Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář

Žádost o hypotéku krok za krokem

21. 6. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

Žádost o hypotéku a její vyřízení je poměrně komplikovaná záležitost, banky si často něco vymýšlí a vůbec všechno dlouho trvá. Nevrhejte se do tohoto procesu bezhlavě a raději se na každý krok dobře připravte.

Získejte přehled

Než začnete vybírat konkrétní hypoteční banku a produkt, zkuste se nejprve zorientovat na aktuálním trhu s hypotékami i nemovitostmi. Praktickým pomocníkem jsou například hypoteční kalkulačky, které vám pomohou ujasnit představu, na jak vysokou hypotéku zhruba dosáhnete. Zjistěte rovněž, jak se ve vybrané lokalitě či lokalitách pohybují ceny nemovitostí, a jaké nabídky jsou pro vás tudíž dostupné.

Nová hypotéka

Hypotéka snadno a rychle

Pomůžeme vám se sjednáním hypotéky s výhodnou sazbou i podmínkami.

Požádejte o pomoc

Do světa hypoték vás nejlépe uvede hypoteční poradce, respektive za vás udělá veškeré nezbytné úkony. Nechte si doporučit opravdu zkušeného a věci znalého odborníka, který vám dobře poradí a vše důležité vysvětlí. Hypoteční poradce je zdarma, provizi mu vyplatí až banka, s níž je úspěšně dojednán obchod.

Dejte si do pořádku osobní finance

Počítejte s tím, že si vás poskytovatel hypotéky důkladně proklepne a bude zkoumat nejen vaše příjmy, ale také výdaje. Sami se můžete postarat o to, aby vaše osobní finance byly v perfektním stavu ještě předtím, než vyplníte žádost o hypotéku.

Zaměřte se na své výdaje a platební historii. Splaťte a ukončete dosavadní půjčky a kreditní karty, je-li to jenom trochu možné. Ověřte hlavní rejstříky dlužníků, zda se k vaší osobě neváže nějaký negativní záznam (SOLUS, CBCB). Čím méně výdajů mít budete, tím lépe hodnocena bude vaše bonita neboli schopnost splácet.

Ujistěte se, že máte potřebné finance

Česká národní banka se postarala o definitivní zákaz 100% hypoték. To znamená, že každý žadatel o hypotéku musí ze svého uhradit nejméně 10 % z ceny nemovitosti, ideálně ale spíše 15 až 20 %. Dále tu máme daň z nemovitosti, která činí 4 % z kupní ceny. Ideální je mít dostatečně vysoké vlastní úspory. Potřebné finance lze získat také prostřednictvím stavebního spoření či klasického spotřebitelského úvěru.

Sežeňte si potřebné dokumenty

Banka po vás bude požadovat celou řadu dokumentů, které se vážou k vaší osobě, vašim osobním financím a vybrané nemovitosti. Každá banka by vám měla dodat přesný seznam požadovaných dokumentů.

 • Doklady totožnosti - Obvykle banky požadují dva doklady totožnosti. Ujistěte se, že jsou platné.

 • Potvrzení o příjmu - Zaměstnanci budou potřebovat potvrzení o příjmu od svého zaměstnavatele. Podnikatelé daňové přiznání. Významnou roli hrají i vedlejší příjmy (např. příjem z pronájmu, z vedlejší podnikatelské činnosti, rodičovský příspěvek apod.). Někdy banky požadují výpisy z bankovního účtu za x měsíců.

 • Nemovitost - Nutné je například ocenění nemovitosti, fotografie nemovitosti nebo výpis z katastru.

Přečtěte si smlouvu o hypotéce

Jakmile bance dodáte všechny požadované dokumenty, rozjede se důkladný schvalovací proces. Banka dokumenty prostuduje, a pokud podmínky splníte, je žádost o hypotéku schválena. Banka připraví návrh smlouvy o poskytnutí hypotečního úvěru, která musí obsahovat veškeré smluvní podmínky.

Přečtěte si předloženou smlouvu opravdu důsledně a ptejte se na vše, co je vám nejasné. Například na související poplatky a další podmínky. Jedině tak se vyhnete nepříjemným překvapením v průběhu splácení hypotéky. Budete-li se smlouvou spokojeni, podepište ji.

Začněte čerpat úvěr

Než úvěr čerpat začnete, potřebovat budete následující dokumenty:

 • Nabývací titul k nemovitosti - kupní smlouva mezi prodávajícím a kupujícím.

 • Potvrzení o vkladu zástavního práva banky k zastavované nemovitosti do katastru.

 • Doklad o uhrazení části kupní ceny, na níž se nevztahuje hypotéka.

 • Pojištění nemovitosti.


Na základě těchto dokumentů banka uvolní finanční prostředky a pošle je prodávajícímu na bankovní účet. V ten moment nemovitost přechází do vašeho vlastnictví a můžete se stěhovat. V případě rekonstrukce či stavby je hypotéka čerpána postupně formou proplácení dodavatelských faktur.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Odhad ceny nemovitosti
  27. září 2023|Jana Březinová
  Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

  Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.