Dům s větrnou elektrárnou v pozadí

Větrná elektrárna pro domácnosti: Kdy dává smysl?

1. 3. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Zatímco fotovoltaika se v Česku uchytila rychle a nyní zažívá opětovný boom, na domácí větrné elektrárny narazíte jen zřídka. Menší větrník by přitom v mnoha situacích přispěl k energetické soběstačnosti domácnosti. Kde dává malá větrná elektrárna smysl a kolik vyrobí elektřiny?

Obvykle mikrozdroje s průměrem rotoru do 3 metrů

Když se řekne větrná elektrárna, většina z nás si představí velké větrníky na volných prostranstvích, které lze ve větším množství než v ČR vídat například v Rakousku nebo Německu. Ne všichni ale vědí, že si podobný zdroj zelené energie mohou pořídit i na svůj pozemek, samozřejmě ve zmenšeném provedení.

Větrné elektrárny pro domácí využití se obvykle rozdělují na malé zdroje a mikrozdroje.

 • Mezi malé větrné zdroje se počítají elektrárny s výkonem do 60 kW.

 • Jako mikrozdroje se označují malé větrné elektrárny s výkonem do 2,5 kW a průměrem rotoru do zhruba 2,5–3 metrů. Tento typ v domácích podmínkách jednoznačně převažuje.


Kde se dá větrná elektrárna postavit?

Před instalací větrné elektrárny potřebujete v první řadě zjistit, zda se váš pozemek k tomuto účelu hodí – jinými slovy zhodnotit jeho větrný potenciál. Můžete si domů pozvat odborníky přímo z instalačních firem, ale základní analýzu zvládnete i sami. Pomohou vám například větrné mapy Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Podle nich se jako lokality vhodné pro provoz větrných elektráren jeví hlavně příhraniční horské oblasti a Českomoravská vrchovina.

Hodně vám napoví také prosté pozorování třeba za pomoci meteostanice a pohled do historie místa. Nacházel se dříve v blízkosti vašeho domu větrný mlýn? Pak budete pravděpodobně mít k provozu malé větrné elektrárny dobré podmínky. Instalaci je vhodné probrat s příslušným stavebním úřadem, stavba větrného mikrozdroje na stožáru do výšky 8 metrů by ale měla být administrativně bezproblémová.

Výkon větrné elektrárny mohou omezovat clonící domy nebo stromy. V obecné rovině platí, že čím otevřenější prostranství, tím vyššího výkonu by měla větrná elektrárna dosahovat. Zohlednit musíte i hlučnost elektrárny. Umístění v blízkosti obytných místností se kvůli hluku nedoporučuje, případně je zapotřebí vybírat mezi méně hlučnými modely.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Větrná elektrárna: Výhody a nevýhody

Větrná energie patří k obnovitelným zdrojům. Výroba elektřiny z větru je šetrná k životnímu prostředí a neprodukuje oxid uhličitý, který se podílí na oteplování zemského klimatu. V době vysokých cen energií vám alternativní zdroje přinesou také velké úspory v rámci rodinného rozpočtu. Na rozdíl od fotovoltaických elektráren pracují ty větrné i v noci a za špatného počasí – jen musí dostatečně foukat vítr. Na maximum svého výkonu se většina malých větrných elektráren dostává při větru o rychlosti 3–4 m/s.

Z možných negativ jsme již zmínili hlučnost. Nutno ale dodat, že moderní větrné elektrárny nejsou tak hlučné jako jejich starší předchůdkyně a ve většině případů nebude hluk obtěžující.

Další nevýhoda vychází ze samotného fungování. Větrná elektrárna pracuje na mechanickém principu – vítr roztáčí rotor, který přímo nebo přes převodovku pohání generátor elektrického proudu. Kde jsou mechanické části, tam nevyhnutelně nastupují možné poruchy a nutnost průběžné údržby. Nicméně při adekvátní péči můžete počítat s životností systému okolo 20 let.

K nevýhodám patří rovněž menší možnost výběru. Solární elektrárnu vám v Česku zajistí desítky firem od malých subjektů až po velké energetické společnosti. Počet dodavatelů a nabízených modelů malých větrných elektráren je ve srovnání s fotovoltaikou výrazně nižší. To však neznamená, že byste nenašli vhodný a kvalitní výrobek nebo dodavatele. Společností je na trhu stále dostatek na to, abyste jich mohli oslovit několik a porovnali si více cenových nabídek.

