Cestovní pojištění – srovnání cen

Nejlevnější elektřina

Po několika letech, kdy průměrná cena elektřiny pro domácnosti v EU rostla, došlo v první polovině roku 2020 k poklesu. Česká republika patří ve srovnání s ostatními zeměmi EU stále mezi levnější státy.

Nejvíce platí za elektřinu Němci a Dánové

Eurostat zveřejňuje každý půlrok velké srovnání cen elektřiny pro spotřebitele v Evropské unii. V první polovině roku 2020 se průměrná cena elektřiny v EU snížila – poprvé od roku 2016. Domácnosti evropské sedmadvacítky platily v průměru 0,2126 eur za kilowatthodinu, to je o 1,6 % méně než ve druhé polovině roku 2019. V aktuálním kurzu 26,35 Kč/euro to znamená 5,60 Kč/kWh. Na vině je především pandemie koronaviru, kvůli níž se snížila spotřeba elektřiny, což vytvářelo tlak na její cenu.

Ke změně došlo také na špičce celého žebříčku – na první místo s nejdražší elektřinou v Evropě se opět vyhoupli Němci s cenou 0,3043 eur/kWh (8 Kč/kWh). Také dánské a belgické domácnosti mají vysoké faktury za elektřinu – v první polovině letošního roku platily v průměru 0,2833 eur/kWh, respektive 0,2792 eur/kWh.

porovnání cen elektřiny

Nejlevnější elektřina je v Bulharsku

Naopak nejlevnější elektřina je v Bulharsku. Tady domácnosti platily v průměru 0,0997 eur/kWh (2,63 Kč/kWh), přičemž bereme v úvahu cenu včetně všech daní. Rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší zemí EU tak činí více než trojnásobek. Z levné elektřiny se mohou těšit také spotřebitelé v Maďarsku (0,1031 eur/kWh) a Estonsku (0,1236 eur/kWh). Země s vůbec nejlevnější elektřinou v rámci Evropy, kterou Eurostat ve statistikách sleduje, je Ukrajina. Tady stojí jedna kilowatthodina jen 0,0466 eur/kWh (1,23 Kč/kWh).

Česko patří spíše k levnějším zemím

Cena elektřiny v Česku v první polovině roku 2020 na rozdíl od průměru EU vzrostla. Domácnosti zaplatily 0,1841 eur/kWh, což představuje ve srovnání s předchozím pololetím nárůst o 4 %. Přesto patříme ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie stále k těm levnějším, i když z následujícího grafu je patrné, že se pomalu přibližujeme evropskému průměru.

nemci

Zdroj: Eurostat, ceny včetně všech daní pro spotřebu 2500–5000 kWh/rok

Proč se ceny tak liší? Na vině jsou daně

Rozdíl mezi zemí s nejlevnější elektřinou a tou nejdražší je více než trojnásobný. Jak je to možné, když evropský trh s energiemi je úzce provázaný? Na vině je především výše daní. Pokud se podíváme na cenu elektřiny v EU bez daní, platí nejvíce domácnosti v Irsku (0,2043 eur/kWh) a Belgii (0,1872 eur/kWh). Oproti tomu v Německu stojí jedna kilowatthodina bez daní jen 0,143 eur/kWh, v České republice pak 0,1321 eur/kWh.

Podíl daní a poplatků na celkové ceně elektřiny pro spotřebitele se v zemích EU výrazně liší. Největší daňové zatížení pociťují domácnosti v Dánsku, kde tvoří relativní podíl daní na celkové ceně elektřiny téměř 65 %. Naopak nejméně zaplatí na daních a poplatcích na Maltě, pouze necelých 6 procent. Nejedná se pouze o výši DPH, ale také různé daně a poplatky na obnovitelné zdroje či naopak za neekologické zdroje elektřiny.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3