Žena s účty

Metody a nástroje pro sestavení rodinného rozpočtu

Náklady na život českým domácnostem se zvyšují, proto se vyplatí mít přehled o rodinných financích. K sestavení rozpočtu můžete využít různých metod a nástrojů, od jednoduchého zapisování do tabulky až po chytré mobilní aplikace.

Rostoucí výdaje nutí některé rodiny obracet každou korunu – díky sestavení rozpočtu mohou odhalit, kde zbývá prostor pro úspory. O svých příjmech a výdajích byste ovšem měli mít přehled i v případě, že nemáte hluboko do kapsy. Pomůže vám to našetřit na neočekávané situace, jako je nemoc či ztráta zaměstnání.

Chci si půjčit na neočekávané výdaje

Jak začít se sestavením rodinného rozpočtu

Tématu úspor a rodinného rozpočtu jsme se věnovali v podcastu Nepodceňto s hosty Jakubem Dvořákem, zakladatelem blogu a podcastu Rozbité prasátko a Renatou Bořkovcovou, koordinátorkou mobilních dluhových poradců v Člověku v tísni.

Oba doporučují, ujasnit si před tvorbou rodinného rozpočtu, jaký je jeho cíl. Proč je pro vás důležité, aby byly vaše finance v pořádku? Šetříte na základ hypotéky, na dovolenou nebo se potřebujete dostat z minusu? S jasným záměrem se vám bude rozpočet snáze dodržovat.

Metody pro sestavení rozpočtu

Jakmile si ujasníte svůj záměr, vyberte si z vhodných metod pro sestavení rozpočtu.

Nulový rozpočet

Metoda nulového rozpočtu je velmi náročná na čas, na druhou stranu vám poskytne přehled o každé koruně.

Cílem je stanovit účel pro každou korunu vašeho příjmu. Náklady si rozdělíte do kategorií, včetně spoření. Na konci měsíce byste neměli mít žádný přebytek, ale ani byste neměli utratit více, než kolik vyděláte.

Kategorie můžete průběžně upravovat a přizpůsobovat aktuálním potřebám. Například v jednom měsíci zjistíte, že za jídlo utrácíte víc, než kolik jste si stanovili. Na příští měsíc si tedy pro kategorii jídlo vyhradíte vyšší částku. To ovšem znamená, že musíte z jiné kategorie ubrat.

Díky tomu, že přesně víte, za co utrácíte, snadno odhalíte, kde leží jádro vašich finančních problémů.

Půjčka bez starostí

Půjčte si chytře

Dostali jste se do finančních problémů a zvažujete půjčku? Srovnejte si nabídky jednotlivých poskytovatelů a vyberte si tu s nejvýhodnějšími podmínkami.

Chci si porovnat jednotlivé půjčky


Výhodou metody nulového rozpočtu je stoprocentní přehled nad financemi. Nevýhodu představuje časová náročnost a také obtížné započítání nečekaných výdajů.

Obálková metoda

Obálkovou metodu využívaly už naše babičky. Spočívá v tom, že si vyčleníte několik obálek, kam každý měsíc ukládáte peníze. Z obálek následně čerpáte, pokud je obálka určena na výdaje, nebo si do nich spoříte. I částku, kterou spoříte, si můžete dále členit do obálek – například spoření na nečekané výdaje, na dovolenou, na nové auto a podobně.

V dnešní době už nemusíte využívat reálné papírové obálky, kam si rozdělujete hotovost. Tuto metodu je možné praktikovat i prostřednictvím internetového bankovnictví. Většina bank umožňuje rozdělení částek do virtuálních obálek v rámci spořicího účtu.

Obálkovou metodu můžete zjednodušit a využívat ji jen na spoření – to znamená, že si stanovíte pevnou částku, kterou budete odkládat do spořicí obálky za každých okolností po zaplacení všech nezbytných výdajů. Metoda tak dobře slouží i méně disciplinovaným jedincům.

Metoda stanovení poměru výdajů

Při správě rodinného rozpočtu můžete narazit na zlaté pravidlo 70-20-10:

 • 70 procent příjmu jde na pravidelné nezbytné platby (nájem/hypotéka, energie, jídlo, pohonné hmoty, pojistky aj.)

 • 20 procent příjmu si uložte na spoření, z toho polovinu na dlouhodobé spoření (důchod, investice) a polovinu na krátkodobé úspory (rezerva 3–6 měsíčních výplat pro náhlé výdaje)

 • 10 procent příjmu můžete utratit za zábavu a další zbytné věci.


