Vývoj ceny elektřiny v čase

 • Srovnání 43 dodavatelů elektřiny

 • Změnou dodavatele můžete výrazně ušetřit

 • Přechod k novému dodavateli ZDARMA zařídíme

 • Vše vyřešíte z pohodlí Vašeho domova

Elektřina - žárovka a zástrčka

Vývoj ceny elektřiny: dlouhodobý graf, finální ceník a předpokládané zdražení

Tržní hodnota elektrické energie vzniká především na kontinentální burze, kde spolu obchodují elektrárny a koncoví dodavatelé. Dlouhodobý vývoj ceny elektřiny ukážeme na grafu, který má vzestupný trend. Spotřebitelé mohou ušetřit tak, že změní svého dodavatele nebo ceník. Nicméně kromě elektrické energie musejí zaplatit ještě její distribuci, tedy přepravu a další služby. Zdražení průměrné finální ceny jsme sledovali v letech 2018, 2019 i 2020, a inflaci předpokládáme rovněž v budoucnosti.

V České republice a také v celé Evropské unii funguje obchodní model, kterému říkáme „volný trh”. Výrobci a prodejci nabízejí svoje produkty nebo služby, zatímco překupníci (koncoví dodavatelé) a spotřebitelé chtějí levně uspokojovat svoje potřeby. Nad volným trhem však stojí naši demokratičtí zastupitelé, kteří nastavují pravidla (právní systém). Například podporují obnovitelné energetické zdroje a omezují uhelné elektrárny, aby ochránili naše životní prostředí. Tomu odpovídá vývoj ceny elektřiny.

Na začátku jsou politici a emisní povolenky

Stará uhelná elektrárna vypustí do vzduchu asi tunu oxidu uhličitého (CO2), zatímco vyrobí jednu megawatthodinu (MWh), neboli 1 000 kilowatthodin (kWh) elektrické energie. Převeďme tuto rovnici do normálního života: Průměrná česká domácnost během jednoho roku spotřebuje přes 3 000 kWh elektrické energie, na které dříve připadaly 3 tuny oxidu uhličitého. Exhalace však zamořují vzduch a urychlují klimatickou změnu, která se projevuje extrémními výkyvy – vyčerpávajícím suchem, nebo naopak ničivými bouřkami...

Rada Evropské unie (ministři členských států) a Evropský parlament proto daly zastaralým tepelným elektrárnám na vybranou: Buďto přestanou vypouštět oxid uhličitý, nebo musejí za každou tunu zaplatit. Takzvané emisní povolenky jsou přitom stále dražší.

Kč/t CO2

Průměrná cena emisní povolenky na rok 2018

399,08

Průměrná cena emisní povolenky na rok 2019

607,45

Průměrná cena emisní povolenky na rok 2020

654,12

Zdroj: Energetický regulační úřad (ERÚ)

Dlouhodobý vývoj ceny elektřiny – graf

Emisní povolenky zdražují energii, mezi oběma komoditami však není přímá úměra. Například v roce 2020 stoupla cena oxidu uhličitého o 8 % (o 46,67 Kč/tunu). Ovšem elektřina na Evropské energetické burze (EEX) mezitím zdražila o 16 % (o 180 Kč/MWh, respektive o 18 haléřů/kWh). Povolenky evidentně nejsou jedinou nákladovou položkou, která narůstá. Výrobci investují do svojí modernizace, přitom zvedají mzdy svým zaměstnancům a zároveň chtějí sami vydělat. Jejich stoupající náklady zaplatí nejdříve burzovní překupníci, neboli koncoví dodavatelé – a následně spotřebitelé.

Velkoobchodní, ale také maloobchodní vývoj ceny elektřiny zachycujeme v následujícím grafu. Vidíme průběžné poklesy a vzestupy, dlouhodobě však pociťujeme spíše zdražování.

vyvoj-cen-elektriny

Zdroj: Pražská energetická burza (PXE), která patří pod evropskou EEX. Porovnáváme hodnoty dlouhodobých kontraktů, uzavíraných vždycky na následující kalendářní rok. Ceny převádíme z eur na koruny, na základě průměrných kurzů České národní banky (ČNB). Budoucí předpokládaný vývoj ceny elektřiny odhadujeme podle kontraktů, které byly zatím uzavřeny v roce 2021 na rok 2022 (vychází 1,50 Kč/kWh).

Silovka + distribuce + další poplatky = ceník

Maloobchodní cena, kterou platí čeští spotřebitelé, několikanásobně převyšuje velkoobchodní hodnotu elektrické energie. Například v roce 2020 průměrná tuzemská domácnost utratila 4,77 Kč/kWh, zatímco její dodavatel nechal na burze 1,34 Kč/kWh. Spotřebitelé totiž odvádějí ještě distribuční poplatky (za provoz elektrického vedení), dále povinně přispívají na obnovitelné zdroje (bioplynové, solární, větrné nebo vodní elektrárny), také na státní akciové společnosti ČEPS a OTE, a navíc musíme přičíst daně.

Finální cena elektřiny 2018, 2019 a 2020

Při nadprůměrné spotřebě bývá nejdražší samotná elektrická energie, zatímco v úsporných domácnostech jsou vyšší distribuční poplatky. Třetí nejvýznamnější fakturační položku představují daně. Následuje povinná podpora obnovitelných zdrojů, na které průměrná domácnost přispívá 598,95 Kč za každou spotřebovanou megawatthodinu elektrické energie, respektive 0,59895 Kč/kWh. Zbylé položky jsou spíše okrajové.

Fixace jako dočasná obrana proti zdražení

Koncoví dodavatelé čekají, až burzovní cena elektrické energie (neboli „silová elektřina”) zlevní, a potom uzavřou výhodný dlouhodobý kontrakt. V následujících měsících nebo letech mají zajištěnou slevu, přestože třeba velkoobchodní trhy zase zdražují. Paralelně nabízejí spotřebitelům „fixované ceníky”, tedy garantovanou cenu silové elektřiny, která po určitou dobu nezdraží. Takové nabídky jsou někdy pouhým marketingovým tahákem, jindy se však opravdu vyplatí.

Například v roce 2017 byla fixace na úrovni 0,71 Kč/kWh prozíravá, protože silová elektřina následně zdražovala, až na 1,34 Kč/kWh. Zlomovou situaci zažíváme také nyní.

Další předpokládaný vývoj ceny elektřiny

Vloni začala covidová pandemie, ekonomika zpomalila a klesla spotřeba. Elektrárny musely na burze zlevnit, a proto letos maloobchodní cena silové elektřiny stagnuje. Státy však mezitím začaly masivně utrácet a firmy se přizpůsobily novým podmínkám. Peníze se točí stále rychleji, a burzovní kontrakty na rok 2022 rázem zdražují. Spotřebitelé mají vzácnou příležitost. Stále ještě můžete výhodně změnit svého dodavatele nebo tarif, abyste maximálně využili staré levné ceny elektrické energie, a ochránili se před inflací.

energie plyn elektřina

Hledáte nového dodavatele?

Chcete ušetřit za energie, ale obáváte se administrativy spojené se změnou dodavatele? Pošlete nám vaše poslední vyúčtování a my se vám co nejdříve ozveme s nabídkou na míru.

Srovnaný magazín

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.