Žena s účty počítá na kalkulačce

Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

8. 9. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

Co je to kontokorent? Povolené přečerpání účtu

Kontokorent je povolené přečerpání běžného účtu do předem sjednané částky. Většinou vám banka nabídne kontokorent ve výši dvou až třínásobku vašeho měsíčního příjmu. Jedná se o typ půjčky a banka vám ji musí schválit, ale většinou si o kontokorent můžete žádat jednoduše v internetovém bankovnictví. Peníze z kontokorentu můžete využít na cokoliv.

Když máte k běžnému účtu sjednaný kontokorent, nahlíží na vás banka jako na dlužníka, ačkoliv z něj žádné peníze nečerpáte. Nevyužívaný kontokorent snižuje vaši bonitu. Totéž platí pro kreditní kartu, kterou nepoužíváte. Pokud se chystáte žádat o jiný úvěr nebo hypotéku, raději byste si tyto úvěrové produkty neměli sjednávat. Naopak kreditní karta, kterou využíváte a pravidelně ji splácíte, vám může bonitu vylepšit, protože v očích banky jste spolehliví a umíte s úvěry zacházet.

Jak funguje kontokorent? Vcelku jednoduše!

Po schválení kontokorentu můžete čerpat peníze ze svého účtu do minusu až do sjednané výše povoleného debetu. Jakmile jste v minusu, půjčujete si peníze od banky za předem stanovený úrok – obvykle 15–20 % p. a.

Když vám přijdou peníze na účet, kontokorent se automaticky splatí. Kontokorent můžete využít opakovaně, ale alespoň jednou ročně ho musíte celý splatit (tzn. dostat se na účtu na nulu nebo do plusu). Když kontokorent nevyužíváte, nic za něj neplatíte.

Příklad z praxe

Porouchala se vám lednice, ale do výplaty zbývá ještě několik dní. Na účtu máte jen 5 000 Kč a potřebujete zaplatit lednici za 15 000 Kč. Jako doplněk k běžnému účtu máte schválený kontokorent ve výši 10 000 Kč.

Díky kontokorentu můžete lednici zaplatit a na účtu se dostanete 10 000 Kč do minusu. Dle podmínek banky se na kontokorent vztahuje úroková sazba 19,99 % p. a. To znamená, že za každý den, kdy jste na účtu 10 000 Kč v minusu (jinými slovy bance dlužíte 10 000 Kč) vám naskakuje úrok cca 5,50 Kč.

Po 10 dnech vám přijde na účet výplata ve výši 25 000 Kč. Tím se automaticky zaplatí kontokorent 10 000 Kč a úroky ve výši 55 Kč. Na účtu vám zbyde 14 945 Kč.

Mnoho klientů bank nesprávně zaměňuje kontokorentní úvěr za kreditní kartu. Jedná se však o dva rozdílné produkty. Přečtěte si, jaké jsou mezi nimi rozdíly a pro koho se hodí.

Výhody a nevýhody kontokorentního úvěru

 • Neustále máte po ruce finanční rezervu pro nečekané výdaje. To se může hodit obzvlášť v případech, že vycházíte s výplatou hodně natěsno.

 • Díky kontokorentu si můžete být jistí, že včas uhradíte všechny trvalé příkazy a inkasa, i kdybyste daný měsíc s vlastními penězi nevyšli.

 • Kontokorent se splácí automaticky, jakmile vám přijdou peníze na účet.

 • Když ho nevyužíváte (jste na účtu v plusu), nic za něj neplatíte. Některé banky si však účtují poplatek za jeho sjednání, většinou se jedná o částku 200 Kč.

 • Úroky se počítají pouze z částky v minusu a za dny, kdy kontokorent využíváte. Pokud si potřebujete půjčit jen několik tisíc korun na pár dní, bude vás pravděpodobně vycházet výhodněji než krátkodobé půjčky.

 • Můžete ho využít opakovaně a po schválení ho máte kdykoliv k dispozici. Nemusíte pokaždé žádat o novou půjčku.

 • Za kontokorentní úvěr zaplatíte vyšší úrok než za běžný spotřebitelský úvěr. Zpravidla se úroková sazba pohybuje od 15 do 20 % p. a. Spotřebitelský úvěr si sjednáte s úrokovou sazbou od 5 %, ale to platí pro půjčky s delší dobou splácení.

 • Kontokorent musíte splatit alespoň jednou do roka nebo jednou za šest měsíců, záleží na podmínkách konkrétní banky. Proto se nehodí jako dlouhodobá půjčka.

 • Úroky vám začnou naskakovat od prvního dne, kdy se dostanete na účtu do minusu. To je nevýhoda oproti kreditní kartě, kde můžete využít tzv. bezúročné období.

 • Na kontokorentní úvěr od banky získáte maximálně desítky tisíc korun. Pokud potřebujete větší částku, dejte přednost spotřebitelskému úvěru.

Kontokorent je možné konsolidovat

Využíváte kontokorent a nedaří se vám ho dlouhodobě splatit? Možná by pomohlo převést ho na úvěr s nižší úrokovou sazbou s delší dobou splatnosti. Toho můžete dosáhnout pomocí konsolidace (sjednocení vícero půjček do jedné). Možnost konsolidace půjček se vztahuje na kontokorent i kreditní karty.

Komu se kontokorent vyplatí?

Zejména těm, kdo ho nebudou využívat dlouhodobě. Při dlouhodobém čerpání se totiž z na první pohled výhodného produktu stane krajně nevýhodná půjčka. Kontokorent se hodí pouze na pokrytí krátkodobého výpadku příjmů nebo když potřebujete uhradit nečekané výdaje před výplatou.

Kontokorent by měli využívat lidé se stabilními příjmy jako finanční rezervu. Ideální je sjednat si ho maximálně do výše měsíčního příjmu. To je jednoduchý trik, jak splatit kontokorent s každou výplatou.

Pozor na zbytečné zadlužení kvůli kontokorentu

Kontokorent je kdykoliv dostupný, a tak může lákat ke zbytečnému zadlužení. Na svém účtu totiž automaticky vidíte peníze navíc. Proto se vždy zamyslete, zda peníze z kontokorentu opravdu utratíte za nezbytné a neodkladné výdaje, nebo si jen chcete udělat radost.

Dalším rizikem kontokorentu je, že vám umožňuje dlouhodobě setrvávat v dluhu. Stačí ho totiž splatit jen jednou ročně, a to se obzvlášť v případě dalších závazků (např. kreditních karet, mikropůjček nebo leasingů) může ukázat jako problém. Dluh z kontokorentu totiž můžete tlačit dlouhodobě před sebou – na rozdíl od jiných půjček totiž nemáte předepsané pravidelné splátky ve stanovené výši.

Když na kontokorent čerpáte např. 10 000 Kč, musíte pravidelně každý měsíc hradit pouze pár set korun za úroky. Za 12 měsíců ale neúprosně přijde čas, kdy budete muset splatit i jistinu a najednou sehnat 10 000 Kč není jednoduché. Proto je lepší stanovit si vlastní plán splátek tak, abyste dluh postupně umořovali.

Jak získat kontokorent

O kontokorent obvykle můžete žádat ihned po založení běžného účtu. Banka prověří vaši bonitu a podle ní stanoví limit, kolik můžete jít na účtu do minusu. Jak navýšit kontorent? Pokud dojde v čase k navýšení vašeho příjmu, můžete požádat také o navýšení kontokorentu. Většina bank umožňuje sjednání i navýšení kontokorentu přímo v internetovém bankovnictví.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.