Setkáte se i s jiným poměrem, jak příjmy rozdělit, například na 50-30-20. 50 procent padne na pokrytí nezbytných nákladů, 30 procent na zábavu a záliby, 20 procent na spoření.

Přehled příjmů a výdajů

Pokud je vaším cílem ušetřit nebo snížit výdaje, nemusíte nutně zapisovat každou korunu. Může vám pomoci jen otevřít výpis z internetového bankovnictví a porovnat si příjmy a výdaje v každém měsíci. Většina bank ukazuje platby rozdělené do kategorií, případně si můžete údaje exportovat do excelu a zavést si vlastní systém třídění.

Rozlišujte výdaje nutné (hypotéka/nájem, energie, jídlo, doprava aj.) a zbytné (zábava, návštěva restaurací, dražší jídlo či značkové oblečení). Právě zbytné výdaje představují oblast, kde můžete ušetřit.

V epizodě Život rodin zdražuje. Kde šetřit? doporučuje Jakub Dvořák další jednoduchou metodu, jak najít úspory v rodinném rozpočtu.

„Oblíbená pomůcka je seřadit si výdaje od těch nejdražších po ty nejlevnější a podívat se opravdu na ty nejdražší, co v tom rozpočtu mám. To jsou většinou přesně ty výdaje, kde se dá ubrat jednotky až desítky procent. Typicky jakékoliv smlouvy, například operátor,“ vysvětluje Dvořák.

Nástroje pro sledování rodinného rozpočtu

Každému vyhovuje jiný nástroj, jak sledovat své příjmy a výdaje. Vyzkoušejte různé způsoby a najděte si ten, který vás bude bavit a vydržíte u něj.

Tužka a papír

Pro sledování rodinného rozpočtu není potřeba mít aplikace či jiné technické vymoženosti. Bohatě si vystačíte s obyčejnou tužkou a papírem, kam si zapíšete veškeré příjmy a výdaje. Ačkoliv je metoda časově náročnější, požadovaných výsledků s ní dosáhnete.

Tabulky v excelu

Své finance můžete spravovat i s pomocí excelových tabulek. Nabízí přehledné uspořádání všech informací o příjmech a výdajích. Navíc můžete využít nejrůznější matematické funkce, které vám umožní automatický výpočet – třeba kolik vám ještě zbývá uspořit k požadovanému cíli.

Oceníte také možnost kategorizace a filtrování. Díky tomu lépe uvidíte, jak si s financemi vedete v dlouhodobém horizontu. Kategorie si můžete i barevně označit.

Mobilní aplikace

Jste fanoušky moderních technologií? Pak vás potěší některá z desítek mobilních nebo počítačových aplikací, které se zaměřují na tvorbu a správu rodinného rozpočtu. K nejoblíbenějším patří české aplikace Spendee a Wallet.

Spendee je v základní verzi zdarma. Připlatit si můžete za pokročilé funkce, které vám umožní propojení s bankou, abyste nemuseli platby kartou nebo převody do aplikace zadávat ručně. Při nákupu v obchodě stačí pomocí aplikace vyfotit účtenku, doplnit potřebné informace a všechny údaje se automaticky načtou do aplikace, kde je následně můžete roztřídit do kategorií. Všechny přehledy si můžete stáhnout do excelové tabulky.

Chci si půjčit

Wallet je také zdarma, ale některé funkce jsou dostupné pouze v prémiové placené verzi. Wallet můžete využívat k běžnému zapisování příjmů a výdajů či plánování dlouhodobých rozpočtů. Aplikace Wallet je propojená s vaší bankou, takže bankovní transakce se pravidelně synchronizují a třídí do stanovených kategorií. Wallet spolupracuje s více než 4 000 bankami z celého světa.

Mezi podobné zahraniční aplikace patří My Budget Book, Money Manager Expense & Budget nebo Monefy. Záleží na tom, jaké požadavky na aplikaci máte a co od ní očekáváte. Vyzkoušejte si, která vám bude nejlépe vyhovovat.

Pokud provádíte většinu plateb kartou či bankovním převodem, může vám velmi dobře posloužit také sledování příjmů a výdajů v internetovém bankovnictví. Většina bank umožňuje i pokročilejší funkce, jako je filtrování nebo kategorizace výdajů.

Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Holčička spoří do kasičky
  Osobní finance
  03. března 2023|Nikola Zatloukalová
  Finanční gramotnost v praxi: 7 tipů, jak na ni

  Finanční gramotnost představuje soubor pravidel, znalostí a hodnotových postojů, podle nichž hospodaříte. Dále to, jak o penězích přemýšlíte. Umění finanční gramotnosti vás může ochránit před dluhovou spirálou a zároveň vám umožní zabezpečit nejen sebe, ale také vaše nejbližší. Jak ovládnout finanční gramotnost v praxi?

 • Seniorka s vyúčtováním za energie
  Osobní finance
  02. února 2023|Petr Woff
  Přehled státní sociální podpory v nouzi

  V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a zdražují komodity. Česká republika zůstává bezpečná, ale čelí vysoké inflaci. Naše vláda zavedla cenové stropy pro elektřinu a zemní plyn. Pokud se ocitnete v nouzi, požádejte o další státní podporu. Letos stouply sociální dávky na energie, bydlení a ostatní nutné výdaje. Existuje řada státních příspěvků a přídavků, a proto přinášíme jejich přehled.

 • Žena spoří do kasičky
  Osobní finance
  23. ledna 2023|Jana Březinová
  Víc peněz v roce 2023. Jak na to?

  Novoroční předsevzetí týkající se financí si podle průzkumů dává zhruba 72 % Čechů. Bohužel jen málokomu se toto předsevzetí podaří naplnit. Pokud je to i váš případ, máme pro vás několik praktických rad a tipů, jak skutečně ušetřit a vyzrát na zbytečné utrácení.

 • Zubař kouká do otevřených úst
  Osobní finance
  09. ledna 2023|Monika Šaríková
  Kolik stojí péče o zuby a jak se na ni finančně připravit

  Péče o zuby a návštěva zubaře by měly být každý rok samozřejmostí, pokud nechcete zbytečně doplácet. Spoustě zákroků lze totiž předejít dobrou preventivní péčí. Také se hodí vědět, co vše je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a za co si připlatíte.

 • Revolut nabízí účet i kartu zdarma - mobilní telefon a karta Revolut
  Osobní finance
  03. ledna 2023|Jana Březinová
  Revolut nabízí účet i kartu zdarma. Jak funguje a kdy se vyplatí?

  Stále větší množství z nás chce mít svoje finance neustále pod kontrolou a po ruce. Často tak nahrazujeme hotovost platebními kartami, ale i chytrými telefony nebo hodinkami. Jednu z chytrých alternativ představuje Revolut – online aplikace, která nabízí účet i kartu zdarma. Opravdu se vyplatí nebo je potřeba počítat s nějakým háčkem?

 • Plánujete dovolenou? Podadíme, jak si na ni našetři - Mapa, foťák a mužská ruka ukazující na místo cíle
  Osobní finance
  26. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Plánujete dovolenou? Poradíme, jak na ni našetřit!

  Letní dovolenou v zahraničí plánovalo letos podle analýz portálu Czech Tourism Tourdata zhruba 52 % Čechů. Plány řady z nich bohužel ovlivnil nedostatek finančních prostředků. Pokud jste podobnou nepříjemnost sami řešili, ale zahraniční dovolenou na horách, či u moře si příští rok nechcete odepřít, máme pro vás tipy, jak na ni našetřit.

 • Žena se sešitem a kasičkou ve tvaru prasátka
  Osobní finance
  16. listopadu 2022|Jana Březinová
  Vše zdražuje, kde můžete ušetřit?

  Inflace atakuje téměř 20 %, a tím výrazně zvyšuje životní náklady. Zdražuje takřka vše – potraviny, energie, doprava a celá řada dalších produktů a služeb. Jak si s rostoucími cenami poradit a kde najít úspory?

 • Zneužití osobních údajů - překvapený mladý muž s telefonem v ruce
  Osobní finance
  14. listopadu 2022|Jana Březinová
  Zneužití osobních údajů: Hrozí dluhy a exekuce

  Ke zneužití osobních údajů dochází nejčastěji poté, co ztratíte svůj občanský průkaz. Podvodníci, kteří se skrývají za vaši identitu, si tak můžou neoprávněně sjednat i úvěr. Jak se zneužití osobních údajů bránit a jak tento problém souvisí se zamítnutím půjčky, o kterou máte zájem?

 • Logo Raiffeisenbank nad vchodem do banky
  Osobní finance
  14. listopadu 2022|Jana Březinová
  Sloučení Equa bank s Raiffeisenbank

  Dnes, 14. listopadu 2022, došlo k finálnímu sloučení Equa bank a Raiffeisenbank. Od tohoto data budou banky nadále fungovat pod hlavičkou Raiffeisenbank. Co to znamená pro klienty obou bank?

