Šetření energiemi se vyplatí

  • Snižte účty za elektřinu i zemní plyn

  • Začněte šetřit už dnes, ročně uspoříte tisíce korun

  • Šetřete na vytápění, vaření nebo praní

  • Extra úsporu přinese změna dodavatele

Žárovka s mincemi - grafika
  • Na bydlení vydá průměrná domácnost třetinu příjmů. Z toho velkou část tvoří právě náklady na energie, které v posledních měsících vystoupaly do rekordních výšin. Proto se vyplatí energiemi šetřit. Stačí udělat pár menších změn v domácnosti – můžete začít už dnes! Ročně tak uspoříte až tisíce korun. Zvlášť, když k tomu ještě přidáte dodavatele s nejnižšími cenami na trhu.

Jak na šetření energií na vytápění

Žena reguluje teplotu na radiatoru
Nastavte na topení nižší teploty

Snížení teploty v bytě o 1 °C vám může ušetřit až 6 % nákladů na vytápění ročně. Optimální teplota v místnosti je 19–21 °C. V ložnici stačí 16–18 °C, stejně jako v kuchyni. Na chodbách a schodištích udržujte teplotu kolem 15 °C. Mezi místnostmi zavírejte dveře, ať se netvoří průvan.

Ovládací panel kotle
Objednejte servis kotle

Máte kotel na plyn, uhlí nebo dřevo? Pak je potřeba ho pravidelně čistit a servisovat. Jedině tak bude kotel fungovat správně. Nezapomínejte ani na čištění a revizi spalinových cest. Správně udržovaný kotel a komín snižují spotřebu paliva.

Odvzdušnění radiátoru
Odvzdušněte radiátory

Topíte na plný výkon, ale část radiátoru zůstává studená? Na vině budou vzduchové bubliny. Radiátory odvzdušněte před začátkem topné sezóny a poté každé 3 měsíce, nebo pořiďte samoodvzdušňovací ventily. Zkontrolujte také, zda je v soustavě dostatek vody.

Nastavení teploty na termostatu
Správně nastavte termostat

Nejvíce energií při vytápění ušetříte, když se vyhnete teplotním výkyvům. S tím vám pomůže termostat. Při odchodu z domu snižte teplotu jen o 1–2 °C. Když topení vypnete úplně, příliš se ochladí stěny domu. Opětovné dosažení požadované teploty spolkne více energie, než když budete místnosti stále temperovat.

Otevírání okna na ventilaci
Větrejte rychle

Teplo by vám nemělo zbytečně unikat, ale přísun čerstvého vzduchu je potřeba. Jak na to? V zimě zapomeňte na ventilaci, naopak větrejte krátce a intenzivně. Otevřete okno dokořán v každé místnosti a udělejte na pár minut průvan. Tak se rychle vymění vzduch, aniž by vám uteklo teplo.

Kasička ve tvaru prasátka na topení v šále
Další tipy, jak šetřit na vytápění

Správné použití rolet a žaluzií nebo vylepšení izolace domu. Přečtěte si další tipy, kde hledat úsporu v oblasti vytápění.

Se kterým dodavatelem budete topit nejlevněji?

Dvě třetiny celkové spotřeby energií připadají na vytápění. To nabízí velký potenciál pro úsporu nákladů. Snížení spotřeby má ale své limity, a tak byste se měli rozhodně zajímat i o to, kolik platíte za každou spotřebovanou kilowatthodinu. Můžete najít levnějšího dodavatele? To snadno zjistíte díky online srovnání cen energií. Za pár minut si porovnáte nabídky od desítek dodavatelů na českém trhu.

Jak na šetření energií při vaření

Žena pokládá pokličku na hrnec
Vařte vždy s pokličkou

Vodu přivedete k varu až dvakrát rychleji, když hrnec přiklopíte pokličkou. Horká pára totiž zůstane uvnitř, a tak urychlí ohřev. Jednoduše tak můžete šetřit energii při každém vaření.

Zapnutá elektrická plotýnka
Správná velikost plotýnky

Průměr hrnce by měl odpovídat průměru plotýnky. Pokud dáte menší hrnec na velkou plotýnku, zbytečně dochází ke ztrátám. Plynový hořák by měl být menší než hrnec, aby plameny neolizovaly jeho boky.

