Platba kreditní kartou

Využijte kreditní kartu na maximum

19. 9. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

Jak funguje kreditní karta? 

Zatímco debetní kartu získáte automaticky k běžnému účtu, o kreditní kartu musíte požádat. Banka nejprve prověří vaši bonitu. Podle ní stanoví tzv. úvěrový limit – tedy množství prostředků, které můžete vyčerpat v rámci revolvingového úvěru. Při placení kreditní kartou využíváte peníze banky. Prostředky můžete vrátit během bezúročného období (obvykle 45–55 dnů) zdarma. Pokud se opozdíte, pohybuje se výše úroků okolo 15–25 %.

Věděli jste?

Pro rychlé získání prostředků můžete využít i kontokorent. Ten umožňuje přečerpání běžného účtu do mínusu a splatí se automaticky, jakmile se na účet připíšou prostředky (třeba výplata). Kontokorent však nenabízí další výhody kreditní karty (kreditka je, na rozdíl od kontokorentu, oddělená od běžného účtu, platby s ní jsou proto bezpečnější).

Kreditní karta přispívá do rodinného rozpočtu 

Pokud kartu využíváte správně, můžete získat tzv. cashback (banka vám vrátí z nákupu

určitou částku, obvykle okolo 1 %) a další bonusy u vybraných partnerů. Kreditní karta také pomáhá překlenovat období, kdy čekáte, až vám přijdou peníze na účet - třeba výplata. Často kreditní kartu využívají živnostníci, když se jim zpozdí platby faktur.

Věděli jste?

Využíváním kreditní karty (pokud prostředky včas splácíte) zvyšujete vaši kredibilitu? Pomůže vám třeba při získání úvěru nebo hypotéky. 

Kreditní karta jako praktický pomocník při cestování 

Kreditní kartu využijete i při cestování: v některých destinacích (typicky v USA) ji požadují jako kauci při půjčení auta nebo v dražších hotelích. Platba kreditní kartou bývá bezpečnější (zejména při platbách na internetu nebo v zahraničí) – případný zloděj může využít maximálně váš úvěrový limit. Vy ale po blokaci karty stále můžete využívat prostředky na vašem běžném účtu.

Tipy, jak využívat kreditní kartu - grafika

Nevýhody kreditky: nevybírejte z bankomatu a nastavte si inkaso

Největší nevýhodou kreditky je výše úroků, pokud zapomenete včas zaplatit. Tomu se dá snadno předejít: pro úhradu úvěru z kreditní karty si můžete nastavit inkaso z běžného účtu. Zároveň se snažte pečlivě hlídat rozpočet.

Také nedoporučujeme vybírání hotovosti z bankomatu. Banky za něj účtují vysoké poplatky, navíc pro výběr z bankomatu neplatí bezúročné období. Proto raději využijte cashback v obchodě nebo debetní kartu.

Jak si vybrat správnou kartu 

 • Délku bezúročného období.

 • Měsíční poplatky a výši RPSN.

 • Nabízené odměny. Využijete je? 

 • Doplňkové služby, např. cestovní pojištění nebo asistenci. Využijete je? 

Magdaléna Kubečková - autorka, copywriterka
Magdaléna KubečkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?