Cestovní pojištění – srovnání cen

Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

Domácí solární elektrárny lákají majitele rodinných domů stále víc a víc. Není divu, cena používaných technologií klesá a stát na výstavbu fotovoltaiky poskytuje nemalé dotace. Proč si solární elektrárnu pořídit, jaká jsou její úskalí a kolik vás bude fotovoltaika stát? Odpovědi naleznete v následujícím článku.

Proč si pořídit domácí solární elektrárnu? 

Jednou z hlavních motivací je bezesporu finanční úspora. Domácí solární elektrárna vám zajistí výrazné snížení účtů za elektřinu, třeba i o tři čtvrtiny a více. Samozřejmě je třeba počítat s pořizovacími náklady, ty se vám však okamžitě začnou vracet díky nižším fakturám za energie. V řádu několika let se vám počáteční investice může zaplatit úplně. 

Kromě úspory je lákavá také částečná energetická soběstačnost. Díky solární elektrárně nejste zcela závislí na dodávkách elektřiny ze sítě, tím pádem jste lépe chráněni před rostoucími cenami elektřiny. Pokud si pořídíte řešení s akumulací, budete připraveni i na případné výpadky proudu. 

Pořízení solární elektrárny je rovněž cestou, jak šetřit životní prostředí. Sluneční záření je obnovitelný zdroj energie a při výrobě elektřiny ze slunce nevznikají žádné emise CO2. Vyřešena už je také i recyklace fotovoltaických panelů po skončení jejich životnosti. 

porovnání cen elektřiny

Cena fotovoltaických elektráren klesá, ale jejich výkon roste 

Cena solárních technologií v posledních letech výrazně poklesla. Podle specializovaného webu Solarninovinky.cz se v roce 2020 velkoobchodní cena fotovoltaických panelů meziročně snížila téměř o 23 %. S klesající cenou technologií se samozřejmě zkracuje také doba ekonomické návratnosti malých solárních elektráren. 

Zatímco se cena solárních elektráren snižuje, roste kvalita a výkon fotovoltaických panelů. Ty jsou schopné vyrobit více energie než v minulosti. Ještě před několika lety se nejvíce prodávaly solární panely o výkonu 210 Wp, dnes je standard 300 Wp a k dostání jsou i panely s výkonem 360 Wp. Díky tomu mohou být domácí solární elektrárny výkonnější při zachování stejné plochy solárních kolektorů. 

Jednotka Wattpeak (Wp) charakterizuje výkon fotovoltaických panelů. Jedná se o takzvaný maximální výkon při ideálních podmínkách. Jeden instalovaný kWp vyrobí zhruba 1 000 kWh elektřiny za rok. Ve slunečných oblastech, jako je třeba jižní Morava a střední Čechy, to bude i o trochu více. 

Pořizovací cena solární elektrárny

Pořizovací ceny domácích solárních elektráren začínají zhruba na 100 tisících korun. Fotovoltaiku bez akumulace o výkonu 2,5 kWp pro malý rodinný dům pořídíte od 120 tisíc korun. Takový výkon fotovoltaické elektrárny zajistí výrobu přibližně 2 500 kWh elektřiny ročně. Budeme-li vycházet ze současné ceny elektřiny 4,80 Kč/kWh, ročně byste za takové množství zaplatili 12 tisíc korun. Návratnost podobného solárního systému by tedy byla deset let. 

Obecně lze říct, že se návratnost fotovoltaiky pohybuje mezi 8–14 lety. Životnost solárního zařízení dosahuje asi 30 let, proto se jedná o investici, která se vyplatí. Navíc do budoucna odborníci předpokládají další navyšování cen elektřiny, a tak by se návratnost investice do fotovoltaiky měla postupně zrychlovat. 

Návratnost je možné ještě zkrátit využitím dotace. V současné době můžete na fotovoltaickou elektrárnu čerpat státní dotaci v rámci vládního programu Nová zelená úsporám. Konkrétní výše příspěvku se pohybuje od 35 do 150 tisíc korun v závislosti na druhu a náročnosti systému. 

Za řešení s akumulací si připlatíte 

Nejlevnější solární systém pořídíte, pokud se spokojíte s pouhým elektrickým ohřevem vody, kdy vám elektřina z fotovoltaického panelu jen ohřívá vodu v bojleru. Pokud ale chcete využívat solární elektřinu pro běžný provoz domácnosti, je nutné si připlatit za výkonnější elektrárnu se střídačem (mění stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů na střídavý) a pokud možno také s akumulátorem. Ten totiž umožňuje využívat solární elektřinu i v době, kdy nesvítí slunce – typicky večer. 

Systém, kdy se co nejvíce využívá zejména solární elektřina z akumulátoru a běžná elektrická energie z distribuční sítě slouží spíše jako záloha, se označuje jako hybridní fotovoltaická elektrárna. Také pro hybridní solární elektrárny je možné čerpat dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám. Pokud byste se však rozhodli pro úplnou soběstačnost s takzvanou ostrovní fotovoltaikou, na dotaci nebudete mít nárok. 

Příklady kalkulací cen domácích solárních elektráren

 

malý dům 

střední dům 

velký dům 

užitná plocha 

do 120 m2 

120–250 m2 

nad 250 m2 

přibližná roční spotřeba 

2 MWh 

4 MWh 

5 MWh 

výkon fotovoltaiky 

2,52 kWp 

3,47 kWp 

5,04 kWp 

roční výroba 

2500–3000 kWh 

3400–3700 kWh 

4800–5300 kWh 

akumulace 

ne 

ano 

ano 

cena 

145 000 Kč 

265 000 Kč 

455 000 Kč 

státní dotace 

60 000 Kč 

105 000 Kč 

155 000 Kč 

cena po odečtení dotace 

85 000 Kč 

160 000 Kč 

300 000 Kč 

Zdroj: kalkulačka fotovoltaiky alza.cz 

Na trhu funguje řada firem zajišťujících instalaci elektrárny – nechte si zpracovat nabídky od více poskytovatelů, ceny se mohou výrazně lišit. Nejlevnější zároveň neznamená nejlepší, proto volte firmy s dobrými referencemi. 

Kdy se solární elektrárna nevyplatí? 

Každá mince má dvě strany a rovněž pořízení domácí elektrárny s sebou přináší určitá úskalí. Instalace fotovoltaické elektrárny se nemusí vyplatit všude. Problematická je špatná orientace fotovoltaických panelů nebo zastínění střechy sousedními budovami, stromy či jinými překážkami. I jen částečné zastínění může způsobit výrazné snížení výkonu celého systému. Před instalací je tedy dobré konzultovat s odborníky, jak je na tom právě vaše střecha. 

Vzhledem ke klimatickým podmínkám v České republice nelze spoléhat jen na slunce. Počítejte s tím, že ve dnech, kdy intenzita slunečního svitu není dostatečná, budete muset elektřinu dokupovat ze sítě nebo využít doplňkový zdroj energie. Dobře navržená solární elektrárna s akumulací ale dokáže zabezpečit podstatnou část roční spotřeby elektřiny v běžném rodinném domě.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3