Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu

Porovnání kreditní karty a kontokorentu

2. 11. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

Rozdíly mezi kontokorentem a kreditní kartou

Kontokorent vám umožní jít do minusu na vašem běžném účtu, zatímco na kreditní kartě máte nastavený limit, který můžete čerpat. Kontokorent můžete tedy využít jen v případě, že jste na účtu na nule. Penězi z kreditní karty disponujete zcela nezávisle na vlastních financích.

Hlavní výhodou kreditní karty je bezúročné období, během nějž máte půjčku zdarma. Musíte však mít dokonalý přehled o svých financích a nepřekročit termín splatnosti ani o den. Víte-li, že nezvládnete dlužnou částku vyrovnat, bude lepší volbou spíše kontokorent, jelikož se zpravidla pojí s nižšími úroky. Kontokorent vám bude také lépe vyhovovat, pokud nejste tak disciplinovaní – splácí se automaticky, jakmile vám na účet přijdou peníze. 


Porovnání výhod a nevýhod kontokorentu a kreditní karty

KontokorentKreditní karta

Úvěrový limit

1–3 měsíční příjmy

1–3 měsíční příjmy

Úroková sazba

15–23 % p. a.

12–30 % p. a.

Začátek úročení

Od prvního dne v minusu

Od prvního dne čerpání, ale možnost využít bezúročné období (30 až 55 dní)

Minimální měsíční splátka

Není stanovena

3–10 % z dlužné částky

Způsob splacení

Automaticky, jakmile na účet přijdou peníze

Je nutné provést nebo nastavit příkaz k úhradě

Poplatky

Obvykle zdarma

Zpravidla stovky až tisíce korun ročně

Výběr hotovosti

Běžné podmínky pro výběr z bankomatu

Velmi nevýhodné podmínky

Bonusy

Ne

Záleží na bance – slevy, cashback, prodloužená záruka, cestovní pojištění aj.

Víte že

Kontokorent i kreditní karta jsou půjčky, a tudíž se objeví v registrech. A to i v případě, že je máte pouze schválené a nečerpáte z nich ani korunu. Zvyšují celkové zadlužení, a tak vám mohou zhoršit scoring například při žádosti o hypotéku. Na druhou stranu pravidelné splácení kreditní karty v bezúročném období slouží pro banku jako důkaz o vaší schopnosti hradit dluhy včas. Tím svůj scoring můžete naopak vylepšit.

Jak funguje kontokorent

Kontokorent je typ úvěru, který umožňuje jít na účtu do minusu. Limit povoleného přečerpání vám schválí banka. Vy pak využíváte kontokorent ve chvíli, kdy nemáte na účtu dostatek peněz. Naopak ho automaticky splatíte vždy, když vám přijdou peníze na účet. Částku si tak můžete půjčovat průběžně a také postupně splácet.

Obvykle musíte účet vyrovnat na nulu alespoň jednou ročně. Úroková sazba kontokorentu se pohybuje kolem 15–23 % p. a. Přečtěte si další podrobnosti o kontokorentu v našem článku:


Kontokorent si sjednáte v bance jako doplňkový produkt k účtu. Většinou musíte mít běžný účet aktivní alespoň 3 měsíce. Pokud vám na něj pravidelně chodí výplata, banka už většinou nic dalšího nevyžaduje a schválí vám kontokorent ve výši jednoho až tří měsíčních příjmů – záleží na vaší celkové bonitě.

Doporučujeme nesjednávat si kontokorent vyšší, než je vaše měsíční výplata. Díky tomu si můžete být jistí, že ho splatíte, jakmile vám přijde výplata na účet.

Podcast

Nejen o kontokorentu a kreditní kartě jsme si povídali s odborníky v našem podcastu na téma Jak si půjčit chytře.

Je lepší kontokorent nebo půjčka?

Pro pokrytí krátkodobého výpadku příjmů nabízí kontokorent výhodnější podmínky než krátkodobá půjčka. Tu totiž musíte obvykle splatit během 30 dnů, a když se vám to nepodaří, začnou vám naskakovat vysoké poplatky za prodlení. Naproti tomu se kontokorent nehodí jako dlouhodobá půjčka. Pokud si plánujete půjčit vyšší částku na několik let, lépe vám poslouží spotřebitelský úvěr, který má nižší úrokovou sazbu a splácíte ho v pevně stanovených splátkách.

Co je kreditní karta

Při placení kreditní kartou používáte peníze banky, a to až do výše limitu, který vám schválí. S kreditní kartou můžete platit v obchodech i při online nákupech, ale neměli byste s ní vybírat hotovost – to je velmi nevýhodné a jeden z rozdílů oproti debetní kartě

„Doporučuji také určitě nevybírat kreditní kartou peníze z bankomatů, a to většinou kvůli vysokým poplatkům za výběr i tomu, že se vybraná částka začne ihned úročit, nehledě na bezúročné období."

Dušan Šídlopojistný analytik společnosti Broker Trust

Kreditní karta nabízí bezúročné období až 55 dní. Když ho využijete a uhradíte celou čerpanou částku do termínu splatnosti, neplatíte žádné úroky. Jinak se úrokové sazby šplhají až k 30 % p. a. Kreditku nemusíte splatit najednou, povinná měsíční splátka činí obvykle 3–10 % z dlužné částky. Podívejte se na další výhody a nevýhody kreditní karty:

Jaké je typické použití kreditní karty a kontokorentu?

Kreditní karta se hodí na větší nákup (např. spotřebiče), aniž byste ho museli pořizovat na splátky nebo stahovat peníze z investic. U řady obchodníků navíc můžete získat slevu či peníze zpět formou cashbacku. Je nepostradatelná při cestách do zahraničí, jelikož některé autopůjčovny či hotely přijímají pouze kreditní karty.

Kontokorent zase funguje jako záruka, že budete mít na účtu vždy dost peněz. Bez problémů tak proběhnou všechny trvalé příkazy, přestože jste tento měsíc zrovna nevyšli s penězi. Dobře vám poslouží jako půjčka před výplatou.

Kontokorent i kreditní karta umožňují opakované vypůjčení nižší částky, aniž byste pokaždé museli žádat o úvěr. Nemají však pevně stanovenou měsíční splátku, a tím svádí k setrvání v dluzích. Nehodí se ani pro financování dlouhodobých či vysokých výdajů – v takovém případě využijte raději spotřebitelský úvěr s delší dobou splatnosti, který nabízí nižší úrokové sazby.

Půjčte si chytře

Poradíme, jak bezpečně získat půjčku na nečekané výdaje i velké sny.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Nákup páru přes PC
  22. května 2024|Jana Březinová
  Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

  Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

 • Mladý pár a společné finance
  31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
  Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

  Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?