 • Jak chránit své platební údaje - Žena s mobilem v ruce, zabezpečení, notebook na stole
  Osobní finance
  04. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak chránit své platební údaje na internetu + rady, co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije

  Koronavirová krize a související opatření, přesunula naprostou většinu plateb do světa internetu. Online nakupování jsme doslova propadli. Ne vždy však šlo o dobrovolné rozhodnutí. Jistá dávka svobody a komfortu je na druhou stranu vykoupena obavami o naše soukromí i finance. Jak chránit své platební údaje na internetu a co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije? Čtěte dále.

 • PayPal pro začátečníky - Žena drží nad notebookem telefon v ruce s nápisem PayPal
  Osobní finance
  03. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  PayPal pro začátečníky: Co to je, jak funguje a má vůbec smysl o něm uvažovat?

  Aby byl nákup na internetu úspěšný a bezproblémový, je potřeba zvolit maximálně bezpečnou platební metodu. A právě v téhle fázi nákupu se můžete poprvé setkat s platebním systémem PayPal. Jak tenhle systém funguje, je bezpečný a má smysl o něm uvažovat?

 • Připravte se na nečekané výdaje - Prázdná peněženka a rozsypané peníze na fakturách
  Osobní finance
  13. září 2022|Petr Woff
  Připravte se na nečekané výdaje. Poradíme vám, jak zlepšíte svůj rodinný rozpočet

  Moderní domácnost potřebuje elektřinu a teplo, ale obě tyto komodity nyní hrozivě zdražují. Nečekejte, až vám dodavatel opět zvýší cenu a připravte se na energetickou krizi už teď. Máme pro vás ověřené tipy, jak zvýšíte své příjmy a snížíte výdaje, aby rostla vaše finanční rezerva. Prozatím zapomeňte na vysokou politiku a makroekonomické analýzy, a zaměřte se pouze na svůj osobní či rodinný rozpočet.

 • Proč využívat kreditní kartu - Kreditní karty koukající z peněženky
  Osobní finance
  04. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Proč využívat kreditní kartu? Získáte peníze zpět a navíc výhody a slevy u partnerů

  Zhruba 90 % Čechů vlastní jednu nebo více platebních karet. Často jde nejen o karty debetní, ale taky kreditky. Těch ale v našich peněženkách rok od roku ubývá. Poslední zveřejněná statistika České národní banky hovoří o 1 500 000 kusech kreditních karet, které Češi vlastní. Důvodem jejich meziročního poklesu je stále mylné přesvědčení, že kreditní karta je nevýhodným a drahým produktem, s nímž je spojena řada „háčků“. Jak je to ve skutečnosti?

 • Počítač peníze papíry
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  10. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Splátkový kalendář a vše, co jste o něm chtěli vědět

  Se splátkovým kalendářem, coby plánem všech vašich budoucích splátek, se setkáte ve chvíli, kdy si sjednáte spotřebitelskou půjčku, úvěr nebo hypotéku. Domluvit se na něm ale můžete i tehdy, pokud vybrané instituci dlužíte větší částku, kterou nejste schopni jednorázově uhradit. Jak si ho správně nastavit, aby vám co nejvíce vyhovoval a nepůsobil zbytečné komplikace?

 • kreditni-debetni
  Osobní finance
  21. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Kreditní vs. debetní karta: Znáte základní rozdíly a víte, která se vám vyplatí?

  Z průzkumu České bankovní asociace vyplývá, že 82 % Čechů upřednostňuje bezkontaktní platby. Platba kartou je nejen jednoduchá a pohodlná. Pokud sami nedáte na tyhle plastové kartičky dopustit, určitě vás bude zajímat, jaké výhody s sebou nesou karty debetní a na co si dát pozor u karet kreditních.

 • banka
  Osobní finance
  13. května 2022|Jana Březinová
  Alternativní financování: Co o něm potřebujete vědět?

  Už během pandemie se zejména menším firmám a podnikatelům zkomplikoval přístup k úvěrům. A ani nyní není situace lepší – nejen kvůli vysoké inflaci, která půjčky zdražuje, ale také z důvodu větší obezřetnosti bank a zpřísnění podmínek pro získání úvěru. Firmy se tak musí poohlížet po alternativních zdrojích financování podniku. Jaké jsou možnosti?

