online platba - mobil a notebook

Internetbanking versus smartbanking: Znáte rozdíl i možná rizika?

19. 10. 2021
|
Délka čtení: 10 min.

Vzdálená správa financí, provádění platebních transakcí a dalších bankovních úkonů je již řadu let možné prostřednictvím počítačů a mobilů. Díky internetu nemusíme do banky chodit kvůli každé maličkosti. Jakými způsoby je možné finance spravovat a jaká rizika při tom hrozí?

Vznik a vývoj počítačů předcházel chytrým mobilním telefonům. Nejprve tedy banky klientům nabídly správu osobních financí přes počítač na základě internetového připojení. Tak vzniklo internetové bankovnictví  neboli internetbanking.

S překotným vývojem chytrých mobilních telefonů se online bankovní služby brzy rozšířily o možnost správy účtu i přes mobilní telefon.  Objevilo se mobilní bankovnictví, pro které se ujal anglický název smartbanking.

3 hlavní rozdíly mezi internetbankingem a smartbankingem

Mnozí lidé si tyto dva způsoby online správy bankovního účtu pletou. Mezi nimi však existují poměrně velké rozdíly.

 1. Internetbanking umožňuje spravovat bankovní účet prostřednictvím internetového připojení. Smartbanking nabízí správu účtu pouze přes chytrý mobilní telefon.

 2. K internetbankingu je třeba funkční připojení k internetu. Smartbanking je možné používat i offline.

 3. Pro přihlášení do internetbankingu je nutná znalost přihlašovacího jména a hesla, u smartbankingu se využívají modernější metody, nejčastěji dotyková nebo hlasová identifikace.

Jak funguje internetbanking

Internetové bankovnictví klientům banky zprostředkovává vzdálenou správu osobních či podnikatelských financí bez nutnosti osobní návštěvy banky. Klient potřebuje pouze počítač s internetovým prohlížečem a připojením na internet a své peníze může snadno ovládat  z kteréhokoliv místa na světě.

Přihlásit se lze z jakéhokoliv počítače. Jedinou podmínkou je internetové připojení. Z důvodu bezpečnosti se však doporučuje používat  osobní nebo služební počítač, na který má přístup pouze uživatel. Pokud se přihlašujete z různých počítačů, dbejte na to, aby nedocházelo k uložení vašich přihlašovacích údajů.

K přihlášení slouží uživatelské jméno a heslo.  Může jít o jedinečný číselný kód nebo heslo, které si uživatel zvolí. Po přihlášení může sledovat stav svého účtu, přijímat platby, provádět finanční transakce, zakládat a rušit trvalé a jednorázové platební příkazy a další.  

K provedení každé platby je požadováno potvrzení autorizačním klíčem, jehož účelem je ochrana před zneužitím. Kód je uživateli zaslaný v podobě SMS zprávy na mobilní telefon.

online bankovnictví

Jak funguje smartbanking

Klient banky si musí nejprve do svého telefonu stáhnout oficiální mobilní aplikaci, kterou jeho banka nabízí. Následuje první přihlášení pomocí uživatelského jména a hesla, a poté už většinou stačí vložit krátký PIN kód, otisk prstů  nebo  hlasový povel.

Aplikace umožňuje  kompletní správu účtu, sledování historie plateb, přijímání a zadávání platby, platby účtů, platební šablony, okamžité platby prostřednictvím platebních karet a další služby. Stále více klientů používá pouze telefon.

Výhody a možná rizika u smartbankingu

U smartbankingu je pozitivně hodnocena zejména možnost ovládat účet odkudkoliv pouze z mobilu. Současné bankovní aplikace bývají jednoduché a přehledné. Nejvíce dotazů se týká bezpečnosti. 

Uživatelé se nejčastěji obávají  zneužití v případě ztráty či krádeže mobilního telefonu. Banky klienty ujišťují, že smartbanking je vysoce zabezpečený. Cizí uživatel se do účtu nedostane. Nemluvě o tom, že telefon lze snadno a okamžitě zablokovat.

U běžného internetového bankovnictví je k provedení platby nutná ověřovací SMS zpráva s kódem. U smartbankingu se do účtu musí uživatel vždy přihlásit. K tomu používá jedinečný kód, otisk prstu či jiný moderní přihlašovací prostředek. Ten je nutný i k potvrzení platby.

Zásady bezpečného online bankovnictví

Ať už používáte internetové či mobilní bankovnictví nebo oboje, vždy dodržujte základní pravidla bezpečnosti, které zní: Nesdělujte přihlašovací údaje. Nikdy a nikomu.

 • Používejte bezpečné heslo.  Nepodceňujte uzamčení telefonu heslem, otiskem prstu nebo skenem obličeje.

 • Chraňte PIN kód.  Pravidelně měňte hesla a nepoužívejte stejná hesla pro různé služby.

 • Pozor na neznámé e-shopy.  Nakupujte zásadně od důvěryhodných prodejců.

 • Aktualizujte ochranné mechanismy. Jednou za čas.

Zapamatujte si také:

Banky nikdy klienty nežádají o zadání osobních údajů, hesel ani údajů k platebním kartám prostřednictvím SMS nebo e-mailu. Neotvírejte e-maily, přílohy a neklikejte na odkazy od neznámých a podezřelých odesílatelů. 

Vždy si promyslete, jakou aplikaci či její doplněk stahujete a odkud. Aplikacím dávejte pouze minimální oprávnění, která odpovídají jejich účelu.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.