Platba kreditní kartou

Využijte kreditní kartu na maximum

19. 9. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

Jak funguje kreditní karta? 

Zatímco debetní kartu získáte automaticky k běžnému účtu, o kreditní kartu musíte požádat. Banka nejprve prověří vaši bonitu. Podle ní stanoví tzv. úvěrový limit – tedy množství prostředků, které můžete vyčerpat v rámci revolvingového úvěru. Při placení kreditní kartou využíváte peníze banky. Prostředky můžete vrátit během bezúročného období (obvykle 45–55 dnů) zdarma. Pokud se opozdíte, pohybuje se výše úroků okolo 15–25 %.

Věděli jste?

Pro rychlé získání prostředků můžete využít i kontokorent. Ten umožňuje přečerpání běžného účtu do mínusu a splatí se automaticky, jakmile se na účet připíšou prostředky (třeba výplata). Kontokorent však nenabízí další výhody kreditní karty (kreditka je, na rozdíl od kontokorentu, oddělená od běžného účtu, platby s ní jsou proto bezpečnější).

Kreditní karta přispívá do rodinného rozpočtu 

Pokud kartu využíváte správně, můžete získat tzv. cashback (banka vám vrátí z nákupu

určitou částku, obvykle okolo 1 %) a další bonusy u vybraných partnerů. Kreditní karta také pomáhá překlenovat období, kdy čekáte, až vám přijdou peníze na účet - třeba výplata. Často kreditní kartu využívají živnostníci, když se jim zpozdí platby faktur.

Věděli jste?

Využíváním kreditní karty (pokud prostředky včas splácíte) zvyšujete vaši kredibilitu? Pomůže vám třeba při získání úvěru nebo hypotéky. 

Kreditní karta jako praktický pomocník při cestování 

Kreditní kartu využijete i při cestování: v některých destinacích (typicky v USA) ji požadují jako kauci při půjčení auta nebo v dražších hotelích. Platba kreditní kartou bývá bezpečnější (zejména při platbách na internetu nebo v zahraničí) – případný zloděj může využít maximálně váš úvěrový limit. Vy ale po blokaci karty stále můžete využívat prostředky na vašem běžném účtu.

Tipy, jak využívat kreditní kartu - grafika

Nevýhody kreditky: nevybírejte z bankomatu a nastavte si inkaso

Největší nevýhodou kreditky je výše úroků, pokud zapomenete včas zaplatit. Tomu se dá snadno předejít: pro úhradu úvěru z kreditní karty si můžete nastavit inkaso z běžného účtu. Zároveň se snažte pečlivě hlídat rozpočet.

Také nedoporučujeme vybírání hotovosti z bankomatu. Banky za něj účtují vysoké poplatky, navíc pro výběr z bankomatu neplatí bezúročné období. Proto raději využijte cashback v obchodě nebo debetní kartu.

Jak si vybrat správnou kartu 

 • Délku bezúročného období.

 • Měsíční poplatky a výši RPSN.

 • Nabízené odměny. Využijete je? 

 • Doplňkové služby, např. cestovní pojištění nebo asistenci. Využijete je? 

Magdaléna Kubečková - autorka, copywriterka
Magdaléna KubečkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mladý pár a společné finance
  31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
  Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

  Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.