spolužadatel

Spolužadatel hypotéky: Jaké výhody a rizika tahle možnost nese?

4. 4. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Spolužadatel hypotéky: Jaké výhody a rizika tahle možnost nese?

Cesta k vlastnímu bydlení je stále komplikovanější. Zvyšující se úrokové sazby, limitující podmínky a doporučení České národní banky, ale i neexistence 100% hypoték nutí řadu žadatelů hledat jiné možnosti a alternativy. Jednou z nich je žádost o hypotéku společně se spolužadatelem. Jaké výhody a nedostatky jsou s touhle možností spojené?

Kdo je to spolužadatel?

Spolužadatel (chcete-li spoludlužník) byl dříve označován spíše jako ručitel. Dnes už se od tohoto označení postupně ustupuje, jeho práva a povinnosti ale zůstávají totožné. Spolužadatel většinou není samotným nabyvatelem nemovitosti. Jeho povinnosti jsou nicméně stejné, jako povinnosti dlužníka. Pokud tedy dlužník přestane závazek (v tomto případě hypoteční úvěr) splácet, povinnost přechází plně na bedra spolužadatele.

Přečtěte si také:

Spolužadatelem může být:

  1. Fyzická osoba starší 18 let, která zpravidla bývá spolumajitelem nemovitosti.

  2. Osoba blízká žadateli o hypoteční úvěr, jejíž příjem se započítává do výpočtu platební schopnosti.

  3. Žadatel do cca 75 let věku. Vždy samozřejmě záleží na době splatnosti hypotéky. Staršího žadatele ale banky akceptují pouze výjimečně.

Mohlo by vás zajímat: Pokud si berou hypotéku manželé a mají režim společného jmění manželů (SJM), automaticky se stává spoludlužníkem i druhý z manželů.

Nejčastěji o hypotéky žádáme v páru

Žádat o hypotéku společně se spolužadatelem, není v našich podmínkách vůbec ojedinělé. Nejčastěji se do role spolužadatele staví partneři nebo manželé. Výjimkou ale nejsou ani děti a rodiče nebo další okruh blízkých osob. Maximální počet žadatelů o hypotéku je zpravidla bankami omezen na čtyři. S více než třemi žadateli o hypotéku se ovšem poskytovatelé hypotéky setkávají spíše ojediněle.

Výhody spolužadatele:

  • Vyšší hypotéka a lepší bonita: Dva žadatelé obvykle dosáhnou díky lepší bonitě na vyšší hypotéku.

  • Vyšší šance na schválení hypotéky: Dva příjmy a lepší bonita zvyšují šance na schválení hypotéky.

  • Nižší úroková sazba: Zájemci o hypotéku zpravidla získají i výhodnější úrokovou sazbu. Více žadatelů totiž přináší bankám rovněž vyšší jistotu, že bude úvěr řádně splácen i v případě výpadku příjmu jednoho z nich.

Nevýhody spolužadatele:

  • Spolužadatel platí vše: Pokud hlavní dlužník přestane z nejrůznějších důvodů hypotéku splácet, bude po spolužadateli banka požadovat umoření celého dluhu.

  • Vyšší věk může být překážkou: Obecně platí, že hypotéka by měla být splacena v rámci produktivního věku nejstaršího spolužadatele o úvěr (tj. do max. 75 let věku). Pokud je spolužadatel starší, můžou vznikat komplikace.

  • Špatná platební morálka snižuje bonitu: Pokud měl jeden ze spolužadatelů v minulosti potíže se splácením svých závazků, může na něj banka nahlížet jako na rizikového klienta, který snižuje bonitu obou žadatelů. Okamžitou „STOPku“ znamenají například potíže se splácením svých závazků v posledních 12 měsících.

  • Nízké příjmy nebo vysoké finanční závazky představují problém: Komplikací může být i spolužadatel s finančními závazky, negativním záznamem v registrech nebo dokonce v exekuci.

Měli byste vědět: Problémem může být i řešení následného vzájemného majetkového vypořádání a společné hypotéky při rozpadu vztahu žadatele a spolužadatele. Lidé se musí v této situaci umět domluvit (např. na předčasném splacení hypotéky, převedení hypotéky na jednoho z manželů či partnerů nebo prodeji nemovitosti i s hypotékou novému majiteli).

Je možné se z hypotéky vyvázat?

Závěrem je dobré zmínit, že z hypotéky se může spoludlužník vyvázat. Co to znamená v praxi? To, že druhý z páru nemusí „spoludlužit“ až do konce splatnosti hypotéky. Pokud například během několika let stoupnou hlavnímu dlužníkovi (majiteli nemovitosti) příjmy, může se spoludlužník z hypotéky takzvaně vyvázat. K takovému kroku je ale vždy potřeba souhlas banky. A získat ho není většinou jednoduché.

Mohlo by Vás zajímat:

Praktický tip závěrem

Pokud se dostanete do situace, kdy bude splácení aktuální hypotéky nad vaše možnosti, zvažte její refinancování. Díky partnerům z Gepard Finance jsme našim klientům jen za posledních 6 měsíců individuálně snížili sazbu průměrně o 0,5 % oproti oficiální úrokové sazbě! Hypotéku můžete refinancovat kdykoliv (i mimo konec fixace). Doporučujeme nicméně sledovat situaci na trhu, srovnávat nabídky konkurence a vybrat si tu nejvýhodnější.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Kuchyně
    29. prosince 2023|Jana Březinová
    7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

    Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?