Blog
Osobní financePůjčky a úvěry
Žena ukazuje kreditní kartu

Jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

30. května 2021|Monika Šaríková|

Kreditní karta umí být prospěšná těm, kteří s ní umějí zacházet. Mezi její výhody patří například to, že zákazníkovi vrátí nějaké to procento z nákupu a poskytuje bezúročné období. Na druhou stranu může stát na začátku začarovaného kruhu drobných půjček, který nejednou končí velkým malérem v podobě exekuce.

Porovnat půjčky

Co je kreditní karta

Není karta jako karta. Na první pohled se může zdát, že rozdíl bude jen ve vzhledu, pokud však máte v peněžence kartu debetní i kreditní, nejspíše tušíte, že o designu to není. Při platbě debetní kartou totiž využíváte vlastní peníze, při placení „kreditkou“ platíte penězi banky – čerpáte je z úvěrového limitu a jednou je budete muset splatit.

Benefitem kreditky je, že vrátíte-li půjčený obnos v takzvaném bezúročném období, vrátíte jen to, co jste si půjčili. Na kreditní kartu ale raději zapomeňte, pokud se necháte zlákat každým „výhodným“ nákupem, akcí či slevou. Chce to tedy chladnou hlavu a vracet v bezúročném období.

O kreditní kartu je nutné si požádat. Žádost pak musí být schválena, je to podobné jako s úvěrem.

Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou

Kreditní karta je bankovní produkt. Jedná se o platební kartu spojenou s revolvingovým úvěrem. Ten může držitel karty postupně splácet a zároveň opakovaně čerpat.

Debetní karta je karta navázaná na bankovní účet majitele. Umožňuje finanční operace jako výběr peněz v hotovosti, bezhotovostní platby v kamenných obchodech nebo na internetu – pokud je na daném účtu dostatek peněz.

Výhody a nevýhody kreditní karty

Disciplinovaným držitelům může kreditní karta dobře sloužit a dokonce i vylepšit rodinný rozpočet o nějaké ty stokoruny: umí vracet procenta z nákupů, některé kreditky pak přinášejí bonusy v rámci partnerských programů. Kreditní karty velmi často využívají živnostníci na překlenutí období, kdy se jim například opozdí příchozí platby z faktur. V rámci balíčku služeb ke kreditní kartě můžete najít i výhodné cestovní pojištění.

Cestovní pojištění u kreditky má svoje specifika

Banka či finanční společnost, která kreditní kartu vydala, je pouze zprostředkovatelem. Pojištění v rámci kreditky má často podobu dlouhodobého pojištění, takže není nutné na každý výjezd uzavírat samostatnou smlouvu o pojištění. Výhodou je, že často platí po celém světě. Co se limitů pojistek ke kartám týče, ty bývají v rámci daného balíčku často nižší než při uzavření pojistky zvlášť.

Na co si dát pozor v případě kreditek?

Rozhodně si dejte pozor na celou řadu možných poplatků, na opožděnou splátku a případné uplynutí bezúročného období. To je často nastavené na 45 dní. Po překlenutí tohoto období si banka začíná účtovat úroky a ty nejsou malé. Roční úroková sazba může pokořit hranici 20 a více procent. Vyvarujte se rovněž výběru z bankomatu prostřednictvím kreditní karty. Poplatky jsou vysoké, navíc se vám vybraná částka začne ihned úročit, nehledě na bezúročné období. Další nevýhodou, či chcete-li rizikem, může být to, že obecně možnost platby kartou vede k větším útratám.

Jak funguje kreditní karta

Existuje více druhů kreditních karet. Každá banka má svou speciální nabídku, tak jako se liší jednotlivé běžné či spořicí účty.. Pokud o kreditní kartě uvažujete, zjistěte si co nejvíce informací a srovnávejte nabídky.

Zvažte, k čemu kartu budete využívat, kde budete platit a komu. Zda třeba plánujete cestovat či je vaší motivací zajímavý bonusový program.

Podle čeho vybírat kreditní kartu

Při volbě nové kreditní karty si odpovězte na několik základních otázek:

  • Kolik vás bude karta měsíčně stát? Jaké jsou poplatky? Vyplatí se i tak?

  • Jak dlouhé je bezúročné období, jaká výše úroku poté naskočí, jaká je sazba RPSN?

  • Jak můžete získávat odměny? Jak je využijete?

  • Existují omezení na získané odměny? Vyprší jejich platnost?

  • Získáte ke kartě nějaké další služby, například asistenci, pojištění? Opravdu je využijete?

Z historie až do budoucnosti

Přestože mají debetní karty v českých peněženkách jasnou převahu, jsou vývojově mladší než karty kreditní. Obliba kreditních karet a jejich rozšíření začalo v USA již po druhé světové válce, debetní se začaly hojně využívat až v 70. letech. U nás tomu bylo naopak. Obecně se platby kartou začaly prosazovat až po roce 1990. Jako první se však jednoznačně uchytily debetní karty a kreditky až s novým tisíciletím. Kreditní karty však nikdy nedosáhly v české kotlině takového věhlasu jako karty debetní. Sdružení pro platební karty uvádí, že za posledních 10 let vzrostl počet karetních transakcí 6,5krát. Platební kartu používá 8 z 10 lidí, kreditní kartou platí 22 % Čechů. Trend kreditek je navíc v posledních letech celosvětově spíše klesající. Může za to jednak nechuť utrácet způsobená pandemií, dalším důvodem mohou být moderní fintech platební řešení. O své místo na slunci nyní bojují třeba odložené platby, které umějí funkci kreditní karty částečně zastoupit.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).