Žena s účty počítá na kalkulačce

Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

8. 9. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

Co je to kontokorent? Povolené přečerpání účtu

Kontokorent je povolené přečerpání běžného účtu do předem sjednané částky. Většinou vám banka nabídne kontokorent ve výši dvou až třínásobku vašeho měsíčního příjmu. Jedná se o typ půjčky a banka vám ji musí schválit, ale většinou si o kontokorent můžete žádat jednoduše v internetovém bankovnictví. Peníze z kontokorentu můžete využít na cokoliv.

Když máte k běžnému účtu sjednaný kontokorent, nahlíží na vás banka jako na dlužníka, ačkoliv z něj žádné peníze nečerpáte. Nevyužívaný kontokorent snižuje vaši bonitu. Totéž platí pro kreditní kartu, kterou nepoužíváte. Pokud se chystáte žádat o jiný úvěr nebo hypotéku, raději byste si tyto úvěrové produkty neměli sjednávat. Naopak kreditní karta, kterou využíváte a pravidelně ji splácíte, vám může bonitu vylepšit, protože v očích banky jste spolehliví a umíte s úvěry zacházet.

Jak funguje kontokorent? Vcelku jednoduše!

Po schválení kontokorentu můžete čerpat peníze ze svého účtu do minusu až do sjednané výše povoleného debetu. Jakmile jste v minusu, půjčujete si peníze od banky za předem stanovený úrok – obvykle 15–20 % p. a.

Když vám přijdou peníze na účet, kontokorent se automaticky splatí. Kontokorent můžete využít opakovaně, ale alespoň jednou ročně ho musíte celý splatit (tzn. dostat se na účtu na nulu nebo do plusu). Když kontokorent nevyužíváte, nic za něj neplatíte.

Příklad z praxe

Porouchala se vám lednice, ale do výplaty zbývá ještě několik dní. Na účtu máte jen 5 000 Kč a potřebujete zaplatit lednici za 15 000 Kč. Jako doplněk k běžnému účtu máte schválený kontokorent ve výši 10 000 Kč.

Díky kontokorentu můžete lednici zaplatit a na účtu se dostanete 10 000 Kč do minusu. Dle podmínek banky se na kontokorent vztahuje úroková sazba 19,99 % p. a. To znamená, že za každý den, kdy jste na účtu 10 000 Kč v minusu (jinými slovy bance dlužíte 10 000 Kč) vám naskakuje úrok cca 5,50 Kč.

Po 10 dnech vám přijde na účet výplata ve výši 25 000 Kč. Tím se automaticky zaplatí kontokorent 10 000 Kč a úroky ve výši 55 Kč. Na účtu vám zbyde 14 945 Kč.

Mnoho klientů bank nesprávně zaměňuje kontokorentní úvěr za kreditní kartu. Jedná se však o dva rozdílné produkty. Přečtěte si, jaké jsou mezi nimi rozdíly a pro koho se hodí.

Výhody a nevýhody kontokorentního úvěru

 • Neustále máte po ruce finanční rezervu pro nečekané výdaje. To se může hodit obzvlášť v případech, že vycházíte s výplatou hodně natěsno.

 • Díky kontokorentu si můžete být jistí, že včas uhradíte všechny trvalé příkazy a inkasa, i kdybyste daný měsíc s vlastními penězi nevyšli.

 • Kontokorent se splácí automaticky, jakmile vám přijdou peníze na účet.

 • Když ho nevyužíváte (jste na účtu v plusu), nic za něj neplatíte. Některé banky si však účtují poplatek za jeho sjednání, většinou se jedná o částku 200 Kč.

 • Úroky se počítají pouze z částky v minusu a za dny, kdy kontokorent využíváte. Pokud si potřebujete půjčit jen několik tisíc korun na pár dní, bude vás pravděpodobně vycházet výhodněji než krátkodobé půjčky.

