Blog
Dům a domácnost
Klimatizace

Jak vybrat klimatizaci do bytu?

04. června 2020|Jana Březinová|

V horkých letních měsících, když panuje nesnesitelné vedro, řada z nás uvažuje o pořízení klimatizace. Příjemné ochlazení už není žádnou zvláštní výsadou, klimatizace se v posledních letech staly mnohem dostupnějšími a nabízejí i různá řešení pro obyvatele bytů. Podívejte se na to, jaké možnosti máte při výběru klimatizace do bytu.

Klimatizace do bytu neznamená jen chladný vzduch

Pro mnoho lidí je klimatizace jen zařízení, které zajistí ochlazení ve vybrané místnosti nebo objektu. V současné době vám však klimatizace nabídne mnohem více. Kromě chlazení některé přístroje poslouží také jako topení. Filtry, které jsou součástí zařízení, zachytávají bakterie a prachové částice. Při správném užívání a údržbě vám tak klimatizace zároveň slouží jako čistička vzduchu a vytvoří antibakteriální prostředí. Tyto benefity ocení zejména alergici a lidé s dýchacími potížemi. Klimatizace vám pomůže rovněž s plísněmi v interiéru – jednotky totiž vypouštějí sušší vzduch, než jaký odsávají, a snižují tak vlhkost v místnosti.

Snížení cen technologií učinilo klimatizace mnohem dostupnější. Již dávno se nejedná o zařízení určená především do komerčních prostor, klimatizaci může mít doma téměř každý a to dokonce i v bytě.

Nástěnná klimatizace má řadu výhod, ale nelze ji instalovat všude

Při výběru klimatizace do bytu budete volit mezi dvěma základními variantami – nástěnnou a mobilní klimatizací.

Nástěnné klimatizace jsou dražší, nicméně také jsou účinnější, dlouhodobě úspornější a tišší variantou. Skládají se ze dvou jednotek – vnitřní a vnější. Vnější jednotka obsahuje hlučný kompresor a bývá umístěná nejčastěji na stěně budovy, na balkoně nebo na střeše, pokud je byt v posledním patře. Vnitřní jednotka může být nainstalována například do stropního podhledu či pod okenní parapet. Pro tento typ klimatizací se používá rovněž označení split, nebo multisplit v případě, že vnitřních jednotek napojených na vnější je více.

Problém může nastat u samotné instalace. Kromě toho, že se zpravidla neobejdete bez odborné firmy, je potřeba najít vhodné místo pro vnější jednotku a vytvořit vývod ve zdi. To může být v některých bytových jednotkách nepřekonatelná překážka. Navíc pokud bydlíte v pronájmu, potřebujete na takový zásah v bytě povolení od majitele, které nemusíte dostat.

Porovnat ceny elektřiny

Mobilní klimatizace je flexibilnějším řešením

Právě v takových situacích začnete nejspíš uvažovat o druhé možnosti, kterou jsou mobilní klimatizace. Jak už název napovídá, mobilní klimatizace je přenosné zařízení. S přístrojem, který je nejčastěji vybavený kolečky, lze snadno manipulovat a přesouvat jej po bytě. Potřebujete vyřešit jen zapojení klimatizace do zásuvky a vývod hadice s teplým vzduchem. To opět přináší trochu komplikací, ale i mobilní klimatizace musí teplo z místnosti nějak odvést. Na zařízení tak bývá připojená ohebná, avšak ne zcela malá hadice, která by v ideálním případě měla být vyvedena ven otvorem ve zdi.

Někteří uživatelé hadici jednoduše jen vystrčí z pootevřeného okna, což samozřejmě není ideální, ani zrovna designové řešení. O něco lepší variantu bez otvoru ve zdi nabízejí speciální těsnění oken pro mobilní klimatizace, kterými hadici vyvedete. Těsnění bývají odolná vůči dešti a zároveň vám poslouží jako síť proti hmyzu. Oceníte také snadnou instalaci, kterou zvládnete hravě sami.

Hlavní výhodou mobilní klimatizace je přenosnost, snadná manipulace i instalace, a nižší pořizovací cena. Zároveň není potřeba stavebních úprav nebo povolení od majitele bytu. Nevýhodou je vyšší hlučnost, náklady na provoz a fakt, že zařízení zabírá více místa v interiéru. V případě bytů však mobilní klimatizace nabízí jednodušší a mnohem flexibilnější řešení než nástěnné modely.

Mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace jsou dostupné v několika typech

I v rámci mobilních klimatizací narazíte na různá technologická řešení. Tím nejběžnějším typem je mobilní klimatizace s jednou hadicí. Takový přístroj ochladí část nasátého vzduchu z místnosti a vyfoukne ho zpět, část i s teplem odvede ven. V důsledku toho v místnosti vzniká mírný podtlak, kvůli kterému do prostoru škvírami ve dveřích nebo oknech vniká vzduch z okolí. Tím je trochu snižována efektivita klimatizace. Méně rozšířená mobilní klimatizace se dvěma hadicemi tento problém řeší – jedna hadice totiž přivádí vzduch zvenku, díky čemuž nevzniká podtlak.

Vyrábějí se také splitové verze mobilní klimatizace s vnitřní a vnější jednotkou. Výhodou je, že nevyžadují žádné stavební úpravy – obě jednotky jsou totiž propojeny spojovací hadicí, kterou protáhnete například oknem.

Na jaké další parametry se zaměřit?

To hlavní, co vás při výběru klimatizace do bytu čeká, je tedy zvolit správný typ s ohledem na konstrukční možnosti vašeho bytu. Ve chvíli, kdy máte vybraný druh, zaměřte se především na výkon klimatizace. Obecně se udává, že na vychlazení jednoho metru krychlového je potřeba 30–35 W výkonu. Je ale potřeba zohlednit další faktory jako počet osob v domácnosti, množství spotřebičů, úroveň zateplení, plochu oken a mnohé další. Pokud je výkon zařízení uveden v britských tepelných jednotkách (BTU), počítejte, že 1 kW chladicího výkonu přibližně odpovídá 3412 BTU.

Dalším důležitým parametrem je spotřeba energie, kterou naleznete na energetickém štítku. Zejména v případech, kdy budete mít kompresor uvnitř bytu, neopomíjejte ani hlučnost zařízení uváděnou v decibelech. Ta může být jen něco málo přes 40 dB u tišších modelů, ale také klidně přes 60 dB u těch hlučných.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).