Cestovní pojištění – srovnání cen

Ovládací panel jaderné elektrárny

Domácí solární elektrárny lákají majitele rodinných domů stále víc a víc. Není divu, cena používaných technologií klesá a stát na výstavbu fotovoltaiky poskytuje nemalé dotace. Proč si solární elektrárnu pořídit, jaká jsou její úskalí a kolik vás fotovoltaika bude stát? Odpovědi naleznete v následujícím článku.

Proč si pořídit domácí solární elektrárnu?

Jednou z hlavních motivací je bezesporu finanční úspora. Solární elektrárna vám zajistí výrazné snížení účtů za elektřinu. Samozřejmě je třeba počítat s vyššími pořizovacími náklady, ty se vám však okamžitě začnou vracet díky nižším fakturám. V řádu několika let se vám počáteční investice zaplatí úplně.

Kromě úspory je lákavá také částečná energetická soběstačnost. Díky solární elektrárně nejste zcela závislí na dodávkách elektřiny ze sítě, tím pádem jste chráněni před rostoucími cenami elektřiny. Pokud si pořídíte řešení s akumulací, budete připraveni i na výpadky proudu.

Pořízení solární elektrárny je cesta, jak šetřit životní prostředí. K využití slunečního záření jakožto obnovitelného zdroje energie není potřeba žádné palivo, které by produkovalo emise a znečišťovalo ovzduší.

Cena fotovoltaických elektráren klesá, ale jejich výkon roste

Cena solárních technologií v posledních letech výrazně poklesla. Portál PV-magazine.com uvádí, že velkoobchodní ceny fotovoltaických elektráren se na světových trzích meziročně snížily o 30 %. Tím se pochopitelně zkracuje doba návratnosti počáteční investice.

Zatímco se cena solárních elektráren snižuje, roste kvalita a výkon fotovoltaických panelů. Ty jsou schopné vyrobit více energie než v minulosti. Ještě před několika lety se nejvíce prodávaly solární panely o výkonu 210 Wp, dnes je standard 300 Wp a k dostání jsou i panely s výkonem 360 Wp.

Jednotka Wattpeak (Wp) charakterizuje výkon fotovoltaických panelů. Jedná se o tzv. maximální výkon při ideálních podmínkách. Jeden instalovaný kWp vyrobí zhruba 1000 kWh elektřiny za rok.

Pořizovací cena solární elektrárny

Pořizovací ceny domácích solárních elektráren začínají zhruba na 100 tisících korun. Fotovoltaiku bez akumulace o výkonu 2,5 kWp pro malý rodinný dům pořídíte od 120 tisíc korun. Takový výkon fotovoltaické elektrárny zajistí výrobu přibližně 2500 kWh elektřiny ročně. Budeme-li vycházet ze současné ceny elektřiny 4,80 Kč/kWh, ročně byste za takové množství zaplatili 12000 Kč. Návratnost podobného solárního systému by tedy byla deset let.

Obecně lze říci, že se návratnost fotovoltaiky pohybuje mezi 8–14 lety. Životnost solárního zařízení dosahuje asi 30 let, proto se jedná o investici, která se vyplatí. Navíc do budoucna odborníci předpokládají další navyšování cen elektřiny, a tak by se investice do fotovoltaiky měla postupně zrychlovat.

Návratnost je možné ještě zkrátit využitím dotace. V současné době můžete na fotovoltaickou elektrárnu čerpat státní dotaci v rámci vládního programu Nová zelená úsporám. Konkrétní výše příspěvku se pohybuje od 35 do 155 tisíc korun v závislosti na druhu a náročnosti systému.

Za řešení s akumulací si připlatíte

Momentálně jsou nejoblíbenějším řešením solárních elektráren systémy s akumulací. Chcete-li přebytky ukládat a zároveň být připojeni k síti, budou vás zajímat tzv. hybridní fotovoltaiky. U těch počítejte s vyšší počáteční investicí, ceny začínají minimálně na 200 tisících korun. Díky bateriovému systému ale budete využívat vámi vyrobenou elektřinu efektivněji, a tak je návratnost investice přibližně stejná, jako je tomu u řešení bez uložení přebytků.

Také pro hybridní solární elektrárny je možné čerpat dotaci Nová zelená úsporám. Pokud byste se však rozhodli pro úplnou soběstačnost s tzv. ostrovní fotovoltaikou, na dotaci nebudete mít nárok.

Příklady kalkulací cen domácích solárních elektráren

 

malý dům

střední dům

velký dům

užitná plocha

do 120 m2

120–250 m2

nad 250 m2

přibližná roční spotřeba

2 MWh

4 MWh

5 MWh

výkon fotovoltaiky

2,52 kWp

3,47 kWp

5,04 kWp

roční výroba

2500–3000 kWh

3400–3700 kWh

4800–5300 kWh

akumulace

ne

ano

ano

cena

145 000 Kč

265 000 Kč

455 000 Kč

státní dotace

60 000 Kč

105 000 Kč

155 000 Kč

cena po odečtení dotace

85 000 Kč

160 000 Kč

300 000 Kč

Zdroj: kalkulačka fotovoltaiky alza.cz

Na trhu funguje řada firem zajišťujících instalaci elektrárny – nechte si zpracovat nabídky od více poskytovatelů, ceny se mohou výrazně lišit. Nejlevnější zároveň neznamená nejlepší, proto volte firmy s dobrými referencemi.

Kdy se solární elektrárna nevyplatí?

Každá mince má dvě strany a i pořízení domácí elektrárny s sebou přináší určitá úskalí. Instalace fotovoltaické elektrárny se nemusí vyplatit všude. Problematická je špatná orientace nebo zastínění střechy sousedními budovami, stromy či jinými překážkami. Jen částečné zastínění může způsobit výrazné snížení výkonu celého systému. Před instalací je tedy dobré konzultovat s odborníky, jak je na tom právě vaše střecha.

Vzhledem ke klimatickým podmínkám v České republice nelze spoléhat jen na Slunce. Počítejte s tím, že ve dnech, kdy intenzita slunečního svitu není dostatečná, budete muset elektřinu dokupovat ze sítě nebo využít doplňkový zdroj energie.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3