Elektrotechnik a trafostanice

Velkoobchodní cena elektřiny rekordně zdražuje. Jak fungují burzy EEX, PXE, OTE a ČMKBK?

4. 8. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Elektrárny a koncoví dodavatelé elektrické energie spolu obchodují na velkoobchodním trhu, který střídavě roste, klesá a opět stoupá. Převážně však zdražuje, zvláště v poslední době. Velkoobchodní cenu elektřiny nakonec zaplatí spotřebitelé, například vaše domácnost. Proto sledujeme, jak se vyvíjejí energetické burzy EEX, PXE, OTE nebo ČMKBK, abyste nebyli překvapení vysokými účty.

Velkoobchodní trhy vypadají bláznivě, neboť okamžitě reagují na hospodářské, společenské a politické změny. Neustále stoupají nebo klesají, zdražují a zlevňují, málokdy zůstávají v klidu. Ovšem jakmile získáme větší nadhled a každodenní výkyvy spojíme do delšího časového intervalu, uvidíme dlouhodobé trendy. Potom dokážeme odhadnout, jestli dané zboží – například elektřina – pravděpodobně zdraží, nebo zlevní také domácnostem na českém maloobchodním trhu.

Spotové ceny energetických komodit a „futures” kontrakty

Elektřinu měříme v kilowatthodinách, megawatthodinách a terawatthodinách (miliarda kWh = milion MWh = jedna TWh), podle její kvantity. Jde o komoditu, protože má pokaždé stejnou „jakost”. Zároveň však potřebujeme kvalitní elektrické vedení, ve kterém panuje stabilní napětí, aby byla energie kdykoli připravena pro spotřebitele.

Koncoví dodavatelé (překupníci) proto s elektrárnami uzavírají smlouvy o budoucích obchodech: Například se domluví, že během příštího kalendářního roku postupně odeberou a zaplatí určité množství elektrické energie, za předem smluvenou cenu. Těmto kontraktům říkáme futures, podle anglického slova future (budoucnost, budoucí).

Jenomže dodavatel může dodatečně zjistit, že jeho odběratelé mají větší nebo menší spotřebu, než předpokládal. Chybějící energii okamžitě nakupuje, přebytky hnedle prodává jinému překupníkovi, aby v elektrickém vedení zachoval stabilní napětí. Těmto obchodům, které jsou bezodkladně realizovány a proplaceny, říkáme spotové – podle anglického slovíčka spot (bod).

Evropská burza EEX, české PXE, OTE a ČMKBK

Velkoobchodní transakce jsou uzavírány dvoustranně, nebo přes prostředníka. České elektrárny a dodavatelé využívají jako organizátorky především následující burzy, které odlišíme podle jména, majitele, sídla, přibližného ročního objemu zobchodované elektřiny a kontraktů:

Jméno Majitelé Sídlo Objem Kontrakty

European Energy Exchange (Evropská energetická burza, EEX)


Různí akcionáři


Lipsko,

Německo

7 077 TWh


Futures, spotové


Power Exchange Central Europe (Středoevropská energetická burza, PXE)


EEX


Praha

278 TWh


Futures

OTE (Operátor trhu)


Český stát


Praha

27 TWh


Spotové


Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK)


Různé subjekty


Kladno

2 TWh


Futures

Velkoobchodní cena elektřiny bezprecedentně zdražuje

Na všech uvedených burzách letos sledujeme stejný trend. Elektřina rychle zdražuje, v některých případech dokonce dosahuje historických cenových rekordů. Navštivme například pražskou PXE a srovnejme, jaké byly průměrné ceny na následující kalendářní rok (futures):

  • v prvním pololetí 2020, na rok 2021: 43,55 eur/MWh

  • v prvním pololetí 2021, na rok 2022: 59,76 eur/MWh

  • meziroční zdražení: 16,21 eur/MWh (37 %)


LED žárovky

Česká domácnost může, ale nemusí v roce 2022 připlácet

Velkoobchodní cena elektřiny meziročně stoupla o více nežli třetinu. Požadovanou částku zaplatí nejdříve překupníci (koncoví dodavatelé), kteří však svoje rostoucí náklady obratem naúčtují svým zákazníkům: českým domácnostem a firmám. Na přelomu roku pravděpodobně zdraží, a tomu budou odpovídat budoucí zálohy.

Předpokládejme, že Česká národní banka nedevalvuje naši národní měnu a koruna vydrží kolem 25,50 Kč/euro. Průměrné české domácnosti, která spotřebuje 3 MWh/rok, může elektřina zdražit o 1 500 Kč/rok. Pokud elektrickou energií vytápí a ohřívá vodu, a odebere 10 MWh/rok, možná dohromady připlatí 5 000 Kč/rok, včetně DPH.

Ovšem záleží také na samotných domácnostech. Vyberte si takového dodavatele a ceník, abyste nedopláceli na inflaci, ale naopak ušetřili. Výhodnou cenu si můžete zafixovat na celý následující rok, nebo ještě déle.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.