 • penize-potrebujete
  Osobní finance
  09. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Na co myslet, než si sjednáte půjčku?

  České domácnosti měly podle statistik České národní banky na konci letošního března rozpůjčováno 2 085 miliard korun. Pokud vy sami možnost půjčky zvažujete, měli byste tohle rozhodnutí odpovídajícím způsobem promyslet. Půjčka je totiž dobrý sluha, ale špatný pán. Proto je potřeba si před jejím sjednáním odpovědět alespoň na několik základních otázek.

 • pujka-pro-icare
  Osobní finance
  24. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčky a hypotéky pro „ičaře“ a živnostníky: Jaká jsou jejich specifika a mají šanci na ně vůbec dosáhnout?

  Pracovat na IČO a mít svoji živnost s sebou nepochybně nese obrovskou dávku svobody. Zároveň z tohohle rozhodnutí plyne řada povinností a v zásadě taky komplikací, které běžný zaměstnanec třeba vůbec nemusí řešit. Jednou z těchto oblastí jsou i půjčky a hypotéky pro „ičaře“ a živnostníky, které mají svoje specifika a získat je, není zrovna jednoduché.

 • struktura-vydaju
  Osobní finance
  13. března 2022|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například současné zdražování elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři, než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje českých domácností.

 • Sberbank ukončení
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  Sberbank v Česku končí! ČNB jí plánuje odebrat licenci. Co to znamená pro její klienty?

  Česká národní banka (dále jen ČNB) dne 28. 2. 2022 zahájila kroky k odebrání licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Hlavním důvodem je razantní zhoršení její likviditní situace v souvislosti s odlivem vkladů. V praxi to znamená, že Sberbank v Česku končí.

 • rodina s kasičkou
  HypotékyOsobní finance
  23. února 2022|Veronika Doskočilová
  ​​Život rodin se zdraží o tisíce - refinancujte výhodně

  Život mnoha rodin postupně zdražuje o tisíce korun. Výdaje za energie se v průměru zvýší o 943 Kč měsíčně, cena potravin může vzrůst až o 30 % a za pohonné hmoty aktuálně zaplatíte v průměru 46 Kč za litr. Ti, kterým letos končí pětiletá fixace hypoték, navíc musí řešit i zvýšení úrokových sazeb.

 • prodejce pojištění a mladý pár
  Osobní finance
  Jaký je rozdíl mezi investičním a kapitálovým životním pojištěním?

  Chcete zabezpečit svoji rodinu pro případ nenadálé události? Nedokážete se ale bezpečně zorientovat ve světě složitých pojistných termínů? Nevíte, jestli uzavřít investiční nebo kapitálové pojištění? Poradíme vám, jak se v této problematice zorientovat a zvolit to nejvýhodnější řešení.

 • kalkulačka, počítač, papíry, daňové přiznání
  Osobní finance
  Přehled tipů, jak legálně ušetřit na daních: Darujte, odečtěte si úroky nebo si zřiďte „penzijko“

  Pokud podnikáte, pak už pravděpodobně řešíte finální podobu daňového přiznání za rok 2021. Základní termín pro vyplnění a odevzdání tohoto dokumentu je 1. 4. 2022. Pokud se vám v podnikání dařilo a máte platit vysoké daně, máme pro vás několik tipů, jak na nich legálně ušetřit.

 • Pobocka raiffeisenbank
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  24. ledna 2022|Jana Poncarová
  Equa bank se spojila s Raiffeisenbankou. Co to znamená pro klienty?

  Dva významní bankovní hráči na českém trhu se spojili. Od 1. ledna 2022 se Equa bank sloučila s Raiffeisenbankou a přestala tak existovat jako samostatná společnost. Klienti Equa bank se ale o svá bankovní konta a další služby obávat nemusí. Raiffeisenbank je se vším všudy převzala pod svá křídla. Co to v praxi znamená? Přinášíme odpovědi na ty nejdůležitější otázky.

 • Muž počítá účty
  Osobní finance
  20. prosince 2021|Jana Poncarová
  Zdražování energií: Jak kompenzovat díru v rozpočtu?

  Skokový nárůst ceny elektřiny a zemního plynu zaskočil všechny domácnosti. Pro lidi s nižšími příjmy představuje zdražení o desítky procent zásadní problém. Jak se s navýšením záloh za energie vypořádat? Kdy a jak můžete získat pomoc od státu? A jak doma šetřit a snížit svoji spotřebu?

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.