Šetření energiemi se vyplatí

 • Snižte účty za elektřinu i zemní plyn

 • Začněte šetřit už dnes, ročně uspoříte tisíce korun

 • Šetřete na vytápění, vaření nebo praní

 • Extra úsporu přinese změna dodavatele

Žárovka s mincemi - grafika
 • Na bydlení vydá průměrná domácnost třetinu příjmů. Z toho velkou část tvoří právě náklady na energie, které v posledních měsících vystoupaly do rekordních výšin. Proto se vyplatí energiemi šetřit. Stačí udělat pár menších změn v domácnosti – můžete začít už dnes! Ročně tak uspoříte až tisíce korun. Zvlášť, když k tomu ještě přidáte dodavatele s nejnižšími cenami na trhu.

Jak na šetření energií na vytápění

Žena reguluje teplotu na radiatoru
Nastavte na topení nižší teploty

Snížení teploty v bytě o 1 °C vám může ušetřit až 6 % nákladů na vytápění ročně. Optimální teplota v místnosti je 19–21 °C. V ložnici stačí 16–18 °C, stejně jako v kuchyni. Na chodbách a schodištích udržujte teplotu kolem 15 °C. Mezi místnostmi zavírejte dveře, ať se netvoří průvan.

Ovládací panel kotle
Objednejte servis kotle

Máte kotel na plyn, uhlí nebo dřevo? Pak je potřeba ho pravidelně čistit a servisovat. Jedině tak bude kotel fungovat správně. Nezapomínejte ani na čištění a revizi spalinových cest. Správně udržovaný kotel a komín snižují spotřebu paliva.

Odvzdušnění radiátoru
Odvzdušněte radiátory

Topíte na plný výkon, ale část radiátoru zůstává studená? Na vině budou vzduchové bubliny. Radiátory odvzdušněte před začátkem topné sezóny a poté každé 3 měsíce, nebo pořiďte samoodvzdušňovací ventily. Zkontrolujte také, zda je v soustavě dostatek vody.

Nastavení teploty na termostatu
Správně nastavte termostat

Nejvíce energií při vytápění ušetříte, když se vyhnete teplotním výkyvům. S tím vám pomůže termostat. Při odchodu z domu snižte teplotu jen o 1–2 °C. Když topení vypnete úplně, příliš se ochladí stěny domu. Opětovné dosažení požadované teploty spolkne více energie, než když budete místnosti stále temperovat.

Otevírání okna na ventilaci
Větrejte rychle

Teplo by vám nemělo zbytečně unikat, ale přísun čerstvého vzduchu je potřeba. Jak na to? V zimě zapomeňte na ventilaci, naopak větrejte krátce a intenzivně. Otevřete okno dokořán v každé místnosti a udělejte na pár minut průvan. Tak se rychle vymění vzduch, aniž by vám uteklo teplo.

Kasička ve tvaru prasátka na topení v šále
Další tipy, jak šetřit na vytápění

Správné použití rolet a žaluzií nebo vylepšení izolace domu. Přečtěte si další tipy, kde hledat úsporu v oblasti vytápění.

Se kterým dodavatelem budete topit nejlevněji?

Dvě třetiny celkové spotřeby energií připadají na vytápění. To nabízí velký potenciál pro úsporu nákladů. Snížení spotřeby má ale své limity, a tak byste se měli rozhodně zajímat i o to, kolik platíte za každou spotřebovanou kilowatthodinu. Můžete najít levnějšího dodavatele? To snadno zjistíte díky online srovnání cen energií. Za pár minut si porovnáte nabídky od desítek dodavatelů na českém trhu.

Jak na šetření energií při vaření

Žena pokládá pokličku na hrnec
Vařte vždy s pokličkou

Vodu přivedete k varu až dvakrát rychleji, když hrnec přiklopíte pokličkou. Horká pára totiž zůstane uvnitř, a tak urychlí ohřev. Jednoduše tak můžete šetřit energii při každém vaření.

Zapnutá elektrická plotýnka
Správná velikost plotýnky

Průměr hrnce by měl odpovídat průměru plotýnky. Pokud dáte menší hrnec na velkou plotýnku, zbytečně dochází ke ztrátám. Plynový hořák by měl být menší než hrnec, aby plameny neolizovaly jeho boky.

Napouštění vody do rychlovarné konvice
Ohřívejte jen vodu, co potřebujete

Šetření elektrické energie dosáhnete i při ohřevu vody v rychlovarné konvici. Vždy nalijte do konvice jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete ohřát. Vaříte vodu na čaj pro dvě osoby? Odměřte dva hrnky vody.