Kolik elektřiny malá větrná elektrárna vyrobí?

Cena větrných mikroelektráren je poměrně různorodá. Standardně se pohybuje v řádu desítek tisíců korun. Nejmenší modely pořídíte již okolo 10–20 tisíc, větší systémy stojí klidně přes 100 tisíc korun. Částka se odvíjí hlavně od průměru rotoru, a tedy i od celkového výkonu elektrárny.

Stanovit roční produkci elektřiny z větrného mikrozdroje je docela obtížné. Do úvah totiž musíte zahrnout nejen počet větrných dnů a průměrnou rychlost větru v dané lokalitě, ale také místní podmínky, jako třeba počet a umístění okolních staveb. V této otázce je proto lepší obrátit se na odborníka, který zhodnotí produkci větrné elektrárny s ohledem na konkrétní situaci.

Pokud se o výpočet budete pokoušet svépomocí, uvědomte si, že výrobci uváděný instalovaný výkon je počítán za optimálních povětrnostních podmínek. Reálný výkon se samozřejmě liší a většinou bude nižší. Velmi orientačně lze u malé větrné elektrárny s výkonem 750 W počítat s výrobou asi 1 až 2 MWh elektřiny ročně. Ale více než kdy jindy zde platí, že každý případ bude jiný.

Přemýšlíte o změně dodavatele elektřiny?

Spočítejte si aktuální ceny elektřiny v naší kalkulačce a vyberte si tu nejvýhodnější. Se změnou dodavatele vám zdarma pomůžeme.

Investice do větrné elektrárny je za pár let zpět

Ještě složitější je výpočet návratnosti investice, do kterého promlouvá cena odebírané elektřiny. Ta se napříč domácnostmi značně liší v závislosti na dodavateli a konkrétním tarifu. U elektráren s pořizovací cenou v řádu nižších desítek tisíc korun instalační společnosti obvykle uvádí návratnost investice v horizontu 2–3 let.

S ohledem na několikanásobně delší životnost se proto pořízení větrné elektrárny vyplatí. Samozřejmě při vybudování větrníku na vhodném místě, což může být u řady pozemků problém. Zatímco pro fotovoltaický panel dnes takový prostor najdete prakticky vždy, realizace větrné elektrárny na nevyhovujících podmínkách může ztroskotat častěji. Ve chvíli, kdy větrný potenciál pozemku není dostatečný, nemá výstavba větrné elektrárny žádný význam.

Zajímavost

Podobně jako fotovoltaika slouží i větrná elektrárna jako doplňkový energetický zdroj. Smysl často dává i kombinace obou systémů. Energie z větru může fotovoltaickou elektrárnu dobře doplňovat v noci nebo v době, kdy je zataženo.

Větrné elektrárny v ČR: Zatím ve stínu fotovoltaiky

Ačkoliv je větrná energie celosvětově nejrychleji se rozvíjejícím energetickým oborem, v České republice zatím stojí na okraji zájmu. A rozhodně to není jen tím, že by v Česku nebylo moře, na kterém by se daly vystavět efektivní offshore elektrárny. Příklady okolních zemí ukazují, že větrnou energii lze účinně využívat i bez moře.

Za nepříliš překotným rozvojem větrné energetiky v ČR stojí podle odborníků hlavně nedostatečná podpora státu a zřejmě také nechuť občanů či místních samospráv ke stavbám tohoto druhu. Na odporu se z velké části podílí i vzhled větrníků, který bývá vnímán spíše negativně.

Kombinace těchto faktorů se odráží ve statistikách. Podíl větrné energie na energetickém mixu ČR činí méně než 1 %. Souhrn instalací všech větrných elektráren odpovídá 340 megawattům (MW), přičemž se jedná o číslo, které od roku 2019 neroste. Jen pro srovnání – v EU přibylo pouze za loňský rok 15 gigawattů (= 15 000 MW) nového instalovaného výkonu větrných elektráren. Zhruba z 90 % se na tom podílely větrníky vybudované na pevnině (onshore).

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?