Blog
Hypotéky
Garsonka

Jak prodat byt s hypotékou?

17. července 2021|Jana Březinová|

Splácíte hypotéku na byt a po několika letech potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování do nové nemovitosti nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak prodat byt s hypotékou.

První kroky při prodeji bytu s hypotékou

Základní postup, jak prodat byt s hypotékou, je pro všechny situace stejný. Vaše první kroky musí vést do banky, u níž máte sjednanou hypotéku. Jelikož má banka na váš byt zástavní právo, které vás omezuje v nakládání s nemovitostí, musíte nejdříve získat souhlas banky s prodejem. Zároveň požádejte banku o vyčíslení zbývajícího dluhu k předpokládanému dni splacení hypotéky. To je částka, kterou je potřeba uhradit, aby banka zástavu zrušila a mohli jste byt s hypotékou prodat.

Mám zájem o hypotéku

Chci se nastěhovat do většího

Rozrostla se vaše rodina a váš byt už přestává stačit? Nemusíte se bránit jeho výměně za větší byt nebo dům jen kvůli tomu, že na něj máte hypotéku. Jakmile získáte souhlas banky s prodejem bytu a znáte zbývající částku k úhradě, můžete využít několika možností umoření hypotéky.

Navýšení nové hypoteční smlouvy

V případě stěhování do většího bytu nebo domu si obvykle budete brát hypotéku i na novou nemovitost. Nejlepší možností je proto požádat o navýšení nové hypoteční smlouvy o výši doplatku staré hypotéky.

Převzetí hypotéky kupujícím bytu

Další možností je prodej bytu i s hypotékou, tedy převzetí hypotéky novým majitelem bytu. Tato možnost se v současné době takřka nevyužívá, protože je potřeba souhlas banky s přepisem hypotéky i souhlas kupujícího s podmínkami stávajícího hypotečního úvěru.

„Když už k tomu dojde, je třeba, aby nový dlužník doložil žádost o převzetí hypotéky, a aby prokázal svůj příjem. To proto, aby banka mohla posoudit jeho schopnost splácet daný úvěr. Takové situace ale nastávají opravdu výjimečně. Je to dáno rozdílným úrokem a zejména dobou maximální splatnosti úvěru. Za sebe mohu říci, že ani v dobách nejnižších úrokových sazeb jsem se s tímto téměř nesetkal,“ vysvětluje Radim Gaďůrek, Customer journey expert České spořitelny. Převzetí hypotéky ale není možné v případě, že prodávající čerpá úvěr ze stavebního spoření.

Splacení hypotéky z kupní ceny

Nejčastější případ vypořádání prodeje bytu s hypotékou je umoření zbytku hypotečního úvěru z kupní ceny bytu. Jakmile vaše banka obdrží doplatek dlužné částky, odstraní zástavní právo k nemovitosti. Aby celá finanční transakce proběhla hladce, využívá se většinou úschova peněz u advokáta.

Pokud si kupující bytu také bere hypotéku, převádí si banky peníze přímo mezi sebou. Vaše banka se zástavního práva vzdá po splacení zbývajícího dluhu a nově vznikne zástavní právo banky kupujícího.


Muž a žena na jednání - podávání ruky

Rozvod nebo rozchod – jak vypořádat hypotéku na byt

Máte hypotéku sjednanou s partnerem? Pokud neplánujete prodej bytu s hypotékou, ale rádi by si jeden z vás nemovitost ponechal, je důležitá nejen vaše vzájemná domluva, ale především názor banky. Ta musí posoudit bonitu obou z vás a určit, kdo si může hypotéku dovolit. Jestliže ani jeden z partnerů nedosahuje příjmu pro samostatné splácení hypotéky, je možné přibrat k sobě jinou osobu (např. někoho z rodiny). V případě, že ani to není možnost, nezbývá než byt prodat a finančně se vyrovnat. Stejná pravidla platí pro manžele i nesezdané partnery.

Hrozí pokuty za předčasné splacení hypotéky?

Pokud se rozhodnete prodat byt s hypotékou a splatit hypotéku z kupní ceny, měli byste si ohlídat období fixace. Za předčasné splacení hypotéky mimo konec fixačního období totiž hrozí pokuty – záleží na vámi sjednaných podmínkách.

Naštěstí u novějších hypotečních úvěrů již tento problém nenastává. 1. 12. 2016 totiž vstoupil v platnost nový zákon o spotřebitelských úvěrech, který zakazuje vysoké sankce za předčasné splacení hypotéky. Jestliže datum sjednání hypoteční smlouvy nebo dodatku o fixaci nastal po 1. 12. 2016, bude pokuta jen minimální.

Existují další rozdíly při prodeji bytu s hypotékou a bez ní?

Další náležitosti prodeje bytu s hypotékou se prakticky neliší od klasického prodeje nemovitosti. Svůj byt zatížený hypotékou můžete zcela běžně zveřejnit na realitních serverech či v jiných inzerátech. Stejně tak lze využít pro prodej bytu s hypotékou realitní kancelář – ta za vás celý proces obvykle zařídí.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).