Napouštění vody do rychlovarné konvice
Ohřívejte jen vodu, co potřebujete

Šetření elektrické energie dosáhnete i při ohřevu vody v rychlovarné konvici. Vždy nalijte do konvice jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete ohřát. Vaříte vodu na čaj pro dvě osoby? Odměřte dva hrnky vody.

Vaření v tlakovém hrnci
Vyzkoušejte alternativní způsoby vaření

Existují šikovní pomocníci do kuchyně, kteří šetří energii při vaření. Třeba tlakový hrnec několikanásobně urychlí přípravu masa. Remoska se hodí na pečení menších porcí a spotřebuje až 6× méně elektřiny než trouba.

Žena vaří těstoviny v hrnci
Využijte zbytkové teplo

Vypněte přívod tepla 3 minuty před koncem vaření a nechte jídlo dojít pod pokličkou. Elektrický sporák můžete vypnout ještě dříve, protože plotýnky zůstávají po vypnutí horké několik dalších minut.

Krabičky s domácím jídlem
Další tipy, jak šetřit při vaření

Ušetřit při vaření můžete i správnou volbou spotřebiče. Více podrobností se dozvíte v článku 5+1 tipů, jak ušetřit energie při vaření.

3 největší žrouti elektřiny v domácnosti

Sušička

I nejúspornější modely za rok sežerou asi 180 kWh energie. To dělá při současných cenách téměř 1 100 Kč jen za silovou elektřinu. Zapřemýšlejte, jestli vám to stojí za pohodlí, nebo si raději pořídíte sušák na prádlo.

Lednice

Má sice nízký příkon, ale běží 24 hodin denně, a to se prodraží. Proto se vyplatí vybírat modely v nejlepší energetické třídě. Nezapomeňte lednici také pravidelně odmrazovat, protože námraza zvyšuje spotřebu.

Myčka

V průměrné české domácnosti se zapíná 4–5× do týdne, a tak ročně vyjde provoz myčky na 1 000 až 1 500 Kč. Tedy za předpokladu, že používáte Eco program. Chcete šetřit elektřinou? Pak nezapínejte myčku poloprázdnou.








Nechcete se omezovat ve spotřebě, a přesto ušetřit?

Možná se vám už zajídá představa o neustálém šetření eletřinou a říkáte si, že víc se omezovat nechcete. Přesto by vám pár ušetřených stokorun až tisíců ročně přišlo vhod? Porozhlédněte se po novém dodavateli. Ceny energií se opět vrací k normálu a vládní strop bude brzy končit. Když se o nové ceny nebudete zajímat včas, může se snadno stát, že zůstanete u zbytečně drahého dodavatele.

  • Modernizace jako klíč k šetření energie v domácnosti

    Pro šetření energiemi stačí mírně změnit své návyky, ale pokud se do toho chcete opravdu obout a snížit spotřebu energií o desítky procent, budou potřeba větší investice.


    Největší úsporu spotřeby energií nabízí zateplení domu. Díky izolaci zdí, střechy a podlah můžete dosáhnout poklesu nákladů na vytápění o polovinu. Svůj smysl však mají i menší investice, jako je výměna oken a dveří, přes něž uniká většina tepla. Snížit účet za topení vám pomůže také rekuperace.


    Dalším krokem je instalace úspornějšího způsobu vytápění. Používáte ještě starý plynový kotel? Zvažte jeho výměnu za kondenzační kotel. Ten využívá odpadního tepla ze spalin, a tak dosahuje účinnosti přes 100 %, a tím pádem spotřebuje méně plynu.


    Nebo vsaďte na teplo ze vzduchu, země či vody, které dokáže zužitkovat tepelné čerpadlo. To přemění 1 MWh elektřiny až na 4 MWh energie, a tak ušetří 75 % energie na vytápění.


    Chtěli byste snížit faktury za elektřinu a zároveň být více energeticky soběstační? Pak se jako ideální nabízí investice do fotovoltaických panelů. Vyšší počáteční náklady se začnou rychle vracet. Návratnost ještě zkrátíte, když na nákup fotovoltaiky využijete státní dotaci.

5 snadných kroků k levnějšímu dodavateli

Srovnaný magazín

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.