Blog
Energie
Jak na stavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu?

Jak na stavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu?

30. září 2020|Jana Březinová|

Možná i vás při pohledu na stále rostoucí účty za elektřinu již napadlo, jestli by nebylo lepší vyrábět si elektřinu sám. Jednou z takových možností je domácí fotovoltaika. Podobné řešení skvěle poslouží i tam, kde není možné vybudovat přípojku k elektrické síti. Jak na stavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu?

Cesta k energetické soběstačnosti

Fotovoltaická elektrárna pro vlastní potřebu je vhodnou variantou, pokud chcete dlouhodobě ušetřit na výdajích za elektřinu. Kromě finanční otázky motivuje stále více lidí i ekologický aspekt. Při pořízení domácí fotovoltaiky musíte počítat s vyšší vstupní investicí. Ta se vám začne s provozem okamžitě vracet – návratnost investice se standardně pohybuje mezi 8–10 lety. Finanční návratnost ovlivňují zejména aktuální ceny elektřiny, ale také lokalita nebo sklon fotovoltaických panelů. Na co se tedy zaměřit před stavbou fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu?

Klíčové je umístění panelů a jejich sklon

Hlavní vliv na správné fungování fotovoltaiky má umístění panelů. Ty se standardně dávají na střechu domu, případně vedlejší budovy – například garáže nebo dílny. Pokud nelze panely umístit na střechu, můžete je nechat nainstalovat rovněž na fasádu budovy. Nicméně panely umístěné svisle nevyrábí tolik energie – oproti těm správně nakloněným to může být až o čtvrtinu méně. Tento problém se však při instalaci na fasádu dá vyřešit pomocí speciální konstrukce.

Maximální účinnost zajistí nasměrování fotovoltaických panelů na jižní stranu. Když majitelé domu nemají tuto možnost, dochází většinou k umístění směrem na západ nebo na východ. Důležité je, aby panely nebyly ničím zastíněny – slunečním paprskům mohou bránit okolní budovy či stromy. Střechu není nutné před instalací fotovoltaické elektrárny nijak speciálně upravovat. Solární panely se většinou nasazují přímo na střešní krytinu. Tato varianta je považována za jednu z nejjednodušších. Zároveň je bezpečná a cenově výhodná. Jako ideální sklon panelů je uváděno 15 stupňů.

Solární elektrárna svépomocí? Jen u malých instalací

Chtěli byste vybudovat solární elektrárnu svépomocí? Raději si to dobře rozmyslete, ne vždy je to možné. Rozhodující je, jak výkonnou fotovoltaiku se chystáte vybudovat. Sami jste oprávněni nainstalovat systémy fungující jen ve dvanáctivoltovém napětí. V praxi se bude jednat o malé instalace s 1–2 panely. Systémy s vyšším napětím musí být součástí projektové dokumentace. Autorizovaná osoba, která je za projekt zodpovědná, musí mimo jiné vypracovat statický posudek – v podstatě vypočítat, zda střecha plánovanou fotovoltaickou elektrárnu unese. Nezbytná je také revize a souhlas od distribuční sítě.

Projekt a posudek je oprávněna udělat autorizovaná osoba. V případě, že si fotovoltaický systém umístíte na střechu sami bez projektu a posudku, porušujete zákon o hospodaření s energií. Vystavujete se tak kromě jiného pokutě ve výši až několika milionů korun. Na odborníka byste se měli obrátit také tehdy, když jste se rozhodli koupit z druhé ruky kompletní, již dříve používaný fotovoltaický systém.

Baterie zvyšují nároky na protipožární prevenci a bezpečnost

Stále častěji se součástí fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu stává bateriové úložiště. Takový systém je o něco složitější a nákladnější, nicméně díky akumulaci do speciálních baterií umožňuje energii uschovat a využít ji později dle potřeby. To oceníte mimo jiné při pozdních příchodech z práce. V českých podmínkách dává baterie a akumulace energie rozhodně smysl – slunce u nás nesvítí dostatečně ve všech měsících a denních hodinách. Ideální svit pro výrobu elektřiny je na našem území standardně od dubna do září, zhruba od 9 do 17 hodin.

Instalace baterií zvyšuje nároky systému na protipožární prevenci a bezpečnost. Tato pravidla nejsou zatím jednoznačně určena právními předpisy, ale bylo by rozhodně krátkozraké opomíjet je. Neváhejte se proto ujistit, že firma, jež vám fotovoltaickou elektrárnu zajišťuje, doporučení o protipožární prevenci a bezpečnosti při instalaci zohledňuje. Představu o možných požárních rizikách a preventivních opatřeních získáte například v online příručce Solární asociace.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).