Šetření energiemi se vyplatí

 • Snižte účty za elektřinu i zemní plyn

 • Začněte šetřit už dnes, ročně uspoříte tisíce korun

 • Šetřete na vytápění, vaření nebo praní

 • Extra úsporu přinese změna dodavatele

Žárovka s mincemi - grafika
 • Na bydlení vydá průměrná domácnost třetinu příjmů. Z toho velkou část tvoří právě náklady na energie, které v posledních měsících vystoupaly do rekordních výšin. Proto se vyplatí energiemi šetřit. Stačí udělat pár menších změn v domácnosti – můžete začít už dnes! Ročně tak uspoříte až tisíce korun. Zvlášť, když k tomu ještě přidáte dodavatele s nejnižšími cenami na trhu.

Jak na šetření energií na vytápění

Žena reguluje teplotu na radiatoru
Nastavte na topení nižší teploty

Snížení teploty v bytě o 1 °C vám může ušetřit až 6 % nákladů na vytápění ročně. Optimální teplota v místnosti je 19–21 °C. V ložnici stačí 16–18 °C, stejně jako v kuchyni. Na chodbách a schodištích udržujte teplotu kolem 15 °C. Mezi místnostmi zavírejte dveře, ať se netvoří průvan.

Ovládací panel kotle
Objednejte servis kotle

Máte kotel na plyn, uhlí nebo dřevo? Pak je potřeba ho pravidelně čistit a servisovat. Jedině tak bude kotel fungovat správně. Nezapomínejte ani na čištění a revizi spalinových cest. Správně udržovaný kotel a komín snižují spotřebu paliva.

Odvzdušnění radiátoru
Odvzdušněte radiátory

Topíte na plný výkon, ale část radiátoru zůstává studená? Na vině budou vzduchové bubliny. Radiátory odvzdušněte před začátkem topné sezóny a poté každé 3 měsíce, nebo pořiďte samoodvzdušňovací ventily. Zkontrolujte také, zda je v soustavě dostatek vody.

Nastavení teploty na termostatu
Správně nastavte termostat

Nejvíce energií při vytápění ušetříte, když se vyhnete teplotním výkyvům. S tím vám pomůže termostat. Při odchodu z domu snižte teplotu jen o 1–2 °C. Když topení vypnete úplně, příliš se ochladí stěny domu. Opětovné dosažení požadované teploty spolkne více energie, než když budete místnosti stále temperovat.

Otevírání okna na ventilaci
Větrejte rychle

Teplo by vám nemělo zbytečně unikat, ale přísun čerstvého vzduchu je potřeba. Jak na to? V zimě zapomeňte na ventilaci, naopak větrejte krátce a intenzivně. Otevřete okno dokořán v každé místnosti a udělejte na pár minut průvan. Tak se rychle vymění vzduch, aniž by vám uteklo teplo.

Kasička ve tvaru prasátka na topení v šále
Další tipy, jak šetřit na vytápění

Správné použití rolet a žaluzií nebo vylepšení izolace domu. Přečtěte si další tipy, kde hledat úsporu v oblasti vytápění.

Se kterým dodavatelem budete topit nejlevněji?

Dvě třetiny celkové spotřeby energií připadají na vytápění. To nabízí velký potenciál pro úsporu nákladů. Snížení spotřeby má ale své limity, a tak byste se měli rozhodně zajímat i o to, kolik platíte za každou spotřebovanou kilowatthodinu. Můžete najít levnějšího dodavatele? To snadno zjistíte díky online srovnání cen energií. Za pár minut si porovnáte nabídky od desítek dodavatelů na českém trhu.

Jak na šetření energií při vaření

Žena pokládá pokličku na hrnec
Vařte vždy s pokličkou

Vodu přivedete k varu až dvakrát rychleji, když hrnec přiklopíte pokličkou. Horká pára totiž zůstane uvnitř, a tak urychlí ohřev. Jednoduše tak můžete šetřit energii při každém vaření.

Zapnutá elektrická plotýnka
Správná velikost plotýnky

Průměr hrnce by měl odpovídat průměru plotýnky. Pokud dáte menší hrnec na velkou plotýnku, zbytečně dochází ke ztrátám. Plynový hořák by měl být menší než hrnec, aby plameny neolizovaly jeho boky.

Napouštění vody do rychlovarné konvice
Ohřívejte jen vodu, co potřebujete

Šetření elektrické energie dosáhnete i při ohřevu vody v rychlovarné konvici. Vždy nalijte do konvice jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete ohřát. Vaříte vodu na čaj pro dvě osoby? Odměřte dva hrnky vody.

