Instalace solárních panelů na rodinném domě

Jak na stavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu?

17. 1. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Možná i vás při pohledu na rostoucí účty za elektřinu napadlo, jestli by nebylo lepší vyrábět si elektřinu svépomocí. Takovou možnost nabízí domácí fotovoltaika. Jaké existují typy fotovoltaických elektráren a kolik energie vyrobí? Na kolik se vyšplhá počáteční investice? A je možné si instalovat fotovoltaiku svépomocí?

Cesta k energetické soběstačnosti

Fotovoltaická elektrárna pro vlastní potřebu je vhodnou variantou, pokud chcete dlouhodobě ušetřit na výdajích za elektřinu. Kromě finanční otázky motivuje stále více lidí i ekologický aspekt.

Můžete si vybrat ze třech typů fotovoltaických elektráren:

 • síťový systém (on-grid) – bez bateriového úložiště, přebytky přetékají do sítě,

 • ostrovní systém (off-grid) – s bateriovým úložištěm, bez připojení k distribuční síti,

 • hybridní systém – s bateriovým úložištěm, ale zároveň s připojením k síti.


V poslední době se nejčastěji instalují hybridní fotovoltaiky, protože kombinují výhody on-grid a off-grid řešení. Zajistíte si velkou míru nezávislosti a pokryjete většinu spotřeby elektřiny, ale v případě nedostatečné výroby z panelů můžete odebírat elektřinu z distribuční sítě.

Kromě typu fotovoltaické elektrárny a akumulace si můžete vybrat také provedení. Nejčastěji se instalují fotovoltaické panely, ale narůstá obliba solárních tašek.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Kolik stojí fotovoltaická elektrárna pro vlastní potřebu?

Při pořízení vlastní solární elektrárny musíte počítat s vyšší vstupní investicí. Ta závisí zejména na výkonu a zvoleném způsobu akumulace. Výkon fotovoltaiky se udává v jednotkách kilowattpeak (kWp). 1 kWp vyrobí v podmínkách ČR přibližně 1 000 kWh elektřiny ročně. Pokud vaše domácnost ročně spotřebuje 4 000 kWh elektřiny, budete potřebovat fotovoltaickou elektrárnu o výkonu přibližně 4 kWp.

Kolik je to solárních panelů? To záleží na jejich jednotkovém výkonu. Nejčastěji se setkáte s panely o výkonu 250–550 Wp. Panely o větším výkonu bývají sice o něco rozměrnější, ale stále nabízí výhodu většího výkonu na menší ploše.

Velkou položku v kalkulaci představují akumulátory. Čím větší úložiště si pořídíte, tím více zaplatíte. Například fotovoltaiku o výkonu 3,64 kWp s akumulátorem o kapacitě 4,8 kWh pořídíte asi za 355 tisíc korun. Z této částky si však můžete odečíst dotaci z programu Nová zelená úsporám. Celková investice do stavby solární elektrárny tak těsně přesáhne 225 tisíc korun.

Dotace na fotovoltaiku až 200 tisíc korun

Z programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci ve výši až 200 tisíc korun. Základní výše dotace na fotovoltaiku o výkonu 2 kWp se standardním měničem činí 40 tisíc korun, s hybridním měničem pak 60 tisíc korun. Pokud zároveň využijete tepelné čerpadlo, zvyšuje se dotace na 100 tisíc korun. Dodatečných 10 tisíc korun vám stát přispěje na každý další jeden kilowattpeak instalovaného výkonu a také za každou jednu kilowatthodinu akumulačního systému.

Investovaná částka se vám začne s provozem okamžitě vracet. A čím je elektřina dražší, tím dříve se investice vrátí. Díky využití dotace se návratnost fotovoltaických systémů pohybuje kolem 7–9 let. V některých případech se tak vyplatí vzít si půjčku na fotovoltaiku, abyste do vlastního zdroje elektřiny mohli zainvestovat. Přesnou dobu návratnosti ovlivňují zejména aktuální ceny elektřiny, lokalita a sklon fotovoltaických panelů.

Klíčové je umístění panelů a jejich sklon

Hlavní vliv na správné fungování fotovoltaiky má umístění panelů. Ty se standardně dávají na střechu domu, případně vedlejší budovy – například garáže nebo dílny. Pokud nelze panely umístit na střechu, můžete je nechat nainstalovat rovněž na fasádu budovy. Nicméně panely umístěné svisle nevyrábí tolik energie – oproti těm správně nakloněným to může být až o čtvrtinu méně. Tento problém se však při instalaci na fasádu dá vyřešit pomocí speciální konstrukce.