 • Můžete ho využít opakovaně a po schválení ho máte kdykoliv k dispozici. Nemusíte pokaždé žádat o novou půjčku.

 • Za kontokorentní úvěr zaplatíte vyšší úrok než za běžný spotřebitelský úvěr. Zpravidla se úroková sazba pohybuje od 15 do 20 % p. a. Spotřebitelský úvěr si sjednáte s úrokovou sazbou od 5 %, ale to platí pro půjčky s delší dobou splácení.

 • Kontokorent musíte splatit alespoň jednou do roka nebo jednou za šest měsíců, záleží na podmínkách konkrétní banky. Proto se nehodí jako dlouhodobá půjčka.

 • Úroky vám začnou naskakovat od prvního dne, kdy se dostanete na účtu do minusu. To je nevýhoda oproti kreditní kartě, kde můžete využít tzv. bezúročné období.

 • Na kontokorentní úvěr od banky získáte maximálně desítky tisíc korun. Pokud potřebujete větší částku, dejte přednost spotřebitelskému úvěru.

Kontokorent je možné konsolidovat

Využíváte kontokorent a nedaří se vám ho dlouhodobě splatit? Možná by pomohlo převést ho na úvěr s nižší úrokovou sazbou s delší dobou splatnosti. Toho můžete dosáhnout pomocí konsolidace (sjednocení vícero půjček do jedné). Možnost konsolidace půjček se vztahuje na kontokorent i kreditní karty.

Komu se kontokorent vyplatí?

Zejména těm, kdo ho nebudou využívat dlouhodobě. Při dlouhodobém čerpání se totiž z na první pohled výhodného produktu stane krajně nevýhodná půjčka. Kontokorent se hodí pouze na pokrytí krátkodobého výpadku příjmů nebo když potřebujete uhradit nečekané výdaje před výplatou.

Kontokorent by měli využívat lidé se stabilními příjmy jako finanční rezervu. Ideální je sjednat si ho maximálně do výše měsíčního příjmu. To je jednoduchý trik, jak splatit kontokorent s každou výplatou.

Pozor na zbytečné zadlužení kvůli kontokorentu

Kontokorent je kdykoliv dostupný, a tak může lákat ke zbytečnému zadlužení. Na svém účtu totiž automaticky vidíte peníze navíc. Proto se vždy zamyslete, zda peníze z kontokorentu opravdu utratíte za nezbytné a neodkladné výdaje, nebo si jen chcete udělat radost.

Dalším rizikem kontokorentu je, že vám umožňuje dlouhodobě setrvávat v dluhu. Stačí ho totiž splatit jen jednou ročně, a to se obzvlášť v případě dalších závazků (např. kreditních karet, mikropůjček nebo leasingů) může ukázat jako problém. Dluh z kontokorentu totiž můžete tlačit dlouhodobě před sebou – na rozdíl od jiných půjček totiž nemáte předepsané pravidelné splátky ve stanovené výši.

Když na kontokorent čerpáte např. 10 000 Kč, musíte pravidelně každý měsíc hradit pouze pár set korun za úroky. Za 12 měsíců ale neúprosně přijde čas, kdy budete muset splatit i jistinu a najednou sehnat 10 000 Kč není jednoduché. Proto je lepší stanovit si vlastní plán splátek tak, abyste dluh postupně umořovali.

Jak získat kontokorent

O kontokorent obvykle můžete žádat ihned po založení běžného účtu. Banka prověří vaši bonitu a podle ní stanoví limit, kolik můžete jít na účtu do minusu. Jak navýšit kontorent? Pokud dojde v čase k navýšení vašeho příjmu, můžete požádat také o navýšení kontokorentu. Většina bank umožňuje sjednání i navýšení kontokorentu přímo v internetovém bankovnictví.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Nákup páru přes PC
  22. května 2024|Jana Březinová
  Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

  Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

 • Mladý pár a společné finance
  31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
  Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

  Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.