Vaření v tlakovém hrnci
Vyzkoušejte alternativní způsoby vaření

Existují šikovní pomocníci do kuchyně, kteří šetří energii při vaření. Třeba tlakový hrnec několikanásobně urychlí přípravu masa. Remoska se hodí na pečení menších porcí a spotřebuje až 6× méně elektřiny než trouba.

Žena vaří těstoviny v hrnci
Využijte zbytkové teplo

Vypněte přívod tepla 3 minuty před koncem vaření a nechte jídlo dojít pod pokličkou. Elektrický sporák můžete vypnout ještě dříve, protože plotýnky zůstávají po vypnutí horké několik dalších minut.

Krabičky s domácím jídlem
Další tipy, jak šetřit při vaření

Ušetřit při vaření můžete i správnou volbou spotřebiče. Více podrobností se dozvíte v článku 5+1 tipů, jak ušetřit energie při vaření.

3 největší žrouti elektřiny v domácnosti

Sušička

I nejúspornější modely za rok sežerou asi 180 kWh energie. To dělá při současných cenách téměř 1 100 Kč jen za silovou elektřinu. Zapřemýšlejte, jestli vám to stojí za pohodlí, nebo si raději pořídíte sušák na prádlo.

Lednice

Má sice nízký příkon, ale běží 24 hodin denně, a to se prodraží. Proto se vyplatí vybírat modely v nejlepší energetické třídě. Nezapomeňte lednici také pravidelně odmrazovat, protože námraza zvyšuje spotřebu.

Myčka

V průměrné české domácnosti se zapíná 4–5× do týdne, a tak ročně vyjde provoz myčky na 1 000 až 1 500 Kč. Tedy za předpokladu, že používáte Eco program. Chcete šetřit elektřinou? Pak nezapínejte myčku poloprázdnou.

10 tipů, jak ušetřit elektřinu v domácnosti - grafika
Nechcete se omezovat ve spotřebě, a přesto ušetřit?

Možná se vám už zajídá představa o neustálém šetření eletřinou a říkáte si, že víc se omezovat nechcete. Přesto by vám pár ušetřených stokorun až tisíců ročně přišlo vhod? Porozhlédněte se po novém dodavateli. Ceny energií se opět vrací k normálu a vládní strop bude brzy končit. Když se o nové ceny nebudete zajímat včas, může se snadno stát, že zůstanete u zbytečně drahého dodavatele.

 • Modernizace jako klíč k šetření energie v domácnosti

  Pro šetření energiemi stačí mírně změnit své návyky, ale pokud se do toho chcete opravdu obout a snížit spotřebu energií o desítky procent, budou potřeba větší investice.


  Největší úsporu spotřeby energií nabízí zateplení domu. Díky izolaci zdí, střechy a podlah můžete dosáhnout poklesu nákladů na vytápění o polovinu. Svůj smysl však mají i menší investice, jako je výměna oken a dveří, přes něž uniká většina tepla. Snížit účet za topení vám pomůže také rekuperace.


  Dalším krokem je instalace úspornějšího způsobu vytápění. Používáte ještě starý plynový kotel? Zvažte jeho výměnu za kondenzační kotel. Ten využívá odpadního tepla ze spalin, a tak dosahuje účinnosti přes 100 %, a tím pádem spotřebuje méně plynu.


  Nebo vsaďte na teplo ze vzduchu, země či vody, které dokáže zužitkovat tepelné čerpadlo. To přemění 1 MWh elektřiny až na 4 MWh energie, a tak ušetří 75 % energie na vytápění.


  Chtěli byste snížit faktury za elektřinu a zároveň být více energeticky soběstační? Pak se jako ideální nabízí investice do fotovoltaických panelů. Vyšší počáteční náklady se začnou rychle vracet. Návratnost ještě zkrátíte, když na nákup fotovoltaiky využijete státní dotaci.

5 snadných kroků k levnějšímu dodavateli

1

Zadejte do srovnání svoji roční spotřebu, nebo údaje pro orientační výpočet.

2

Vyplňte svůj kraj, abychom vás přiřadili do distribučního území.

3

Během pár sekund dostanete nabídky na míru od desítek dodavatelů, včetně tajných akcí.

4

Vyberte tu nejvýhodnější nabídku. Novou smlouvu sjednáte online či po telefonu.

5

Potřebujete s něčím poradit nebo pomoci? Naši specialisté jsou vám k dispozici na telefonu.

Srovnaný magazín

 • Technik kontroluje kotel
  10. června 2024|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • 10. května 2024|Petr Woff
  Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

  Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.