nižších tisíc korun, případně v řádech několika desítek tisíc korun. Titulují je názvy jako “Půjčka před výplatou”, “SMS půjčka”, “Půjčka bez nahlížení do registru” apod. Takové u bank v drtivé většině případů nenajdete.

Banky standardně nabízejí například kontokorent, kreditní kartu a spotřebitelský úvěr. A ty už jsou v řádech i několika set tisíc korun. Případně si můžete vzít hypotéku, která je v řádech několika milionů korun. 

Ale za to rychleji

U nebankovní společnosti ale můžete půjčku získat rychleji, než když jdete žádat do banky. Někdy je možné půjčku v bance vyřídit rychle, například pokud máte v internetovém bankovnictví již nějaký předschválený limit. Pokud byste ale šli žádat do banky, která o vás nic neví, a do nebankovní společnosti, která o vás rovněž nemá žádné informace, bývá pravidlem, že nebankovní společnost vyřídí žádost rychleji. 

Banky jsou totiž v posuzování klientů přísnější a proces schvalování nějakou dobu trvá. Nebankovní instituce ale běžně hlásají rychlé vyřízení do několika minut, peníze na ruku a jednoduché vyřízení. Zvláště co se týče mikropůjček a tvz. “půjček před výplatou”.

V následujícím článku se podíváme na další rozdíly mezi bankovní a nebankovní půjčkou.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2