Vaření v tlakovém hrnci
Vyzkoušejte alternativní způsoby vaření

Existují šikovní pomocníci do kuchyně, kteří šetří energii při vaření. Třeba tlakový hrnec několikanásobně urychlí přípravu masa. Remoska se hodí na pečení menších porcí a spotřebuje až 6× méně elektřiny než trouba.

Žena vaří těstoviny v hrnci
Využijte zbytkové teplo

Vypněte přívod tepla 3 minuty před koncem vaření a nechte jídlo dojít pod pokličkou. Elektrický sporák můžete vypnout ještě dříve, protože plotýnky zůstávají po vypnutí horké několik dalších minut.

Krabičky s domácím jídlem
Další tipy, jak šetřit při vaření

Ušetřit při vaření můžete i správnou volbou spotřebiče. Více podrobností se dozvíte v článku 5+1 tipů, jak ušetřit energie při vaření.

3 největší žrouti elektřiny v domácnosti

Sušička

I nejúspornější modely za rok sežerou asi 180 kWh energie. To dělá při současných cenách téměř 1 100 Kč jen za silovou elektřinu. Zapřemýšlejte, jestli vám to stojí za pohodlí, nebo si raději pořídíte sušák na prádlo.

Lednice

Má sice nízký příkon, ale běží 24 hodin denně, a to se prodraží. Proto se vyplatí vybírat modely v nejlepší energetické třídě. Nezapomeňte lednici také pravidelně odmrazovat, protože námraza zvyšuje spotřebu.

Myčka

V průměrné české domácnosti se zapíná 4–5× do týdne, a tak ročně vyjde provoz myčky na 1 000 až 1 500 Kč. Tedy za předpokladu, že používáte Eco program. Chcete šetřit elektřinou? Pak nezapínejte myčku poloprázdnou.
Nechcete se omezovat ve spotřebě, a přesto ušetřit?

Možná se vám už zajídá představa o neustálém šetření eletřinou a říkáte si, že víc se omezovat nechcete. Přesto by vám pár ušetřených stokorun až tisíců ročně přišlo vhod? Porozhlédněte se po novém dodavateli. Ceny energií se opět vrací k normálu a vládní strop bude brzy končit. Když se o nové ceny nebudete zajímat včas, může se snadno stát, že zůstanete u zbytečně drahého dodavatele.

 • Modernizace jako klíč k šetření energie v domácnosti

  Pro šetření energiemi stačí mírně změnit své návyky, ale pokud se do toho chcete opravdu obout a snížit spotřebu energií o desítky procent, budou potřeba větší investice.


  Největší úsporu spotřeby energií nabízí zateplení domu. Díky izolaci zdí, střechy a podlah můžete dosáhnout poklesu nákladů na vytápění o polovinu. Svůj smysl však mají i menší investice, jako je výměna oken a dveří, přes něž uniká většina tepla. Snížit účet za topení vám pomůže také rekuperace.


  Dalším krokem je instalace úspornějšího způsobu vytápění. Používáte ještě starý plynový kotel? Zvažte jeho výměnu za kondenzační kotel. Ten využívá odpadního tepla ze spalin, a tak dosahuje účinnosti přes 100 %, a tím pádem spotřebuje méně plynu.


  Nebo vsaďte na teplo ze vzduchu, země či vody, které dokáže zužitkovat tepelné čerpadlo. To přemění 1 MWh elektřiny až na 4 MWh energie, a tak ušetří 75 % energie na vytápění.


  Chtěli byste snížit faktury za elektřinu a zároveň být více energeticky soběstační? Pak se jako ideální nabízí investice do fotovoltaických panelů. Vyšší počáteční náklady se začnou rychle vracet. Návratnost ještě zkrátíte, když na nákup fotovoltaiky využijete státní dotaci.

5 snadných kroků k levnějšímu dodavateli

1

Zadejte do srovnání svoji roční spotřebu, nebo údaje pro orientační výpočet.

2

Vyplňte svůj kraj, abychom vás přiřadili do distribučního území.

3

Během pár sekund dostanete nabídky na míru od desítek dodavatelů, včetně tajných akcí.

4

Vyberte tu nejvýhodnější nabídku. Novou smlouvu sjednáte online či po telefonu.

5

Potřebujete s něčím poradit nebo pomoci? Naši specialisté jsou vám k dispozici na telefonu.

Srovnaný magazín

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Dráty vysokého napětí
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

 • Otevírání oken
  05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

  Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

 • LED žárovky
  28. října 2023|Jana Březinová
  Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

  Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

 • Ovladač klimatizace
  15. října 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát topení klimatizací?

  Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

 • Podpis smlouvy
  03. října 2023|Petr Woff
  Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

  Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.