Maximální účinnost zajistí nasměrování fotovoltaických panelů na jižní stranu. Když majitelé domu nemají tuto možnost, dochází většinou k umístění směrem na západ nebo na východ. Důležité je, aby panely nebyly ničím zastíněny – slunečním paprskům nesmí bránit okolní budovy či stromy. Solární panely se většinou nasazují přímo na střešní krytinu, ideálně ve sklonu kolem 30 °. Na rovnou střechu se panely umisťují na speciální konstrukci, která zajistí náklon o 15–25 °.

Jak na stavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu - dům s jižním umístění solárních panelů

Solární elektrárna svépomocí? Jen u malých instalací

Chtěli byste vybudovat solární elektrárnu svépomocí? Raději si to dobře rozmyslete, ne vždy je to možné. Rozhodující je, jak výkonnou fotovoltaiku se chystáte vybudovat. Sami jste oprávněni nainstalovat systémy fungující jen ve 12 V napětí. V praxi se bude jednat o velmi malé instalace.

Systémy s vyšším napětím musí být součástí projektové dokumentace. Autorizovaná osoba, která je za projekt zodpovědná, musí mimo jiné vypracovat statický posudek – v podstatě vypočítat, zda střecha plánovanou fotovoltaickou elektrárnu unese. Nezbytná je rovněž revize a souhlas od distribuční sítě.

Připojení fotovoltaické elektrárny do sítě

Domácí fotovoltaika se do sítě může připojit dvěma způsoby:

 • ve standardním režimu – do sítě mohou odcházet přetoky energie, je možné přebytky prodávat,

 • ve zjednodušeném režimu – je nutné zajistit, aby do sítě neodcházely žádné přetoky.


Ve spolupráci s firmou, která vám fotovoltaickou elektrárnu instaluje, byste měli u svého distributora podat žádost o připojení už před instalací. Pokud ji distributor odsouhlasí, podepíšete spolu smlouvu o připojení. Poté je nutné připravit odběrné místo na připojení. Jakmile je fotovoltaická elektrárna hotová a zrevidovaná, můžete požádat o první paralelní připojení a výměnu elektroměru. Pak se fotovoltaika může spustit do ostrého provozu.

Za instalaci fotovoltaiky svépomocí hrozí pokuty

V případě, že si fotovoltaický systém umístíte na střechu sami bez projektu a revize, porušujete zákon o hospodaření s energií. Kromě bezpečnostních rizik vám tak hrozí pokuta ve výši až několik stovek tisíc korun. Na odborníka byste se měli obrátit také tehdy, když jste se rozhodli koupit kompletní dříve používaný fotovoltaický systém z druhé ruky.

Fotovoltaika svépomocí do bytu? Přichází balkonové solární panely

Máte ambice vyrobit si fotovoltaikou jen pár stovek kilowatthodin elektřiny ročně? Pak vás nejspíš zaujaly tzv. balkonové solární panely. Ty slibují instalaci fotovoltaiky svépomocí, a to dokonce do bytu. Stačí panely připojit do zásuvky.

Nicméně tato zařízení často nejsou určena pro český trh, a tak může být instalace solárních panelů svépomocí v rozporu s českou legislativou. Důsledně si proto nastudujte návod k použití a v případě pochybností raději instalaci konzultujte se specializovanou firmou.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Jak na bezpečnost fotovoltaiky

Fotovoltaická elektrárna ani bateriová úložiště nejsou nebezpečná, pokud je instaluje odborná firma. Riziko požáru snižuje pravidelný servis a údržba, proto byste je rozhodně neměli zanedbávat. Průběžně sledujte také vývoj výroby – pokud dojde k nenadálému kolísání, může to značit problém či poruchu.

Pro všechny majitele fotovoltaických elektráren a instalační firmy poskytne užitečné informace publikace Zásady protipožárního zabezpečení střešních instalací FVE, kterou vydala Solární asociace ve spolupráci s hasiči a dalšími odborníky.

A kdyby k požáru přece jen došlo? Rozhodně by vám nemělo chybět kvalitní pojištění majetku. Riziko požáru pokrývají všechny pojišťovny v základním krytí. Dejte si ovšem pozor na to, že pojišťovny při pojistných událostech zkoumají, jakým způsobem probíhala instalace a revize. Neodborná instalace a nesprávná údržba tak může znamenat krácení pojistného plnění.

Domov v bezpečí

Pojištění solárních panelů

Pořídili jste si solární panely? V tom případě se vám bude hodit pojištění nemovitosti. Správně sjednané pojištění vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky jednoduše a online.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.