online platba - mobil a notebook

Internetbanking versus smartbanking: Znáte rozdíl i možná rizika?

19. 10. 2021
|
Délka čtení: 10 min.

Vzdálená správa financí, provádění platebních transakcí a dalších bankovních úkonů je již řadu let možné prostřednictvím počítačů a mobilů. Díky internetu nemusíme do banky chodit kvůli každé maličkosti. Jakými způsoby je možné finance spravovat a jaká rizika při tom hrozí?

Vznik a vývoj počítačů předcházel chytrým mobilním telefonům. Nejprve tedy banky klientům nabídly správu osobních financí přes počítač na základě internetového připojení. Tak vzniklo internetové bankovnictví  neboli internetbanking.

S překotným vývojem chytrých mobilních telefonů se online bankovní služby brzy rozšířily o možnost správy účtu i přes mobilní telefon.  Objevilo se mobilní bankovnictví, pro které se ujal anglický název smartbanking.

3 hlavní rozdíly mezi internetbankingem a smartbankingem

Mnozí lidé si tyto dva způsoby online správy bankovního účtu pletou. Mezi nimi však existují poměrně velké rozdíly.

 1. Internetbanking umožňuje spravovat bankovní účet prostřednictvím internetového připojení. Smartbanking nabízí správu účtu pouze přes chytrý mobilní telefon.

 2. K internetbankingu je třeba funkční připojení k internetu. Smartbanking je možné používat i offline.

 3. Pro přihlášení do internetbankingu je nutná znalost přihlašovacího jména a hesla, u smartbankingu se využívají modernější metody, nejčastěji dotyková nebo hlasová identifikace.

Jak funguje internetbanking

Internetové bankovnictví klientům banky zprostředkovává vzdálenou správu osobních či podnikatelských financí bez nutnosti osobní návštěvy banky. Klient potřebuje pouze počítač s internetovým prohlížečem a připojením na internet a své peníze může snadno ovládat  z kteréhokoliv místa na světě.

Přihlásit se lze z jakéhokoliv počítače. Jedinou podmínkou je internetové připojení. Z důvodu bezpečnosti se však doporučuje používat  osobní nebo služební počítač, na který má přístup pouze uživatel. Pokud se přihlašujete z různých počítačů, dbejte na to, aby nedocházelo k uložení vašich přihlašovacích údajů.

K přihlášení slouží uživatelské jméno a heslo.  Může jít o jedinečný číselný kód nebo heslo, které si uživatel zvolí. Po přihlášení může sledovat stav svého účtu, přijímat platby, provádět finanční transakce, zakládat a rušit trvalé a jednorázové platební příkazy a další.  

K provedení každé platby je požadováno potvrzení autorizačním klíčem, jehož účelem je ochrana před zneužitím. Kód je uživateli zaslaný v podobě SMS zprávy na mobilní telefon.

online bankovnictví

Jak funguje smartbanking

Klient banky si musí nejprve do svého telefonu stáhnout oficiální mobilní aplikaci, kterou jeho banka nabízí. Následuje první přihlášení pomocí uživatelského jména a hesla, a poté už většinou stačí vložit krátký PIN kód, otisk prstů  nebo  hlasový povel.

Aplikace umožňuje  kompletní správu účtu, sledování historie plateb, přijímání a zadávání platby, platby účtů, platební šablony, okamžité platby prostřednictvím platebních karet a další služby. Stále více klientů používá pouze telefon.

Výhody a možná rizika u smartbankingu

U smartbankingu je pozitivně hodnocena zejména možnost ovládat účet odkudkoliv pouze z mobilu. Současné bankovní aplikace bývají jednoduché a přehledné. Nejvíce dotazů se týká bezpečnosti. 

Uživatelé se nejčastěji obávají  zneužití v případě ztráty či krádeže mobilního telefonu. Banky klienty ujišťují, že smartbanking je vysoce zabezpečený. Cizí uživatel se do účtu nedostane. Nemluvě o tom, že telefon lze snadno a okamžitě zablokovat.

U běžného internetového bankovnictví je k provedení platby nutná ověřovací SMS zpráva s kódem. U smartbankingu se do účtu musí uživatel vždy přihlásit. K tomu používá jedinečný kód, otisk prstu či jiný moderní přihlašovací prostředek. Ten je nutný i k potvrzení platby.

Zásady bezpečného online bankovnictví

Ať už používáte internetové či mobilní bankovnictví nebo oboje, vždy dodržujte základní pravidla bezpečnosti, které zní: Nesdělujte přihlašovací údaje. Nikdy a nikomu.

 • Používejte bezpečné heslo.  Nepodceňujte uzamčení telefonu heslem, otiskem prstu nebo skenem obličeje.

 • Chraňte PIN kód.  Pravidelně měňte hesla a nepoužívejte stejná hesla pro různé služby.

 • Pozor na neznámé e-shopy.  Nakupujte zásadně od důvěryhodných prodejců.

 • Aktualizujte ochranné mechanismy. Jednou za čas.

Zapamatujte si také:

Banky nikdy klienty nežádají o zadání osobních údajů, hesel ani údajů k platebním kartám prostřednictvím SMS nebo e-mailu. Neotvírejte e-maily, přílohy a neklikejte na odkazy od neznámých a podezřelých odesílatelů. 

Vždy si promyslete, jakou aplikaci či její doplněk stahujete a odkud. Aplikacím dávejte pouze minimální oprávnění, která odpovídají jejich účelu.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mobilní signál
  21. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Který operátor má lepší pokrytí?

  Budování 5G sítě je v plném proudu. Nejmodernější telekomunikační standard mobilních sítí si užijete na stále větším množství míst. Nejlepší pokrytí 5G na konci roku 2023 vykazuje Vodafone. Jde ale skutečně jen o pokrytí signálem nebo do hry vstupují další faktory?

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Digitální závislost - pár v posteli na mobilech
  09. října 2023|Petr Pohůdka
  Digitální závislost: Máte technologie pod kontrolou?

  Zhruba 445 tisíc Čechů nadměrně užívá internet. Závislost na internetu může zhoršovat spánek, mezilidské vztahy nebo fyzickou kondici. Digitální detox ale experti většinou nedoporučují. Důležitější je naučit se s technologiemi pracovat v náš prospěch.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.