Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole

Jaké jsou úrokové sazby hypoték? Nižší. Důvod k oslavě to ale není

20. 9. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Inflace v Česku se vymkla kontrole a centrální banka proti ní bojuje mimo jiné zvýšením základní úrokové sazby. Úroková sazba hypotéky se zvedla na 7 %, což znamená zdražení hypoték i spotřebitelských úvěrů. Některé banky ovšem aktuálně přišly s akčními nabídkami, díky kterým můžete na hypotéce mírně ušetřit.

Jak se vyvíjela úroková sazba v minulosti?

Pokud bychom se podívali na vývoj úroků hypotečních úvěrů pár let dozadu, zjistíme, že průměrné úrokové sazby hypoték 2019 se pohybovaly okolo 3 %. V dalších měsících začaly klesat. Například úrokové sazby hypoték 2020 se držely okolo 2 %.

Za jednu z historicky nejnižších úrokových sazeb si mohli sjednat klienti hypotéku v lednu 2021. Tehdy se zastavily průměrné úrokové sazby hypoték na 1,94 %. Poté ovšem nastal prudký nárůst. Například v listopadu téhož roku se už úroky hypoték šplhaly ke 2 %, aby mohly v současné době překročit neuvěřitelných 6 %.

V září 2022 začaly úroky hypotečních úvěrů některých významných hráčů na trhu opět pomalu klesat. Tento pokles však podle finančních expertů zásadní změnu ve vývoji úrokových sazeb nepřinese. Úroky se totiž podle nich budou i nadále pohybovat okolo hranice 6 %, případně v následujících měsících opět vzrostou.

Vývoj úrokové sazby v letech 2019 až 2022

Mírné snížení je způsobeno akčními nabídkami

Za snížení aktuální úrokové sazby hypoték mohou dle finančních expertů a odborníků akční nabídky některých bank. Jako první s výraznější slevou přišla skupina ČSOB, která s platností od 12. září zlevnila všechny sledované fixace o 0,7 procentního bodu. Pětileté fixace se tak se sazbou 5,79 % p. a. opět vrátily pod šestiprocentní hranici.

V současné době lze sjednat hypotéku fixovanou na pět let za méně než 6 % p. a. například u Hypoteční banky (sazba 5,69 % p. a.) nebo Komerční banky (5,74 % p. a.). Současnou nabídku hypotečních úvěrů na tuzemském trhu si prohlédněte v následující tabulce:

PoskytovatelOficiální úroková sazbaRPSN

Hypoteční banka

5,69 %

6,06 %

ČSOB

5,69 %

6,06 %

Komerční banka

5,74 %

5,96 %

Raiffeisenbank

6,09 %

6,27 %

UniCredit Bank

6,09 %

6,51 %

Česká spořitelna

6,24 %

6,66 %

MONETA Money Bank

6,49 %

6,92 %

mBank

7,64 %

7,94 %

Tuto nabídku jsme spočítali v naší hypoteční kalkulačce. Podmínkou uvedené úrokové sazby je pojištění úvěru.

Jaké úroky hypoték můžeme očekávat v budoucnu?

To, jak se bude do budoucna vyvíjet úroková sazba hypoték, záleží samozřejmě zejména na České národní bance. Ta před letními prázdninami oznámila zvýšení základní úrokové sazby o 1,25 % na 7 %, což je nejvíce od roku 1999. Od zvýšení úrokových sazeb si centrální banka slibuje snížení inflace, kterou se zatím nedaří dostat pod kontrolu.


A protože se od základní sazby ČNB odvíjejí také úrokové sazby bankovních hypoték, jejich zdražení dělá z hypotečních úvěrů stále vzácnější zboží, které je pro mnoho jednotlivců i rodin nedostupné. Podle některých odhadů by se ale růst úrokových sazeb hypoték mohl ve druhé polovině příštího roku zpomalit nebo by naopak dokonce úrokové sazby mohly klesnout.

Problém může nastat také u osob, kterým končí stávající fixace hypotéky. Měsíční splátka jim totiž může vzrůst o několik tisíc korun. Proto je namístě zvážit možnost refinancování a zajistit si nový hypoteční úvěr co nejdříve.

Refinancování hypotéky

Neplaťte více, než musíte

Srovnáme vám aktuální nabídky na trhu a vyjednáme individuální sazbu. Získejte výhodnější podmínky i mimo fixaci.

Jaká je úroková sazba hypoték u našich sousedů?

Závěrem je potřeba dodat, že zdražování hypotečních úvěrů se nevyhnulo ani dalším státům Evropy. Třeba na Slovensku jako první zdražila VÚB, Slovenská sporiteľňa, ČSOB a Tatra banka. Slovenská sporiteľňa přistoupila ke zvýšení hned několikrát během pár měsíců. I zde analytici předpokládají, že současné zdražení není poslední a že se úrokové sazby budou zvyšovat jak ve druhé polovině roku, tak v roce příštím. Proto radí fixovat úrokové sazby u hypoték co nejdříve.

Nejinak je tomu také v Maďarsku, kde se musí potýkat s těmi vůbec nejdražšími hypotečními úvěry v Evropě. Národní banka Maďarska zvýšila základní úrokovou sazbu na 7,75 %, což v současné době znamená nejvyšší základní úrokovou sazbu v EU. Společně s rekordně vysokou inflací, která v Maďarsku dosáhla historického maxima, národní banka předpokládá i další navýšení úrokové sazby.

Je pro vás hypotéka nedostupná? Existují alternativy

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že získat vlastní bydlení nebude v následujících letech snadné. Proto se očekává zvýšený zájem o bydlení v pronajatých nemovitostech. Jistou alternativou je i bydlení ve vícegeneračních domech s možností úprav. V současné době je totiž jednodušší vzít si menší úvěr na rekonstrukci a nemovitost upravit nebo přestavět tak, aby vyhovovala aktuálním požadavkům na bydlení, než získat hypotéku.

Půjčte si chytře

Poradíme, jak bezpečně získat půjčku na nečekané výdaje i velké sny.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Odhad ceny nemovitosti
  27. září 2023|Jana Březinová
  Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

  Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
  01. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

  Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
  01. května 2023|Jana Březinová
  Jak prodat byt s hypotékou?

  Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

 • Plány stavby domů
  22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
  Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

  Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

 • předávání peněz nad smlouvou
  16. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
  Rostoucí inflace zlevňuje staré půjčky. Jsou dlužníci ve výhodě?

  Taky máte pocit, že vám inflace požírá úspory? Průměrná inflace dosáhla 15 % a ve dvouciferných číslech ještě pár měsíců setrvá. Špatná zpráva pro spotřebitele, ale dobrá pro dlužníky. Nebo ne? Společně porovnáme, jak ovlivňuje inflace půjčky a hypotéky, a kdy je výhodnější předčasně splatit půjčku.

 • Pár seniorů kontroluje smlouvy
  06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
  Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

  Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

 • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
  05. dubna 2023|Jana Březinová
  Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

  Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

 • 17. března 2023|Jana Březinová
  ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

  Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.