Blog
Půjčky a úvěry
Žena s kreditkou

Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

01. listopadu 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Kontokorentní účet – zkráceně pouze „kontokorent“ je produktem, který nabízí tuzemské banky svým klientům. Každému se totiž může stát, že bude potřebovat peníze navíc a zrovna nebude mít cestu kolem banky nebo chuť či čas vyřizovat půjčku. Právě pro tyto případy je vhodným produktem kontokorent. Komu se vyplatí a kdo by se mu měl naopak vyhnout?

Co je to kontokorent? Povolené přečerpání účtu

Mnoho spotřebitelů a klientů bank nesprávně zaměňuje kontokorentní účet za kreditní kartu. Kontokorent ale nemá s kreditní kartou vůbec nic společného. K tomu, abyste ho mohli čerpat, vám banka musí dát souhlas. Nedostáváte ale žádnou plastovou kartičku nebo cokoli jiného, co by vás k čerpání opravňovalo. Většinou stačí sjednat kontokorent při sjednání běžného účtu nebo jako dodatečnou službu.

Mám zájem o půjčku

Jak funguje kontokorent? Vcelku jednoduše!

A jak vlastně kontokorent funguje v praxi? Pokud ho máte sjednaný (často ve výši dvoj až trojnásobku běžného příjmu, který vám chodí na účet nebo ho bance doložíte potvrzením od zaměstnavatele), můžete účet využívat i bez toho, abyste na něm měli vlastní prostředky. Jednoduše ho povoleně přečerpáte a půjčujete si prostředky banky. Kontokorent je ovšem zrádný a má svá pravidla, která spočívají v krátké době splatnosti (obvykle několik týdnů, maximálně pak měsíců) a pevném úročení.

Výhody a nevýhody kontokorentního účtu

Nespornou výhodou kontokorentu je nepochybně to, že máte neustále po ruce finanční rezervu pro nečekané výdaje. Výši kontokorentu si navíc můžete v průběhu 3 až 6 měsíců od jeho prvního sjednání navýšit. V mnoha případech navíc banky kontokorent nezpoplatňují, pokud je veden jako jeden z produktů v balíčku služeb. Zaplatit však můžete za jeho zřízení, většinou se jedná o částku 200 Kč.

Protože má ale každá mince dvě strany, musíme zmínit i jisté nevýhody, které jsou s tímto produktem neodmyslitelně spojené. Jednou z nich je například vyšší úrok. Ten se pohybuje zpravidla od 10 % do 18 % p.a. Při porovnání např. s kreditními kartami (sazba od 15, 4 – 26,8 %), tak kontokorentní účty vycházejí o několik procent levněji. Pokud tedy u kreditky nevyužíváte výhod bezúročného období. Porovnání se spotřebitelskými úvěry je poněkud složitější. Jejich průměrná sazba se ale pohybuje od 7,5 % po 20 % p.a., tedy ve velmi podobném pásmu jako kontokorent. Spotřebitelské půjčky (mimo těch mikro) jsou ale často spojené s delší dobou splatnosti a možností opakovaného odkladu splátek.

  • Mohlo by vás zajímat: Možnost odkladu splátek (tzv. splátkové prázdniny) můžete využít po zaplacení jednorázového symbolického poplatku.

Komu se kontokorent vyplatí?

Zejména těm, kdo ho nebudou využívat často. Při opakovaném čerpání se totiž z na první pohled výhodného produktu stane krajně nevýhodná půjčka. Pokud si navíc nedáte pozor a kontokorent přečerpáte, banka vám to pěkně spočítá. Úroková sazba se v tomto případě pohybuje od 14 do 30 % p.a.

  • Mohlo by vás zajímat: Na kontokorent, stejně jako třeba na kreditní karty se vztahuje možnost konsolidace půjček (sjednocení vícero půjček do jednoho většího balíku).

Pokud se pro kontokorent rozhodnete, počítejte také s tím, že ho budete muset dřív nebo později splatit, což může být zvláště v případě dalších závazků (např. kreditních karet, mikropůjček nebo leasingů) poněkud složitější. Vždy také vybírejte kontokorent u banky, kde nebudete muset za jeho vedení platit. A pamatujte – také kontokorent je stejně jako jiné úvěrové produkty dobrý sluha, ale špatný pán!

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).