Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu

Porovnání kreditní karty a kontokorentu

6. 11. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů. V jakých situacích se vyplatí kreditní karta a kdy kontokorent?

Jak funguje kontokorent

Kontokorent je typ úvěru, který umožňuje jít na účtu do minusu. Limit povoleného přečerpání vám schválí banka. Vy pak využíváte kontokorent ve chvíli, kdy nemáte na účtu dostatek peněz. Naopak ho automaticky splatíte vždy, když vám přijdou peníze na účet. Částku si tak můžete půjčovat průběžně a také postupně splácet. Obvykle musíte účet vyrovnat na nulu alespoň jednou ročně. Úroková sazba kontokorentu se pohybuje kolem 15–20 % p. a. Přečtěte si další podrobnosti o kontokorentu v našem článku:

Kontokorent si sjednáte v bance jako doplňkový produkt k účtu. Většinou musíte mít běžný účet aktivní alespoň 3 měsíce. Pokud vám na něj pravidelně chodí výplata, banka už většinou nic dalšího nevyžaduje a schválí vám kontokorent ve výši jednoho až tří měsíčních příjmů – záleží na vaší .

Doporučujeme nesjednávat si kontokorent vyšší, než je vaše měsíční výplata. Díky tomu si můžete být jistí, že ho splatíte, jakmile vám přijde výplata na účet.

Podcast

Nejen o kontokorentu a kreditní kartě jsme si povídali s odborníky v našem podcastu na téma Jak si půjčit chytře.

Co je kreditní karta

Při placení kreditní kartou používáte peníze banky, a to až do výše limitu, který vám schválí. S kreditní kartou můžete platit v obchodech i při online nákupech, ale neměli byste s ní vybírat hotovost – to je velmi nevýhodné a jeden z rozdílů oproti debetní kartě.

Kreditní karta nabízí bezúročné období až 55 dní. Když ho využijete a uhradíte celou čerpanou částku do termínu splatnosti, neplatíte žádné úroky. Jinak se úrokové sazby šplhají až k 30 % p. a. Kreditku nemusíte splatit najednou, povinná měsíční splátka činí obvykle 3–10 % z dlužné částky. Podívejte se na další výhody a nevýhody kreditní karty:

Rozdíly mezi kontokorentem a kreditní kartou

Hlavní výhodou kreditní karty je bezúročné období, během nějž máte půjčku zdarma. Musíte však mít dokonalý přehled o svých financích a nepřekročit termín splatnosti ani o den. Víte-li, že nezvládnete dlužnou částku vyrovnat, bude lepší volbou spíše kontokorent, jelikož se zpravidla pojí s nižšími úroky.

Kontokorent vám bude lépe vyhovovat, pokud nejste tak disciplinovaní – splácí se automaticky, jakmile vám na účet přijdou peníze. Na druhou stranu můžete kontokorent využít jen v případě, že jste na účtu na nule. Penězi z kreditní karty disponujete zcela nezávisle na vlastních financích.

Porovnání výhod a nevýhod kontokorentu a kreditní karty

KontokorentKreditní karta

Úvěrový limit

1–3 měsíční příjmy

1–3 měsíční příjmy

Úroková sazba

12–20 % p. a.

15–30 % p. a.

Začátek úročení

Od prvního dne v minusu

Od prvního dne čerpání, ale možnost využít bezúročné období (30 až 55 dní)

Minimální měsíční splátka

Není stanovena

3–10 % z dlužné částky

Způsob splacení

Automaticky, jakmile na účet přijdou peníze

Je nutné provést nebo nastavit příkaz k úhradě

Poplatky

Obvykle zdarma

Zpravidla stovky až tisíce korun ročně

Výběr hotovosti

Běžné podmínky pro výběr z bankomatu

Velmi nevýhodné podmínky

Bonusy

Ne

Záleží na bance – slevy, cashback, prodloužená záruka, cestovní pojištění aj.

Měli byste vědět

Kontokorent i kreditní karta jsou půjčky, a tudíž se objeví v registrech. A to i v případě, že je máte pouze schválené a nečerpáte z nich ani korunu. Zvyšují celkové zadlužení, a tak vám mohou zhoršit scoring například při žádosti o hypotéku. Na druhou stranu pravidelné splácení kreditní karty v bezúročném období slouží pro banku jako důkaz o vaší schopnosti hradit dluhy včas. Tím svůj scoring můžete naopak vylepšit.

Jaké je typické použití těchto produktů?

Kreditní karta se hodí na větší nákup (např. spotřebiče), aniž byste ho museli pořizovat na splátky nebo stahovat peníze z investic. U řady obchodníků navíc můžete získat slevu či peníze zpět formou cashbacku. Je nepostradatelná při cestách do zahraničí, jelikož některé autopůjčovny či hotely přijímají pouze kreditní karty.

Kontokorent zase funguje jako záruka, že budete mít na účtu vždy dost peněz. Bez problémů tak proběhnou všechny trvalé příkazy, přestože jste tento měsíc zrovna nevyšli s penězi. Dobře vám poslouží jako půjčka před výplatou.

Kontokorent i kreditní karta umožňují opakované vypůjčení nižší částky, aniž byste pokaždé museli žádat o úvěr. Nemají však pevně stanovenou měsíční splátku, a tím svádí k setrvání v dluzích. Nehodí se ani pro financování dlouhodobých či vysokých výdajů – v takovém případě využijte raději spotřebitelský úvěr s delší dobou splatnosti, který nabízí nižší úrokové sazby.

Půjčte si chytře

Poradíme, jak bezpečně získat půjčku na nečekané výdaje i velké sny.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.